Wienkra

Klimatyzator zimą

data aktualizacji: 20-12-2019, 10:53 – artykuł promocyjny

Instalacja klimatyzacji staje się coraz popularniejsza w naszych domach. Inwestujemy w komfort, zwłaszcza w okresie letnich upałów, które w ostatnich latach przybrały na mocy. A co się dzieje z tym urządzeniem przez pozostałą część roku? Generalnie każdy klimatyzator typu split jest rewersyjną pompą ciepła, czyli jego działanie można odwrócić.

Latem jednostka wewnętrzna chłodzi, a zewnętrzna grzeje. W trybie ogrzewania role się odwracają i to jednostka wewnętrzna zaczyna grzać, a zewnętrzna chłodzić. Jednak studium przypadku pokazuje, że taki idealny układ pojawia się w opisach, a życie pisze różne scenariusze.

Praca klimatyzatora w zimie

fot.: Wienkra - inwerterowy klimatyzator CHANGE marki Gree z funkcją efektywnego chłodzenia (-10ºC)/grzania (-15ºC)

 

Klimatyzacja zimą

 

Idealnie byłoby, gdyby udało się jedno urządzenie wykorzystać przez cały rok nie zależnie od warunków panujących na zewnątrz i zawsze mieć komfortową temperaturę w wewnątrz budynku. Jednak klimatyzacja zimą ma swoje ograniczenia.

Techniczne parametry urządzenia ograniczają nieco jego możliwości w zakresie grzania. Jednym z takich uwarunkowań jest bariera temperatury otoczenia.

Praca klimatyzatora w zimie

fot.: Refsystem - klimatyzator serii Dawn dzięki specjalnej konstrukcji pozwala na ogrzewanie pomieszczenia w temperaturze zewnętrznej osiągającej nawet -30oC

W przypadku typowego klimatyzatora split działanie trybu grzania możliwe jest do temperatury 15oC na minusie. Poniżej tej wartości agregat zewnętrzny większości urządzeń przestaje po prostu działać. Wówczas należy przejść na inne źródło ciepła w domu. Zatem klimatyzacja jest dobra na jesień i łagodną zimą lub jako jeden z układów grzewczych w domu, np. wspomagający.

Klimatyzator zimą

fot.: Daikin

 

Zobacz firmy z branży klimatyzacja

 

Energooszczędne ogrzewanie klimatyzacją - prawda czy mit?

 

Bardzo często w opisie urządzeń istnieje określenie, że mogą pracować w trybie całorocznym. Brak jednak szczegółów na ten temat. Okazuje się bowiem, że najczęściej praca klimatyzacji zimą w trybie ogrzewania jest tym efektywniejsza energetycznie, im na zewnątrz jest cieplej. Wiąże się to z dostarczaniem mniejszej mocy cieplnej oraz znacznie słabszym wykorzystaniem energii odnawialnej z otoczenia. Zatem im większy mróz tym energooszczędność pracy tego urządzenia spada.

Praca klimatyzatora w zimie

fot.: Ventia - uniwersalne jednostki zewnętrzne H Inverter wyposażone w wymiennik ciepła z technologią szerokich żaluzji zwiększające o 28% wydajność

Oczywiście w naszym kliamcie tak mroźnych dni jest stosunkowo niewiele. Z kolei jesień i wiosna oraz łagodna zima stanowią większą część roku i wówczas energooszczędne ogrzewanie klimatyzacją jest bardzo wygodne i spełnia podstawowe oczekiwania użytkowników. Do tego jako ogrzewanie elektryczne jest ono ekologiczne, czyli przyjazne środowisku. Użytkowanie kliamtyzatora jako grzejnika elektrycznego jest znacznie tańsze od tradycyjnego ogrzewania elektrycznego.

Praca klimatyzatora w zimie

fot.: Iglotech - klimatyzatory Fuji Electric posiadają wysoką wydajność grzewczą dzięki zastosowaniu energooszczędnych technologii

 

Używanie klimatyzacji zimą - aspekt praktyczny

 

System pracy klimatyzatora czyni z niego swego rodzaju pompę ciepła typu powietrze-powietrze. Do tego jest to najtańszy wariant takiego urządzenia. Sam klimatyzator może zatem pełnić funkcję grzejnika z nadmuchem powietrza.

  • Jeżeli system klimatyzacji montujemy w domu już zamieszkanym, gdzie od dawna funkcjonuje ogrzewanie obiegowe z kotłem opałowym lub gazowym klimatyzator zimą może być stosowany zamiennie z piecem.
  • Jeśli budujemy nowy dom bez rozprowadzenia instalacji hydraulicznej dla celów grzewczych warto wyposażyć się w alternatywne źródło ciepła na największe morozy. Może to być konwektor elektryczny.
  • Dla bezpieczeństwa, w takiej sytuacji, warto zadbać o zasilane awaryjne w przypadku przerwy w dostawie prądu.

klimatyzator przenośny z funkcją grzania

fot.: Marax - klimatyzator przenośny z funkcją grzania (z pompą ciepła)

 

Grzanie klimatyzacją - koszt

 

Nowoczesny klimatyzator typu split kosztuje kilka tysięcy złotych. Jeśli chcemy kupić klimatyzator, który będzie wykorzystywany tylko do chłodzenia to za najtańszy model, czyli przenośny zapłacimy około tysiąca złotych. Po stronie oszczędności związanych z użytkowaniem klimatyzacji zimą stoi fakt, że wybierając taki sposób ogrzewania możemy zrezygnować z rozprowadzenia instalacji hydraulicznej typowej dla grzania obiegowego - a jest to dość spora oszczędność.

Praca klimatyzatora w zimie

fot.: Klimatyzator Mitsubishi ścienny PREMIUM o mocy grzewczej 3,3 kW

Przy obliczaniu kosztów prądu na ogrzewanie klimatyzacją należy odczytać z karty katalogowej urządzenia pobór mocy w trybie grzania oraz określić powierzchnię do ogrzania. Zgodnie z zasadą 1 kW odpowiada schłodzeniu/ogrzaniu około 10 m2 możemy oszacować koszt jego eksploatacji.

fot.: Centrowent

 

Klimatyzacja i ogrzewanie w jednym urządzeniu - jaki klimatyzator do ogrzewania

 

Przy wyborze klimatyzatora pracującego przez cały rok należy zwrócić szczególną uwagę na optymalny zakres temperatur zewnętrznych i wewnętrznych, które pozwalają pracować mu w stanie najwyższej efektywności.

Używanie klimatyzatora głównie do wspomagania ogrzewania domu powinno być przemyślane. W takiej sytuacji warto sięgnąć po modele z inwerterem, które są znacznie droższe, ale dzięki specjalnej sprężarce osiągają lepszą wydajność.

System klimatyzacyjny Daikin Emura w sypialni

fot.: Daikin - nowoczesne wzornictwo klimatyzatorów sprawia, że są one znacznie estetyczniejsze niż tradycyjne grzejniki

Klimatyzator jako grzejnik jest estetyczny, jego użytkowanie może być ekonomiczne, a do tego jest prosty w obsłudze. Funkcjonalne ogrzewanie dodatkowe to zawsze atut dla naszej wygody i komfortu. Nie można też pominąć jednego bardzo istotnego czynnika - klimatyzator dostarcza do budynku czystego a więc i zdrowego powietrza, które jest wartością nie do przecenienia. Wszystkie klimatyzatory bowiem posiadają filtry pochłaniające kurz, pyłki i wszelkie zanieczyszczenia z powietrza.


Przeczytaj także:

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Wienkra, Refsystem, Centrowent, Mitsubishi, Daikin, Ventia, Marax, Iglotech
Partnerzy i patroni

    Wienkra     Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   ebm Papst      Free Polska     Uniwersal     Metalplast        Rosenberg Klima        Klima-Therm         Klimor         Global-Tech        Iglotech        Refsystem       Neovent     Armacell         Schiedel          Intersoft        Provent         Daikin         Ventec         Wigmors            Kaisai         Lindab          Materflex         Stiebel Eltron        Venture Industries Sp. z o.o.      Test-Therm           Systema