Pompa ciepła z rekuperatorem
data aktualizacji: 07-11-2018, 07:47 – artykuł promocyjny
Energooszczędne instalacje to nie tylko proekologiczny nurt kreowany przez zwolenników zielonej rewolucji w kwestiach pozyskiwania energii, ale także racjonalne rozwiązanie, mogące mieć realne przełożenie na nasze wydatki związane z użytkowaniem pomp ciepła. Oszczędne gospodarowanie energią to także ukłon w stronę przyszłych pokoleń. Zestaw pompa ciepła i rekuperator wydaje się być idealnym duetem na trudne czasy walki o jak najlepszą wydajność, skuteczność i korzystny bilans ekonomiczny. Na czym polega fenomen takiego systemu?
Sprawdź również >> Wentylacyjne pompy ciepła - wentylacja i ogrzewanie
Instalacja grzewczo - wentylacyjna z pompą ciepła i rekuperatorem
- Otóż pompa ciepła, która jest urządzeniem przeznaczonym do przetwarzania energii pochodzącej ze środowiska przyrodniczego (czyli darmowej) na cele użytkowe gospodarstwa domowego jest siłą rzeczy korzystnym rozwiązaniem.
- Rekuperator odpowiedzialny za ponowne wykorzystanie energii, która już raz była w obiegu to sposób na ochronę środowiska i minimalizację kosztów ogrzewania.
fot.: Stiebel Eltron - kompaktowa centrala grzewczo-wentylacyjna z rekuperacją i pompą ciepła
Przeczytaj więcej: Pompy ciepła - przegląd oferty producentów
Instalacją, która przynosi największe straty ciepła jest wentylacja. Nawet połowa ciepła może uciekać z domu przez układ wentylacyjny. Słuszne zatem wydaje się skupienie działań na odzyskaniu tego ciepła. W tym celu wykorzystuje się urządzenia typu rekuperator. Taka centrala wentylacyjna z możliwością odzysku ciepła zminimalizuje straty i zwiększy wydajność układu grzewczego.
fot.: Klima-therm - schemat instalacji z rekuperatorem
Rekuperator ma za zadanie ogrzać napływające powietrze tym, które jest wywiewane z domu. Wyrównanie temperatur nie wiąże się jednak z mieszaniem się obu strumieni, dzięki czemu mamy pewność, że do domu napływa świeże powietrze. Połączenie takiego systemu z pompą ciepła, która odpowiedzialna jest za wytwarzanie taniego i ekologicznego ciepła lub opcjonalnie chłodu w lecie da nam optymalną instalację grzewczo - wentylacyjną. Warunki jakim odpowiada cyrkulacja powietrza w domu z rekuperatorem jest zgodna z założonymi w unijnych dyrektywach odnośnie energooszczędnego budownictwa, które będą nas obowiązywać od 2020 roku. Dodatkowo współdziałanie obu urządzeń przynosi oszczędności wynikające, po pierwsze z minimalizacji strat ciepła, a po drugie z mniejszych kosztów późniejszego ogrzewania. Rekuperatory oferowane na rynku instalacyjnym osiągają sprawność rzędu 90%, co realnie przekłada się na mniejsze zapotrzebowanie budynku na ciepło.
![]() |
fot.: Venture Industries - centrale wentylacyjne IDEO z odzyskiem ciepła zapewniają oszczędność energii zużywanej na ogrzewanie pomieszczeń, komfortową wentylację z dokładną filtracją a krzyżowo-przeciwprądowy wymiennik ciepła o sprawności do 92% |
![]() |
fot.: Pro - Vent - centrala wentylacyjna - rekuperator MISTRAL 2000 to energooszczędna wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (rekuperacja ponad 90%) zapewniająca wszechstronną obróbkę powietrza - filtrację, wentylację, chłodzenie i dowilżanie powietrza |
Dodatkową zaletą tak pomyślanej instalacji jest możliwość całorocznego korzystania z jej atutów, gdyż pompa ciepła latem może pracować w systemie klimatyzacji chłodząc dom bez dodatkowych nakładów finansowych.
fot.: Daikin Altherma - pompa ciepła powietrze - woda wyposażona w sprężarkę regulowaną inverterowo dostępna w wersj samego grzania lub grzania i chłodzenia
Instalacja grzewczo - wentylacyjna z pompą ciepła i rekuperatorem to komfort dla mieszkańców przez cały rok. Nowoczesny system jest adekwatny dla współczesnych i przyszłych wymogów budowlanych. Rozwiązanie to jest elastyczne w porównaniu z konwencjonym systemem. Moc chłodnicza/grzewcza jest zmienna w czasie oraz jest uzależniona od poziomu wentylacji oraz warunków wewnętrznych i zewnętrznych. Jest to szczególnie ważne w okresach przejściowych.
Ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie na lata bez konieczności wprowadzania zmian po 2020 roku, czyli instalacja grzewczo - wentylacyjna z pompą ciepła i rekuperatorem.
Zobacz firmy z branży: ogrzewanie oraz wentylacja
ZOBACZ TAKŻE:
-
Ogrzewanie dużych powierzchni - przegląd rozwiązań
-
Rekuperacja ścienna - zalety i wady, przegląd oferty
-
Eksploatacja rekuperatorów - na co zwrócić uwagę
-
Rekuperacja - schemat instalacji
- Rekuperator - kiedy i gdzie zamontować
Zdjęcia: Stiebel Eltron,Klima-therm, Daikin, Venture Industries, Pro-Vent











-
Ogrzewanie domu pompą ciepła - czy warto?
- Jak usunąć pył z powietrza na stanowisku pracy?
-
Elektryczne promienniki podczerwieni - strefowe ogrzewanie hal, magazynów i warsztatów
-
Podłogowe ogrzewanie kanałowe
-
Grzejniki typu REGULUS a komfort cieplny w domu
-
Kurtyny powietrzne Systema - sposób na ograniczenie strat ciepła w budynkach przemysłowych
- Wszystko o wietrzeniu mieszkania



-
Klima-Therm w gronie członków PSME
-
Klimatyzatory TCL i Mistral czekają w magazynach Lindab
- Uprawnienia konieczne do montażu klimatyzacji
- Powrócił do sprzedaży preparat Coil-Coil firmy Rectorseal
- Pompy ciepła i urządzenia klimatyzacyjne SEVRA wygrywają jakością
-
Wyjątkowa oferta limitowana na kanał elastyczny Flexo System Duct od HAVACO
- Kamera termowizyjna testo 883 dla audytorów energetycznych
- Urządzenia KAISAI i FUJITSU na liście ZUM - dofinansowania

- Właściwy dobór ogrzewania dla obiektów halowych
- Producent rekuperatorów PRO-VENT MISTRAL. Doświadczenie i kompetencje budowane przez lata
- ARV - innowacyjne rozwiązania klimatyzacyjne
- Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła HRU-SlimAIR
-
Zdrowa klimatyzacja - klimatyzatory Haier
- MINIBEL - niewielkie urządzenie, duży komfort
- Wentylatory promieniowe RadiCal w klimatyzacji precyzyjnej
- Kratka wyciągowa z automatyczną regulacją - Lindab ALIZE AUTO
- Wymagania EKOPROJEKTU dla urządzeń grzewczych
- Elektryczne promienniki podczerwieni - strefowe ogrzewanie
- Środki do czyszczenia parowników i skraplaczy Rectorseal
- Wentylatory QUIET - cichsze niż szept