Rekuperacja - schemat instalacji
artykuł promocyjny
Rekuperacja jest instalacją umożliwiającą ograniczenie strat ciepła spowodowanych wentylacją budynku. Rekuperator umożliwia znaczne zmniejszenie energii potrzebnej do ogrzania nawiewanego do budynku powietrza. Jest zatem koniecznością w budownictwie energooszczędnym. Rekuperację stosuje się zarówno w budynkach użyteczności publicznej, jak również w prywatnych domach.
Przeczytaj również: Jak dobrać rekuperator
Rekuperacja wymaga projektu
Wentylacja musi pracować w sposób ciągły, nawet gdy nikogo nie ma w domu oraz obsługiwać wszystkie pomieszczenia w domu. Do tego czasami potrzeba zwiększyć jej wydajność. To wszystko jest efektem dobrze zaprojektowanej rekuperacji, gdzie oszacowanie wielkości centrali, rozmieszczenie punktów nawiewnych i wywiewnych obarczone jest koniecznością wykonania odpowiedniego projektu.
fot.: Alnor Systemy Wentylacji - sercem instalacji rekuperacji jest centrala rekuperacyjna
Rekuperacja - energooszczędna wentylacja
Oszczędne gospodarowanie zasobami energii to konieczność współczesnego świata. Racjonalne zużycie zasobów energii to także odzysk energii wcześniej wyprodukowanej w późniejszych procesach. Dramatyczne skutki dla jakości powietrza wewnątrz budynku są efektem stosowania energooszczędnych rozwiązań w budownictwie indywidualnym.
fot.: Klima-Therm - centrala rekuperacyjna KCX przeznaczona jest do wentylacji z odzyskiem ciepła
Infiltrację powietrza zewnętrznego zaburzyła szczelna stolarka okienna. Ograniczenie wentylacji wzmaga koncentrację zanieczyszczeń pochodzących z procesów użytkowania pomieszczeń, a także nadmierną ilość pary wodnej, która w efekcie będzie się wykraplać na zimnych elementach konstrukcyjnych budynku. Od tego już krok do rozwoju pleśni i grzybów. Oczywiście ma to niekorzystny wpływ na stan naszego zdrowia i dla samego budynku. Stąd też potrzeba upowszechnienia systemu wentylacji, który jest w stanie zapewnić skuteczną wymianę powietrza.
Koniecznością jest też zachowanie jej właściwości pod kątem ekonomicznego użytkowania, a to nierozerwalnie wiąże się z odzyskiwaniem ciepła wentylacyjnego. Osiągnięcie komfortu klimatycznego podnosi nasze samopoczucie oraz w dużej mierze wpływa na stan zdrowia.
Z ekonomicznego punktu widzenia powinniśmy zadbać o odzysk drogiej energii cieplnej w maksymalnym wymiarze. Produkcja ciepła wiąże się z nakładem finansowym, a w większości przypadków nadal również z emisją szkodliwych substancji do środowiska. Szanowanie wyprodukowanej energii cieplnej pozwala zatem dbać o nasz domowy budżet i środowisko.
![]() |
fot.: Iglotech - schemat wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacji |
Za główną zaletę systemu rekuperacji należy uznać fakt, że strumień powietrza usuwanego, z którego odzyskujemy ciepło wentylacyjne nie podlega bezpośredniemu łączeniu się z nawiewanym świeżym powietrzem. Do tego jakość powietrza w domu z rekuperacją ma najlepsze parametry pod względem komfortu bytowego, czyli uwzględniające jego - temperaturę, wilgotność, ruch, czystość, jonizację oraz dostateczną ilość.
fot.: Alnor - Schemat instalacji z rekuperatorem
Przeczytaj także: Sposoby wentylacji w domach i mieszkaniach
fot.: Rekuperatory.pl
Rekuperator - budowa i rodzaje
Rekuperator jako serce systemu poprawnej higienicznie instalacji wentylacji mechanicznej umożliwia rekuperację, czyli odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego z budynku. Rekuperator to rodzaj wymiennika ciepła. Za proces przekazania ciepła z powietrza wydmuchiwanego do nadmuchiwanego odpowiada konstrukcja urządzenia.
fot.: Frapol - rekuperator OnyX Sky 1500 - schemat budowy rekuperatora
fot.: Ecomax - rekuperatory ENSY
Wyróżniamy następujące rodzaje rekuperatorów:
- rekuperatory z czynnikiem pośrednim (glikol albo freon), w tym rurka ciepła, a także pompy ciepła,
- rekuperatory z ruchomym wypełnieniem (wymienniki obrotowe),
-
rekuperatory płytowe
- rekuperatory krzyżowe
- rekuperatory przeciwprądowe
Rekuperatory z czynnikiem pośrednim najczęściej wybierane są do obiektów, w których realizowane jest zarówo grzanie jak i chłodzenia pomieszczeń. Ograniczeniem stosowania tego rozwiązania jest konieczność umiejscowienia kanału nawiewnego nad kanałem wywiewnym, jeśli rurka pracuje w układzie grawitacyjnym.
Rekuperatory z ruchomym wypełnieniem wymagają stosowania silników elektrycznych do obracania wirnika z wypełnieniem akumulacyjnym, przez co są mniej chętnie montowane. Problematyczne może się okazać również uszczelnienie między ruchomym wypełnieniem, a nieruchomą obudową, przez co może dojść do przepływu powietrza przez te nieszczelności.
Rekuperatory płytowe należą do urządzeń najchętniej wybieranych. Znajdują zastosowanie zwłaszcza w budownictwie jednorodzinnym. Mają prostą konstrukcję i są najtańsze. Wśród rekuperatorów płytowych najczęściej stosowane są te o przepływie krzyżowym.
fot.: Pro-Vent - przepływ powietrza przez rekuperator MISTRAL z wymiennikiem krzyżowym oraz przeciwprądowym
Jak działa rekuperacja - schemat instalacji
Odzyskiwanie ciepłego powietrza ze strumienia zużytego jako główne założenie rekuperacji możliwe jest dzięki cienkim ściankom centrali rekuperacyjnej, które oddzielają oba strumienie, jednocześnie pozwalając na przekazanie energii bez wzajemnego mieszania się. Jest to proces podlegający sterowaniu i regulacji.
Oczyszczanie powietrza realizowane jest przez odpowiednie filtry, które wychwytują również alergeny, dlatego ten rodzaj wentylacji jest szczególnie polecany dla astmatyków i alergików. Korzystny mikroklimat domu wynika ze stałej cyrkulacji powietrza, a filtracja rekuperatora ogrzewa strumienie powietrza napływające do domu. Rekuperacja niweluje potrzebę dodatkowego wietrzenia mieszkania lub rozszczelnienia okien czy drzwi.
Sprawdź także >> Rekuperacja aktywna - sposób działania, zastosowanie, korzyści
fot.: Ventia - przykładowe rozprowadzenie kanałów nawiewno-wywiewnych do centrali rekuperacyjnej w domu jednorodzinnym
Rekuperacja - przebieg procesu
- Czerpnia zasysa czyste powietrze z zewnątrz. Następnie poprzez kanały wentylacyjne przechodzi ono do centrali wentylacyjnej z wymiennikiem ciepła (rekuperatora), gdzie po przejściu przez kanał wlotowy przepływa przez filtry odpowiedzialne za wyłapanie kurzu i pyłków.
fot.: Ingremio - kanały wentylacyjne z rewolucyjną ochroną mikrobiologiczną >> sprawdź szczegóły
- W tym samym czasie z pomieszczeń typu łazienka, toaleta, garderoba oraz kuchnia wyciągane jest powietrze zużyte (zanieczyszczone) i kanałami wentylacyjnymi dostarczane do rekuperatora. Mijające się w sąsiednich kanałach w urządzeniu strugi powietrza zużytego oddają ciepło strugom napływającym, przez co trafia ono z powrotem do budynku. Zużyte i ochłodzone już powietrze wyrzucane jest na zewnątrz poprzez wyrzutnię.
- Rozprowadzenie czystego i ogrzanego powietrza realizowane jest w pomieszczeniach typu salon, sypialnia
- Ilość powietrza nawiewanego i wywiewanego jest taka sama.
Rekuperacja latem i zimą
fot.: Global-Tech - schemat działania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła wykorzystującej gruntowy wymiennik ciepła (GWC) w okresie letnim i zimowym
ZOBACZ TAKŻE: |
|
firmy z branży: wentylacja oraz ogrzewanie |
|
PRZECZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT: |
|
Zamów bezpłatną ofertę na montaż rekuperacji
Zdjęcia: Pro-Vent, Ingremio, Frapol, Klima-Therm, Ecomax, Ventia, Iglotech, Global-Tech, Alnor, Rekuperatory.pl









