Systemy wentylacji bezkanałowej z odzyskiem ciepła

artykuł promocyjny

W dobie nowoczesnych i energooszczędnych rozwiązań jednym z najważniejszych zagadnień, które mają wpływ na koszty eksploatacji obiektów są instalacje grzewcze, klimatyzacyjne i wentylacyjne. W przypadku wentylacji hal sportowych stosowane do niedawna rozwiązania zakładały proste rozwiązania wentylacji nawiewno-wywiewnej, rzadko wyposażonej w moduł odzysku ciepła. Rosnące koszty energii, nacisk ze strony inwestorów oraz coraz większe wymagania energooszczędne budynków powodują, że systemy odzysku ciepła z wentylacji powoli stają się standardem w nowoczesnym budownictwie, również sportowym.

Stosowanie tradycyjnych systemów kanałowej wentylacji z odzyskiem tzw. rekuperacji wiąże się z czasochłonnym projektowaniem, a następnie instalowaniem w/w systemów, co znacznie wydłuża trwanie inwestycji. Biorąc pod uwagę w/w fakty, duńska firma Turbovex proponuje nowatorskie rozwiązanie wentylacji nawiewno- -wywiewnej z odzyskiem ciepła, które z łatwością można stosować zarówno w halach sportowych i gimnastycznych, jak i w siłowniach i salach fitness, gdzie istotnym czynnikiem jest jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń. Systemy wentylacji bezkanałowej Turbovex oferują swobodę aranżacji pomieszczeń oraz różnorodność sterowania dopasowana do indywidualnych potrzeb użytkowników. Ze względu na zastosowanie urządzenia można podzielić na dwie grupy: dachowe i podsufitowe.

 

Urządzenia dachowe

 

Do modeli dachowym należą modele TX 3000 i TX 3100. Są to urządzenia wentylacyjne z odzyskiem ciepła w formie wentylatora dachowego. Urządzenia są odpowiednie do wykorzystania zarówno w nowym budownictwie, jak i w projektach renowacji budynków i pomieszczeń, takich jak: hale sportowe, sale gimnastyczne, fitness, sklepy, markety, restauracje oraz sale sprzedaży.
Podstawowy model TX3000 (3000 m3/h) jest wyposażony w dwa wentylatory, które zapewniają wymianę powietrza, oraz energooszczędny obrotowy wymiennik ciepła o sprawności odzysku ciepła 70%. Samozamykające sie klapy zapobiegają niekontrolowanemu napływowi powietrza w momencie gdy system wentylacyjny jest wyłączony. Rekuperator TX 3000 może być zamontowany na dachu bez konieczności stosowania dodatkowych kanałów wentylacyjnych. Wymagany jest jedynie jeden otwór w dachu. Dzięki niedużej masie wynoszącej 115 kg, nie są potrzebne modyfikacje w konstrukcji dachu, ani specjalne podstawy (wymagane przy montażu zewnętrznych central wentylacyjnych). Nie jest również konieczne instalowanie kosztownych i czasochłonnych systemów kanałów wentylacyjnych, anemostatów nawiewnych i wywiewnych, przepustnic regulacyjnych oraz dodatkowej automatyki. Typowy montaż urządzenia TX 3000 zajmuje najwyżej jeden dzień roboczy i może być wykonany przez 2-osobową brygadę. Dla porównania montaż dachowej centrali wentylacyjnej o wydatku 3000 m3/h może trwać kilka dni. Dodatkowo należy doliczyć czas potrzebny na montaż systemu kanałów wentylacyjnych i okaże się, że montaż TX 3000 to zaledwie ułamek czasu potrzebnego do zamontowania systemu wentylacyjnego przy użyciu centrali wentylacyjnej o podobnym wydatku. Jeśli porównamy koszty obu rozwiązań również okaże się, że TX3000, pomimo stosunkowo wysokiej ceny zakupu, jest rozwiązaniem tańszym i jednocześnie, co często ma niebagatelne znaczenie, dużo szybszym, co pozwala inwestorom na skrócenie czasu inwestycji do minimum.

