Rekuperatory.pl

Kratki wentylacyjne - wybór, rodzaje, przegląd oferty

artykuł promocyjny

Kratki wentylacyjne są najbardziej widocznym elementem wentylacji. Stosuje się je zarówno w wentylacji naturalnej, jak i mechanicznej. Umieszczone na wlocie kanału wentylacyjnego mogą pełnić funkcję estetyczną — istnieje wiele kolorów, kształtów kratek, oraz umożliwiają regulację przepływu powietrza, jeśli posiadają ruchome żaluzje. Poza tym kratka maskuje dziurę w ścianie i zapobiega wpadaniu przez komin zanieczyszczeń. Na co zwrócić uwagę przy wyborze kratki wentylacyjnej?

 

Dobór kratki wentylacyjnej do kanału - okrągła czy prostokątna

 

Kanał wentylacyjny może być kołowy, kwadratowy lub prostokątny. Najczęściej stosuje się kanały o wymiarach 0,14 x 0,14 m lub 0,14 x 0,21 m albo średnicy 0,15 m lub 0,18 m. Wymiar kratki powinien być zatem dopasowany do wymiaru kanału. Co więcej, kształt kratki wcale nie musi być taki sam jak kanału, to znaczy kanał okrągły można wykończyć zarówno kratką okrągłą, jak i prostokątną lub kwadratową. Nie ma żadnych wymogów formalnych mówiących, który kształt jest lepszy czy zalecany.

  • Wymiary kratki wentylacyjnej zazwyczaj są standardowe, to znaczy dobrane do wielkości kanału, czyli kwadratowe: 14x14 cm, prostokątne: 14x21 cm oraz okrągłe: 15 lub 18 cm. Można jednak wykonać dowolną wielkość - kratki na zamówienie dostępne są u producentów osprzętu wentylacyjnego.

 

Rodzaje kratek wentylacyjnych

 

  • Kratka stale otwarta: jest to najprostszy model, przez który powietrze napływa bez naszej ingerencji zawsze całą powierzchnią kratki
  • Kratka z żaluzją: ruchoma żaluzja zamykana ręcznie pozwala kontrolować intensywność wymiany powietrza. Zazwyczaj wyposażona jest w sznureczek pozwalający na zmianę położenia żaluzji. Funkcja ta przydatna jest w czasie ujemnych temperatur, kiedy ciąg w kominie jest zwiększony a poczucie komfortu spada, bo napływa zbyt duża ilość zimnego powietrza do domu. Nie powinno się ich jednak zamykać na stałe, ponieważ wentylacja to proces ciągły.
  • Kratka wentylacyjna autoaktywna (anemostat): jej największą zaletą jest rozproszenie napływającego strumienia powietrza, przez co eliminuje się zjawiska chłodu. Mechanizm działania anemostatu uchyla się i przymyka automatycznie w zależności od warunków panujących wewnątrz pomieszczenia.
  • Kratki wentylacyjne w drzwiach: mogą mieć postać tulei (kilka okrągłych otworów o średnicy 2-3 cm) lub prostokątnych tradycyjnych kratek. Ich rolą jest zapewnienie przepływu powietrza między pomieszczeniami tzw. brudnymi a czystymi.
  • kratki wentylacyjne komninkowe - stosowane w obudowie kominka celem zapewniania cyrkulacji powietrza w części zabudowanej, gdzie kumuluj się ciepło. Zazwyczaj montuje się dwie kratki - u góry gdzie ciepłe powietrze jest odprowadzane i dolną odpowiedzialną za dopływ zimniejszego strumienia. 
  • kratki wentylacyjne ozdobne - wyróżnia je stylistyka - mogą być nowoczesne i minimalistyczne lub wręcz przeciwnie - klasyczne z motywami typu rozety, a nawet postaciami zwierząt, np. dla myśliwych
  • Kratki wentylacyjne z wyjściem na okap: tego typu kratki są dwudzielne, czyli jedną część kratki zabudowuje się rurą służącą do podłączenia okapu kuchennego, a druga część pozostaje odsłonięta, dzięki czemu możliwa jest wentylacja, nawet kiedy okap jest wyłączony.

Kratki wentylacyjne - wybór, rodzaje, przegląd oferty     Kratki wentylacyjne - wybór, rodzaje, przegląd oferty

fot.: Vents - kratka wentylacyjna drzwiowa i tuleja wentylacyjna

Kratka wentylacyjna zamontowana na kominie

fot.: Kratka wentylacyjna zamontowana na kominie

 

Montaż kratki - w suficie czy na ścianie (przepisy)

 

Kratki montuje się na wcisk (zazwyczaj lekkie kratki z tworzywa) lub za pomocą wkrętów (cięższe modele metalowe). Zdejmowana osłonka jest dodatkowym atutem ułatwiającym czyszczenie.

  • Kratki wentylacyjne powinno się montować nie niżej niż 15 cm od sufitu. To właśnie na tej wysokości występuje największe stężenie zanieczyszczeń oraz ewentualnie gaz ziemny, gdyby w instalacji doszło do rozszczelnienia.
  • Zasadniczo przyjęło się umieszczanie kratek na ścianie, choć poprawny jest również montaż w suficie (kratki sufitowe).

