Jaka powinna być wilgotność powietrza w domu

artykuł promocyjny

Prawidłowa wilgotność w domu ma istotny wpływ na samopoczucie jego mieszkańców, ale również na elementy wyposażenia domu. To właśnie od odpowiedniej wilgotności powietrza i temperatury w głównej mierze zależy komfort mieszkańców domu.

Wilgotność powietrza jest to procentowa zawartość cząstek wody w objętości powietrza. W przypadku pomieszczeń zamkniętych wilgotność powietrza powinna wahać się w granicach 30-65%. Człowiek najlepiej czuje się, gdy wilgotność względna powietrza wynosi 40-60% przy optymalnej temperaturze w mieszkaniu na poziomie 20-22°C (18°C w sypialni). Poziom ten będzie również korzystny dla poszczególnych elementów wyposażenia domu, jak również ubrań, czy książek. Należy jednak zaznaczyć, że poziom wilgotności powietrza jest uzależniony przede wszystkim od temperatury panującej w danym pomieszczeniu. Dlatego też im cieplej w pomieszczeniu tym wilgotność powinna być bliższa dolnym wartościom 45-55% i odwrotnie — jeśli w pomieszczeniu jest chłodno, wówczas wartość optymalna może znajdować się w granicach 60-65%. Z tego powodu możemy odczuwać podobny efekt chłodu lub gorąca w dwóch różnych temperaturach.

Sprawdź także: Jak uniknąć kondensacji pary wodnej

 

Wilgotność w pomieszczeniu reguluje się przy pomocy dwóch czynników: temperatury oraz wentylacji.


Jaka powinna być wilgotność powietrza w domu

fot.: Prawidłowy zakres temperatury i wilgotności

Suche powietrze - wilgotność powietrza poniżej 40%


Jeśli powietrze w domu czy mieszkaniu jest zbyt suche, z czasem odczujemy negatywne skutki dla naszego organizmu. Trudności w oddychaniu, drapanie w gardle, wysuszenie śluzówki nosa, oczu, większa podatność na różnego rodzaju infekcje są to najczęstsze objawy zbyt niskiego poziomu wilgotności w domu. Jednak zbyt suche powietrze będzie największy wpływ miało na naszą skórę. Powoduje ono problemy skórne, które objawiają się swędzeniem, atopią, stanami zapalnymi czy alergiami skórnymi. Suche powietrze jest także szkodliwe dla alergików, ponieważ sprawia ono, że w powietrzu unosi się o wiele więcej kurzu i drobnoustrojów, które mogą potęgować reakcje alergiczne. Ma ono również niekorzystny wpływ na małe dzieci, u których może się pojawić tzw. 'suchy nosek'. Oprócz mieszkańców domu, negatywne skutki zbyt suchego powietrza w domu odczują także elementy wyposażenia. Najbardziej narażone są wszelkie materiały, które posiadają zdolność absorbowania lub oddawania wilgoci np. drewno, papier, wosk, porcelana, owoce, warzywa. W wyniku tego mogą one ulec zniszczeniu w postaci kurczenia się, pękania, wykrzywiania lub rozrywania się. 

 

Wilgoć w domu - wilgotność powietrza powyżej 60%


Nie tylko suche powietrze w domu może mieć negatywne skutki dla naszego samopoczucia czy domu. Podobny efekt będzie miał zbyt wysoki poziom wilgotności w pomieszczeniach.

Przyczyny powstawania nadmiaru wilgoci w pomieszczeniach:

  • skraplanie się pary wodnej w wyniku przekroczenia tzw. punktu rosy. Wtedy też para wodna zaczyna się skraplać na płaskich zimnych powierzchniach. W domu nadmiar pary wodnej pojawia się w wyniku codziennych czynności domowych: prania, gotowania, suszenia, mycia, kąpieli, prysznica.
  • ludzkie ciało generuje wilgoć podczas oddychania czy pocenia się.
  • zbyt wysoki poziom wód gruntowych, bliskość akwenów wodnych
  • niewłaściwa hydroizolacja fundamentów budynku — może powodować przesiąkanie wód gruntowych i opadowych, w wyniku może pojawić się wilgoć w piwnicy
  • brak izolacji cieplnej budynku — może prowadzić do przemarzania ścian
  • nieszczelne rury i awarie — wycieki wody ze sprzętów gospodarstwa domowego jak pralki i zmywarki mogą powodować zawilgocenie pomieszczeń
  • powodzie i zalania — w niektórych rejonach Polski mamy do czynienia z częstymi podtopieniami


Sygnałem alarmującym o zbyt wysokim poziomie wilgotności w domu jest skraplająca się para wodna na szybach, jak również wyczuwalna wilgoć na chłodniejszych powierzchniach np. ścianach. Innymi zjawiskami, na które warto zwrócić uwagę jest: pojawienie się plam pleśni, rozwój grzyba i innych patogenów, łuszczenie się farby na ścianach, odklejanie się tapet, nieprzyjemny zapach stęchlizny. Nadmiar wilgoci będzie powodował puchnięcie, rozklejanie elementów wykonanych z drewna, korozję części metalowych, jak również niszczenie sprzętu elektronicznego. Także mieszkańcy budynku mogą odczuć negatywne skutki dla swojego zdrowia. Przebywając w takich pomieszczeniach, w znacznym stopniu wzrasta uczucie dyskomfortu i zmęczenia. Dodatkowo osoby mogą odczuwać wzmożoną duszność oraz wrażenie wszechobecnego chłodu. O wiele częściej pojawiają się także infekcje dróg oddechowych.

Prawidłowa wilgotność powietrza w domu

 

Przeczytaj także: Poprawa jakości powietrza w domu


Zobacz film: 
Wykrywanie miejsc zagrożonych wystąpieniem wilgoci ze SmartSondami Testo

Kombinacja temohigrometru testo 605i oraz pirometru testo 805i firmy Testo pozwala określić  wilgotność powierzchni ściany.

 


Pory roku a poziom wilgotności powietrza

 

W zależności od pory roku wilgotność powietrza w domu ulega zmianie. Zimą zazwyczaj wilgotność powietrza w domu jest zbyt niska. Nadmierna suchość w domu nasila się, szczególnie gdy mamy do czynienia z mroźną zimą, a temperatura za oknem spada poniżej zera. Wilgoć zawarta w powietrzu osadza się w postaci szronu, a powietrze wprowadzone do pomieszczeń, jest dodatkowo osuszone w wyniku ogrzewania pomieszczeń. Zima jest również okresem, w którym w znacznym stopniu ograniczamy wietrzenie mieszkań, zamykając szczelnie okna. Odczujemy to w postaci piekących oczu, drapania w gardle czy też pojawienia się kaszlu. Jednak sytuację tą odczują najbardziej osoby z alergią. Optymalna wilgotność powietrza, jaka powinna panować zimą w pomieszczeniach nie powinna być wyższa niż 40%. Z kolei ze zbyt wysoką wilgotnością powietrza mamy do czynienia w pozostałych porach roku, a szczególnie latem. Ciepłe i jednocześnie deszczowe lato spowoduje, że wilgotność powietrza może sięgnąć poziomu nawet 80-90%.Sprawdź koniecznie: Jak poprawić nawiew powietrza w domu

 

Jak sobie poradzić ze zbyt suchym i wilgotnym powietrzem?


W przypadku gdy mamy do czynienia ze zbyt niskim poziomem wilgotności powietrza powinniśmy często wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy. Warto jest to robić nawet klika razy dziennie. Świeże powietrze napływające do domu będzie powodowało napływ wilgotnego i chłodnego powietrza, a tym samym poprawę odczuwanego komfortu. Jednym z najprostszych sposobów, za pomocą którego można spowodować wzrost poziomu wilgoci w pomieszczeniu, jest rozkładanie zimą wilgotnych ręczników na kaloryferach lub też postawienie tuż obok naczynia napełnionego wodą. Rozwiązaniem, które w sposób profesjonalny poradzi sobie z tą kwestią, jest zakup nawilżacza powietrza. Urządzenia te utrzymują wilgotność powietrza na zadanym poziomie. Warto jest zainwestować w sprzęt, który będzie wyposażony w higrostat, za pomocą którego nawilżacz powietrza kontroluje i utrzymuje określony poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu.