- Ogrzewanie domu pompą ciepła - czy warto?
- Jak usunąć pył z powietrza na stanowisku pracy?
-
Elektryczne promienniki podczerwieni - strefowe ogrzewanie hal, magazynów i warsztatów
-
Podłogowe ogrzewanie kanałowe
-
Obalamy mity dotyczące kotłów na paliwo stałe
-
Grzejniki typu REGULUS a komfort cieplny w domu
-
Kurtyny powietrzne Systema - sposób na ograniczenie strat ciepła w budynkach przemysłowych
- Wszystko o wietrzeniu mieszkania



-
Klima-Therm w gronie członków PSME
-
Klimatyzatory TCL i Mistral czekają w magazynach Lindab
- Uprawnienia konieczne do montażu klimatyzacji
- Powrócił do sprzedaży preparat Coil-Coil firmy Rectorseal
- Pompy ciepła i urządzenia klimatyzacyjne SEVRA wygrywają jakością
-
Wyjątkowa oferta limitowana na kanał elastyczny Flexo System Duct od HAVACO
- Kamera termowizyjna testo 883 dla audytorów energetycznych
- Urządzenia KAISAI i FUJITSU na liście ZUM - dofinansowania

- Właściwy dobór ogrzewania dla obiektów halowych
-
Technologia Streamer Daikin - skuteczność potwierdzona w walce z wirusami
- Producent rekuperatorów PRO-VENT MISTRAL
- ARV - innowacyjne rozwiązania klimatyzacyjne
- Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła HRU-SlimAIR
-
Zdrowa klimatyzacja - klimatyzatory Haier
- MINIBEL - niewielkie urządzenie, duży komfort
- Nagrzewnice powietrza od Marax
- Wentylatory promieniowe RadiCal w klimatyzacji precyzyjnej
- Kratka wyciągowa z automatyczną regulacją - Lindab ALIZE AUTO
- Wymagania EKOPROJEKTU dla urządzeń grzewczych
- Elektryczne promienniki podczerwieni - strefowe ogrzewanie
- Środki do czyszczenia parowników i skraplaczy Rectorseal
- Wentylatory QUIET - cichsze niż szept