 

Przeczytaj koniecznie: Zasady rozmieszczenia kratek wentylacyjnych i anemostatów

 

Kratka wentylacyjna - z jakiego tworzywa 

 

Najpopularniejszym tworzywem na kratki wentylacyjne jest tworzywo sztuczne (plastik). Są one najtańsze, dlatego najczęściej się decydujemy właśnie na nie. Jednak dla osób poszukujących bardziej finezyjnych opcji producenci przygotowali również kratki wykonane ze stali nierdzewnej, mosiądzu, a nawet ceramiki. Mają one charakter ozdobny i często są ciekawym akcentem wystroju wnętrza (mogą nawet nawiązywać do naszych zainteresowań). Są jednak zdecydowanie droższe. Kratki z tworzywa mają jednak jedną wadę — szybko się zużywają (kruszeją, żółkną lub blakną), dlatego trzeba je częściej wymieniać.


Kratki mogą mieć różne wypełnienie. Najpopularniejsze są pręty ułożone poziomo, choć nie brakuje również modeli z siatką lub płaskownikami ułożonymi pod kątem. Lamelki mogą być również ze sobą skrzyżowane, przez co wychodzi nam szachownica. Im gęstsze ułożenie elementów wypełniających, tym trudniej się je czyści.

 

Kolor kratki wentylacyjnej

 

Minęły już czasy, że wszystkie kratki były białe. Dziś oferta dostosowana jest do potrzeb rynku, a moda na intensywne kolory we wnętrzach wymusiła dopasowanie również kolorystyki kratek wentylacyjnych do takich ścian. Beżowa, szara, brązowa, czarna - kratkę należy dopasować do dominującego koloru w danym pomieszczeniu. Wykończenie kratek może być matowe lub na połysk. Ażurowe wycięcia to kolejna propozycja producentów na podniesienie atrakcyjności tego elementu. Wykończenie kratek metalowych może mieć odcień złota, srebra, miedzi lub efekt postarzania.  

 

Czyszczenie kratki wentylacyjnej

 

Podczas wyboru warto rozważyć również kwestie praktyczne. Za pośrednictwem kratki wentylacyjnej z naszego domu usuwane jest zanieczyszczone powietrze. Kurz, pył, a nawet tłuszcz osiadają na kratce, tworząc nieestetyczną powłokę, którą systematycznie powinno się usuwać. Warto zatem wybrać kratkę z wyjmowaną osłonką. Umożliwi to nam namoczenie jej w ciepłej wodzie z płynem lub dokładne wyczyszczenie ręczne. Czysta kratka wygląda estetycznie, ale też jest warunkiem koniecznym, aby w domu było świeże powietrze.

 

Kratki wentylacyjne w wentylacji mechanicznej

 

W wentylacji mechanicznej kratki wentylacyjne powinny być wybrane przy pomocy projektanta wentylacji. Pozwoli to zoptymalizować rozkład powietrza w domu. W wentylacji mechanicznej rola kratki nie ogranicza się tylko do zasłonięcia otworu w ścianie. Jej głównym zadaniem jest ukierunkowanie strumienia powietrza w taki sposób, by osoby w jej pobliżu czuły się komfortowo.

 

Kratki wentylacyjne - koszt

 

Kratki wentylacyjne nie są drogie. Można je kupić już od 10 złotych. Za najdroższe modele zapłacimy nawet 100 zł. Najwięcej asortymentu mieści się w przedziale od 10 do 30 złotych.

 

Kratki wentylacyjne - przegląd oferty producentów

 

   
  • Vents

Kratka wentylacyjna nawiewno-wywiewna okrągła w kolorze czarnym (dostępne również brązowe i beżowe)

 

Kratki wentylacyjne - wybór, rodzaje, przegląd oferty
   

Kratka wentylacyjna z siatką i wejściem okrągłym. Do wentylacji nawiewno-wywiewnej pomieszczeń. Zapewnia połączenie wprowadzenia okapu kuchennego z kratką grawitacyjną

 

Zobacz więcej: Kratki wentylacyjne

Kratki wentylacyjne - wybór, rodzaje, przegląd oferty
   
  • Alnor

Kratka nawiewno-wywiewna SGR wykonana ze stali ocynkowanej bez użycia zgrzewów. Może być wyposażona w pojedyncze lamelki lub podwójne lamelki zamocowane pionowo i poziomo. Kąt nachylenia lamelek jest regulowany ręcznie. Przeznaczona jest do bezpośredniego montażu na przewodzie okrągłym za pomocą dostarczonych wkrętów.

Zobacz więcej: Kratki, nawiewniki i puszki Alnor

Kratki wentylacyjne - wybór, rodzaje, przegląd oferty
   
  • Frapol

Stalowa, filtracyjna kratka wywiewna z poziomymi lub pionowymi ruchomymi kierownicami. Malowane są proszkowo na dowolny kolor z palety RAL. Wkład filtracyjny klasy G3 jest dostarczany na życzenie zamawiającego, inna klasa filtra może być dostarczona po uzgodnieniu.

Zobacz więcej: Nawiew i wywiew powietrza w pomieszczeniach

Kratki wentylacyjne - wybór, rodzaje, przegląd oferty
  • Centrowent

Kratki przeznaczone do instalowania na wlotach i wylotach kanałów instalacji nawiewnej i wyciągowej. Dodatkowo mogą być wyposażone w przepustnice regulacyjne PRA, które umożliwiają osiągnięcie żądanego wydatku powietrza. W standardzie malowane na kolor RAL 9003.

Zobacz więcej: Kratki wentylacyjne

Kratka wentylacyjna

   


 

Przeczytaj koniecznie



Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Centrowent, Vents, Alnor, Frapo




Partnerzy i patroni

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji    Rosenberg Klima    ebm Papst    Systherm        Mitsubishi Electric                     

 logo bartosz          Klimor        Klima-Therm      Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent