Kontrola systemu HVAC z kamerami termowizyjnymi
artykuł promocyjny
Instalacje grzewcze, wentylacyjne i klimatyzacyjne (HVAC) powinny być utrzymywane w bardzo dobrym stanie technicznym. Są one odpowiedzialne za dostarczanie powietrza o odpowiedniej wilgotności i temperaturze oraz filtrację wszelkich zanieczyszczeń we wnętrzu. Kamera termowizyjna daje możliwość zapewnienia właściwego działania systemów HVAC.
Zastosowanie termowizji w sektorze HVAC jest niezwykle popularną i bezinwazyjną metodą za pomocą, której można w sposób obiektywny przeprowadzić kontrolę systemu i sprawdzić stan techniczny instalacji.
Zalety badań termowizyjnych:
- ocena jakości wykonania prac
- pełen obraz informacji na temat stanu budynku, wykrycie wad i nieszczelności (w instalacjach centralnego ogrzewania, elektrycznych, systemach wentylacji, klimatyzacji oraz chłodnictwa)
- pomiar rozkładu temperatury
- szybka identyfikacja i lokalizacja problemu, zanim zmieni się w poważną awarię
- oszczędność czasu i pieniędzy
Badania termowizyjne w systemach ogrzewania
W systemach ogrzewania badanie termowizyjne pomaga w szybki sposób zlokalizować wyciek z rur instalacji wodnej i c.o. Będzie to również miało znaczenie w przypadku wykonywania napraw, ponieważ pomiar termowizyjny pozwoli na uniknąć uszkodzeń innych elementów instalacji. Również w przypadku ogrzewania płaszczyznowego przy pomocy kamer termowizyjnych możemy przekonać się czy cała powierzchnia grzewcza działa w sposób prawidłowy. Uzyskany obraz w sposób dokładny pokaże rozkład temperatur i ewentualne wady działania na poszczególnych pętlach systemu.
Termowizja w systemach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych
Badania kamerami termowizyjnymi znajdują również swoje zastosowanie w procesach związanych z diagnostyką systemów wentylacji, gdzie jest możliwość sprawdzenia poprawności zainstalowania kanałów wentylacyjnych. Badanie przeprowadza się pod odpowiednim ciśnieniem. Również w przypadku klimatyzacji badanie termowizyjne w znacznym stopniu ułatwi wykrycie nieszczelności i wad w izolacji przewodów klimatyzacyjnych. Przeprowadzenie takiej kontroli może mieć znaczenie dla ewentualnego podtrzymania efektywności systemu klimatyzacji, a co za tym idzie uniknięcie niepotrzebnych kosztów. Ponadto daje możliwość sprawdzenia rozkładu temperatur w pomieszczeniu i na powierzchni przegród, sprawdzenia wykorzystywanych w systemach rozdzielni, urządzeń oraz instalacji, oceny szczelności i izolacyjności przegród zewnętrznych, kontrolę rozkładu temperatury w klimatyzacji przemysłowej, precyzyjnej oraz w procesach technologicznych, które wymagają odpowiedniego poziomu temperatury.
Zastosowanie kamer termowizyjnych w chłodnictwie
Badania termowizyjne znajdą również swoje zastosowanie w chłodnictwie, gdzie bez problemu można zlokalizować wszelkie nieszczelności w izolacji ścian chłodni. Badania kamerą termowizyjną w chłodnictwie wykorzystuje się w szczególności do: sprawdzania stanu izolacyjności cieplnej i szczelności przegród w chłodniach (zarówno tych nowych jak i modernizowanych), oceny jakości wykonania prac w tym także zastosowanych materiałów, badanie stanu izolacyjności i szczelności przegród dla oceny prac remontowych, samochodowych naczep chłodniczych i rozkładu temperatur w tych komorach, badania instalacji, rozdzielni i urządzeń stosowanych w układach chłodniczych. Obraz z kamer termowizyjnych w dokładny sposób pokaże wszelkiego typu anomalie cieplne, które pozwolą na szybkie usunięcie usterek a tym samym zaoszczędzenie energii i uniknięcie wysokich kosztów związanych z naprawą awarii.
Podstawowym narzędziem służącym do kontroli systemów HVAC są kamery termowizyjne. Seria kamer termowizyjnych EX-XT prod. FLIR oferowana przez firmę iBros technic to niezwykle przydatne i wszechstronne narzędzia, które idealnie nadają się do wielu zastosowań. Modele kamer E5-XT, E6-XT oraz E8-XT są wyjątkowo poręcznymi, lekkimi, a zarazem przystępnymi cenowo kamerami termowizyjnymi. Kamery te są łatwe i intuicyjne w użyciu. Wszystkie modele kamer termowizyjnych FLIR zostały wyposażone w funkcję MSX (Multi-Spectral Dynamic Imaging - obrazowanie wielospektralne) czyli nakładanie konturów obrazu światła widzialnego na obraz podczerwony. Wykorzystanie tej technologii powoduje, że zdjęcia termowizyjne są jeszcze bardziej dokładne i przejrzyste, dzięki czemu nie ma potrzeby porównywania obrazu podczerwonego z obrazem w paśmie widzialnym.
Cecha / Model kamery |
FLIR E5-XT |
FLIR E6-XT |
FLIR E8-XT |
Rozdzielczość IR
|
160 x 120 |
240 x 180 43 200 pikseli |
320 x 240 76 800 pikseli |
Czułość temperaturowa
|
<0.10°C / <100 mK |
<0.06°C / <60 mK |
<0.05°C / <50 mK |
Zakres pomiarowy
|
-20°C do 400°C w dwóch zakresach |
-20°C do 550°C w dwóch zakresach |
-20°C do 550°C w dwóch zakresach |
Częstotliwość
|
9 Hz | ||
Kąt widzenia
|
45° x 34° | ||
Typy obrazu
|
Termowizyjny, MSX, obraz w obrazie, nakładanie zdjęć termowizyjnych, aparat foto |
fot.: Tabela prównawcza możliwości kamer termowizyjnych FLIR Seria Ex
Kontakt w sprawie produktów: iBros technic ul. Wojciecha Weissa 7 31-339 Kraków tel. +48 12 376 70 51 www: www.ibros.pl www.anemometry.pl mail: wyślij wiadomość Wyślij formularz | ![]() |
dostarczanie układów i rozwiązań sterujących i pomiarowych typowych i nietypowych do automatyki budynków, systemów HVACR oraz różnych gałęzi przemysłu » tworzenie układów i rozwiązań monitoringu parametrów klimatycznych » wsparcie techniczne dla firm HVAC » dystrybucja wysokiej jakości urządzeń pomiarowych firmy TSI Instruments oraz Flir Systems » prowadzenie seminariów szkoleniowych z zakresu termografii i pomiarów wentylacji |






-
Ogrzewanie domu pompą ciepła - czy warto?
- Jak usunąć pył z powietrza na stanowisku pracy?
-
Elektryczne promienniki podczerwieni - strefowe ogrzewanie hal, magazynów i warsztatów
-
Podłogowe ogrzewanie kanałowe
-
Obalamy mity dotyczące kotłów na paliwo stałe
-
Grzejniki typu REGULUS a komfort cieplny w domu
- Wszystko o wietrzeniu mieszkania



-
Schiessl Polska - Zostań instalatorem Hisense
- Uprawnienia konieczne do montażu klimatyzacji
- Pompy ciepła i urządzenia klimatyzacyjne SEVRA wygrywają jakością
-
Daikin Europe inwestuje ponad 300 milionów euro w fabrykę pomp ciepła w Polsce
-
Rekuperator BLAST - nowość w ofercie KLIMOR
-
Nowa centrala wentylacyjna HEATPEX ARIA VITALE na targach ISH we Frankfurcie
-
Pompy ciepła powietrze-powietrze - energooszczędne rozwiązania w ofercie KAISAI
-
Katalog pomp ciepła Neoheat
- Jakie zmiany w projektowaniu systemów różnicowania ciśnienia wprowadza nowelizacja europejskiej normy?


- Producent rekuperatorów PRO-VENT MISTRAL
-
Aux J SMART ART - subtelny powiew elegancji
- Środki do czyszczenia parowników i skraplaczy Rectorseal
- Serwis rekuperatora - dlaczego warto robić przegląd rekuperacji
-
Technologia Streamer Daikin - skuteczność potwierdzona w walce z wirusami
- ARV - innowacyjne rozwiązania klimatyzacyjne
- Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła HRU-SlimAIR
-
Zdrowa klimatyzacja - klimatyzatory Haier
- MINIBEL - niewielkie urządzenie, duży komfort
- Nagrzewnice powietrza od Marax
- Wentylatory promieniowe RadiCal w klimatyzacji precyzyjnej
- Wymagania EKOPROJEKTU dla urządzeń grzewczych
- Elektryczne promienniki podczerwieni - strefowe ogrzewanie
- Wentylatory QUIET - cichsze niż szept