Wilgoć popowodziowa - profesjonalne osuszacze

data aktualizacji: 01-07-2020, 04:43 – artykuł promocyjny

Położenie geograficzne Polski charakteryzuje się możliwością wystąpienia w lipcu większych wezbrań lub nawet stanów powodziowych. Lato jako okres gwałtownych burz i nagłych ulew niesie za sobą konsekwencję również lokalnych podtopień. To z kolei wiąże się ze stratami oraz powstaniem problemu nadmiernej wilgoci w domach. W takim przypadku konieczne jest zastosowanie specjalistycznych urządzeń osuszających budynek, dzięki czemu konstrukcja budynku nie ulegnie zniszczeniu, a ryzyko rozwoju groźnych grzybów na ścianach zostanie zminimalizowane.

Każde podtopienie, a nawet zalanie domu w wyniku pęknięcia rury powinno skończyć się dokładnym wysuszeniem budynku. Szczególnie ważne są również elementy konstrukcyjne, których nie widać, a które w istotny sposób wpływają na budynek. Są to między innymi fundamenty domu. Skutki zjawisk ekstremalnych związanych z wkroczeniem wody do domu mogą ujawnić się nawet dużo później. Dlatego rozsądne wydaje się postępowanie dążące do skutecznego osuszenia już na wczesnym etapie.

 

Zalana piwnica lub dom - postępowanie

 

Przede wszystkim należy odczekać, aż poziom wód opadnie. Wówczas można przejść do usunięcia wody, szlamu i innych zanieczyszczeń oraz elementów zniszczonych. Koniecznie trzeba umożliwić wypłynięcie wody przestrzeni zamkniętych (ściany warstwowe itp.). Ocenę stanu zawilgocenia najlepiej zlecić fachowcom. Może okazać się bowiem konieczne skucie tynku oraz usunięcie wszystkich warstw podłogi.kolejny krok to podjęcie działań biobójczych zwalczających mikroorganizmy typu glony i grzyby.

Jeśli w trakcie osuszania zauważymy, że zawilgocenia pojawiają się z powrotem, zaraz po wyłączeniu urządzenia to najprawdopodobniej doszło do przerwania ciągłości powłok hydroizolacyjnych. Bardzo często w takiej sytuacji występuje konieczność wykonaniu nowych powłok wodochronnych.


Proces osuszania należy rozpocząć od razu po opadnięciu wody. Konieczne jest tu intensywne wietrzenie, jednak warunki pogodowe nie zawsze są korzystne do tego, by cała wilgoć wyparowała samoistnie. Co więcej, przy zjawisku o dużej skali takie wietrzenie nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. W zależności od materiału, z którego zbudowany jest budynek, pory roku oraz czasu jej trwania naturalne schnięcie może trwać nawet kilkadziesiąt miesięcy. Przyspieszenie tego procesu możliwe jest tylko dzięki profesjonalnym urządzeniom - osuszaczom.

Osuszanie w domu

fot.: Marax - domowy Osuszacz powietrza XARAM ENERGY

 

Profesjonalne osuszanie po powodzi

 

Osuszacze dostępne są w różnych opcjach, jednym z nich są osuszacze kondensacyjne. Ich cechą charakterystyczną jest szeroki zakres temperatur od 0°C do +40°C (optymalna temperatura to 20-25°C). Wydajność urządzeń jest większa w wyższych temperaturach i przy wyższej wilgotności względnej powietrza w pomieszczeniu.

  • Osuszacze - przegląd ofert producentów i dystrybutorów


IGLOTECH

Profesjonalne osuszanie po powodzi

fot.: Iglotech

Przemysłowy osuszacz kondensacyjny KT-F jest urządzeniem stosowanym w dużej mierze w budownictwie które polega na wykraplaniu wilgoci zawartej w powietrzu atmosferycznym, w ścianach, posadzkach i stropach. Wyposażony w uchwyty i kółka co sprawia że jest to mobilne urządzenie o mocnej obudowie odpornej na uderzenia. Osuszacz kondensacyjny KT-F ma wbudowany elektroniczny czujnik wilgotności z wyświetlaczem, a także posiada filtr HEPA eliminujący zanieczyszczenia oraz przykry zapach.

Profesjonalne osuszanie po powodzi

fot.: Iglotech

Kondensacyjne osuszacze typu DHK to urządzenie opierające się na wykraplaniu wilgoci zawartej w powietrzu atmosferycznym. Nowoczesna i prosty  obudowa  sprawiają że jest to urządzenie mobilne i z łatwością można go przenieść w dowolne miejsce. Osuszacz typu DHK jest prosty w obsłudze oraz zapewnia cichą i wydajną  pracę zachowując energooszczędność.

 

Profesjonalne osuszanie po powodzi

fot.: Iglotech

Osuszacze kondensacyjne typ DHB jest urządzeniem stosowanym do osuszania stacji uzdatniania wody lub w budownictwie które polega na wykraplaniu wilgoci zawartej w powietrzu atmosferycznym, w ścianach, posadzkach i stropach. Niewielkie rozmiary i atrakcyjny wygląd oraz wyposażenie w uchwyty i kółka sprawia że jest urządzeniem mobilnym. Osuszacz posiada wbudowany higrostat, licznik godzin pracy, zbiornik na wodę (model DHB) oraz automatyczną pompę skroplin (model DHB-W).

 

 

EKOKLIMAX

Profesjonalne osuszanie po powodzi

fot.: Ekoklimax

Osuszacz kondensacyjny DH18 przeznaczony jest do osuszania małych i średnich przestrzeni takich jak wilgotne pomieszczenia mieszkalne, łazienki, pralnie, kuchnie, piwnice, pokoje z instrumentami muzycznymi, niewielkie archiwa, pokoje kolekcjonerskie, domki letniskowe i kempingowe itp. Usuwa szkody spowodowanych przez wodę i parę, zabezpiecza przed rdzą, pleśnią i kondensacją pary. Osuszacz powietrza działa na energooszczędnej zasadzie skraplania pary wodnej z odzyskiem ciepła. Metoda ta pozwala dokładnie i skutecznie usunąć nadmiar wilgoci z pomieszczenia, wykorzystując wytworzone ciepło do ogrzania pomieszczenia. Skroplona woda zbierana jest do zbiornika lub można ją odprowadzać bezpośrednio na zewnątrz za pomocą węża.

 

Profesjonalne osuszanie po powodzi

fot.: Ekoklimax

Osuszacze serii CR firmy Cotes są uniwersalnymi osuszaczami o szerokim zakresie zastosowań od utrzymania wilgotności w pomieszczeniach, po osuszanie procesowe. Dzięki zwartej budowie, osobnym wentylatorom powietrza procesowego i regeneracyjnego oraz automatyce kontrolno-zabezpieczającej optymalizującej ich pracę, spełniają wysokie wymagania w zakresie: bezpiecznego działania, niskiego zużycia energii, niskich kosztów obsługi, wysokiej wydajności.

 

   

 

SAYMON-Kroll

Profesjonalne osuszanie po powodzi

fot.: SAYMON-Kroll

Osuszacz T24 jest kompaktowym wysoko wydajnym urządzeniem z regulatorem wilgotności, filtrem powietrza i automatycznym programatorem. Poziom wody kondensacyjnej pokazywany jest na wskaźniku optycznym. Po zapełnieniu się zbiornika następuje automatyczne wyłączenie. Pracę ciągłą zapewnia możliwość zastosowania dodatkowego przewodu odprowadzającego kondensat. Osuszacz T24 przeznaczony jest do pracy w warunkach nie podatnych na zbyt duże wstrząsy oraz zapylenie w pomieszczeniach odpowiednio do ok. 140m³.

Do efektywnego osuszania małych i dużych pomieszczeń różnego rodzaju, także nowo budowanych lub remontowanych obiektów, Kroll zapewnia odpowiednie urządzenia o wydajności od 30 do 120 litrów na dobę przystosowane do pracy w różnych warunkach.

 

Profesjonalne osuszanie po powodzi

fot.: SAYMON-Kroll

Osuszacze TK i TE o wydajności od 30 do 120 litrów kondensatu na dobę charakteryzują się szczególnie wytrzymałą konstrukcją. Pracują efektywnie i energooszczędnie. Wyposażone są w zbiornik z krańcowym wyłącznikiem magnetycznym lub w opcjonalną instalację odprowadzającą kondensat. Diodowa konsola sterownicza i licznik roboczogodzin ułatwia eksploatację, a możliwość wymiany filtra na wkład z węgla aktywnego zapewnia równocześnie wchłanianie nieprzyjemnych  zapachów i odświeżanie powietrza. System odszraniający gwarantuje zachowanie stałej efektywności, a opcjonalny higrostat pracę w pełni automatyczną. Wersja TE z podgrzewaczem zwiększa efektywność osuszania w niższych temperaturach.

 

   


MARAX

   

osuszacze powietrza profesjonalne

fot.: Marax

Osuszacz powietrza MASTER DH 62 ma wydajność 52 litrów dziennie. Wbudowany higrometr, wbudowany licznik roboczogodzin, niskie zużycie energii czy wysoka wydajność czynią go bezkonkurencyjnym w porównaniu do innych dostępnych na rynku.

 

Profesjonalne osuszanie po powodzi

fot.: Marax

Osuszacz powietrza BIEMMEDUE BM2 Arcodry DR190 o wydajności 40 litrów dziennie. Kiedy wilgotność otoczenia osiągnie zadany na higrostacie poziom, nastąpi wyłączenie urządzenia i rozpocznie się samoistny proces rozmrażania urządzenia, bez konieczności ludzkiej ingerencji.

 


VENTIA

Profesjonalne osuszanie po powodzi

fot.: Ventia

Osuszacze mobilne CDT przeznaczone są do stosowania w małych oraz średnich basenach prywatnych i publicznych. Dzięki cichej pracy oraz zastosowaniu wydajnej pompy ciepła, w pomieszczeniu basenu zachowane są doskonałe parametry temperaturowe a wilgotność powietrza obniżona jest do optymalnych wartości. Osuszacze można też stosować w pomieszczeniach SPA czy w salach gimnastycznych, gdzie konieczne jest obniżenie poziomu wilgoci.

 


Osuszanie w miejscach o stale podwyższonej wilgotności

 

Dotyczy to głównie basenów - tych komercyjnych, jak również domowych oraz miejsc, gdzie produkcja wilgoci jest znacznie wyższa. Są to m.in. sauny, sale fitness, siłownie, SPA itp. W takich miejscach najlepiej postawić na urządzenia przymocowane na stałe, które uruchomią się automatycznie w razie potrzeby.  

 

Centrale basenowe - Osuszacze powietrza DANTHERM

fot.: Ventia - osuszacz ścienny CDF10Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Ekoklimax, Iglotech, Marax, Saymon, Ventia


rekuperatory.pl

Partnerzy i patroni

    Wienkra     Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   ebm Papst      Free Polska     Uniwersal     Metalplast        Rosenberg Klima        Klima-Therm         Klimor         Global-Tech        Iglotech        Refsystem       Neovent     Armacell         Schiedel          Intersoft        Provent         Daikin         Ventec         Wigmors            Kaisai         Lindab          Materflex         Stiebel Eltron        Venture Industries Sp. z o.o.      Test-Therm           Systema