Rekuperatory.pl

Wilgotność poniżej 40 procent jest szkodliwa

artykuł promocyjny

Drapanie w gardle, wysuszone spojówki oczu, ciężki oddech - to tylko niektóre przykłady świadczące, że w budynku jest zbyt suche powietrze. Przebywanie w pomieszczeniu o wilgotności poniżej 40% ma negatywny wpływ na naszą kondycję oraz zdrowie. Zawartość pary wodnej, jako składnika powietrza, ma istotny wpływ na samopoczucie ludzi oraz stan urządzeń w danym pomieszczeniu. Wilgotność powietrza to jeden z jego podstawowych parametrów, który wpływa na komfort cieplny człowieka, czyli taki stan termiczno-wilgotnościowy, w którym jest nam dobrze (dobrze się czujemy). Poziom wilgotności wpływa również na procesy produkcyjne oraz przechowywane twrzywa w magazynach itp. 

Komfortowa wilgotność w domu

fot.: Optymalna wilgotność powietrza w domu mieści się w zakresie 40-60% i zależy w dużej mierze od pory roku - inna jest nasza tolerancja na zawartość pary wodnej w powietrzu w upalne dni a inna zimą

Przeczytaj koniecznie >> Poprawa jakości powietrza w domu

Odpowiedniej wilgotności wymagają także urządzenia i materiały w budynku. Przekłada się to na ich właściwości oraz parametry pracy. Optymalny poziom nawilżenia powietrza to stan szczególnie pożądany w pomieszczeniach z komputerami, gdzie mamy obecność ładunków elektrostatycznych, które łatwiej się wyładowywują w suchym ośrodku.

Częstszej analizie podlega problem zbyt dużej wilgotności powietrza w domu. Jest to z jednej strony oczywiste - taki problem "lepiej" widać w postaci grzyba na ścianie, z drugiej jednak nie możemy zapomnieć, że to czego nie widać nie można lekceważyć.
 

      

WAŻNE! Dobrą praktyką jest posiadanie w domu urządzenia mierzącego zawartość pary wodnej w powietrzu - może to być najprostsze urządzenie (higrometr) kupione w sklepie z artykułami do domu (koszt ok. kilkanaście złotych) lub bardziej profesjonalny sprzęt pomiarowy. Należy do tego podejść tak jak do kwestii temperatury - zdecydowana większość z nas posiada w domu termometr - teraz pora na higrometr (czasem można spotkać opcję łączoną obu tych urządzeń).

Przeczytaj więcej >> Pomiar wilgotności powietrza - przegląd przyrządów

 

Komfortowa temperatura w domu

     fot.: Komfortowa temperatura w domu również mieści się w pewnym przedziale - w zależności od pomieszczenia oraz  sezonowości inne będą nasze odczucia wpływające na komfort cieplny


 

Wilgotność poniżej 40% - przeciwdziałanie
Niska wilgotność powietrza wpływa niekorzystnie na zdrowie i samopoczucie człowieka oraz powoduje rozsychanie się parkietów i mebli. Nasilenie tego zjawiska obserwujemy w okresie grzewczym, kiedy wilgotność powietrza jest bardzo niska, spadając do poziomu 20-30%. Suche od kaloryferów powietrze podrażnia śluzówki, powoduje katar i nocny kaszel, zwłaszcza u małych dzieci. Jak temu przeciwdziałać? To proste wystarczy zastosować nawilżacz powietrza. Jest to urządzenie, które szybko i skutecznie podniesie poziom pary wodnej w domowym powietrzu bez ryzyka jego zbytniego nasycenia tym składnikiem. To bardzo ważne, aby z wilgotnością nie przesadzić w żadną stronę. W tym celu najlepiej wykorzystać urządzenia z wbudowanym higrometrem.

Nawilżacze powietrza poprawiają jakość i wilgotność powietrza, przynosząc ulgę w oddychaniu i ułatwiając spokojny sen.

 

Domowe nawilżacze powietrza

 

Rodzaje nawilżaczy

 • Nawilżacz ewaporacyjny wykorzystuje zjawisko ewaporacji czyli odparowanie wody. Nawilża powietrze w sposób najbardziej naturalny, a prosta budowa gwarantuje dobrą jakość i niską cenę urządzenia. Wraz ze wzrostem wilgotności powietrza spada rówież jego wydajność przez co nie ma potrzeby stosowania dodatkowych elementów sterujących jego pracą. W przeciwieństwie do nawilżaczy ultradźwiękowych modele ewaporacyjne nie pozostawiają śladów na meblach. Suche powietrze przechodzące przez mate ewaporacyjną (połączoną ze zbiornikiem z wodą) zostaje nawilżone i oczyszczone. Możliwe jest to dzięki pracy małego wentylatorka wbudowanego w nawilżacz.
   
 • Nawilżacz ultradźwiękowy - cząsteczki wody rozbijane są w urządzeniu poprzez ultradźwięki dzięki czemu możliwe jest generowanie mgły wodnej. Jego pracą można precyzyjniej sterować wpływając na poziom wilgotności w pomieszczeniu. Jednak szybciej się zużywa niż inne typy nawilżaczy, a mgiełka często osadza się na meblach i innych przedmiotach. Brak jest tu rownież funkcji oczyszczania powietrza.
   
 • Nawilżacz parowy - wbudowana grzałka do wytworzenia pary wodnej przypomina pracę czajnika elektrycznego. Utrzymują wysoką i stałą wydajność pracy jednak musimy się przy tym liczyć z większym zużyciem energii. Wysoka temperatura podgrzania wody zabija wszelkie bakterie.
   

 

Nawilżanie powietrza w domu - dlaczego jest takie ważne!

 

W nagrzanym powietrzu wirusy łatwiej przedostają się do dróg oddechowych i mogą powodować zapalenia oskrzeli lub płuc.

 

Nawilżacz ultradźwiękowy HB ?zimna mgiełka?

Nawilżacz ultradźwiękowy HB „zimna mgiełka”

 • elegancka i nowoczesna stylistyka
 • duża wydajność 130-300ml/h, sześć poziomów mocy nawilżania oraz dwa tryby pracy urządzenia „AUTO” oraz „NOC” pozwalają na ustawienie odpowiednich parametrów nawilżania suchej powierzchni
 • elektroniczny higrostat pozwala utrzymać wilgotność na stałym poziomie w zakresie 40-70% RH


Fot.: HB Polska

   
Nawilżacz parowy Boneco Air washer S450

Nawilżacz parowy Boneco Air washer S450

 • podgrzewa wodę do temperatury wrzenia, a tworząca się para nawilża powietrze w pomieszczeniu
 • to najbardziej higieniczny sposób nawilżania powietrza - gotująca się woda usuwa bakterie i związki mineralne
 • posiada cyfrowy panel z funkcjami inteligentnej pracy
 • szybkie wyświetlenie aktualnego poziomu nawilżenia po przyciśnięciu przycisku, nawet jeśli urządzenie jest wyłączone.

 

fot.: Marax

   

Ewaporacyjny nawilżacz powietrza Carina

fot.: airnaturel

Ewaporacyjny nawilżacz powietrza Carina

 

 • przeznaczony do pomieszczeń takich jak sypialnie, pokoje dziecięce, pokoje dzienne – o powierzchni do 35 m²
 • posiada funkcję oczyszczania powietrza
 • wyposażony w kostkę Ionic Silver Cube, która zapobiega namnażaniu i rozpylaniu wraz z wodą drobnoustrojów i bakterii
 • nasączone maty nawilżające przechwytują również część zanieczyszczeń z powietrza (należy je wymieniać co 2-3 miesiące)
   

 

Profesjonalne nawilżacze powietrza Ekoklimax


 

Nawilżacz humiDisk
Nawilżacz humiDisk
 • mały wytrzymały nawilżacz wykorzystujący wirujący dysk do rozpylania wody i przekształcania jej w miliony bardzo małych kropelek, które wydmuchiwane przez wbudowany wentylator wprowadzane są do środowiska, gdzie nawilżają i chłodzą powietrze.
 • zastosowanie: pomieszczenia do przechowywania produktów takich jak owoce i warzywa, gdzie redukcja wilgoci może spowodować utratę wagi, oraz psucie się produktów; drukarnie, gdzie wilgoć musi być utrzymywana na odpowiednim poziomie po to, aby uniknąć zmian w rozmiarach papieru, a w konsekwencji tego błędów w wydruku; przemyśle tekstylnym, gdzie utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności jest ważnym czynnikiem dla przebiegu procesu produkcyjnego, oraz dla materiału tekstylnego podlegającego przetworzeniu, a także z uwagi na konieczność rozproszenia ciepła generowanego przez maszyny tkackie.
 

 

Elektryczny nawilżacz parowy HeaterSteam
Elektryczny nawilżacz parowy HeaterSteam
 • wytwarza sterylnie czystą parę z wody o dowolnej jakości. Jest to urządzenie nawilżające, komplementarne z systemem nawilżania z elektrodami, które może pracować przy wykorzystaniu wody zdemineralizowanej, zmiękczonej lub sieciowej
 • użycie we wszystkich rodzajach zastosowania - w nawilżaniu kanałowym lub do otoczenia, w klimatyzacji komfortu lub w regulacji wilgotności w procesach technologicznych
   

Zobacz więcej modeli Ekoklimax ...

 

Profesjonalne nawilżacze powietrza Iglotech

 

Kanałowy nawilżacz powietrza z lancą

Kanałowy nawilżacz powietrza z lancą
 • służy do podnoszenia wilgotności powietrza w pomieszczeniach
 • jest on urządzeniem przenośnym, wyposażonym w zbiornik na wodę oraz panel sterujący i mechanikę, dzięki której woda ze zbiornika odparowuje
 • zestaw zawiera: nawilżacz z lancami o sterowaniu proporcjonalnym, czujka wilgotności kanałowa (1 szt.), złączka do wody (1 szt.), przewód do dystrybucji pary i do kondensatu (ilość lanc x 4m)

Zobacz więcej modeli Iglotech ...

 

Przeczytaj także:
 


 Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Ekoklimax, Iglotech, Marax, HB Polska, airnaturel


Partnerzy i patroni

  Wienkra   AUX   Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji  Uniwersal  ebm Papst   Systherm    Mitsubishi Electric        Rosenberg Klima          Klima-Therm           logo bartosz         Klimor         Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec         Wigmors            Kaisai              VBW         Stiebel Eltron     Test-Therm           Global-Tech          logo armacell     Matervent

Temat miesiaca