Rekuperatory.pl

Czy warto zainwestować w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła

artykuł promocyjny

Odpowiednia wilgotność powietrza w pomieszczeniach, komfort cieplny, świeże powietrze. A po drugiej stronie straty ciepła, nawiewające przez kratkę zimno i konieczność ciągłego wietrzenia mieszkania by pozbyć się zapachów. A Tobie z czym kojarzy się wentylacja?

Wentylacja to konieczność. I to czy będzie to przykre doświadczenie w naszym domu, czy będziemy mogli z czystym sumieniem zapomnieć o tym obowiązku zależy od nas i naszego wyboru.

Sprawna wentylacja powinna dostarczać nam świeżego powietrza niezależnie od zamkniętych szczelnie okien i od temperatury panującej na zewnątrz. W przypadku wentylacji grawitacyjnej nie jest to taka oczywistość.

 

Wentylacja grawitacyjna - dlaczego przestała wystarczać

 

Doba nowoczesnego budownictwa energooszczędnego spowodowała, że wentylacja naturalna działająca na zasadach grawitacyjnych przestała być skuteczna.

Wystarczy przyjrzeć się szybom w domu po termomodernizacji, w którym nie usprawniono systemu wentylacyjnego. Na dolnej krawędzi okna zauważymy skroploną parę wodną. Przytoczony objaw jest najbardziej widocznym przykładem złej wentylacji w budynku, ale na tym się nie kończy. Jest jeszcze szereg symptomów, których nie widać gołym okiem, a które dadzą o sobie znać z czasem. Czy na pewno tego checemy?

Może warto zastanowić się nad modernizacją i unowocześnieniem również domowej wentylacji. Swój komfort można budować na pięknie wizualnym lub również z uwzględnieniem naszej percepcji - gdy go nie widać ale czuć. A największy wpływ na nas ma temperatura i wilgotność. Równie ważna jest czystość powietrza.

 

Co daje wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

 

Korzyści finansowe na etapie budowy domu/zakładania rekuperacji w już istniejącym budynku:

  • zaoszczędzeniu na stolarce okiennej - część okien może być nieotwieralna, nie potrzebujemy również mechanizów uchylnych do mikrowentylacji
  • rezygnacja z budowy murowanych szybów i kominów wentylacyjnych
  • mniejsza ilość potrzebnych grzejników
  • dodatkowo montowany kocioł może mieć mniejszą moc (redukcja strat ciepła)
  • niższe rachunki za ogrzewanie w sezonie grzewczym

Co daje wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

fot.: Klimor - rekuperacja zapewnia najlepszy mikroklimat w domu ze wszystkich dostępnych form wentylowania budynków

 

Centrala rekuperacyjna z wymiennikiem przeciwprądowym KCX+ Klimor

fot.: Klimor - centrala rekuperacyjna z wymiennikiem przeciwprądowym KCX+Korzyści dla naszego komfortu/zdrowia:

  • dodatkowe filtrowanie powietrza wewnętrznego i usuwanie z niego kurzu oraz większości alergenów, gzrybów i roztoczy, a także efektywne zwalczanie wilgoci i dwutlenku węgla z domu
  • świeże powietrze w domu bez mikrowentylacji - brak komarów, much, zapachów z dworu
  • utrzymanie stałej temperatury komfortu bez nagłego wychładzania po intensywnym przewietrzaniu
  • podczas przygotowywania aromatycznych posiłków (bigos, ryba), zapach zostanie szybko usunięty z domu

Podwieszana centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła z nagrzewnicą elektryczną VENTS VUT PE EC

fot.: Vents Group - podwieszana centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła z nagrzewnicą elektryczną
VENTS VUT PE EC

 

Odzysk ciepła z wentylacji - jak to działa

 

Ile ciepła jesteśmy w stanie zaoszczędzić stosując wentylację mechaniczną opartą o rekuperator? Najpierw trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie ile wyprodukowanego przez nasz system grzewczy, opłaconego przez nas ciepła ucieka nam w wyniku wentylacji naturalnej.

Odzysk ciepła z wentylacji - jak to działa

fot.: Pro-Vent - straty ciepła dla budynku przed termomodernizacją

Odzysk ciepła z wentylacji - ile można zaoszczędzić

fot.: Pro-Vent - straty ciepła dla budynku po termomodernizacji

W obu przykładach wentylacja wysuwa się na prowadzenie, jako źródło największych strat. Termomodernizacja - szczelny i ciepły budynek - zwiększa bilans strat na wetylację z ok. 35% na ok. 57% strat całkowitych. Rekuperatory pozwalają na zredukowanie tych wartości od 70% do 95%.

 


REKUPERACJA W DOMU - inni przeczytali również

 Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Pro-Vent, Klimor, Vents Group


Partnerzy i patroni

  Wienkra   AUX   Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji  Uniwersal  ebm Papst   Systherm    Mitsubishi Electric        Rosenberg Klima          Klima-Therm           logo bartosz         Klimor         Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec         Wigmors            Kaisai              VBW         Stiebel Eltron     Test-Therm           Global-Tech          logo armacell     Matervent

Temat miesiaca