regulus
jesteś tu: strona główna / ogrzewanie

Pompa ciepła z rekuperatorem

artykuł promocyjny

Energooszczędne instalacje to nie tylko proekologiczny nurt kreowany przez zwolenników zielonej rewolucji w kwestiach pozyskiwania energii, ale także racjonalne rozwiązanie, mogące mieć realne przełożenie na nasze wydatki związane z użytkowaniem pomp ciepła. Oszczędne gospodarowanie energią to także ukłon w stronę przyszłych pokoleń. Zestaw pompa ciepła i rekuperator wydaje się być idealnym duetem na trudne czasy walki o jak najlepszą wydajność, skuteczność i korzystny bilans ekonomiczny. Na czym polega fenomen takiego systemu?

Sprawdź również >> Wentylacyjne pompy ciepła - wentylacja i ogrzewanie


 

Instalacja grzewczo - wentylacyjna z pompą ciepła i rekuperatorem

 

  • Otóż pompa ciepła, która jest urządzeniem przeznaczonym do przetwarzania energii pochodzącej ze środowiska przyrodniczego (czyli darmowej) na cele użytkowe gospodarstwa domowego jest siłą rzeczy korzystnym rozwiązaniem.

 

  • Rekuperator odpowiedzialny za ponowne wykorzystanie energii, która już raz była w obiegu to sposób na ochronę środowiska i minimalizację kosztów ogrzewania.

Kompaktowa centrala grzewczo-wentylacyjna z rekuperacją i pompą ciepła Siebel Eltron

fot.: Stiebel Eltron - kompaktowa centrala grzewczo-wentylacyjna z rekuperacją i pompą ciepła

 

Przeczytaj więcej: Pompy ciepła - przegląd oferty producentów

 

Instalacją, która przynosi największe straty ciepła jest wentylacja. Nawet połowa ciepła może uciekać z domu przez układ wentylacyjny. Słuszne zatem wydaje się skupienie działań na odzyskaniu tego ciepła. W tym celu wykorzystuje się urządzenia typu rekuperator. Taka centrala wentylacyjna z możliwością odzysku ciepła zminimalizuje straty i zwiększy wydajność układu grzewczego.

schemat instalacji z rekuperatorem

fot.: Klima-therm - schemat instalacji z rekuperatorem

Rekuperator ma za zadanie ogrzać napływające powietrze tym, które jest wywiewane z domu. Wyrównanie temperatur nie wiąże się jednak z mieszaniem się obu strumieni, dzięki czemu mamy pewność, że do domu napływa świeże powietrze. Połączenie takiego systemu z pompą ciepła, która odpowiedzialna jest za wytwarzanie taniego i ekologicznego ciepła lub opcjonalnie chłodu w lecie da nam optymalną instalację grzewczo - wentylacyjną. Warunki jakim odpowiada cyrkulacja powietrza w domu z rekuperatorem  jest zgodna z założonymi w unijnych dyrektywach odnośnie energooszczędnego budownictwa, które będą nas obowiązywać od  2020 roku. Dodatkowo współdziałanie obu urządzeń przynosi oszczędności wynikające, po pierwsze z minimalizacji strat ciepła, a po drugie z mniejszych kosztów późniejszego ogrzewania. Rekuperatory oferowane na rynku instalacyjnym osiągają sprawność rzędu 90%, co realnie przekłada się na mniejsze zapotrzebowanie budynku na ciepło.

Centrale wentylacyjne IDEO z odzyskiem ciepła

fot.: Venture Industries - centrale wentylacyjne IDEO z odzyskiem ciepła zapewniają oszczędność energii zużywanej na ogrzewanie pomieszczeń, komfortową wentylację z dokładną filtracją a krzyżowo-przeciwprądowy wymiennik ciepła o sprawności do 92%

Centrala wentylacyjna - rekuperator MISTRAL

fot.: Pro - Vent - centrala wentylacyjna - rekuperator MISTRAL 2000 to energooszczędna wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (rekuperacja ponad 90%) zapewniająca wszechstronną obróbkę powietrza - filtrację, wentylację, chłodzenie i dowilżanie powietrza

 

Dodatkową zaletą tak pomyślanej instalacji jest możliwość całorocznego korzystania z jej atutów, gdyż pompa ciepła latem może pracować w systemie klimatyzacji chłodząc dom bez dodatkowych nakładów finansowych.

Pompa ciepła Daikin Altherma

fot.: Daikin Altherma - pompa ciepła powietrze - woda wyposażona w sprężarkę regulowaną inverterowo dostępna w wersj samego grzania lub grzania i chłodzenia

Instalacja grzewczo - wentylacyjna z pompą ciepła i rekuperatorem to komfort dla mieszkańców przez cały rok. Nowoczesny system jest adekwatny dla współczesnych i przyszłych wymogów budowlanych. Rozwiązanie to jest elastyczne w porównaniu z konwencjonym systemem. Moc chłodnicza/grzewcza jest zmienna w czasie oraz jest uzależniona od poziomu wentylacji oraz warunków wewnętrznych i zewnętrznych. Jest to szczególnie ważne w okresach przejściowych.  
 
Ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie na lata bez konieczności wprowadzania zmian po 2020 roku, czyli instalacja grzewczo - wentylacyjna z pompą ciepła i rekuperatorem.

 

Zobacz firmy z branży: ogrzewanie oraz wentylacja

 

ZOBACZ TAKŻE:


 Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Stiebel Eltron,Klima-therm, Daikin, Venture Industries, Pro-Vent
Partnerzy i patroni

  Wienkra   AUX   Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji  Uniwersal    ebm Papst   Systherm    Mitsubishi Electric        Rosenberg Klima          Klima-Therm          logo bartosz         Klimor         Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec         Wigmors            Kaisai              VBW         Stiebel Eltron     Test-Therm      Global-Tech          logo armacell     Matervent

Temat miesiaca

EBM logo