Wienkra

Jak czyścić klimatyzator

data aktualizacji: 25-02-2021, 07:36 – artykuł promocyjny

Klimatyzacja oprócz funkcji chłodzenia dba również o jakość, w tym czystość powietrza w domu. Posiada filtry, które wymagają wymiany. Jeżeli w odpowiedni sposób zadbamy o nasz klimatyzator będziemy cieszyć się jego bezawaryjną pracą, wysoką wydajnością oraz zyskamy bezpieczeństwo domowników przebywających w klimatyzowanym pomieszczeniu.

Jak czyścić klimatyzator

fot.: REFSYSTEM

 

Przeczytaj również: Czyszczenie i serwis klimatyzacji

 

 

Po co czyścić klimatyzację w domu

Mówi się, że klimatyzacja jest instalacją praktycznie bezobsługową. Jedyną rzeczą, o której nie możemy jednak zapomnieć to czyszczenie tego urządzenia. Na szczęście nie jest to czynność zbytnio uciążliwa. Proces chłodzenia powietrza wiąże się z produkcją sporej ilości wilgoci. Jak wiadomo nadmiar pary wodnej w powietrzu jest niekorzystny zarówno dla zdrowia ludzi nim oddychających, jak również dla samego budynku. Wilgoć sprzyja rozwojowi mikroorganizmów. Dlatego klimatyzator wymaga czyszczenia. Pomimo że każdy klimatyzator posiada filtr, to przepływające powietrze przez wymienniki ciepła transportuje ze sobą również kurz, pył, zarodniki grzybów, pleśni i bakterie. Jest to materiał organiczny, który osadzi się na powierzchni wymienników ciepła i łopatkach wentylatora. A naszym zadaniem jest się go pozbyć. Jak to zrobić? Poniżej kilka cennych wskazówek...

odgrzybianie klimatyzacji - Carline

fot.: Carline - odgrzybianie klimatyzacji


Jak często czyścić klimatyzację domową?

Dla względów estetycznych panel jednostki wewnętrznej powinniśmy przecierać z kurzu za pomocą suchej ściereczki przynajmniej raz w tygodniu. Na bieżąco należy również usuwać zanieczyszczenia, np. zalegajace liście z jednostki zewnętrznej. Jeżeli chodzi o prace większego kalibru częstotliwość jest już znacznie mniejsza.

Najbardziej podatną na zanieczyszczenia częścią jest oczywiście sam filtr. Trzeba go czyścić raz na 1-3 miesiące. Rozbieżność wynika z faktu, że w każdym domu mamy do czynienia z innym stopniem zanieczyszczenia powietrza oraz częstotliwością działania samego klimatyzatora. Dokładne czyszczenie całego urządzenia wystarczy zaplanować raz do roku. Filtry można czyścić samodzielnie - wystarczy łagodny środek czyszczący z domieszką preparatu bakteriobójczego. Wyjątkiem sa filtry zatrzymujące bardzo małe cząstki, ponieważ wymagają one wymiany. O zasadach mycia i wymiany filtrów informuje nas producent w dołącznej instrukcji do każdego urządzenia.

Jak czyścić klimatyzator

fot.: Daikin - sposób czyszczenia jednostki zewnętrznej zależy również od typu urządzenia

Prawidłowy serwis i konserwacja klimatyzatorów wydłuża ich żywotność oraz zmniejsza nawet o połowę ryzyko awarii. W tym celu należy wykonywać regularne przeglądy konserwacyjno-serwisowe. Zanieczyszczenia powodują zmniejszenie wartości współczynnika efektywności COP. Ponad to zanieczyszczenia działają niekorzystnie na ludzi, szczególnie na alergików. Sprawdź również >> Klimatyzacja a zdrowie

Samoczyszczenie klimatyzacji - czy to wystarczy

fot.: Klima-therm - niektóre klimatyzatory posiadają funkcję samoczyszczenia

Przeglądy konserwacyjno-serwisowe klimatyzatorów zalecane są 2 razy w ciągu roku, najlepiej wiosą - marzec lub kwiecień i pod koniec lata - sierpień. Tego typu prace powinno zlecić się już fachowcom z przeszkoleniem, dzięki czemu zyskamy pewność, że całość działa prawidłowo i na właściwym poziomie.

Jak czyścić klimatyzator - jakie środki

fot.: Wienkra

 

Środki do czyszczenia klimatyzacji domowej

Do czyszczenia klimatyzacji używa się specjalnych środków chemicznych. Preparaty do czyszczenia i dezynfekcji dedykowane są do parowników, skraplaczy oraz innych elementów instalacji. W sprzedaży dostępny jest szeroki wybór różnych preparatów, dzięki czemu możliwe jest optymalne dopasowanie środka do rodzaju czyszczonych powierzchni oraz rodzaju zabrudzenia. Mogą mieć różną konstytnecję i postać - płyn, aerozol, koncentrat. Przy zakupie warto zwrócić uwagę, czy dany produkt posiada niezbędne atesty i pozwolenia.

Jak czyścić klimatyzator - preparaty do czyszczenia

fot.: Wigmors

 

Zakres i kolejność prac serwisowych

 

 • sprawdzenie skraplacza pod względem zanieczyszczeń, uszkodzeń i korozji
 • wyczyszczenie lamelek, dzięki czemu przepływ powietrza przez wymiennik będzie płynny
 • czyszczenie i mycie skraplaczy jednostek zewnętrznych oraz obudów wykonujemy z wykorzystaniem grzebieni do lamel oraz środków chemicznych
 • w parowniku sprawdzamy temperaturę i przepływ medium chłodzonego
 • w zależności od potrzeb czyścimy powierzchnie wymiany ciepła
 • czyszczenie, mycie i dezynfekcje jednostek wewnętrznych za pomocą środków przeciwgrzybicznych
 • wyczyszczenia wymagają także lamele parownika i turbiny wentylatora oraz filtry
 • sprawdzenie szczelności urządzeń i instalacji pod kątem wycieku czynnika chłodniczego oraz jego ciśnienia - ewentualne prace związane z uszczelnienim i uzupełnienim czynnika
 • kontrola zawilgocenia freonu (opcjalnie wymiana filtra na pochłaniający wilgoć)
 • mierzenie ciśnienie  i temperatury obiegów chłodniczych na ssaniu i tłoczeniu
 • sprawdzenie zużycia oleju w sprężarkach, łożysk oraz kierunku obrotów wentylatorów
 • kontrola szczelności i drożności układu odprowadzenia skroplin, zwłaszcza oczyszczenie tacy ociekowej
 • ocena stanu technicznego instalacji elektrycznej
 • sprawdzenie prawidłowości działania urządzenia

Jak czyścić klimatyzator

fot.: Lindab


 

Zobacz także: Czynniki chłodnicze w chłodnictwie i klimatyzacji 

Nieczyszczona klimatyzacja - konsekwencje

 

Jesli ktoś nadal ma wątpliwości, czy zaprzątąć sobie głowę pracami seriwsowo-konserwującymi w zakresie domowej instalacji chłodzącej prezentujemy konsekwencje wynikające z zaniedbania tych czynności.

Po pierwsze znacznie wzrosta ryzyko zachorowania na choroby wywoływane przez mikroorganizmy, zwłaszcza jeśli przy uruchamianiu klimatyzatora czuć nieprzyjemny zapach. Alergie, astma i wiele innych zaburzeń układu oddechowego ciągną się później latami i są uciążliwe w codziennym życiu. Najgorsza w skutkach jest jednak choroba Legionistów (ciężka zakaźna choroba dróg oddechowych), która może doprowadzić nawet do zgonu.

Po drugie zwiększają się koszty utrzymania klimatyzacji. Spadek wydajności, wzrost poboru energii elektrycznej i bardziej hałaśliwa praca mogą być odczuwalne bardzo szybko, a w dłuższym okresie czasu przyspiesza zużycie wentylatorów i sprężarki.

Klimatyzacja ma za zadnie zapewnić komfort pod względem temperatury i wilgotności w danym miejscu. To bardzo ważne, zwłaszcza w czasie, gdy o jakości powietrza, którym oddychamy wciąż mówi się w złym świetle. Klimatryzacja jest instalacją podnoszącą standard życia a przekonanie, że jest szkodliwa dla zdrowia jest mitem. Właściwie zamontowana, używana i czyszczona przynosi same korzyści. 

 

Sprawdź więcej na temat:


 Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Wigmors, Wienkra, REFSYSTEM, Daikin, Lindab, Carline, Klima-therm


Partnerzy i patroni

  Wienkra     Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   ebm Papst   Systherm    Mitsubishi Electric        Rosenberg Klima          Klima-Therm          Klimor          Global-Tech        Iglotech        Refsystem       Neovent     Armacell         Schiedel          Intersoft        Provent Vents        Daikin         Ventec         Wigmors            Kaisai         Lindab          Materflex         Stiebel Eltron        Venture Industries Sp. z o.o.      Test-Therm           Systema