Rekuperatory.pl

Czy warto stosować nawiewniki okienne

artykuł promocyjny

Wentylacja to ciągły proces jednoczesnego dostarczania świeżego, oraz usuwania zużytego powietrza z pomieszczeń mieszkalnych. Skutki źle działającej wentylacji widoczne są gołym okiem - wykroplenie pary wodnej na szybach, grzyb na ścianach, złe samopoczucie mieszkańców itp.. Zatrucia tlenkiem węgla to także efekt niesprawnej wentylacji. Nacisk na termoizolację w budownictwie hamuje, a nawet w ogóle zatrzymuje napływ świeżego powietrza - skutki znamy. Są jednak rozwiązania, które niwelują ten problem. Jednym z nich jest zastosowanie odpowiednich nawiewników powietrza. Urządzenia te zapewniają ciągły i jednocześnie kontrolowany napływ świeżego powietrza do pomieszczeń, zapewniając w ten sposób właściwie działającą wentylację.
 

nawiewniki okienne VENTEC

 


Jakie nawiewniki?


Wszystkie dostępne na rynku nawiewniki posiadają przysłonę, która reguluje przepływ dostarczanego powietrza. Z tego też powodu dzielimy je na poszczególne grupy:

  • Manualne nawiewniki ciśnieniowe - ilość dostarczanego powietrza regulowana jest w nich ręcznie. Świetnie sprawdzają się tam, gdzie wymagana jest stała, wyższa wartość dostarczanego powietrza. Dzięki ręcznej regulacji, w zależności od potrzeb możemy precyzyjnie wyregulować potrzebną ilość dostarczanego powietrza.

  • Automatyczne nawiewniki ciśnieniowe - posiadają prócz regulacji manualnej automat ciśnieniowy. Nawiewniki te zapewniają ciągły i co ważne automatycznie kontrolowany napływ świeżego powietrza. Dzieje się tak za sprawą dławików ciśnieniowych, które w przypadku zbyt dużej różnicy ciśnień pomiędzy otoczeniem budynku a pomieszczeniem, do którego mamy dostarczyć powietrze (np. duży napór wiatru na elewację lub zbyt duże podciśnienie w pomieszczeniu) automatycznie dławią jego nadmiar stabilizując przepływ powietrza na stałym poziomie.

  • Nawiewniki higrosterowane - stopień otwarcia tego nawiewnika zależny jest od poziomu wilgotności względnej powietrza wewnątrz pomieszczenia. Wyposażone są one w taśmę poliamidową, która w zależności od poziomu wilgotności względnej powietrza otwiera lub zamyka przysłonę regulatora przepływu. Nawiewniki te opcjonalnie mogą posiadać możliwość manualnego otwarcia i przymknięcia lub tylko funkcję samego przymknięcia nawiewnika.

 


Różne nawiewniki, różne możliwości


Jak już wcześniej zostało powiedziane, podstawowym czynnikiem mającym wpływ na pracę nawiewników higrosterowanych jest stopień wilgotności względnej powietrza wewnątrz pomieszczenia. Zamysłem tego rozwiązania jest oszczędność energii cieplnej, a zasada brzmi - im więcej generujemy wilgoci (gotowanie, pranie, podlewanie kwiatów, itd.), tym intensywniej wentylujemy pomieszczenia. Należy jednak odpowiedzieć sobie na pytanie:


Czy wilgoć jest jedynym czynnikiem zanieczyszczającym powietrze?

Nie. W powietrzu w pomieszczeniach wykryto ponad 900 różnych związków. Wykazano, że niektóre zanieczyszczenia mogą występować w stężeniach 2-5 razy większych wewnątrz niż na zewnątrz budynków. A co z tlenem który najzwyczajniej zużywamy i którego nową porcję potrzebujemy dla dobrego samopoczucia? Choćby tylko dlatego wentylacja powinna być procesem ciągłej wymiany powietrza. Tym właśnie charakteryzują się automatyczne nawiewniki ciśnieniowe, że w sposób ciągły i jednocześnie kontrolowany, niezależnie od poziomu wilgotności dostarczają świeże powietrze do pomieszczeń. Kontrola wymiany powietrza jest szczególnie ważna w okresie grzewczym, gdyż chroni ona nas przed nadmiarem strat energii cieplnej. W okresie tym korzystamy z kominków, pieców węglowych oraz piecyków dwufunkcyjnych na gaz. W tym miejscu należy zadać sobie kolejne pytanie:


Czy wskazane jest samoczynne zamykanie nawiewnika?

