Wienkra

RVF Rotenso a system multi split - porównanie

data aktualizacji: 18-05-2018, 09:41 – artykuł promocyjny

Instalacja typu multi split to nadal najpopularniejszy system klimatyzacji. Jednak warto zapoznać się również z zaletami systemu RVF, który w zastosowaniu zarówno indywidualnym jak i komercyjnym wypada korzystniej. Oba rozwiązania mają jednak zarówno zalety jak i wady - poniżej prezentujemy wszystkie ich cechy.

Sposób połączenia jednostek z agregatem oraz rozprowadzenie okablowania komunikacyjnego to dwie zasadnicze różnice między systemem multi split oraz RVF. Każdy instalator zna podstawowe różnice pomiędzy tymi układami, jednak warto poznać plusy i minusy z bliska każdego z nich.
 

Sprawdź koniecznie >> Klimatyzacja do zastosowań komercyjnych - przegląd rozwiązań

 

 

System RFV a multi spilt - cechy charakterystyczne

 

  • sposób montażu

W systemie RFV występują dwa rurociągi przeznaczone do transportu cieczy i gazu, rozdzielacze oraz na odejściu do jednostek wewnętrznych klimatyzacji montuje się trójniki. Z agregatu wychodzi kabel komunikacyjny, który szeregowo łączy kolejne chłodnice. Trzeba przy tym apmiętać, że  jeden błąd zakłóci komunikację z jednostką zewnętrzną, dlatego tak ważne jest by prawidłowo połączyć poszczególne klimatyzatory.

Jeśli w przypadku instalacji typu multi split instalator jest w stanie „na własną rękę” wybrać jednostkę i zaplanować przebieg rurociągów, to systemy RVF wymagają wykorzystania programu doborowego Rotenso. Jest to profesjonalne narzędzie, które umożliwia dobór mocy jednostek oraz agregatów, a także długość i średnice instalacji.
 

  • współpraca jednostki zewnętrznej z wewnętrznymi

Układy multi split Rotenso umożliwiają podłączenie do jednej jednostki zewnętrznej 5 jednostek wewnętrznych. Mogą one się różnić między sobą wydajnością chłodniczą wynikającą z wielkości pomieszczeń, w których będą montowane.

W systemie RVF z kolei możliwe jest modułowe łączenie jednostek zewnętrznych do mocy 200 kW, które mogą współpracować z aż 64 jednostkami wewnętrznymi.
 

  • przeznaczenie


System RVF charakteryzuje się doskonałymi parametrami pracy agregatów zewnętrznych. Przekłada to się na dużą elastyczność w czasie projektowania instalacji klimatyzacyjnej. Długość całego układu może sięgać nawet 1000 m, przez co jednostki zewnętrzne można łączyć w rozbudowany system modułowy, którego moc nie przekroczy 72 HP. Taki wariant to gwarancja nieprzerwanej pracy całego systemu. Rozwiązanie szczególnie polecane do bardzo dużych, wysokich i wymagających budynków. Stsounkowo niewielka waga oraz szeroki wybór jednostek zwiększa jeszcze bardziej możliwości instalacyjne tego typu klimatyzacji - można je montować również na dachach budynków. Większy typoszereg daje większe możliwości projektowe.

Z kolei układ multi spit nadaje się do mniejszych obiektów.
 

  • długość instalacji freonowej


Jednym z kluczowych parametrów w porównaniu systemów klimatyzacyjnych jest długość obiegu freonowego, który warunkuje przebieg instalacji:

Dla systemów klimatyzacyjnych typu mulitsplit ograniczenia całkowitej długości linii freonowej wynoszą w zależności od wielkości agregatu zewnętrznego od 30 - 80 (licząc wszystkie połączenia od jednostek wewnętrznych do jednostki zewnętrznej).

Dla systemów klimatyzacyjnych opartych o agregaty mini RVF Rotenso długość instalacji w układzie trójnikowym może wynosić 100 lub nawet 120 metrów w zależności od wielkości jednostki zewnętrznej.
 

  • sterowanie klimatyzacją


Układ multi split zazwyczaj sterowany jest pilotem, za pomocą którego wybieramy pomieszczenia klimatyzowane oraz te z wyłączonym nawiewem. W obrębie jednego systemu jednostki wewnętrzne mogą pracować w tym samym trybie: chłodzenia lub grzania.

W systemie RVF (trójrurowym) każda chłodnica wyposażona jest w oddzielny zawór rozprężn. Daje to możliwość dopasowanie ilości czynnika do aktualnych potrzeb, w wybranej opcji chłodzenia lub grzania, w danym pomieszczeniu. W takim systemie możliwe jest grzanie lokalu również przy temperaturze zewnętrznej poniżej 20°C. Cały układ sterowany jest centralnie. Poprzez sterownik centralny lub aplikację centralnego sterowanie smart WiFi lub systemu BMS, który wykorzystuje bramkę Modbus albo BACnet można nim również zdalnie zarządzać.Opracowanie: Redakcja
Żródło: THERMOSILESIA


rekuperatory.pl
Partnerzy i patroni

  Wienkra     Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   ebm Papst   Systherm    Mitsubishi Electric        Rosenberg Klima          Klima-Therm          Klimor          Global-Tech        Iglotech        Refsystem       Neovent     Armacell         Schiedel          Intersoft        Provent Vents        Daikin         Ventec         Wigmors            Kaisai         Lindab          Materflex         Stiebel Eltron        Venture Industries Sp. z o.o.      Test-Therm           Systema