Wienkra

Klimatyzacja w domu - wszystko co musisz wiedzieć

data aktualizacji: 24-12-2018, 07:26 – artykuł promocyjny

Klimatyzator to najprostszy i - co bardzo ważne - coraz tańszy sposób na zapewnienie optymalnych warunków temperaturowo-wilgotnościowych w naszym domu. Wzrost popularności tego typu instalacji w domach jednorodzinnych ma wiele pozytywnych skutków. Coraz rzadziej klimatyzacja kojarzy się z luksusem i dobrem dostępnym jedynie dla sklepów i innych obiektów świadczących usługi. Co więcej jego pozytywny wpływ na mikroklimat w pomieszczeniach trwa znacznie dłużej niż tylko przez okres intensywnych upałów - coraz chętniej klimatyzację wykorzystujemy również jako urządzenie grzewcze.

Mity dotyczące negatywnego wpływu klimatyzacji na nasze zdrowie wynikają z błędów jakie zostały popełnione przy montażu lub później w czasie użytkowania instalacji. Jeśli wszystko jest właściwie wykonane klimatyzacja poprawia jakość powietrza w domu i tym samym ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie.

Klimatyzacja w domu - poradnikKlimatyzator Daikin - jednostka naścienna FTXG-JA

fot.: Daikin - klimatyzacja w domu staje się standardem

 

Klimatyzacja a wentylacja

To bardzo ważne aby uświadomić sobie, że klimatyzacja nie może zastąpić wentylacji. Są to dwa oddzielne procesy związane z uzdatnianiem powietrza w domu, które się wzajemnie uzupełniają. Jednak pod żadnym pozorem nie możemy zrezygnować z wentylacji po zamontowaniu klimatyzatora. W domu, w którym zamontowane jest mechaniczne wspomaganie wentylacji należy przerwać działanie pracy wentylatorów na czas, w którym pracuje klimatyzacja. Wiąże się to ze wzrostem kosztów pracy klimatyzatora w przypadku ciągłego napływu gorącego powietrza z zewnątrz w ramach wentylacji.

 

Klimatyzacja - zdrowe powietrze w domu

Klimatyzacja to idealne rozwiązanie dla alergików i osób cierpiących na problemy płucne. Okazuje się, że jakość powietrza w domu wymaga filtracji, którą zapewnia nam klimatyzator. Umieszczony w urządzeniu filtr wyłapuje szkodliwe cząstki, dzięki czemu mamy pewność, że powietrze, którym oddychamy pozbawione jest większości alergenów, pyłów i kurzu. Zbawienne znaczenie przypisuje się systemom jonizacji powietrza. Choć zarezerwowane są póki co dla modeli z górnej półki to jest to sposób na znaczną poprawę jakości powietrza w domu z małymi dziećmi, alergików oraz osób cierpiących na astmę.

Klimatyzacja - zdrowe powietrze w domu

fot.: Alfaco - klimatyzatory GREE

Poza tym najlepiej czujemy się w określonych warunkach termiczno - wilgotnościowych, których osiągniecie możliwe jest dzięki klimatyzacji. Latem jest to temperatura 23-26oC i wilgotność rzędu 40-60%. Wówczas nasz organizm odczuwa komfort i nie poci się.

Aby klimatyzacja nie wiązała się z przeziębieniem oraz wzmożonym zachorowaniem musimy rozsądnie podejść do kwestii regulacji - temperatury nie należy dowolnie ustawiać. Zaleca się aby różnica temperatury między pomieszczeniem klimatyzowanym a nieklimatyzowanym sięgała maksymalnie 7°C. W innym przypadku musimy liczyć się z pewnymi uniedogodnieniami a nawet chorobami (zapalenie zatok, gardła itp.).

Komfort to również brak przeciągów i podmuchów powietrza. Dlatego tak ważna jest regulacja kierunku nadmuchu oraz prędkości jego przepływu (zaleca się aby prędkość była mniejsza niż 0,2m/s). Nie dostosowanie powyższych parametrów, zwłaszcza jeśli jesteśmy spoceni (wejście do pomieszczenia klimatyzowanego bezpośrednio z upału panującego na zewnątrz) będzie skutkowało dolegliwościami zdrowotnymi.

klimatyzator Heiko - Neovent

 

fot.: Neovent - klimatyzator Heiko


Poznaj również inne sposoby na:
Poprawę jakości powietrza w domu


Klimatyzacja - usuwanie wilgoci z domu

Kolejny atut wynikający z posiadania klimatyzatora we własnym domu lub mieszkaniu to walka z nadmiarem wilgoci. Okazuje się bowiem, że urządzenie nie tylko ochładza powietrze, ale również usuwa z niego nadmiar wilgoci. Dzięki temu takie powietrze jest zdrowsze i pozytywnie oddziałuje na nasze samopoczucie.


