Rekuperatory.pl

Wentylacja dla alergików

artykuł promocyjny

Wentylacja i alergie mają wiele wspólnego. Okazuje się bowiem, że coraz większa rzesza naszego społeczeństwa boryka się problemem alergii. Do tego znaczną część doby spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach - dom, praca, szkoła. Jakość powietrza w budynkach pozostawia wiele do życzenia. Głównym problemem jest zbyt duża wilgotność powietrza, co sprzyja rozwojowi bakterii, które z kolei niekorzystnie wpływają na samopoczucie alergika. Poprawna wentylacja może okazać się zbawienna.

Wentylacja to instalacja jeszcze nie do końca doceniona. Jest niewidoczna, ale wykonuje istotne zadanie - dba o jakość powietrza w domu. A jak wiadomo jakość powietrza przekłada się na jakość życia.

Wentylacja to wymiana powietrza. Składa się z 3 etapów:

  • sprawne usuwanie zanieczyszczeń
  • doprowadzenie powietrza do budynku,
  • zapewnienie przepływu przez pomieszczenia


Kluczowe znaczenia ma tu wymiana zużytego powietrza na świeże. Do powietrza przedostają się szkodliwe substancje z otoczenia. Wiele z nich powstaje właśnie w naszych domach, a wentylacja jest jedynym sposobem pozbycia się ich.


Każdy z nas potrzebuje świeżego powietrza do oddychania

Wentylacja dla alergikówZ każdym wydechem nasz organizm wydala do otoczenia mieszaninę gazów. Jest to m.in. para wodna. Choć gaz ten sam w sobie nie niesie bezpośredniego zagrożenia dla naszego zdrowia, to jego duże stężenie w powietrzu, podbijane innymi procesami zachodzącymi w domu (gotowanie, pranie, kąpiel) doprowadzi do powstania wykwitów pleśni i grzybów. Zarodniki tych organizmów przedostają się do powietrza i biorą udział w jego krążeniu po domu. Bez sprawnej wentylacji wdychamy te cząstki do naszych płuc i pozwalamy im niszczyć nasze zdrowie. 

fot.: Pro-Vent

Na tym nie koniec - niemal wszystkie elementy wyposażenia domu (meble, dywany, tapety, farby, panele,sprzęt agd-rtv) oraz używane w domu preparaty i środki czyszczące emitują do powietrza całą gamę związków chemicznych. Wchodzą one w skład mieszaniny, którą oddychamy, czyli powietrza. Do tego dochodzą bioareozole składające się z bakterii, wirusów, pyłków i innych cząsteczek pochodzenia organicznego, które w zamkniętych przestrzeniach są znacznie bardziej skoncentrowane niż na zewnątrz, a więc i groźniejsze. Ich źródłem jest nasza skóra, pot, kaszel, kichanie, zwierzęta domowe, rośliny doniczkowe, czy kurz. Oczywiście lista nie jest do końca wyczerpana, ale obrazuje ilość zanieczyszczeń, którymi obarczamy nasz układ oddechowy w domu bez świeżego powietrza dostarczanego na bieżąco.

Użytkownicy źle wentylowanych budynków borykają się z bólami głowy, pieczeniem oczu, kłopotami z koncentracją i ogólnym zmęczeniem i rozdrażnieniem. W perspektywie czasu skutki są jeszcze bardziej dotkliwe.

 

Każdy dom potrzebuje wentylacji

Cząstki wchodzące w skład powietrza, w tym wszelkie zanieczyszczenia mają różną ciężkość. Stąd też część z nich gromadzi się przy suficie a inne opadają ku podłodze. I tak na przykład do pierwszej grupy zaliczyć możemy czad, zaś do drugiej tlenek węgla. Wentylacja musi zatem przebiegać na tyle sprawnie by ruch powietrza w domu obejmował różne wysokości. Proces cyrkulacji powietrza rządzi się prawami natury (fizyki) i do jednych z nich należy konwekcja, czyli unoszenie cieplejszego powietrza do góry. Ogrzane powietrze w drodze ku górze zebrało zanieczyszczenia i teraz należy je usunąć z pomieszczenia. Dlatego też wywiewne kratki wentylacyjne lokalizuje się przy suficie. Siłami grawitacji zostanie one skierowane do kanału wentylacyjnego i wyprowadzone na zewnątrz.

