Rekuperatory.pl

Wentylacja mechaniczna w domu - czy warto

artykuł promocyjny

Wentylacja jako zorganizowana wymiana powietrza powinna zachodzić ciągle i samoistnie. Tylko wówczas będzie skuteczna. W innym przypadku możemy spodziewać się złego samopoczucia, problemów z zawilgoceniem i zaparowanych powierzchni szklanych. W naszych domach możemy zastosować wentylację grawitacyjną - zależną od pogody lub postawić na jej odpowiednik mechaniczny - nie zależną i w pełni sprawną.

Zwolenników wentylacji grawitacyjnej jest coraz mniej. Wiąże się to ze zmianami wprowadzanymi we współczesnym budownictwie. Jak każda instalacja również i ta przeżywa ewolucję związaną z energooszczędnością oraz niezawodnością działania. Jedyną wyraźną przewagą wentylacji grawitacyjnej nad mechaniczną jest tani koszt użytkowania - bo taki system działa wykorzystując jedynie prawa fizyki. W wentylacji mechanicznej musimy użyć prądu, a ten jak wiadomo kosztuje.

Wentylacja mechaniczna w domu - czy warto

fot.: Ventec - SENSOVENT: stałociśnieniowy system wentylacji mechanicznej

Analiza kosztów nie jest jednak taka jednoznaczna. Po stronie wentylacji mechanicznej stoi zakup urządzeń oraz późniejszy pobór prądu. Jednak w przypadku wentylacji naturalnej często musimy liczyć się, że z czasem może dojść do powstania wykwitów grzybów i pleśni, które wymuszą na nas remont.

Brak kontroli nad wymianą powietrza, generowanie strat ciepła zimą a także niska wydajność w lecie to największe minusy wentylacji naturalnej. Prostota działania i tania w eksploatacji - traktowane są jako główne jej plusy.

 

Przeczytaj również: Sposoby wentylacji w domach i mieszkaniach

 

Komfort przez cały rok

 

Zmniejszenie ilości powietrza wentylacyjnego, które ucieka przez kominy wentylacyjne nieco zmniejszy koszty ogrzewania. Wentylator na kanale wentylacyjnym pozwala w precyzyjny sposób ustawić wymianę powietrza na godzinę, a nie jak to jest w przypadku wentylacji grawitacyjnej wszystko zależy od różnicy ciśnień, na które nie mamy wpływu. Dodatkowe oszczędności związane z utratą ciepła przez wentylację możmy poczynić jeśli zaiwestujemy w rekuperację. Dodatkowym atutem rekuperacji są filtry powietrza, dzięki czemu powietrze trafiające do naszego domu jest świeże, czyste oraz wolne od zanieczyszczeń pyłowych.

Wentylacja mechaniczna w domu - czy warto

fot.: Vents - wentylator domowy osiowy
Ventika Solid przeznaczony do wentylacji wywiewnej


W wentylacji mechanicznej napływ powietrza do domu wymuszany jest przez wentylatory. Pozwala to w pełni kontrolować intensywność wentylacji i uniezależnić ją od warunków zewnętrznych - możliwe jest sterowanie ilością powietrza wymienianego w budynku. W celu zapewnienia ciągłego dopływu powietrza do domów ze szczelnymi oknami i dobrze ocieplonymi ścianami niezbędna jest wentylacja mechaniczna wywiewna. Zapewnia ona sprawną wymianę powietrza w każdych warunkach.
 

Przeczytaj również: Wentylacja dla alergików

 

Odpowiedż na pytanie, czy warto mieć w domu wentylację mechaniczną zależy od naszych  potrzeb i oczekiwań.


Jeśli oczekujemy od wentylacji sprawnego działania przez cały rok bez zamartwiania się czy ciąg jest dostateczny i zachodzenia w głowę jak go poprawić - warto wybrać wentylację mechaniczną.

Jeśli zależy nam na oszczędnym zarządzaniu wentylacją, bez dodatkowych kosztów, jesteśmy w stanie regulować i kontrolować napływ powietrza do domu poprzez regularne rozszelnianie i uchylanie okien - możemy pozostać przy wentylacji grawitacyjnej.

Jeśli zaś chcemy mieć wentylację mechaniczną, która dodatkowo zadba o niższe rachunki za ogrzewanie - wybierzmy system rekuperacji.

Wentylacja mechaniczna w domu - czy warto

fot.: Alnor - rekuperator ścienny - istnieje wiele różnych rodzajów wentylacji mechanicznej, którą wybieramy uwzględniać sposób wymiany i kierunek ruchu powietrza w stosunku do pomieszczenia wentylowanego


Zobacz więcej: Wszystko o rekuperacjiOpracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Vents, Alnor, Ventec


Partnerzy i patroni

 

  Wienkra     Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   ebm Papst   Systherm    Mitsubishi Electric        Rosenberg Klima          Klima-Therm          Klimor        Systema          Iglotech        Refsystem      Schiedel      Venture Industries Sp. z o.o.Intersoft        Provent Vents        Daikin         Ventec         Wigmors            Kaisai         Lindab     VBW         Stiebel Eltron     Test-Therm           Global-Tech           Matervent

Temat miesiaca

Dmuchawy EC do okapów kuchennych - wydajniejsze i bardziej wszechstronne okapy