Wilgoć w domu - sprawdź co musisz wiedzieć o tym problemie:

 

 

Budowa klimatyzatora

Klimatyzator, podobnie jak lodówka, składa się ze sprężarki i zaworu rozprężnego, poza tym mamy jeszcze dwa wymienniki ciepła, czyli parownik i skraplacz oraz dwa wentylatory wymuszające przepływ powietrza.

Klimatyzacja w domu - jak podłączyć

fot.: KAISAI EUROPE - klimatyzacja: elementy urządzenia oraz montaż

Instalując klimatyzację typu split w budynku wykorzystujemy dwa elementy - jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną połączone specjalnymi przewodami izolowanych miedzianych rur z freonem oraz kablami do zasilania i sterowania.

Klimatyzacja w domu - to musisz wiedzieć

fot.: Wienkra - budowa klimatyzatora w wariancie ze sprężarką tradycyjną oraz 2-stopniową


Zasada działania klimatyzacji

Proces wymiany oraz chłodzenia powietrza opiera się na czynniku roboczym, który krąży w instalacji. Obieg między parownikiem a skraplaczem umożliwia schłodzenie powietrza w pomieszczeniu oraz usunięcie odebranego ciepła na zewnątrz. W pracy urządzeń klimatyzacyjnych zakazane jest używanie czynnika R22, który został wycofany z obiegu po stwierdzeniu jego negatywnego wpływu na warstwę ozonową atmosfery. Obecnie używane są czynniki chłodnicze R407C lub R410A. Warto zwrócić na to uwagę, zwłaszcza jeśli klimatyzator jest z grupy tzw. no name i pochodzi z Chin.

Klimatyzator Fujitsu

fot.: Klima-Therm - klimatyzator Fujitsu - jednostka wewnętrzna

 

Klimatyzacja w domu - koszty

Przy podejmowaniu decyzji o montażu klimatyzacji duże znaczenie mają również finanse. Dlatego ważne jest zapoznanie się z poglądowymi danymi - przeczytaj więcej na ten temat >>Ile prądu pobiera klimatyzator

Bardzo często zastanawiamy się również nad inwestycją w samo urządzenie. Na rynku nie brakuje tanich jednostek, które zachęcają do skorzystania z okazji by stworzyć we własnym domu przyjazny klimat nawet w trakcie upałów. Jednak doświadczenie wskazuje, że nie należy zbytnio oszczędzać na zakupie tego typu urządzeń. Paradoksalnie może okazać się nawet, że drożej - w perspektywie czasu - będzie taniej. Jak to możliwe? Większy nakład to tańsza eksploatacja (mniejszy pobór prądu). Decydując się na zakup urządzenia wraz z usługą montażową możemy liczyć na 8% rabat z podatku VAT, gdzie im droższe urządzenie tym większy rabat na montaż. Ceny jednostek typu split zaczynają się już od ok. 2 tys. zł.

Klimatyzacja w domu - koszty

fot.: Refsystem

Na cenę montażu mają wpływ różne czynniki. Do najważniejszych należą: typ montowanego urządzenia, długość instalacji, rodzaj zamocowania, wysokość na jakiej zamontowana jest jednostka zewnętrzna. Najtańszy jest tzw. montaż przez ścianę (jednostka zewnętrzna montowana po przeciwnej stronie tej samej ściany co wewnętrzna). Ceny takiej usługi zaczynają się już od 600 zł.

Przeczytaj również >> Montaż klimatyzacji - koszty

 

Klasa energetyczna, czyli oszczędny klimatyzator

Klasa energetyczna to bardzo ważne dane, które musimy sprawdzić przy zakupie każdego urządzenia zasilanego prądem, w tym klimatyzatora. Obecnie na rynku najwyższą dostępną klasą jest A+++. Posiadają ją najbardziej efektywne klimatyzatory z górnej półki, czyli również najdroższe. Tani klimatyzator ma zazwyczaj znacznie gorsza klasę, a w konsekwencji będzie bardzo drogi w eksploatacji. Jeśli jednak znaleźliśmy kilka urządzeń w tej samej klasie to jeszcze nie mamy pewności, że ich praca będzie jednakowo efektywna. Należy porównać jeszcze jeden z dwóch parametrów:

  • sezonową efektywność chłodzenia S.E.E.R ub grzania S.C.O.P -  zależnie od trybu, który bardziej nas interesuje: im wyższe wskaźniki efektywności sezonowej tym mniej energii urządzenie zużyje do transportu ciepła

 

Oszczędna praca klimatyzatora

Aby praca klimatyzatora w czasie upałów była jak najbardziej oszczędna powinniśmy pomyśleć o skutecznej izolacji, zarówno przegród budowlanych, ścian i stropów jak i samych szyb okiennych. W tym celu stosuje się folie odbijające światło słoneczne będące przyczyną zysków ciepła w pomieszczeniach. Dobrze jest także zamontować żaluzje lub inne przesłony okienne, które sprzyjają utrzymaniu zadanej temperatury we wnętrzu. Pozornie obojętne źródła światła w domu również mogą podnosić temperaturę powietrza, dlatego zdecydowanie należy wymienić tradycyjne żarówki na te ekologiczne. 

 

Rodzaje klimatyzatorów

Generalnie wyróżnia się klimatyzatory typu split oraz przenośne. Urządzenia mobilne są znacznie bardziej uciążliwe w codziennym użytkowaniu. Zdecydowanie lepiej w instalacjach pełnowymiarowych sprawdzają się modele rozdzielone, czyli split. Składają się one z dwóch części, z czego jedna - ta bardziej problematyczna bo głośniejsza umieszczana jest na zewnątrz.

Klimatyzatory SPLIT - podział ze względu na miejsce montażu:

  • ścienny - najchętniej wybierany do domów typ klimatyzatorów. Najprostszy w montażu, tani serwis oraz estetyczny wygląd, który bardzo często jest ozdobą pomieszczenia to największe zalety tego urządzenia. 
  • podłogowo-sufitowy - model nieco bardziej złożony, dlatego nadaje się raczej do sklepów i tego typu pomieszczeń.
  • kasetonowy - przeznaczony na duże powierzchnie. Wygodny oraz komfortowy w kwestii dystrybucji powietrza. Zaprojektowany do umieszczenia w przestrzeni sufitu podwieszanego wykonanego w technologii kasetonowej
  • kanałowy - potrzebuje specjalnych kanałów do rozprowadzenia powietrza, dlatego używany jest głównie w dużych obiektach prowadzących działalność na skalę przemysłową.


Podsumowanie - w domach jednorodzinnych najlepszym rozwiązaniem jest klimatyzator ścienny typu split, nieco gorszym ale również stosowanym - model przenośny.


Przeczytaj również: Klimatyzator przenośny czy split

 

Żywotność klimatyzatorów

Przyjmuje się, że klimatyzatory mogą służyć nawet przez 30 lat. Długość tego okresu wynika z zastosowanych podzespołów, prawidłowej eksploatacji urządzenia oraz dokonywanych regularnie przeglądów pozwalających na bieżąco usuwać wszelkie usterki. Oczywiście żywotność w dużej mierze związana jest z kosztem klimatyzatora - najdłużej działają jednostki najdroższe. Przy wymianie klimatyzatora powinniśmy umówić się z firmą by starą jednostkę odebrali i zutylizowali w ramach naszego zakupu.

 

Przegląd klimatyzacji

Przegląd gwarancyjny urządzeń klimatyzacyjnych jest obowiązkowy dwa razy do roku. Pamiętajmy, że wyciek freonu może narazić nas na spore koszty naprawy urządzenia, a nawet konieczność jego wymiany.

 

Klimatyzacja w domu - gdzie umieści urządzenie

Do montażu jednostki wewnętrznej w klimatyzacji typu split najlepiej sprawdza się przestrzeń przy suficie, gdzie najintensywniej zachodzą procesy mieszania się mas powietrza o różnej termice. Nie zaleca się natomiast montażu w taki sposób by narazić osoby w pomieszczeniu na bezpośredni nadmuch zimnych mas, np. nad kanapą. Przy wyborze miejsca montażu musimy pamiętać, że konieczne jest zapewnienie wygodnego dostępu do prac serwisowych.

Klimatyzator na ścianie powinien znaleźć się ok. 20 cm od sufitu oraz mieć wolną przestrzeń po ok. 15 cm po bokach. Jednym ze zalecanych miejsc jest ściana z oknem, w jego pobliżu lub nad framugą. Dobrze jest jeśli na przeciwko nie znajdują się żadne przeszkody w odległości kilku metrów.

Klimatyzacja w domu - gdzie umieści urządzenieKlimatyzacja w domu - gdzie umieści urządzenie

fot.: Kaisai - jednostkę zewnętrzna należy umieścić w takim miejscu, aby wlot i wylot powietrza nie był blokowany, z dala od źródeł gazu oraz narażonych na silne zabrudzenia, a także by nie przeszkadzała (hałas i wydmuchiwane ciepłe powietrze) ludziom i zwierzętom ; w przypadku jednostki wewnętrznej podłoże powinno być stabilne a miejsce powinno być oddalone co najmniej o 1 metr od innych urządzeń elektrycznych

 

Jeśli zalety posiadania klimatyzacji w domu są już oczywistością, to naturalne wydaje się podjęcie następnego kroku, czyli poszukiwanie urządzenia idealnego dla naszych potrzeb. W tym celu prezentujemy:

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Daikin, Alfaco, KAISAI EUROPE, Wienkra, Klima-Therm, Refsystem


Partnerzy i patroni

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       ebm Papst      VTS      Uniwersal     Metalplast        Rosenberg Klima        Klima-Therm         Klimor         Global-Tech        Iglotech        Refsystem       Neovent     Armacell         Schiedel          Intersoft        Provent         Daikin         Ventec         Wigmors              STERR       Flop System Sp. z o.o.        Kaisai            Lindab          Materflex         Stiebel Eltron        Venture Industries Sp. z o.o.      Test-Therm          

Systema
       Wienkra