Rekuperatory.pl

Zła wentylacja - po czym poznać

data aktualizacji: 18-11-2019, 09:44 – artykuł promocyjny

Wentylacja odpowiada za komfort i jakość życia w naszym domu. Odpowiednio działająca jest w stanie zadbać o nasze zdrowie. Jednak zaburzona (lub, co gorsza całkowity brak) wymiana powietrza staje się źródłem chorobotwórczych zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu. Do tego dochodzi skraplanie wody na oknach oraz wszechobecna wilgoć w domu, która pogarsza nasze samopoczucie.

 

Wentylacja w domu - zasada działania

 

Wentylacja jest to zorganizowana wymiana powietrza w domu (w różnych pomieszczeniach) polegająca na usuwaniu zużytego i zastępowania go świeżym. 
 

Przeczytaj koniecznie >> Dom bez wentylacji - porady


Wentylacja potrzebuje sił napędowych, które wymuszą ruch powietrza. Rodzaj i pochodzenie tych sił stał się głównym czynnikiem podziału wentylacji na naturalną, czyli wykorzystaującą grawitacyjne prawo ruchu powietrza oraz mechaniczną napędzaną za pomocą wentylatorów mechanicznych zasilanych prądem.

Powietrze ciepłe z pomieszczeń usuwane jest kanałami wentylacyjnymi tylko wtedy, gdy na jego miejsce napływają zimne masy z zewnątrz. Zarówno w przypadku wentylacji grawitacyjnej jaki i mechanicznej. 

Wentylacja - co to jest, jak działa

fot.: Brevis

Dowiedz się więcej na temat teorii wentylacji:


 

Źle działająca wentylacja - objawy

 

Objawy źle działającej wentylacji można podzielić na dwie grupy, te które widać gołym okiem i te nieco bardziej złożone, czyli niewidoczne. Pierwszym alarmem dla nas zawsze powinien być zapach - jeśli czuć unoszącą się w powietrzu stęchliznę, opary z gotowania są wyczuwalne w sąsiednich pomieszczeniach a dym z papierosów w budynkach wielorodzinnych roznosi się po całym budynku to możemy mieć pewność, że nasza wentylacja działa źle lub nie działa wcale.  

Kolejnym ważnym objawem jest pojawienie się skroplonej pary wodnej na szybach. Nadmiar pary wodnej unoszącej się w powietrzu musi znaleźć swoje ujście, jeśli nie może być wyprowadzona na zewnątrz to skrapla się na najchłodniejszej powierzchni w pomieszczeniu, którym są właśnie okna. Zjawisko to jest normalne w przypadku bardzo dużej różnicy temperatur, czyli w czasie największych mrozów kiedy nasze ogrzewanie działa najmocniej. Jednak jeśli problem zaparowanych szyb jest standardem w naszym domu to z pewnością powinniśmy sprawdzić wentylację. Pranie i podłoga, które nie chcą schnąć, a na kafelkach po kąpieli utrzymujące się krople wody to sygnały, które powinny również wzbudzić naszą czujność.

Najbardziej widocznym zjawiskiem przemawiającym za źle działającą wentylacją są wykwity pleśni i grzybów na ścianie. Najpierw pojawiają się w narożnikach, zwłaszcza tych ukrytych za meblami, kanapamia, w okolicy ram okiennych, później rozprzestrzeniają się dalej. Jest to zjawisko wyjątkowo nieestetyczne, stwarzające spore zagrożenie, szczególnie dla alergików i astmatyków, ale także osób starszych i małych dzieci. Poza tym tego typu wykwity są trudne do usunięcia, a czasem wymagają wręcz gruntownego remontu z kuciem zainfekowanego tynku włącznie - oczywiście po usunięciu przyczyny powstawania pleśni i grzybów, czyli usprawnieniu wentylacji. 

Jednym z częstych, odczuwalnych objawów problemów z wentylacją jest również ciąg wsteczny w kanałach wentylacyjnych objawiający się nadmuchem zimnego powietrza przez kratki wentylacyjne. Odruchem, który wówczas nam towarzyszy jest zazwyczaj zatkanie lub zaklejenie takiej kratki. Jednak jest to działanie wyjątkowo nieodpowiedzialne.

Wszystkie te czynniki wpływają na niszczenie ścian budynku, co jest zjawiskiem niekorzystnym i trudnym do cofnięcia.

 

Czym grozi brak wentylacji w domu - przeczytaj koniecznie >> Brak wentylacji - skutki dla ludzi i budynków

 

Niewidoczne objawy złej wentylacji to głównie nasze złe samopoczucie - częste bóle głowy, zmęczenie, podrażnione błony śluzowe oczu, nosa, gardła przeradzające się w częste i powracające choroby układu oddechowego, a w dłuższej perspektywie czasu również większe ryzyko nabycia alergii.

Ogół tych zjawsik został nazwany zjawiskiem chorego budynku (z ang. sick building syndrome) przekładający się na gorszą jakość życia oraz dyskomfort. 

 

Poznaj warunki towarzyszące syndromowi chorego budynku >> Komfort cieplny a syndrom chorego budynku

 

Zła wentylacja - jak poprawić

 

Na wentylację składają się 3 etapy - nawiew realizowany przez nieszczelności lub jeśli okna wykonane są z plastiku to zamontowane nawiewniki, przepływ powietrza między pomieszczeniami - w tym celu konieczny jest montaż drzwi w łazience i kuchni ze specjalonymi otworami wentylacyjnymi, zazwyczaj w postaci podcięcia lub tulej oraz wywiew powietrza za pomocą kanałów wentylacyjnych, kórych obecność od strony pokoju sygnalizowana jest miejscem występowania kratek wentylacyjnych. Kolejna ważna kwestia dotyczy ilości powietrza, którą należy dostarczyć (z pomieszczenia usunięmy tyle powietrza ile naplynie świeżego), a którą określa norma w zależności od funkcji danego pomieszczenia.

Zła wentylacja - jak poprawić

fot.: Ventec - automatyczne nawiewniki okienne - różny sposób montażu ze względu na rodzaj stolarki okiennej

 

Jedynym słusznym rozwiązaniem w walce z powyższymi dolegliwościami jest poprawa wentylacji w domu. Poniżej prezentujemy różne problemy oraz metody przeciwdziałania im:

Nasady wentylacyjne - rodzaje, przegląd, producenci

fot.: Komin-flex - nasady kominowe wspomagają źle działającą wentylację wyciągową w domu

 

Jak sprawdzić czy wentylacja działa

 

Sprawdzenie, czy wentylacja w domu działa najlepiej zacząć od oceny drożności kanałów wentylacyjnych. Następnie diagnozy potrzebuje sam nawiew oraz przepływ powietrza z pomieszczeń tzw. czystych do brudnych (z kratkami). 

Potrzebne będą:

 • kartka papieru (wielkości kratki wentylacyjnej) 
 • świeczka lub zapalniczka.

 

Przebieg próby:

 • w wybranym pokoju uchylamy okno ; tworzymy drogę dla powietrza między otwierając drzwi ; do kratki wentylacyjnej przykładamy kartkę papieru, która powinna „przykleić” się do niej ; jeśli odpadnie to przybliżamy zapaloną świeczkę lub zapalniczkę i obserwujemy czy płomień się odchyli i w którą stronę.
 • Przy zamkniętych w domu oknach i otwartych drzwiach wewnętrznych sprawdzimy, czy mamy dostateczny nawiew
 • gdy w mieszkaniu jest wystarczający nawiew powietrza z zewnątrz i wywiew możemy sprawdzić, czy powietrze prawidłowo przepływa między pomieszczeniami. Wystarczy, że zamykniemy drzwi do pomieszczeń typu łazienka, wc i przeprowadzimy test z kartką i płomieniem.

 

Diagnoza:

 • jeżeli kartka „przykleja” się do kratki oznacza to, że wywiew działa dobrze i kanał wentylacyjny jest drożny, a napływające powietrze wystarczy do poprawnego działania wentylacji, w tym przepływu powietrza między pomieszczeniami
 • jeśli nie „przykleja” się, ale płomień odchyla się w stronę kratki oznacza to, że w kanale jest ciąg, ale jest on słaby a nawiew jest zbyt mały
 • jeżeli kartka nie „przykleja” się do kratki a płomień nie odchyla się w żadną stronę oznacza to, że wentylacyja nie działa

 

Poprawa wentylacji:

 • w celu poprawy ciągu wentylacyjnego zaleca się oczyszczenie samego kanału oraz kratki wentylacyjnej, następnie można posiłkować się zastosowaniem nasad kominowych, które ukierunkują wiatr lub zastosować wentylatory wyciągowe, które wspomogą naturalną grawitację
 • przeczytaj porady dotyczące >> Jak zadbać o sprawność ciągu kominowego
 • aby wspomóc nawiew najlepiej zdecydować się na montaż dodatkowych punktów nawiewnych w postaci nawiewników. Dużą rolę odgrywa również właściwe wietrzenie mieszkania oraz mikrowentylacja
 • przeczytaj więcej na temat >> Nawiewniki okienne
 • jeśli problem tkwi w cyrkulacji powietrza wewnątrz domu konieczne jest podcięcie drzwi tak, aby między podłogą a dolną krawędzią drzwi utworzyć szczeliną wysokości 1 cmMasz problemy z wentylacją i szukasz fachowca - sprawdź naszą bazę


 Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Ventec, Komin-flex, Brevis


Partnerzy i patroni

  Wienkra     Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   ebm Papst   Systherm    Metalplast        Rosenberg Klima          Klima-Therm          Klimor          Global-Tech        Iglotech        Refsystem       Neovent     Armacell         Schiedel          Intersoft        Provent Vents        Daikin         Ventec         Wigmors            Kaisai         Lindab          Materflex         Stiebel Eltron        Venture Industries Sp. z o.o.      Test-Therm           Systema       Mitsubishi Electric