Rekuperatory.pl

Centrala wentylacyjna bez tajemnic - na co zwracać uwagę podczas zakupu

data aktualizacji: 06-11-2015, 13:26 – artykuł promocyjny

Na rynku branży wentylacyjnej dostępna jest szeroka oferta rekuperatorów, właściwy wybór może nastręczyć problemów niejednemu laikowi ze względu na duży natłok informacji. W jaki sposób wybrać odpowiednią centralę wentylacyjną, która będzie najlepsza dla naszego domu, tzn. spełni wszystkie wymagania, a jednocześnie nie będzie przeinwestowana i niedopasowana do kubatury budynku i osób w nim przebywających? Na jakie parametry zwrócić szczególną uwagę? Czym oprócz ceny kierować się przy zakupie?

Mamy kilka wyznaczników dobrego sprzętu w tej branży.

Istotne są skuteczność i niezawodność działania, a także względy ekonomiczne tj. cena zakupu, odzysk ciepła, koszty eksploatacji, w skład których wchodzą m.in. wymiana filtrów, naprawy, serwis.

Dodatkowym plusem będą certyfikaty zezwalające np. na zastosowanie central w budynkach energooszczędnych i pasywnych, w których właściciel chce się ubiegać o dofinansowanie kosztów budowy z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

Poddajmy analizie wszystkie parametry oraz to na czym możemy zaoszczędzić. 

 

Odzysk ciepła ważny, ale to nie wszystko!

 

 - Kupując centralę często patrzymy tylko na odzysk ciepła. Jest to sprawa ważna, ale nie dajmy się zwariować. Za bardzo skuteczne uznawane są centrale przeciwprądowe, jednak czy jest tak naprawdę, to w dużym stopniu zależy od konstrukcji wymiennika i jego wielkości w stosunku do ilości wymienianego powietrza.

Sprawność temperaturowa centrali wentylacyjnej określa nam ile ciepła można maksymalnie odzyskać z usuwanego powietrza. Centrala z wymiennikiem krzyżowym zapewnia sprawność temperaturową na poziomie 65-78% (z uwzględnieniem wilgoci powietrza). Maksymalny odzysk zapewnią także produkowane przez Pro-Vent centrale z wymiennikiem przeciwprądowym lub duo, posiadające dwa wymiennki krzyżowe.

 

Przepływ powietrza przez rekuperator MIStRAL z wymiennikiem Krzyżowym
Przepływ powietrza przez rekuperator MISTRAL z wymiennikiem KRZYŻOWYM

 


Przepływ powietrza przez rekuperator MIStRAL PRO z wymiennikiem Przeciwprądowym
Przepływ powietrza przez rekuperator MISTRAL PRO z wymiennikiem PRZECIWPRĄDOWYM


Wspomniane wyżej dwa typy wymienników mogą zapewnić odzysk ponad 90% przy standardowej wilgotności domu.

Zwróćmy uwagę także na to, czy wybrana centrala posiada bypass tzn. obejście wymiennikam a jeśli tak, to czy nie jest to bypass jedynie w formie częściowej. Jest to istotne szczególnie latem, gdy odzysk ciepła nie jest wymagany. W przypadku gdy bypass jest jedynie częściowy, to tylko połowa powietrza omija wymiennik, a druga przechodzi przez rekuperator i jest niepotrzebnie ogrzewana. Przez to w letnia noc niemożliwe będzie schłodzenie domu. Częściowy bypass będzie stanowił przeszkodę w przypadku recyrkulacyjnego rozmrażania wymiennika ciepła.    

- Pamiętajmy także o tym, że nawet najskuteczniejsza centrala wentylacyjna nie spełni swojej funkcji, jeśli cała instalacja nie będzie dobrze zaizolowana cieplnie. Przy braku ocieplenia duża część odzyskanej energii w rekuperatorze po prostu „ucieknie” po drodze do nawiewników. Niemałe znaczenie ma też szczelność samego budynku względem otoczenia zewnętrznego.

Warto pamiętać więc o tym, by inwestując w wentylację nie zaniedbać właściwego ocieplenia kanałów, które zagwarantuje ekonomiczność systemu i jego skuteczną pracę.

 

Centrala w połączeniu z gruntowym wymiennikiem ciepła


Na sprawność odzysku ciepła centrali wentylacyjnej ma wpływ kilka czynników. Jest to np. wspomniana sprawność temperaturowa rekuperatora, straty cieplne kanałów instalacji, zbilansowanie nawiewu i wywiewu, o które musimy dopytać instalatora po wykonaniu instalacji. Dodatkowe znaczne oszczędności i poprawę mikroklimatu w pomieszczeniu można też wygenerować poprzez instalację centrali, która współpracuje z płytowym gruntowym wymiennikiem ciepła PROVENT- GEO.

 

Płytowy wymiennik gruntowy ProVent-Geo


- W takim połączeniu powietrze nawiewane zimą do pomieszczeń jest już wstępnie ogrzane. Musimy wiedzieć, że różnice temperatur pomiędzy powietrzem usuwanym z pomieszczeń w sezonie zimowym a powietrzem nawiewanym w układzie z wydajnym płytowym gruntowym wymiennikiem ciepła PROVENT-GEO oraz centralą o wysokiej sprawności temperaturowej MISTRAL PRO są minimalne (Δt = 1÷2°C). Gwarantuje to wysokie oszczędności na ogrzewaniu pomieszczeń i stabilną pracę urządzeń grzewczych w ciągu całego sezonu.

Przy wyborze centrali wentylacyjnej do współpracy z GWC należy też zwrócić uwagę na spręż dyspozycyjny przy nominalnym strumieniu powietrza. Co to oznacza?

- Każdy z zastosowanych wymienników gruntowych generuje większe bądź mniejsze opory dla przepływającego powietrza. Wydatek centrali oraz jej spręż dyspozycyjny musi uwzględniać opory GWC, aby zapewnić dostarczenie wymaganego strumienia powietrza wentylacyjnego. Ostatecznie gwarancją skutecznej i wydajnej pracy instalacji z GWC jest wybór skutecznego wymiennika gruntowego i dobór centrali  wentylacyjnej dedykowanej do pracy z danym wymiennikiem gruntowym. W ofercie Pro-Vent jest to np. centrala MISTRAL PRO z płytowym wymiennikiem gruntowym PROVENT-GEO. Zaprojektowane do wzajemnej współpracy urządzenia zapewnią najbardziej optymalny i energooszczędny tryb pracy.

 

Wydajne centrale bez szronu

 

Skuteczny układ przeciwzamrożeniowy jest kolejnym wyznacznikiem dobrej centrali wentylacyjnej. Jest to szczególnie istotne zimą, gdy podczas mrozów będzie dochodzić do szronienia centrali z wymiennikami o większym odzysku ciepła. Pomimo, że takie układy zapobiegają temu niepożądanemu zjawisku to niosą także za sobą "skutki uboczne" zmniejszając realną sprawność urządzeń (np. w obrotowym wymienniku zwalniają jego obroty). Oprócz tego nagrzewnice wstępne generują dodatkowe koszty eksploatacyjne.

Optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie płytowego gruntowego wymiennika ciepła PROVENT-GEO (o małych oporach) bądź centrali MISTRAL PRO z dobrze zaprojektowanym układem rozmrożeniowym.

Centrale  MISTRAL PRO

 

Komora wentylatora wrzutowego w centralach MISTRAL PRO jest zawsze sucha (skropliny gromadzą się w innej strefie), przez to szronienie wymiennika jest dużo wolniejsze i proces rozmrażania odbywa się w cyklach co ok. 50-80 minut. Roczny koszt energii elektrycznej nagrzewnic wstępnych w takim przypadku jest 4-6 krotnie niższy niż w konkurencyjnych rozwiązaniach. W centralach Pro możliwe jest także w pełni efektywne rozmrażanie recyrkulacyjne dodatkowym powietrzem obiegowym i takie rozwiązanie cieszy się dużą popularnością wśród użytkowników.

 

Bezproblemowa i cicha praca

 

W związku z tym, że centrale mają służyć lata, firma Pro-Vent stosuje w nich specjalne, tanie w porównaniu do konkurencyjnych filtry, które najlepiej wymieniać co trzy miesiące. W efekcie powietrze, jakie jest dostarczane do pomieszczeń oraz kanały pozostają czyste, a wentylatory będą pracowały w sposób bezawaryjny.

- Często zaniedbywanym aspektem, którego po prostu nie uwzględnia się podczas zakupu centrali, jest też hałas. Dopiero w trakcie użytkowania okazuje się, że był to duży błąd. Tymczasem centrala po prostu musi cicho pracować.

Okazuje się, że nie są to wcale nic nieznaczące słowa. Oferowana przez Pro-Vent centrala MISTRAL 400 emituje hałas przy normalnej pracy na poziomie 27-51 dBA, co przy dobrze wygłuszonej i skonfigurowanej instalacji wentylacyjnej czyni ją prawie niesłyszalną podczas normalnej eksploatacji.

 

Rekuperator MISTRAL 400 EC Pro-Vent

 

Kolejną bardzo ważną kwestią jest zastosowana w wybranym przez nas urządzeniu automatyka. Dzięki przemyślanym przez producenta rozwiązaniom w tym zakresie zyskujemy np. możliwość ustawiania programów tygodniowych, zapisywania własnych programów, ustawiania stref pracy czy zredukowania wentylacji, kiedy wychodzimy z domu. Wszystkie te elementy są niezwykle istotne, gdyż przyczyniają się dodatkowo do oszczędności zużywanej energii. Pro-Vent oferuje do swoich urządzeń zaawansowane sterowniki procesorowe, które pozwalają na zapisywanie własnych programów pracy centrali stworzonych przez użytkownika.

- Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że nie każdy czuje się pewnie w takich „technicznych” aspektach obsługi. Jeśli więc użytkownik nie chce samodzielnie zapisywać własnych programów, ma do dyspozycji wbudowane programy tygodniowe.

Oferowane przez Pro-Vent różne typy centrali, różne rodzaje wymienników ciepła i kilka rodzajów sterowników sprawiają, że klient - z pomocą fachowego personelu firmy - może dobrać rekuperator do swoich potrzeb.

Zapewnione przez instalatora poprawne zaprojektowanie układu wyjściowego połączone z mądrą eksploatacją użytkownika dają gwarancję satysfakcji z właściwie działającego systemu wentylacji.Kontakt w sprawie produktów:

Pro-Vent Systemy Wentylacyjne
ul. Posiłkowa 4a Dąbrówka Górna
47-300 Krapkowice
tel. (77) 44 044 98; kom. 666 610 405
www: www.pro-vent.pl
mail: wyślij wiadomośćWymienników Ciepła (GWC) PROVENT-GEO.

REKUPERATORY PRO-VENT MISTRAL:

  • Z wymiennikiem przeciwprądowym (stojące): MISTRAL PRO (450.. 2000), MISTRAL SMART (300.. 400)
  • Z wymiennikiem przeciwprądowym (podwieszane): MISTRAL SLIM (300.. 1100)
  • Z wymiennikiem krzyżowym (stojące): MISTRAL (300.. 6000), MISTRAL G (400.. 650), MISTRAL 250 ECONO
  • Z wymiennikiem krzyżowym (podwieszane): MISTRAL P (200.. 3000)
  • Z podwójnym wymiennikiem krzyżowym (stojące): MISTRAL DUO (300.. 800)


GWC PROVENT-GEO
Płytowy bezprzeponowy gruntowy wymiennik ciepła
 

Zamów bezpłatną ofertę na montaż rekuperacjiPartnerzy i patroni

  Wienkra     Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   ebm Papst   Systherm    Mitsubishi Electric        Rosenberg Klima          Klima-Therm          Klimor        Systema          Iglotech        Refsystem          Armacell         Schiedel      Venture Industries Sp. z o.o.Intersoft        Provent Vents        Daikin         Ventec         Wigmors            Kaisai         Lindab          Matervent         Stiebel Eltron     Test-Therm           Global-Tech

Temat miesiaca

Liquid Technologies