Tak realizowany jest pierwszy etap wentylacji, czyli usuwanie zanieczyszczeń. Kolejna faza to doprowadzenie świeżego powietrza z zewnątrz. Nawiew powinien być tak zaplanowany, aby przepływając przez pomieszczenia powietrze zebrało zanieczyszczenia, również te które gromadzą się przy podłodze. Jeżeli dostarczamy do budynku powietrze zimne nawiew powinien znajdować sie w górnej części pomieszczenia, aby możliwe było jego opadanie (zimne powietrze jest cięższe) ku podłodze. Wymuszony ruch przesunie cięższe zanieczyszczenia i wydźwignie do góry. Jeżeli dostarczamy do budynku powietrze podgrzane nawiew należy umieścić niżej, gdyż powietrze znacznie szybciej ulegnie podgrzaniu.

Nawiewnik Insolio F z wymiennym filtrem antysmogowym i antyalergicznymInsolio F

fot.: Brevis - nawiewnik Insolio F z wymiennym filtrem antysmogowym i antyalergicznym

Zobacz koniecznie: Jak poprawić nawiew powietrza w domu

Zostaje nam jeszcze trzeci etap wentylacji, czyli zapewnienie przepływu przez pomieszczenia. Generalnie w domu mamy pomieszczenia tzw. brudne, czyli takie, w których powstaje najwięcej zanieczyszczeń. Są to kuchnia, łazienka, WC, pralnia. Drugą grupę stanowią tzw. pomieszczenia czyste typu pokój dzienny, sypialnia. Pierwsza grupa musi być wyposażona w kratki wentylacyjne wywiewne, które wyciągną wytworzone zanieczyszczenia zanim te rozejdą się po całym domu. Nawiew powinien znaleźć się w pozostałych pomieszczeniach. I teraz dzięki podcięciom w drzwiach oraz kratkom wentylacyjnym w drzwiach możliwe jest płynny przepływ powietrza między tymi pomieszczeniami. Skuteczność nawiewu w dużej mierze generuje prawidłowo działający wywiew powietrza.

Wentylacja powinna w każdym momencie zapewnić odpowiednią krotność wymian powietrza w pomieszczeniach - optymalna ilość powietrza powinna  napłynąć  i zostać usunięta z budynku.

 

PRZECZYTAJ WIĘCEJ:

Ilość powietrza potrzebna do wentylacji mieszkania
Poprawa jakości powietrza w domu
Rodzaje wentylacji

 

Wentylacja w domu alergika

Alergie to choroby cywilizacyjna związane ogólnie ze wzrostem zanieczyszczenia powietrza. Nagromadzenie różnego typu zanieczyszczeń w pomieszczeniach oraz zachwianie dopływu świeżego powietrz to czynniki wywołujące lub bardzo wzmacniające reakcje alergiczne.

W domu alergika wentylacja jest jeszcze ważniejsza ponieważ wpływa na jego samopoczucie tu i teraz, a nie jak w przypadku osób bez alergii ma działanie długofalowe. Nie bez znaczenia jest również rodzaj alergii z jaką się borykamy. Jednym z najczęstszych alergenów, bo też i występującym w największym stężeniu, jest kurz i roztocza oraz włókna naturalne i syntetyczne. Walkę z nimi należy zacząć od zaopatrzenia się w odpowiednie materiały i wyrobienia w sobie właściwych nawyków. Przede wszystkim warto zmniejszyć wilgotność powietrza i utrzymywać temperaturę w granicach 18-20oC. Roztocza nie są w stanie żyć, gdy wilgotność powietrza spada poniżej 45%. Zatem usprawnienie wentylacji prowadzi do zmniejszenia ilości tego alergenu w znacznej mierze.


Z każdym oddechem do dróg oddechowych i błon śluzowych alergika trafia powietrze nasycone alergenami, które mogą powodować silne reakcje obronne organizmu. W takiej sytuacji warto zapobiegać, a jednym z najprostszych sposobów jest zakup >> oczyszczacza powietrza. Tego typu urządzenia są w stanie osłabić objawy typowe dla alergii, takie jak świąd skóry, problemy oddechowe, kaszel, piekące oczy.

Oprócz ciągłego napływu powietrza do domu alergika bardzo ważne są jego parametry temperaturowo-wilgotnościowe. Zbyt mocna wentylacja może doprowadzić do jego wysuszenia, co również nie jest dobre. Zatem dobór systemu wentylacyjnego musi bazować również na naszych możliwościach - w układzie naturalnym (grawitacyjnym) konieczne jest częste wietrzenia a i tak, zwłaszcza w okresach przejściowych kiedy tego typu wentylacja działa mniej sprawnie, może okazać się to niewystarczające. Do tego powietrze zewnętrzne również jest nośnikiem zanieczyszczeń (uliczne, przemysłowe) oraz pyłków. Dlatego dla alergików lepsza będzie wentylacja z możliwością filtracji powietrza.


W wentylacji mechanicznej powietrze nawiewane do pomieszczeń przechodzi przez filtry wychwytujące większość stałych zanieczyszczeń. Uczuleni na pyłki mogą dodatkowo zwiększyć tą filtrację wybierając filtry z klasy F7. W społeczeństwie często krąży mit na temat siedliska bakterii i grzybów w kanałach wentylacji mechanicznej, przez co staje się ona rzekomo sporym zagrożeniem dla alergików. Dla większej pewności należy wybrać przewody wentylacyjne z powłoką antybakteryjną dla alergików.

Wentylacja dla alergików

fot.: Alnor - elastyczne przewody higieniczne, oferowane przez firmę Alnor, wykorzystywane są w pomieszczeniach o podwyższonych standardach czystości i higieny

 

Jeżeli wentylacja mechaniczna jest prawidłowo zaprojektowana, regularnie wymieniane są filtry, a kanały zostały właściwie zaizolowane, to jest ona bezpieczna dla alergików. Trzeba jeszcze pamiętać, że wentylacja musi działać ciągle, nie wolno jej wyłączać, nawet podczas naszej nieobecności w domu.

Idealnym rozwiązaniem dla alergika jest rekuperacja. Zapewnia ona dostęp do świeżego powietrza niezależnie od zamkniętych szczelnie okien i od temperatury panującej na zewnątrz, a do tego odzyskuje sporą część wytworzonego w zimie ciepła, które w pozostałych wariantach ucieka przez wentylację z naszego budynku.

Rekuperator w domu alergika

fot.: Klima-Therm - realizacja wentylacji w domu z wykorzystaniem rekuperatora

Montaż rekuperacji jest uzasadniony, w przypadku kiedy chcemy mieć zapewnione dodatkowe filtrowanie powietrza wewnętrznego i usunięcie z niego kurzu oraz większości alergenów, a mieszkamy w budynku energooszczędnym (szczelna stolarka, nowoczesne ogrzewanie).

Jakość powietrza może poprawić również klimatyzacja. Stosowane obecnie filtry doskonale radzą sobie nie tylko z alergenami obecnymi w powietrzu, ale także z wieloma innymi drobnoustrojami.

Filtry w klimatyzatorach - przed czym chronią

fot.: Systherm - filtry GREE do klimatyzatorów


ZOBACZ RÓWNIEŻ >> Klimatyzacja a alergia?Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Alnor, Systherm, Pro-Vent, Brevis, Klima-Therm
Partnerzy i patroni

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji    Rosenberg Klima    ebm Papst    Systherm        Mitsubishi Electric                     

 logo bartosz          Klimor        Klima-Therm      Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent