Rekuperatory.pl

Rekuperacja - schemat instalacji

artykuł promocyjny

Rekuperacja jest instalacją umożliwiającą ograniczenie strat ciepła spowodowanych wentylacją budynku. Rekuperator umożliwia znaczne zmniejszenie energii potrzebnej do ogrzania nawiewanego do budynku powietrza. Jest zatem koniecznością w budownictwie energooszczędnym. Rekuperację stosuje się zarówno w budynkach użyteczności publicznej, jak również w prywatnych domach.

Przeczytaj również: Jak dobrać rekuperator

 

Rekuperacja wymaga projektu

 

Wentylacja musi pracować w sposób ciągły, nawet gdy nikogo nie ma w domu oraz obsługiwać wszystkie pomieszczenia w domu. Do tego czasami potrzeba zwiększyć jej wydajność. To wszystko jest efektem dobrze zaprojektowanej rekuperacji, gdzie oszacowanie wielkości centrali, rozmieszczenie punktów nawiewnych i wywiewnych obarczone jest koniecznością wykonania odpowiedniego projektu.

 Rekuperacja wymaga projektu

fot.: Alnor Systemy Wentylacji - sercem instalacji rekuperacji jest centrala rekuperacyjna

 

Rekuperacja - energooszczędna wentylacja

 

Oszczędne gospodarowanie zasobami energii to konieczność współczesnego świata. Racjonalne zużycie zasobów energii to także odzysk energii wcześniej wyprodukowanej w późniejszych procesach. Dramatyczne skutki dla jakości powietrza wewnątrz budynku są efektem stosowania energooszczędnych rozwiązań w budownictwie indywidualnym.

Rekuperacja - energooszczędna wentylacja

fot.: Klima-Therm - centrala rekuperacyjna KCX przeznaczona jest do wentylacji z odzyskiem ciepła

Infiltrację powietrza zewnętrznego zaburzyła szczelna stolarka okienna. Ograniczenie wentylacji wzmaga koncentrację zanieczyszczeń pochodzących z procesów użytkowania pomieszczeń, a także nadmierną ilość pary wodnej, która w efekcie będzie się wykraplać na zimnych elementach konstrukcyjnych budynku. Od tego już krok do rozwoju pleśni i grzybów. Oczywiście ma to niekorzystny wpływ na stan naszego zdrowia i dla samego budynku. Stąd też potrzeba upowszechnienia systemu wentylacji, który jest w stanie zapewnić skuteczną wymianę powietrza.

Koniecznością jest też zachowanie jej właściwości pod kątem ekonomicznego użytkowania, a to nierozerwalnie wiąże się z odzyskiwaniem ciepła wentylacyjnego. Osiągnięcie komfortu klimatycznego podnosi nasze samopoczucie oraz w dużej mierze wpływa na stan zdrowia.

Z ekonomicznego punktu widzenia powinniśmy zadbać o odzysk drogiej energii cieplnej w maksymalnym wymiarze. Produkcja ciepła wiąże się z nakładem finansowym, a w większości przypadków nadal również z emisją szkodliwych substancji do środowiska. Szanowanie wyprodukowanej energii cieplnej pozwala zatem dbać o nasz domowy budżet i środowisko.

rekuperacja - Iglotech
fot.: Iglotech - schemat wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacji


Za główną zaletę systemu rekuperacji należy uznać fakt, że strumień powietrza usuwanego, z którego odzyskujemy ciepło wentylacyjne nie podlega bezpośredniemu łączeniu się z nawiewanym świeżym powietrzem. Do tego jakość powietrza w domu z rekuperacją ma najlepsze parametry pod względem komfortu bytowego, czyli uwzględniające jego - temperaturę, wilgotność, ruch, czystość, jonizację oraz dostateczną ilość.

Rekuperacja - schemat

fot.: Alnor - Schemat instalacji z rekuperatorem
Przeczytaj także: Sposoby wentylacji w domach i mieszkaniach

Rekuperacja - schemat instalacji

fot.: Rekuperatory.pl

 

Rekuperator - budowa i rodzaje

 

Rekuperator jako serce systemu poprawnej higienicznie instalacji wentylacji mechanicznej umożliwia rekuperację, czyli odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego z budynku. Rekuperator to rodzaj wymiennika ciepła. Za proces przekazania ciepła z powietrza wydmuchiwanego do nadmuchiwanego odpowiada konstrukcja urządzenia.

Frapol - rekuperator OnyX Sky 1500

fot.: Frapol - rekuperator OnyX Sky 1500 - schemat budowy rekuperatora

fot.: Ecomax - rekuperatory ENSY

Wyróżniamy następujące rodzaje rekuperatorów:

 • rekuperatory z czynnikiem pośrednim (glikol albo freon), w tym rurka ciepła, a także pompy ciepła,
 • rekuperatory z ruchomym wypełnieniem (wymienniki obrotowe),
 • rekuperatory płytowe
          - rekuperatory krzyżowe
          - rekuperatory przeciwprądoweRekuperatory z czynnikiem pośrednim najczęściej wybierane są do obiektów, w których realizowane jest zarówo grzanie jak i chłodzenia pomieszczeń. Ograniczeniem stosowania tego rozwiązania jest konieczność umiejscowienia kanału nawiewnego nad kanałem wywiewnym, jeśli rurka pracuje w układzie grawitacyjnym.

