Klimatyzacja w bloku

artykuł promocyjny

Okres letnich upałów daje się we znaki wszystkim. Jednym z najpopularniejszych sposobów radzenia sobie z nimi jest montaż klimatyzacji. Jednak czy zawsze i wszędzie możemy zamontować klimatyzator? To pytanie szczególnie trapi mieszkańców bloków. Montaż klimatyzacji w bloku wiąże się z takim jej rozplanowaniem by skutecznie odprowadzić skropliny na zewnątrz oraz uwzględnić położenie i specyfikę danego mieszkania.

Mieszkanie w bloku, zwłaszcza jeśli posiada ścianę szczytową nagrzewają się od słońca, podobnie jak nieosłonięte okna przepuszczają znaczną ilość ciepła do wnętrza. Niewielka kubatura pomieszczeń również sprzyja szybkiemu nagrzaniu.

Klimatyzacja w bloku

fot.: Daikin - wybierając klimatyzator do mieszkania warto sprawdzić hałas jaki emituje - na balkonie nie może być zamontowane urządzenie generujące ponad 45 dB

 

Zobacz firmy z branży klimatyzacja

 

Montaż klimatyzacji w bloku - przepisy i wymagane pozwolenia

 

Kluczowe znaczenie ma ulokowanie agregata zewnętrznego. Najmniej problemowym miejscem jest balkon, ale nie każde mieszkanie go posiada. Agregat ustawiony na posadzce balkonu to wygodne i niedrogie rozwiązanie, a gdy nie ma balkonu konieczne jest zawieszenie go na ścianie zewnętrznej budynku. Takie postępowanie musi jednak być poprzedzone pisemną zgodą administratora budynku. W przypadku mieszkań na wyższych piętrach trzeba liczyć się dodatkowo z koniecznością wynajęcia podnośnika koszowego, który będzie potrzebny również podczas prac serwisowych. Wiąże się to oczywiście z dodatkowymi kosztami. Wielu administratorów nie dopuszcza mocowania klimatyzatorów do elewacji bloków wielkopłytowych ocieplonych styropianem. Ze względów estetycznych z odmową możemy spotkać się również w przypadku starych kamienic.

Klimatyzacja na balkonie

fot.: Daikin - montaż klimatyzatora na balkonie jest najmniej problematyczny w przypadku mieszkania w bloku

Ostatecznym rozwiązaniem jest posadowienie jednostki zewnętrznej na dachu. Wówczas całą instalację przeprowadza się w przewodzie kominowym. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę, że choć montaż jednostki zewnętrznej na elewacji jest zdecydowanie łatwiejszy to bardzo często spotyka się on z protestem sąsiadów, którzy obawiają się hałasu generowanego przez urządzenie. Wówczas powyższe rozwiązanie może być jedynym możliwym kompromisem. Alternatywą są też tzw. klimatyzatory okienne oraz modele przenośne.

Przenośny klimatyzator Electrolux z kolekcji Cooling              Wienkra - klimatyzator okienny

fot.: Electrolux - klimatyzator przenośny            fot.: Wienkra - klimatyzator okienny               

W przypadku jednostki wewnętrznej najczęściej wybierane są modele naścienne. W celu zminimalizowania długości przewodów najlepiej jest taki klimatyzator montować na ścianie balkonowej lub sąsiadującej z nią. Zaleca się by klimatyzator znalazł się raczej na ścianie krótszej niż dłuższej co usprawnia ruch powietrza w całym pomieszczeniu.

W przypadku rozprowadzenia przewodów w suficie podwieszanym lub znacznej odległości pomiędzy jednostką zewnętrzną a wewnętrzną konieczny jest montaż pompki skroplin (wspomaga grawitacyjne odprowadzenie skroplin), której odprowadzenie może być połączone z instalacją kanalizacyjną w kuchni lub łazience.
 

ZOBACZ KONIECZNIE: Klimatyzatory - przegląd oferty producentów

 

 

Klimatyzacja w małym mieszkaniu

 

Do właściwego doboru klimatyzatora potrzebne są następujące informacje o mieszkaniu:

  • metraż - tu obowiązuje zasada 10 m2 - 1 Kw
  • poziom, np. poddasze,
  • po której stronie umieszczone są okna (duże, przeszklone przestrzenie od strony południowej powodują większą kumulacje ciepła, a co za tym idzie wymagane jest wówczas urządzenie o większej mocy)


Dobór właściwego urządzenia powinno poprzedzić spotkanie z instalatorem, który w sposób profesjonalny pomoże dopasować właściwe urządzenie


PRZECZYTAJ TAKŻE:

Poprawa jakości powietrza w domu

Klimatyzator zimąOpracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Daikin, Electrolux, Wienkra
Partnerzy i patroni

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji    Rosenberg Klima    ebm Papst    Systherm        Mitsubishi Electric                     

 logo bartosz          Klimor        Klima-Therm      Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent