Rekuperatory.pl

Wentylacja grawitacyjna w łazience w domu jednorodzinnym - wymagania

data aktualizacji: 18-11-2019, 09:37 – artykuł promocyjny

Łazienka to szczególne pomieszczenie w naszym domu. To zawsze w łazience jest najwięcej wilgoci, która może przysporzyć nam sporych problemów. Odpowiednie zadbanie o wszystkie aspekty, zgodnie z normami i obowiązującymi przepisami prawa budowlanego pozwoli nam wystrzec się nieoczekiwanych przygód i kosztownych poprawek w naszym domu. Od poprawnie działającej wentylacji w łazience zależy stan pozostałych pomieszczeń. Jest to zatem bardzo istotna kwestia, której nie można pominąć.

W prawidłowo zaprojektowanej wentylacji wilgoć wraz z innymi zanieczyszczeniami z całego domu kierowana jest do łazienki, w której zlokalizowane są punkty wywiewne. Oczywisty jest fakt, że jeśli system nie podoła temu zadaniu pojawią się kłopoty z wilgocią, która jest niekorzystna dla naszego zdrowia oraz konstrukcji budynku, gdyż wnika w mury prowadząc do uszkodzeń, których nie widać goły okiem, a które mają ogromne znaczenie. Stąd też kluczowa rola w wentylowaniu łazienki. Jak to robić skutecznie? Oto kilka rad dla wentylacji naturalnej, czyli grawitacyjnej.

Kiedy wentylacja grawitacyjna sprawdzi się w łazience?

Łazienka może być wentylowana w sposób naturalny (wentylacja grawitacyjna) jeśli jej kubatura jest nie większa niż 6,5 m3. W przeciwnym wypadku konieczne jest wspomaganie mechaniczne, czyli użycie wentylatorów.

Wentylacja grawitacyjna w łazience w domu jednorodzinnym - wymaganiaWentylacja grawitacyjna w łazience w domu jednorodzinnym - wymagania

fot.: Kratka wentylacyjna w łazience kolorem dopasowana do ścian (konkurs fotograficzny "Nasze łazienki")

W wentylacji grawitacyjnej najważniejsza jest różnica ciśnień napędzająca cały układ do działania. Problem pojawia się w momencie wyrównania ciśnienia na zewnątrz i w środku domu. W łazience, w porównaniu do innych pomieszczeń, mamy podwyższoną temperaturę, dzięki czemu wentylacja grawitacyjna jest nieco wydajniejsza. Jednak jej skuteczność i tak obarczona jest wahaniami wynikającymi z pór roku. Najskuteczniej działa od jesieni do wiosny. Latem jest bardzo mało wydajna.
 

Jakie normy określają warunki grawitacji naturalnej?

Najważniejszą normą z punktu widzenia projektowania wentylacji jest norma PN-83/B-03430 Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej wraz ze zmianą z lutego 2000.

Jakie wymagania dla łazienek określa powyższa norma?

Zgodnie z przepisami normy PN-83/B-03430 w łazience z wentylacją grawitacyjną należy zapewnić takie warunki, aby kanał wentylacyjny usuwał na zewnątrz:

  • 50 m3/h (w łazienkach z WC lub bez),
  • 30 m3/h dla oddzielnego ustępu

Aby warunek ten został spełniony kanał musi mieć określone parametry. Pole przekroju kanału wentylacyjnego powinno być nie mniejsze niż 0,016m2 (kanał prostokątny - mniejszy wymiar kanału co najmniej 10 cm, kanał okrągły - średnica co najmniej 15 cm. Długość kanału wentylacyjnego to co najmniej 2 m. Trzeba też zadbać o prawidłowe zakończenie nad połacią dachu (zasady zakończeń wentylacyjnych zależą od rodzaju dachu oraz lokalnych uwarunkowań topograficznych). Do poszczególnych pionów wentylacyjnych powinny być przyłączone tylko pomieszczenia o tym samym charakterze.

Kolejnym istotnym elementem systemu wentylacji grawitacyjnej jest kratka. Musi ona znajdować się jak najbliżej sufitu (górna krawędź nie może być niżej niż 15 cm od sufitu).

Kratki nierdzewne osłonoweKratki nierdzewne

fot.: Went-Dom - kratki nierdzewne osłonowe - szeroki wybór sprawia, że z łatwością dopasujemy kratkę do pomieszczenia nie tracąc na jego wyglądzie

Sprawność usuwania zanieczyszczonego powietrza zależy od dopływu odpowiedniej ilości świeżych mas z zewnątrz. W przypadku łazienki proces ten odbywa się pośrednio, z wykorzystaniem pozostałych pomieszczeń i to bez względu na to czy w łazience jest okno czy go nie ma. Stąd też drzwi do łazienki nie mogą być szczelne. Dopływ powietrza wewnętrznego do łazienek, ustępów powinien być zapewniony przez otwory w dolnych częściach drzwi lub przez szczeliny pomiędzy dolną krawędzią drzwi a podłoga lub progiem (podcięcie o około 2,5 cm). Przekrój netto otworów lub szczelin powinien wynosić 200 cm2.

Wentylacja grawitacyjna w łazience w domu jednorodzinnym - wymaganiaWentylacja grawitacyjna w łazience w domu jednorodzinnym - wymagania

fot.: Vents - kratka nawiewno-wywiewna do montażu w ścianie i drzwiowe

Jakie są dodatkowe metody pozbycia się wilgoci z pomieszczenia?

  • Dla zachowania prawidłowej wilgotności powietrza w łazience warto również stosować pochłaniacze wilgoci - od najprostszych zawierających substancję chemiczną absorbującą nadmiar pary wodnej z powietrza po modele elektryczne o większej mocy i skuteczniejszym działaniu.
  • W łazienkach z oknem pamiętajmy o mikrowentylacji, która opiera się na rozszczelnieniu okna. Ważne jest, że w tego typu pomieszczeniach nie stosuje się nawiewników okiennych.

Fovent system - kanały i kształtki izolowane kauczukiem

fot.: Alnor - Fovent system - kanały i kształtki izolowane kauczukiem

  • Jeśli okaże się, że wentylacja naturalna nie spełnia swojej roli możemy zainstalować wentylator


Zobacz koniecznie: Wentylacja w łazience - wentylatory łazienkowe

 

Wentylacja dla łazienki z gazem

 

W przypadku pomieszczeń z piecykami gazowymi sprawna wentylacja jest jeszcze istoniejsza, gdyż w wypadku jakichkolwiek nieprawidłowości skutecznie usuwać będzie niebezpieczny gaz i dostarczać powietrze niezbędne do procesu spalania. Norma przyjmuje obostrzenie w tej kwestii, co do tego, iż w łazienkach wentylowanych naturalanie urządezenia gazowe mogą być instalowane jeśli kubatura pomieszczenia przekracza 8 m3 . W innym przypadku możliwe jest stosowanie jedynie urządzeń z zamkniętą komorą spalania. Aby zapewniony był stały dopływ powietrza kratka wentylacyjna powinna byc o nieregulowanym, stałym przekroju (bez możliwości jego zmniejszania).

 

ZOBACZ TAKŻE:


 Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Alnor, Went-Dom, Vents


Partnerzy i patroni

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       ebm Papst      VTS      Uniwersal     Metalplast        Rosenberg Klima        Klima-Therm         Klimor         Global-Tech        Iglotech        Refsystem       Neovent     Armacell         Schiedel          Intersoft        Provent         Daikin         Ventec         Wigmors            Kaisai         Lindab          Materflex         Stiebel Eltron        Venture Industries Sp. z o.o.      Test-Therm           Systema     Wienkra