Rekuperatory.pl

Koszt wentylacji mechanicznej

artykuł promocyjny

Wentylacja musi być w każdym budynku. Ale coraz częściej inwestorzy zastanawiają się nad tym jaki typ wymiany powietrza wybrać. Rezygnacja z systemów grawitacyjnych staje się koniecznością ze względu na wymagania energetyczne jakim muszą sprostać nowobudowane domy, a jak wiadomo taki układ generuje spore straty ciepła. O wentylacji mechanicznej nadal mówi się, że jest droga. Co zatem wybrać?

Przeczytaj również: Wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna - porównanie

 

 

Wentylacja mechaniczna - czy się opłaca

 

Czy wentylacja mechaniczna się opłaca? To pytanie prędzej czy później pojawia się wśród dylematów budowlanych. Koszt obu inwestycji jest niemal porównywalny, jednak problem pojawia się przy zestawieniu nakładu na funkcjonowanie systemu grawitacyjnego, który nie wymaga żadnych dodatkowych nakładów oraz cen za energię pobraną w systemach mechanicznych. Wentylacja naturalna wymaga wybudowania kanałów oraz zastosowania szeregu układów mikrowentylacyjnych w szczelnej stolarce okiennej. Są to jednorazowe koszty. W przypadku układu mechanicznego wystarczy zakup urządzenia wentylacyjnego. Jednak w tym miejscu warto zaznaczyć, że za opłacalną uważa się tak na prawdę tylko wentylację z odzyskiem ciepła.


Zobacz koniecznie: Trzy warunki skutecznej wentylacji

Koszt wentylacji mechanicznej

fot.: Pro-Vent - w przypadku wentylacji grawitacyjnej w pomieszczeniach następuje koncentracja niepożądanych składników w powietrzu, takich jak: dwutlenek węgla, para wodna, kurz itp. Alternatywą jest system wentylacji wymuszonej, powodujący w sposób mechaniczny wymianę powietrza, co korzystnie wpływa zarówno na stan budynku jak i nasze zdrowie

 

Wentylacja naturalna a mechaniczna - porównanie kosztów budowy


Dla porównania kosztów stworzenia obu systemów wentylacyjnych posłużymy się przykładem domu jednorodzinnego:
 

 • powierzchnia: 160 m2
 • zalecana wymiana powietrza: 250 m3/godz.
   
Wentylacja grawitacyjna:                
Wentylacja mechaniczna:
 • murowany komin z 2 pionami wentylacyjnymi oraz obróbką i wykończeniem - 10 000 zł
 • koszt wykonania kompletnej instalacji z wszelkimi urządzeniami i akcesoriami - 7 200 zł
 • mikrowentylacja w 4 oknach połaciowych - 1 200 zł
 • koszt rekuperatora krzyżowego (droższe są modele przeciwprądwe) dla tego przykładu MISTRAL 300 marki Pro-Vent z kompletnym wyposażeniem - 4 600 zł
 • mikrowentylacja (nawiewniki) w oknach i drzwiach balkonowych - 1 600 zł
 
 • dwa dachowe kominki wentylacyjne - 500 zł
   
 
ŁĄCZNIE - 13 300 zł ŁĄCZNIE - 11 800 zł

 

W tym zestawieniu zaoszczędzimy na zamontowaniu wentylacji mechanicznej niż gdybyśmy budowali system grawitacyjny, zwłaszcza jeśli będzie to budynek budowany od podstaw. W zależności od systemu grzewczego na zwrot tej inwestycji możemy liczyć już w przeciągu niespełna 10 lat.

Rekuperator MISTRAL                   Rekuperator nowej generacji    

    fot.: Pro-Vent - rekuperator Mistral                              fot.: Rekuperatory.pl - AERISnext
                                                                                    wydajny rekuperator 

 

Wentylacja naturalna a mechaniczna - porównanie kosztów użytkowaniaW przypadku kosztów związanych z utrzymanierm i użytkowanie systemu naturalnego i wymuszonego koszty rozkładają się już nieco inaczej.

W wentylacji grawitacyjnej jej wydajność zależy od różnicy temperatur między domem a powietrzem zewnętrznym. Im większa ta różnica, tym intensywniejsza wymiana powietrza, a tym samym większe straty ciepła, które dosłownie ucieka nam z domu. Sytuacja się zmienia, gdy w domu zamontowany jest układ wentylacji mechanicznej, z którą możemy precyzyjnie zmieniać ilość wymian powietrza na godzinę. Możliwe jest także wstrzymanie tego procesu, gdy w domu nie ma nikogo.

Generalnie można przyjąć zasadę, że koszt eksploatacji wentylacji grawitacyjnej zależy od cen paliwa, którym ogrzewamy dom, a te jak wiadomo wciąż rosną. Szacunkowo na ogrzewanie domu z systemem wentylacji grawitacyjnej zużywa się pięciokrotnie więcej paliwa niż na budynek tej samej kubatury wyposażony w wymiennik ciepła. Jednak do kosztów użytkowania tego drugiego trzeba doliczyć cenę za prąd, który jest konieczny do funkcjonowania urządzeń wentylacji mechanicznej, wymianę filtrów (średnio raz na kwartał - rocznie ok. 300 zł) oraz czyszczenie i przegląd.

Zasadniczo należy pamiętać, że komfort i nasze zdrowie są wartością nadrzędną, o które trzeba i warto dbać. Wentylacja jest tą częścią naszego życia, która choć z pozoru niewidoczna to jednak w dużej mierze odgrywa istotną rolę w kształtowaniu naszego samopoczucia.

Zobacz również:

 


Zamów bezpłatną ofertę na montaż rekuperacjiOpracowanie: Redakcja
Żródło: Pro-Vent
Zdjęcia: Pro-Vent, Rekuperatory.pl
Partnerzy i patroni

 Wienkra    AUX    Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   Uniwersal     ebm Papst   Systherm         Mitsubishi Electric          Rosenberg Klima           Klima-Therm

 logo bartosz          Klimor         Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors          Kaisai         VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent