Wienkra

Cyrkulacja powietrza z klimatyzatorami ROTENSO

data aktualizacji: 18-05-2018, 10:04 – artykuł promocyjny

Powietrze w pomieszczeniach mieszkalnych i biurowych, w których spędzamy większą część dnia ma niebagatelne znaczenie na nasze funkcjonowanie. Na powietrze wewnątrz budynku możemy mieć realny wpływ - od odpowiedniej temperatury, komfortowej dla każdej osoby przebywającej w pomieszczeniu, po jego jakość i sposób podania. Pomoże nam w tym klimatyzator. Odpowiednia cyrkulacja to komfort na najwyższym poziomie.

Czym jest zatem cyrkulacja? Termin ten został wprowadzony do nauki w kontekście usystematyzowania prądów powietrznych okalających naszą planetę jako systemu mas przemieszczających się według określonych zasad i praw fizyki. Dla potrzeb branży HVAC cyrkulację powietrza definiować będzie się jako przemieszczanie się powietrza w pomieszczeniu z uwzględnieniem ruchu powietrza "wydmuchiwanego" z klimatyzatora. Nie bez znaczenia będzie tu typ klimatyzatora oraz rodzaj wybranej funkcji - grzania lub chłodzenia. Poniżej zaprezentowana została charakterystyka cyrkulacji powietrza przy użyciu jednostek mocy 2,6 i 3,5 kW, które najczęściej pojawiają się w domach i biurach.

 

Klimatyzatory ścienne

 

W modelach ściennych z serii ROTENSO rozprowadzenie powietrza po budynku zachodzi z prędkością od 1,5 m/s w odległości 1m od urządzenia do 0,5 m/s w odległości do 3 m od miejsca montażu klimatyzatora. Prawidłowość ta zachodzi i w funkcji grzania i chłodzenia. Z uwagi na konstrukcję jednostki i nawiew powietrza jest ukierunkowany, zgodnie z prawami fizyki schłodzone powierzchnie wraz ze spadkiem prędkości nawiewu opada ku podłodze, ogrzane delikatnie podnosi się ku górze. W całym chłodzonym lub grzanym pomieszczeniu różnica poziomu na wysokości ok. 1m to zaledwie 2oC - mierząc 1m od wylotu do 5 m od miejsca montażu klimatyzatora. Nie zaleca się organizowania miejsc pracy ani wypoczynku bezpośrednio pod klimatyzatorem. Temperatura powietrza przy wylocie zawsze jest mało komfortowa dla człowieka, i to bez względu na to czy pracuje on w trybie grzania czy chłodzenia.

Cyrkulacja powietrza z klimatyzatorami ROTENSO Cyrkulacja powietrza z klimatyzatorami ROTENSO


 

Klimatyzatory kasetonowe

 

Cztery wyloty powietrza w kasecie TENJI Rotenso podnoszą efektywność rozprowadzania powietrza po pomieszczeniu. Konstrukcja tej jednostki podnosi również jej sprawność względem klimatyzatora ściennego. Jeśli urządzenie zostanie zamontowane w centralnym punkcie pomieszczenia dystrybucja powietrza będzie komfortowa. Największą prędkość powietrze osiąga przy suficie a jego opadanie po ścianach jest łagodne by na wysokości głowy osiągnąć zadaną temperaturę. Taki ruch powietrza eliminuje przeciąg i daje przyjemne poczucie chłodu lub grzania.

Cyrkulacja powietrza z klimatyzatorami ROTENSO Cyrkulacja powietrza z klimatyzatorami ROTENSO

 

 

Klimatyzator podsufitowy

 

JATO jako klimatyzator podsufitowy daje szeroki kąt nawiewu, który świetnie sprawdzi się w wysokich i długich pomieszczeniach. Klimatyzator wyrzuca powietrze z prędkością aż 3m/s. Powietrze przemieszcza się po suficie i stopniowo opada po ścianie i rozchodzi się po całym pomieszczeniu. Podobnie jak w przypadku klimatyzatorów kasetonowych osiąga ono optymalną prędkość i temperaturę na wysokości głów osób przebywających we wnętrzu.

Cyrkulacja powietrza z klimatyzatorami ROTENSO

Cyrkulacja powietrza z klimatyzatorami ROTENSO

 

 

Klimatyzator przypodłogowy

 

Jednostka ANERU jako klimatyzator przypodłogowy wyposażona jest w dwa wyloty - górny i dolny. Jeśli chcemy szybko schłodzić pomieszczenie wówczas wykorzystujemy oba wloty. Górny wylot w samodzielnej pracy "wydmuchuje" schłodzone lub ogrzane powietrze z prędkością ok. 2 m/s w kierunku sufitu. Opadające powietrze rozchodzi się po całym wnętrzu. Tego typu klimatyzatory zalecane są na poddasza oraz wszędzie tam, gdzie występują trudności w montażu jednostek ściennych.

Cyrkulacja powietrza z klimatyzatorami ROTENSO

Cyrkulacja powietrza z klimatyzatorami ROTENSO

 

Przy montażu klimatyzatora musimy wziąć pod uwagę jedną bardzo ważną kwestię - by nie szkodził naszemu zdrowiu, a poprawiał jakość powietrza. Posiadając wiedzę na temat dystrybucji powietrza przez różne rodzaje klimatyzatorów oraz jak masy powietrza rozchodzą się po wnętrzu łatwiej nam będzie podjąć decyzję jaki klimatyzator kupić. Zyskamy również wiedzę na temat usadzenia pracowników w biurze, co jest bezcenne. Opracowanie: Redakcja


Partnerzy i patroni

  Wienkra     Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   ebm Papst   Systherm    Mitsubishi Electric        Rosenberg Klima          Klima-Therm          Klimor          Global-Tech        Iglotech        Refsystem       Neovent     Armacell         Schiedel          Intersoft        Provent Vents        Daikin         Ventec         Wigmors            Kaisai         Lindab          Materflex         Stiebel Eltron        Venture Industries Sp. z o.o.      Test-Therm           Systema