Rekuperatory z ruchomym wypełnieniem wymagają stosowania silników elektrycznych do obracania wirnika z wypełnieniem akumulacyjnym, przez co są mniej chętnie montowane. Problematyczne może się okazać również uszczelnienie między ruchomym wypełnieniem, a nieruchomą obudową, przez co może dojść do przepływu powietrza przez te nieszczelności.

Rekuperatory płytowe należą do urządzeń najchętniej wybieranych. Znajdują zastosowanie zwłaszcza w budownictwie jednorodzinnym. Mają prostą konstrukcję i są najtańsze. Wśród rekuperatorów płytowych najczęściej stosowane są te o przepływie krzyżowym.

Przepływ powietrza przez rekuperator MIStRAL z wymiennikiem KrzyżowymPrzepływ powietrza przez rekuperator MIStRAL PRO z wymiennikiem Przeciwprądowym

fot.: Pro-Vent - przepływ powietrza przez rekuperator MISTRAL z wymiennikiem krzyżowym oraz przeciwprądowym

 

Jak działa rekuperacja - schemat instalacji

 

Odzyskiwanie ciepłego powietrza ze strumienia zużytego jako główne założenie rekuperacji możliwe jest dzięki cienkim ściankom centrali rekuperacyjnej, które oddzielają oba strumienie, jednocześnie pozwalając na przekazanie energii bez wzajemnego mieszania się. Jest to proces podlegający sterowaniu i regulacji.

Oczyszczanie powietrza realizowane jest przez odpowiednie filtry, które wychwytują również alergeny, dlatego ten rodzaj wentylacji jest szczególnie polecany dla astmatyków i alergików. Korzystny mikroklimat domu wynika ze stałej cyrkulacji powietrza, a filtracja rekuperatora ogrzewa strumienie powietrza napływające do domu. Rekuperacja niweluje potrzebę dodatkowego wietrzenia mieszkania lub rozszczelnienia okien czy drzwi.

Sprawdź także >> Rekuperacja aktywna - sposób działania, zastosowanie, korzyści

Rekuperator - budowa i rodzaje

fot.: Ventia - przykładowe rozprowadzenie kanałów nawiewno-wywiewnych do centrali rekuperacyjnej w domu jednorodzinnym


Rekuperacja - przebieg procesu

 

 • Czerpnia zasysa czyste powietrze z zewnątrz. Następnie poprzez kanały wentylacyjne przechodzi ono do centrali wentylacyjnej z wymiennikiem ciepła (rekuperatora), gdzie po przejściu przez kanał wlotowy przepływa przez filtry odpowiedzialne za wyłapanie kurzu i pyłków.

Rewolucja w ochronie mikrobiologicznej przewodów wentylacyjnych

fot.: Ingremio - kanały wentylacyjne z rewolucyjną ochroną mikrobiologiczną >> sprawdź szczegóły

 • W tym samym czasie z pomieszczeń typu łazienka, toaleta, garderoba oraz kuchnia wyciągane jest powietrze zużyte (zanieczyszczone) i kanałami wentylacyjnymi dostarczane do rekuperatora. Mijające się w sąsiednich kanałach w urządzeniu strugi powietrza zużytego oddają ciepło strugom napływającym, przez co trafia ono z powrotem do budynku. Zużyte i ochłodzone już powietrze wyrzucane jest na zewnątrz poprzez wyrzutnię.
 • Rozprowadzenie czystego i ogrzanego powietrza realizowane jest w pomieszczeniach typu salon, sypialnia
 • Ilość powietrza nawiewanego i wywiewanego jest taka sama.

 

Rekuperacja latem i zimą

Rekuperacja latem i zimąRekuperacja latem i zimą

fot.: Global-Tech - schemat działania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła wykorzystującej gruntowy wymiennik ciepła (GWC) w okresie letnim i zimowym

 

ZOBACZ TAKŻE:

 

firmy z branży: wentylacja oraz ogrzewanie


PRZECZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT:

 

 

Zamów bezpłatną ofertę na montaż rekuperacjiOpracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Pro-Vent, Ingremio, Frapol, Klima-Therm, Ecomax, Ventia, Iglotech, Global-Tech, Alnor, Rekuperatory.pl


Partnerzy i patroni

 

  Wienkra     Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   ebm Papst   Systherm    Mitsubishi Electric        Rosenberg Klima          Klima-Therm          Klimor        Systema          Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.Intersoft        Provent Vents        Daikin         Ventec         Wigmors            Kaisai              VBW         Stiebel Eltron     Test-Therm           Global-Tech           Matervent

Temat miesiaca

Nawiewniki higrosterowane Ventec