W przypadku zbyt wysokiego poziomu wilgotności powietrza jednym z najprostszych sposobów jest także częste wietrzenie pomieszczeń. Jednak efekt może być znikomy, jeśli za oknem będzie panowała deszczowa pogoda. W przypadku długotrwałego utrzymywania się wilgoci w domu, warto w pierwszej kolejności zlokalizować przyczynę tego stanu rzeczy. Poznanie źródła problemu może w znacznym stopniu przyspieszyć proces osuszania. Należy zaznaczyć, że w momencie gdy mamy do czynienia z wilgocią pod żadnym pozorem nie można przegrzewać pomieszczeń, ponieważ nie przyspieszy to procesu wysychania. Skutecznymi sposobami na walki z wilgocią może być wykorzystanie pochłaniaczy wilgoci czy osuszaczy powietrza.

Rozwiązaniem na problemy związane z nadmiernym poziomem wilgotności w domu może być zamontowanie klimatyzatora. Urządzenie to steruje temperaturą, wilgotnością i prędkością powietrza. Dodatkowo usuwa z powietrza wszelkie zanieczyszczenia, jak również może osuszyć powietrze. Latem, gdy temperatura za oknem przekracza 25°C, a wilgotność powietrza jest na poziomie ok. 60-80%, przez to jest nam duszno i gorąco. Dlatego też lepiej będziemy się czuli w pomieszczeniu, w którym temperatura będzie wyższa o dwa stopnie a wilgotność na poziomie 40-60% niż w pomieszczeniu chłodnym z poziomem wilgotności 80% i więcej. Takie powietrze wymaga osuszenia i w tym właśnie pomoże klimatyzacja, zwiększając tym samym wzrost komfortu. Klimatyzator jest w stanie utrzymać wilgotność powietrza na poziomie optymalnym dla naszego organizmu.  

Zarówno w przypadku wysokiego, jak i niskiego poziomu wilgoci w pomieszczeniu bardzo ważne jest zadbanie o prawidłowe działanie systemu wentylacji. W przypadku, gdy w domu panuje wilgoć, warto jest upewnić się, czy nasza wentylacja działa sprawnie, czy kratki wentylacyjne nie są zaklejone, a kanały zapchane. Należy jednak pamiętać, że wentylacja grawitacyjna może nie działać, tak jak trzeba przy bezwietrznej pogodzie, a odwrotnej sytuacji zbyt dużo ciepła może uciekać z domu. Zasadniczą wadą takiego rozwiązania jest fakt, że nie możemy regulować ilością powietrza, jakie jest nawiewane i usuwane z pomieszczeń. W odpowiedniej wentylacji pomieszczeń może pomóc również montaż nawiewników w oknach, dzięki temu powietrze będzie stale przedostawać się do domu. Nawiewniki higrosterowane regulują ilość nawiewanego powietrza w zależności od zmieniającej się wilgotności względnej powietrza. Nawiewniki te pracują w zakresie 35% do 70% wilgotności względnej. W przypadku gdy wilgotność jest mniejsza niż 35% nawiewnik pozostaje przymknięty i minimalna ilość powietrza jest doprowadzana do pomieszczenia. Trzeba jednak pamiętać, że nawiewniki wentylacyjne mają za zadanie wspomagać wentylację grawitacyjną, a nie ją zastępować.

 

REDAKCJA POLECA


Prawidłowo zaprojektowana wentylacja grawitacyjna w domu jednorodzinnym

Jak zadbać o sprawność ciągu kominowego
Wentylacja w starym domu
Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Testo
Partnerzy i patroni

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji    Rosenberg Klima    ebm Papst    Systherm        Mitsubishi Electric                     

 logo bartosz          Klimor        Klima-Therm      Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent