VEBAR - centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła
data aktualizacji: 11-03-2022, 12:39 – artykuł promocyjny
Centrale wentylacyjne i klimatyzacyjne VEBAR są to urządzenia, których przeznaczeniem jest kontrolowana wymiana i uzdatnianie powietrza. W produkowanych przez nas centralach realizowane są: tłoczenie, filtracja, odzysk ciepła, grzanie, chłodzenie, mieszanie, nawilżanie i osuszanie powietrza. Centrale wykonywane są jako kompaktowe (w jednej obudowie), sekcyjne (z podziałem na bloki do montażu na budowie) lub zespoły mieszane z podziałem na wykonanie wewnętrzne i zewnętrzne, a ich wydajność sięga ok. 60.000 m3/h. Oprócz standardowego wykonania w ofercie firmy znaleźć można również centrale w wykonaniu specjalnym: higienicznym, basenowym, przeciwwybuchowym, o podwyższonej odporności chemicznej oraz wykonania indywidualne z możliwością zmiany gabarytów i funkcji.
Filtry
Filtracja jest jednym z pierwszych procesów obróbki powietrza. Filtry umieszczane są na wlotach powietrza do central zarówno po stronie nawiewnej, jak i wyciągowej. W ten sposób nie tylko oczyszczamy powietrze świeże nawiewane do pomieszczeń, ale również usuwane, wydłużając tym samym żywotność podzespołów centrali i gwarantując jej efektywniejszą pracę. Najczęściej stosowane są filtry kasetowe i kieszeniowe, których podstawowa klasa filtracji to F4. W przypadkach gdy potrzebna jest wyższa dokładność zastosowanie ma podwójna filtracja z wtórnymi wkładami kieszeniowymi do klasy F9. Filtry umieszczane są w prowadnicach o szczelności F8 i opcjonalnie, dla zachowania wyższej dokładności, w specjalnych ramach o klasie szczelności F9.
Wentylatory
Niezbędnym elementem każdej centrali wentylacyjnej są wentylatory. Ich zadaniem jest tłoczenie powietrza i wytworzenie zakładanego lub projektowanego ciśnienia dyspozycyjnego. W centralach VEBAR głównie zastosowanie mają wentylatory promieniowe z napędem bezpośrednim, z silnikami indukcyjnymi ER, a w urządzeniach o wydajności do 4 000 m3/h z silnikami, elektronicznie komutowanymi EC. Główną zaletą silników EC są: wyższa trwałość i niezawodność wynikająca z konstrukcji bezszczotkowej oraz niższe zużycie energii elektrycznej. W wentylatorach z silnikami indukcyjnymi do regulowania prędkością obrotową są stosowane przetwornice częstotliwości, natomiast w wentylatorach EC regulacja obrotów odbywa się bezpośrednio ze sterownika automatyki (poprzez podanie odpowiedniego napięcia prądu stałego w zakresie 0 – 10V).
Wymiennik ciepła
Nowoczesne centrale wentylacyjne niemalże w większości wyposażone są w wymiennik ciepła, którego zadaniem jest odzyskiwanie energii cieplnej, czyli tzw. rekuperacja. W przeważającym stopniu efektywność energetyczna centrali wentylacyjnej zależy właśnie od sprawności rekuperacji. Efektywność odzysku ciepła najczęściej wyrażana jest w procentach lub kilowatach przekazanej energii. W centralach VEBAR firma Bartosz stosuje kilka typów rekuperatorów (wymienników ciepła):
- centrale VEBAR WS wyposażone są w wymiennik spiralno-przeciwprądowy, który cechuje się najwyższą sprawnością temperaturową (85 - 92%) w odniesieniu do nominalnych parametrów pracy, a która będzie jeszcze wyższa przy mniejszych przepływach;
- centrale VEBAR CR z wymiennikiem obrotowym (sprawność do 88%),
- centrale wentylacyjne VEBAR CS z wymiennikiem krzyżowym (sprawność do 65%),
- centrale wentylacyjne VEBAR G z wymiennikiem glikolowym (sprawność do 58%),
- centrale wentylacyjne VEBAR CRV z rurką ciepłą (sprawność do 55%).
Dodatkowo centrale wentylacyjne VEBAR mogą być wyposażone w komorę mieszania spełniającą rolę odzysku ciepła. W tym wypadku odzysk ciepła odbywa sie w skutek mieszania dwóch strumieni powietrza: zewnętrznego i wyciąganego, a parametry powietrza nawiewanego za komorą będą zależały od udziału zmieszanych strug. Komory mieszania mogą również pełnić funkcję szybkiego dogrzania pomieszczeń w układzie cyrkulacyjnym oraz nawilżanie lub osuszanie powietrza nawiewanego.
Ponadto typoszereg VEBAR obejmuje również centrale bez odzysku ciepła (nawiewne, wywiewne, nawiewno-wywiewne).
VEBAR CR VEBAR CS
VEBAR WS
Wyposażenie dodatkowe
W przypadkach, w których wymagane jest uzyskanie określonej (zadanej) temperatury powietrza nawiewanego, centrale VEBAR wyposaża się w nagrzewnice i/lub chłodnice. Do podgrzewania powietrza stosowane są nagrzewnice wodne (mogą być także zasilane roztworem glikolowym), elektryczne lub gazowe. Do chłodzenia powietrza nawiewanego stosowane są w chłodnice wodne lub freonowe. Dobór w/w wymienników zależy od wielu czynników i jest wykonywany indywidualnie, stosownie do wymaganych parametrów powietrza oraz czynnika zasilającego.
Centrale wentylacyjne mogą być również wyposażane w tłumiki szumu. W zależności od potrzeb lokalizowane są one na wlocie lub wylocie powierza z centrali. Mogą być integracyjnym elementem centrali lub jako oddzielna sekcja łącząca centralę z instalacją.
Kolejnym procesem uzdatniania powietrza jest nawilżanie. W centralach VEBAR najczęściej stosowanie są nawilżacze parowe i elektrodowe, w których para wodna przygotowana jest w oddzielnych jednostkach, a do powietrza jest dostarczana specjalnymi lancami umieszczonymi w sekcji centrali. Opcjonalnie w centralach stosowane są nawilżacze adiabatyczne i ewaporacyjne. Dobór urządzeń również odbywa się indywidualnie, stosownie do określonych wymagań.
Nowością w centralach VEBAR jest patent pośredniego odzysku wilgoci. Może być stosowany w urządzeniach z wymiennikami przeponowymi (spiralno-przeciwprądowe, przeciwprądowo-krzyżowe, krzyżowe i glikolowe), w których woda wykroplona z powietrza usuwanego jest oczyszczana, uzdatniana i podawana w postaci pary wodnej do powietrza nawiewanego. To rozwiązanie umożliwia odzyskanie wilgoci z powietrza usuwanego bez mieszania się powietrza nawiewanego i usuwanego.
Żródło: Bartosz









-
Ogrzewanie domu pompą ciepła - czy warto?
- Jak usunąć pył z powietrza na stanowisku pracy?
-
Elektryczne promienniki podczerwieni - strefowe ogrzewanie hal, magazynów i warsztatów
-
Podłogowe ogrzewanie kanałowe
-
Obalamy mity dotyczące kotłów na paliwo stałe
-
Grzejniki typu REGULUS a komfort cieplny w domu
-
Kurtyny powietrzne Systema - sposób na ograniczenie strat ciepła w budynkach przemysłowych
- Wszystko o wietrzeniu mieszkania



-
Klima-Therm w gronie członków PSME
-
Klimatyzatory TCL i Mistral czekają w magazynach Lindab
- Uprawnienia konieczne do montażu klimatyzacji
- Powrócił do sprzedaży preparat Coil-Coil firmy Rectorseal
- Pompy ciepła i urządzenia klimatyzacyjne SEVRA wygrywają jakością
-
Wyjątkowa oferta limitowana na kanał elastyczny Flexo System Duct od HAVACO
- Kamera termowizyjna testo 883 dla audytorów energetycznych
- Urządzenia KAISAI i FUJITSU na liście ZUM - dofinansowania


- Właściwy dobór ogrzewania dla obiektów halowych
- Producent rekuperatorów PRO-VENT MISTRAL
- ARV - innowacyjne rozwiązania klimatyzacyjne
- Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła HRU-SlimAIR
-
Zdrowa klimatyzacja - klimatyzatory Haier
- MINIBEL - niewielkie urządzenie, duży komfort
- Nagrzewnice powietrza od Marax
- Wentylatory promieniowe RadiCal w klimatyzacji precyzyjnej
- Kratka wyciągowa z automatyczną regulacją - Lindab ALIZE AUTO
- Wymagania EKOPROJEKTU dla urządzeń grzewczych
- Elektryczne promienniki podczerwieni - strefowe ogrzewanie
- Środki do czyszczenia parowników i skraplaczy Rectorseal
- Wentylatory QUIET - cichsze niż szept