Schemat działania urządzenia TX 3100

Schemat działania urządzenia TX 3100

System wentylacyjny TX 3000 może działać całkowicie automatycznie, może być wyposażony w czujnik CO2. Wymiana powietrza w pomieszczeniu jest dostosowana do potrzeb wentylacyjnych, co sprawia, że w pomieszczeniu zawsze panują komfortowe warunki. Możliwa jest także kontrola dzięki zastosowaniu czujnika ruchu lub czujnika wilgotności. W odróżnieniu od wyżej opisanego modelu, model TX3100 wyposażony jest w energooszczędne silniki prądu stałego, co pozwala na dodatkowe oszczędności i obniżenie kosztów eksploatacji urządzenia. Ponadto TX3100 jest standardowo wyposażony w filtry powietrza.
 

Model TX 3100 + widok z poziomu dachuModel TX 3100 + widok z poziomu dachuModel TX 3100 + widok z poziomu od spodu stropu

Model TX 3100 - widok z poziomu dachu i od spodu stropu

 

Urządzenia podsufitowe


Z kolei urządzenia podsufitowe to proste i zrównoważone systemy wentylacyjne dla budynków usługowych oraz użyteczności publicznej. Produkty z tej serii zapewniają czyste, świeże powietrze i komfortowe warunki wewnątrz pomieszczę w niemal każdej możliwej sytuacji. W obiektach sportowych najczęściej stosowane są w klubach fitness, siłowniach oraz gabinetach fizjoterapii. Ze względu na niski poziom emitowanego hałasu (maksymalnie 35 dB) urządzenia nie powodują dyskomfortu u przebywających ludzi, a inteligentne sterowanie pozwala na oszczędności eksploatacyjne. Typoszereg serii to pięć wielkości urządzeń, od najmniejszego TX250(250 m3/h) do największego TX1000(1000 m3/h). Dzięki zastosowaniu silników prądu stałego firmy EBM Papst urządzenia pobierają mniej energii niż tradycyjne urządzenia wentylacyjne wyposażone w silniki prądu zmiennego. W porównaniu do wentylatorów prądu zmiennego, wentylatory EC zapewniają niższy poziom hałasu oraz wyższy odzysk ciepła, co w połączeniu z przeciwprądowym wymiennikiem ciepła o sprawności 85% pozwala osiągać znaczne oszczędności eksploatacyjne. Dalsze oszczędności można osiągnąć wybierając odpowiedni system sterowania urządzeniem. Tak jak w modelach dachowych, do wyboru mamy czujniki CO2, wilgotności oraz ruchu, co sprawia, że urządzenia pracują tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Standardowo seria Komfort jest wyposażona w automatyczny bypass o dużej wydajności. Podczas ciepłych dni system wentylacyjny doprowadza w nocy chłodne, świeże powietrze, które zapobiega szybkiemu nagrzewaniu sie pomieszczeń w ciągu dnia. Istnieje również możliwość wyposażenia urządzeń w nagrzewnice elektryczne, poprawiające komfort użytkowników w zimie.
 

Model TX 3100 + widok z poziomu dachu

Schemat działania urządzenia TX 250 z serii podsufitowej


Wszystkie modele z serii nie wymagają montażu systemów kanałów nawiewnowywiewnych, które są mało estetyczne, kosztowne i zajmują dużo miejsca. Zainstalowanie systemu wentylacyjnego nie jest czasochłonne z uwagi na niewielką potrzebę modyfikacji konstrukcji oraz szybki i łatwy montaż. Seria Komfort jest standardowo wyposażona we wspornik do montażu ściennego lub sufitowego. Typowy montaż urządzenia Turbovex Komfort nie przekracza 1 dnia roboczego.
 

Systemy wentylacji bezkanałowej z odzyskiem ciepła


Reasumując, urządzenia Turbovex stanowią bardzo ciekawą alternatywę dla istniejących od dawna na rynku rozwiązań. Idea jest bardzo prosta i dlatego tak atrakcyjna, zarówno dla projektantów (system Turbobex pozwala na skrócenie czasu projektowania do minimum) jak i dla instalatorów oraz samych inwestorów. W tym wypadku powiedzenia „czas to pieniądz” przekłada się na konkretne zyski.Opracowanie: Redakcja
Żródło: ASK
Partnerzy i patroni

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji    Rosenberg Klima    ebm Papst    Systherm        Mitsubishi Electric                     

 logo bartosz          Klimor        Klima-Therm      Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent