Rekuperatory.pl

Remont wentylacji

data aktualizacji: 25-03-2021, 12:45 – artykuł promocyjny

Remont - to często wyzwanie w stosunku do ścian i podłóg, a jeśli mówimy o remoncie instalacji to ranga tego przedsięwzięcia wydaje się jeszcze większa. Jednak użytkowanie każdego systemu wiąże się z jego zużyciem i po wielu latach należy zadbać o przegląd techniczny oraz dostosowanie wydajności do nowych warunków. Zmieniają się standardy budowania, konieczne jest także dostosowanie do nich wentylacji.

Każdy dom powinien być wyposażony w efektywną wentylację, która zapewni:

  • odprowadzanie wilgoci, zanieczyszczeń i dwutlenku węgla na zewnątrz budynku.
  • dopływ świeżego powietrza do domu
  • korzystny mikroklimat we wnętrzu pomieszczeń mieszkalnych, lepsze samopoczucie mieszkańców domu


Zasada funkcjonowanie skutecznej wentylacji opiera się na tym, że napywające powietrze rozdzielane jest po całym domu ze wszystkich pomieszczeń w stronę kratek wentylacjyjnych umieszczonych w łazience oraz kuchni.

Przepisy prawa budowlanego jasno określają jakie warunki musi spełniać wentylacja, jednak spora rzesza osób nie przykłada do tego zbyt dużej uwagi i podążając za myślą to czego nie widać można odłożyć na później zdaje się na przypadek.

Rozróżniamy kilka sposobów wentylacji domu, jednak każdy z nich działa na tych samych zasadach, zmienia się jedynie sposób realizacji poszczególnych etapów.

Rozwój technologii spotęgował również więcej możliwości w dziedzinie wymiany powietrza w budynku. Dlatego warto rozważyć poprawę istniejącego systemu lub nawet zamianę na nowocześniejszy. Poniżej podpowiadamy jak to zrobić.


Szukasz fachowca od wentylacji? Sprawdź naszą >> bazę

 

Remont wentylacji po termomodernizacji

 

Najczęściej problem z wentylacją pojawia się po termomodernizacji domu. W budynku zaczynają wówczas panować nowe warunki termiczno-klimatyczne, zmienia się również dystrybucja powietrza a wentylacja pozostaje nie zmieniona. W następnej kolejności pojawiają się problemy z zaparowanymi szybami, zapachem stęchlizny, wykwity pleśni, które ewidentnie wskazują na źle działającą wentylację.

Zobacz więcej na ten temat >> Zła wentylacja - po czym poznać


W takiej sytuacji należy sprawdzić skuteczność wymiany powietrza w domu. Najczęściej problem dotyczy zbyt małego nawiewu powietrza. W domach przed termomodernizacją dopływ powietrza z zewnątrz realizowany był przez nieszczelności, które teraz zostały zlikwidowane. Brak napływu powietrza zaburza funkcjowanie całego systemu, gdyż napływ jednej masy powoduje wypychanie zużytego powietrza, które jako cieplejsze staje się również cięższe a przez to za sparawą konwekcji ucieka ku górze, gdzie zlokalizowane są kratki wentylacyjne. Aby jednak doszło do tego procesu konieczne jest zapewnienie nawiewu.

Remont wentylacji - o to warto zadbać

fot.: Ventec - nawiewniki to konieczność w domu po wymianie stolarki okiennej

Często w przypadku pierwszych symptomów zaburzenia nawiewów użytkownicy posiłkowali się rozszczelnianiem okna nazywanym mikrowentylacją, lub wycięciem kawałka uszczelki w ramie okna. Jednak rozwiązania te na dłuższą metę nie przynosiły pożądaqnych efektów i konieczne stało się montowanie nawiewników (nawietrzaków), które w zależności od rodzaju reagowały na podwyższoną temperaturę lub wilgotność powietrza otwierając lamele, przez które napływało powietrze z zewnątrz. Nawiewniki można bez trudu dodać to już zamontowanych okien. Koniecznie należy jednak obliczyć ile ich będziemy potrzebować, zgodnie z zasadą ilość usuwanego powietrza musi być równa napływającemu. Urządzenia te zawsze mocuje z pominięciem pomieszczeń z kanałami wyciągowymi - łazienek i kuchni.

fot.: Ilość powietrza do wentylacji poszczególnych pomieszczeń z uwzględnieniem ich specyfiki zgodnie z wytycznymi zawartymi w normie PN-03430 "Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej"

Nawiewniki okienne - zobacz więcej na ten temat:

 

 

Remont wentylacji grawitacyjnej w domu zamieszkałym

 

Jeśli w domu działa wentylacja grawitacyjna a cały system ma kilkadziesiąt lat, ale budynek nie był poddawany drastycznym zmianom w ciągu całego okresu eksploatacji to tego typu instalacja będzie działać poprawnie. Największą zaletą wentylacji naturalnej jest brak urządzeń oraz elementów, które się zużywają. Kanały wentylacyjne mogą jednak wymagać od czasu do czasu czyszczenia. Zobacz koniecznie >> Urządzenia i akcesoria do czyszczenia kanałów wentylacyjnych

Koniecznie należy również regularnie dbać o czystość kratek wentylacyjnych, które w naturalny sposób są siedliskiem dla kurzu i roztoczy. 

Wyregulowania może wymagać sam ciąg wentylacyjny. Zwłaszcza w przypadku zmian w sąsiedztwie budynku - wysokie zadrzewiwnia, nowy budynek w pobliżu lub inne przeszkody terenowe w bezpośredni sposób wpływające na zaburzenie ruchu wiatru u wylotu komina.

 

Remont wentylacji - montaż wentylacji mechanicznej zamiast grawitacyjnej

 

Remont czasem wiąże się z zupełną wymianą systemu. Jeżeli działanie wentylacji grawitacyjnej, mimo podjętych prób jej usprawnienia nie powiodły się należy rozważyć montaż elementów mechanicznych, które dzięki zasilaniu elektrycznemu poradzą sobie z tym, z czym miała problem grawitacja. 

Co zrobić z kanałami wentylacji grawitacyjnej montując wentylację mechaniczną? >> Zobacz naszą poradę

Tego typu działania najczęściej ograniczają się do montażu wentylatora łazienkowego (jakoże łazienka jest najbardziej problematycznym pomieszczeniem jeśli chodzi o nadmiar wilgoci). Jednak tego typu zabieg należy przeprowadzić rozważnie, pamiętając, że montując wentylator w kanale zatykamy jego powierzchnię blokując grawitacyjny napływ powietrza. Zatem wentylacja działa tylko wtedy, gdy wentylator jest włączony.

Zobacz nasze propozycje >> Wentylatory domowe - przegląd produktów

Większa ingerencja będzie polegała na montażu nasad hybrydowych na wylocie kanału powyżej połaci dachu. Taki system to połączenie wentylacji naturalnej z mechaniczną. Poznaj więcej szczegółów >> Wentylacja grawitacyjna ze wspomaganiem - system hybrydowy

 

Remont wentylacji - montaż rekuperatora w starym domu

 

Najnowocześniejszą a zarazem najskuteczniejszą metodą wentylacji w domu jest rekuperacja, która oczyszcza, filtruje powietrze a dodatkowo odzyskuje ciepło, które w innych warunkach jest marnotrawione (przez wentylację ucieka nawet do 50% ciepła produkowanego w domu w sezonie grzewczym). Inwestycja w tego typu układ wiąże się ze sporym nakładem finansowym, ale ma również wymierne korzyści. Zapewnia najwyższy poziom komfortu bez względu na porę roku i dnia - do tego stopnia, że możemy zrezygnować nawet z wietrzenia mieszkania. Decydując się na tak zaawansowaną wymianę mechaniczną powietrza nie ma potrzeby kupowania okien otwieranych - stolarka bez mechanizmów jest tańsza oraz posiada lepsze parametry szczelności, które przekładają się na realne zyski. 

Przeczytaj więcej >> Czy w każdym domu można wykonać rekuperację

Remont wentylacjiRemont wentylacji

fot.: Rekuperatory.pl


Zamów bezpłatną ofertę na montaż rekuperacji

 

Do tego rekuperację można doposażyć w gruntowy wymiennik ciepła, który służy do wstępnego ogrzewania (w zimie) lub chłodzenia (w lecie) powietrza wprowadzanego do budynków i to praktycznie za darmo, gdyż wykorzystuje energię zgormadzoną w gruncie. Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Ventec, Rekuperatory.pl


Partnerzy i patroni

  Wienkra     Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   ebm Papst   Systherm    Metalplast        Rosenberg Klima          Klima-Therm          Klimor          Global-Tech        Iglotech        Refsystem       Neovent     Armacell         Schiedel          Intersoft        Provent Vents        Daikin         Ventec         Wigmors            Kaisai         Lindab          Materflex         Stiebel Eltron        Venture Industries Sp. z o.o.      Test-Therm           Systema       Mitsubishi Electric