Wienkra

Klimatyzatory okienne - zasada działania, oferta

data aktualizacji: 25-03-2019, 12:16 – artykuł promocyjny

Klimatyzatory można montować w różnych wariantach. Najprostszym z możliwych układów to klimatyzacja okienna. Tego typu instalację możemy - w przeciwieństwie do jednostek dwudzielnych typu split - zamontować samodzielnie. Do tego urządzenia okienne należą do najtańszych, dzięki czemu komfortem temperaturowym w czasie letnich upałów może cieszyć się każdy. Takie rozwiązanie polecane jest wszędzie tam, gdzie występują trudności z klasycznym przeprowadzeniem instalacji chłodzącej.

fot.: Centrowent

 

Klimatyzacja okienna - sposób działania, montaż

 

Klimatyzatory okienne zwykle sterowane są za pomocą pilota i odznaczają się łatwym montażem. Można je umieścić w świetle okna, w miejsce skrzydła lub bezpośrednio w ścianie (w wybitym otworze). Mogą być zawieszone lub ustawione na parapecie. Klimatyzator będzie pracvował, w zależności od ustawień - z powietrzem zewnętrznym, wewnętrznym lub mieszanym. Dzięki temu do domu trafia schłodzone, czyste i świeże powietrze, a samo urządzenie posłuży do wentylacji i chłodzenia wybranych pomieszczeń (miejsce montażu). W niektórych modelach można spotkać wbudowaną grzałkę elektryczną pozwalającą wykorzystać je również do celów grzewczów.

Klimatyzacja okienna - sposób działania, montaż

fot.: Wienkra - kimatyzator okienny Coolani w ofercie marki Gree - to monoblok składający się z jednej jednostki zawierającej zarówno parownik jak i skraplacz, co oznacza brak konieczności łączenia jednostek, a także łatwość montażu oraz wiele przydatnych funkcji: automatyczny restart, trzy prędkości nawiewu, programator godzinowy i samodiagnozę. Co istotne, to jedyne urządzenie okienne na rynku, spełniające wymogi dyrektywy ERP

Klimatyzatory okienne wykorzystuje się głównie w sklepach, salach i innych pomieszczeniach o małej lub średniej powierzchni. Ich zasada działania zbliżona jest do modeli mobilnych. Podobnie jak w klimatyzatorach przenośnych, zarówno skraplacz jak i parowacz umieszczone są tutaj w jednej, wspólnej obudowie. Całość montuje się w oknie lub w ścianie, tak aby jedna część urządzenia znajdowała się na zewnątrz a druga – wewnątrz pomieszczenia.

Klimatyzacja okienna - sposób działania, montaż

fot.: Wigmors - klimatyzacja okienna Sinclair ASW-09BI

 

Klimatyzatory okienne - zalety i wady

 

ZALETY:

  • są to najmniejsze jednostki z wbudowanym agregatem chłodniczym (jedno urządzenie)
  • brak konieczności prowadzenia instalacji chłodniczych
  • łatwy montaż i obsługa - nie wymagają montażu przez firmę specjalistyczną
  • do pracy potrzebują tylko dostępu do prądu
  • niska cena w porównaniu do innych modeli klimatyzatorów

     

WADY:

  • słyszalny, monotonny szum pracy sprężarki
  • mogą zasłaniać nieco światło z okna
  • niezbyt estetyczny wygląd


 

Przeczytaj również inne artykuły z działu klimatyzacja

 


 Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Wienkra, Wigmors, Centrowent


Partnerzy i patroni

  Wienkra     Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   ebm Papst   Systherm    Mitsubishi Electric        Rosenberg Klima          Klima-Therm          Klimor        Systema          Iglotech        Refsystem          Armacell         Schiedel      Venture Industries Sp. z o.o.Intersoft        Provent Vents        Daikin         Ventec         Wigmors            Kaisai         Lindab          Materflex         Stiebel Eltron     Test-Therm           Global-Tech

Temat miesiaca

Liquid Technologies