Rekuperatory.pl

Wentylacja garderoby

artykuł promocyjny

Garderoba należy do grupy pomieszczeń bez okna. Do tego zazwyczaj posiada ona bardzo zwartą zabudowę na ścianach - od podłogi po sam sufit. Jest tam również sporo różnego rodzaju rzeczy i niechcemy by po dłuższym okresie przechowywania pachniały stęchlizną. Dlatego też konieczne jest zorganizowanie wymiany powietrza również w garderobie.

Garderoby to zazwyczaj niewielkie pomieszczenia, umieszczone w zakamarku domu, gdzie ogrzewanie działa słabiej a przez to wzrasta ryzyko zwiększenia zawartości wilgoci w powietrzu. Jeśli do tego doliczymy zabudowę stykającą się z powierzcnią ścian i słabą lub brak wentylacji to możemy być pewni, że po jakimś czasie zaczniemy borykać się z problemami typu kondensacja pary wodnej, zawilgocenia składowanych rzeczy budynku, rozwoju grzybów i pleśni. Aby temu zaradzić należy zadbać o właściwą wentylację!

 

Wentylacja w domu - zapoznaj się z przepisami i wytycznymi dotyczącymi wentylacji poszczególnych pomieszczeń:

Wentylacja grawitacyjna w łazience w domu jednorodzinnym - wymagania Wentylacja grawitacyjna na poddaszu Wentylacja w kuchni - wybór okapu
Wentylacja grawitacyjna w łazience Wentylacja piwnicy Wentylacja grawitacyjna na poddaszu Wentylacja w kuchni - wybór okapu

 

 

Wentylacja w garderobie

 

Wentylacja w garderobie podlega przepisom prawa budowlanego, zgodnie z którymi pomieszczenia bez okien muszą być podłączone do osobnych kanałów wentylacyjnych, których zadaniem jest usuwanie zanieczyszczonego powietrza na zewnątrz budynku. W garderobie może pracować zarówno wentylacja grawitacyjna jak i mechaniczna.

Wentylacja grawitacyjna - ilość powietrza potrzebna do wentylacji (link)

  • strumień powietrza wentylowanego (usuwanego i napływającego) dla tego typu pomieszczeń wynosi 15 m3 powietrza na godzinę.
  • drzwi do pomieszczenia bez okna - muszą posiadać otwory wentylacyjne - mogą mieć postać wstawionej kratki /innego otworu w dolnej części lub podcięcia pozostawiającego szczelinę wysokości 2,5 cm pomiędzy skrzydłem a posadzką; powierzchnia otworów musi mieć 200 cm2. Jest to warunek konieczny, aby zapewnić przepływ powietrza między pomieszczeniem z nawiewem powietrza a garderobą wyposażoną w kratkę wywiewną.
  • nawiew powietrza - realizuje się go poprzez umożliwienie migracji powietrza z pomieszczeń wyposażonych w punkty nawiewne typu nawiewniki okienne a garderobą
  • kratka wentylacyjna - musi zostać odkryta - bez przesłon z mebli lub ubrań, aby jej wydajność była wystarczająca.
     

Kratki wentylacyjne - wybór, rodzaje, przegląd oferty

fot.: Vents - kratka wentylacyjna drzwiowa
 

Wentylacja grawitacyjna w domu - przeczytaj o jej poszczególnych elementach:

Jak poprawić nawiew powietrza w domu

Zasady rozmieszczenia kratek wentylacyjnych i anemostatów

Trzy warunki skutecznej wentylacji

 

Wentylacja mechaniczna:

W garderobie można realizować również wentylację za pomocą urządzeń elektrycznych. Wówczas w pomieszczeniu musi znaleźć się kratka wywiewna z wentylatorem wyciągowym. W przypadku zastosowania wentylacji nawiewno-wywiewnej okna są szczelne, a nawiew uzyskujemy przez anemostaty zamontowane na zakończeniu kanałów nawiewnych w pokojach. W takim układzie również należy zachować drzwi z elementami wentylacyjnymi.

 


Wentylacja mechaniczna w domu - przeczytaj dodatkowo:

Wentylatory domowe - przegląd produktów

Wentylacja mechaniczna w domu - czy wartoOpracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Vents


Partnerzy i patroni

 

  Wienkra     Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   ebm Papst   Systherm    Mitsubishi Electric        Rosenberg Klima          Klima-Therm          Klimor        Systema          Iglotech        Refsystem      Schiedel      Venture Industries Sp. z o.o.Intersoft        Provent Vents        Daikin         Ventec         Wigmors            Kaisai         Lindab     VBW         Stiebel Eltron     Test-Therm           Global-Tech           Matervent

Temat miesiaca

Dmuchawy EC do okapów kuchennych - wydajniejsze i bardziej wszechstronne okapy