Nie. Po to właśnie instaluje się nawiewniki aby zapewnić stały dopływ powietrza. Zbyt mała jego ilość w procesie spalania powoduje niezupełne spalanie i generowanie śmiertelnie niebezpiecznego dla życia i zdrowia czadu. Do spalenia 1 litra gazu potrzebne jest około 10 litrów tlenu. Dlatego też lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie nawiewnika ciśnieniowego. Higrosterowany przy obniżonej wilgotności powietrza po prostu zamknie się, gdyż- nazwijmy to - „nie pamięta”, że musi dostarczyć powietrze potrzebne do procesu spalania. Oczywiście są na rynku nawiewniki higrosterowane z możliwością manualnego otwarcia lub zamknięcia przysłony i możemy zawsze skorzystać z tej w funkcji, przechodząc w tryb pracy taki jak w nawiewnikach ciśnieniowych. W miejscu tym musimy zadać sobie ostatnie pytanie:


Czy inwestować w coś zbędnego?


Odpowiedź jest oczywista. Jedyne co należy zrobić, to odpowiedzieć sobie na pytanie, co jest zbędne? Nawiewniki higrosterowane pracują w ściśle określonych warunkach, a maksymalną wydajność przepływu powietrza osiągają dopiero przy podwyższonej siedemdziesięcioprocentowej wilgotności, co jest tak naprawdę działaniem po fakcie i doprowadza do nagromadzenia się nadmiaru wilgoci. Z kolei przy zbyt niskiej wilgotności zamyka się automatycznie zmuszając nas do wyłączenia funkcji higrosterowania i przejścia w taki tryb pracy jaki ma to miejsce w nawiewnikach ciśnieniowych. Jeśli więc nie wiesz jaki wybrać nawiewnik, to przede wszystkim myśl o zdrowiu i życiu rodziny. Tam, gdzie potrzeba dużych stałych wydajności by usunąć wilgoć, toksyny lub też zapewnić niezbędną ilość powietrza do spalania wystarczy zastosować ekonomiczny nawiewnik manualny. Gdybyś jeszcze dodatkowo chciał ustabilizować system, to wystarczy zastosować nawiewnik ciśnieniowy automatyczny. Następnie myśl ekonomicznie. Więc po co płacić za ten, jak się okazuje „gadżet”. Skoro i tak dla zapewnienia właściwie działającej wentylacji wyłączana jest funkcja higrosterowania i wszystko sprowadza się do funkcji nawiewników ciśnieniowych. Więc nawiewniki ciśnieniowe to nie tylko kwestia ekonomii, ale przede wszystkim skuteczności. Należy jeszcze pamiętać, że nawiewniki higrosterowane projektowano z myślą nie o naszej strefie klimatycznej.

Biorąc pod uwagę ewentualne straty energii cieplnej przy użytkowaniu nawiewników, należy wspomnieć, iż tańszą w ekploatacji alternatywą jest rekuperacja z odzyskiem ciepła, jednak koszty inwestycji są nieporównywalnie większe od kosztów zakupu i montażu nawiewników.

 


Wybrane realizacje z wykorzystaniem ciśnieniowych nawiewników Ventec
 

nawiewniki okienne VENTEC

Piaseczno, Wspólnota Mieszkaniowa ARKADIA

nawiewniki okienne VENTEC

 

Kraków, Wspólnota Mieszkaniowa ul. Dywizjonu 303Kontakt w sprawie produktów:

VENTEC S.C.
ul. Jankowicka 23-25
44-200 Rybnik
tel. 506 078 770; 511 959 631
www: www.ventec.com.pl
mail: wyślij wiadomośćautomatyczne nawiewniki powietrza: Ventec VT 101 » Ventec VT 201 » manualne nawiewniki powietrza: Ventec VT 501 » Ventec VT 601 » akustyczne nawiewniki powietrza: Ventec VT 301 » Ventec VT 401 » Ventec VT 701 » akcesoria do nawiewników: okapy do nawiewników nawiewniki

Facebook VENTEC S.C.

Partnerzy i patroni

  Wienkra   AUX   Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji  Uniwersal    ebm Papst   Systherm    Mitsubishi Electric        Rosenberg Klima          Klima-Therm          logo bartosz         Klimor         Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec         Wigmors            Kaisai              VBW         Stiebel Eltron     Test-Therm      Global-Tech          logo armacell     Matervent

Temat miesiaca

EBM logo