Centrale Komfovent z nową zintegrowaną automatyką C5

data aktualizacji: 30-01-2015, 11:01 – artykuł promocyjny

Firma Ventia jako wyłączny przedstawiciel central wentylacyjnych Komfovent rozszerzyła swoja ofertę o nowe wielkości, typoszeregi oraz automatykę central wentylacyjnych Komfovent Verso. Istotą zmian było wprowadzenie rozwiązań które ułatwiają montaż jak i obsługę proponowanych urządzeń.

Aktualnie wielkość oferowanych urządzeń występuje w zakresie od 10 do 90, czyli 9 podstawowych wielkości które obsługują wydajności od 1000 m3/h do 34 000 m3/h powietrza. Centrale Komfovent Verso gwarantują doskonałe parametry eksploatacyjne i cechują się kompaktowymi wymiarami. Urządzenia wykonane są jako konstrukcja samonośna, dzielone są także na sekcje. Poszczególne sekcje można wnieść poprzez standardowe drzwi o szerokości 900 mm. Dla wygody użytkowania nagrzewnice, chłodnice i przepustnice zaprojektowano jako osobne sekcje montowane na zewnątrz jednostki, zapewniając tym samym swobodę montażową i oszczędne wykorzystanie miejsca. Wszystkie centrale są wyposażone w standardzie w ramę montażową jak i przepustnice z siłownikiem ze sprężyna powrotną montowane na czerpni jaki i na wyrzutni. Możliwy jest montaż w pomieszczeniu, jak również na zewnątrz.
 

Centrala wentylacyjna Komfovent Verso - Ventia


Centrale wentylacyjne Komfovent Verso zostały uzupełnione o nowe typoszeregi urządzeń. Aktualnie występują w następujących wariantach:

 • Komfovent VERSO-S - centrale nawiewne lub wyciągowe,
 • Komfovent VERSO-P - centrale nawiewno-wyciągowe z wymiennikiem krzyżowym,
 • Komfovent VERSO-Px2 - nowy typ urządzeń - centrale nawiewno-wyciągowe z podwójnym wymiennikiem krzyżowym,
 • Komfovent VERSO-R - centrale nawiewno-wyciągowe z wymiennikiem obrotowym,
 • Komfovent VERSO-RHP - nowy typ urządzeń - centrale nawiewno-wyciągowe z wymiennikiem obrotowym i zintegrowaną pompą ciepła,
 • Komfovent VERSO-PCF - nowy typ urządzeń - centrale nawiewno-wyciągowe z wymiennikiem przeciwprądowym.


Producent wprowadził także całkowicie nową zintegrowaną automatykę C5 do central Komfovent Verso. Istotną zmianą było uproszczenie montażu urządzeń, wyposażenie automatyki C5 w nowe zaawansowane funkcje dostępne w standardzie oraz ograniczenie negatywnego wpływu warunków zewnętrznych na pracę centrali. Centrale w dalszym ciągu wytwarzane są zgodnie ze sprawdzoną technologią Plug&Play, dzięki której centrale po spięciu przewodów i skręceniu segmentów pozwala na uruchomienie i korzystanie z urządzenia bez konieczności wzywania serwisu fabrycznego. Pomiędzy sekcjami centrali występują tylko dwa przewody (zasilający oraz komunikacyjny RS485) także uruchomienie urządzenia może się odbyć w ciągu kilkunastu minut.
 

Centrala wentylacyjna Komfovent Verso - VentiaCentrala wentylacyjna Komfovent Verso - Ventia


Ciekawsze funkcje zintegrowanej automatyki C5:

 • Tryby pracy: ekonomiczny/komfortowy/normalny
 • Kontrola wilgotności : osuszanie, nawilżanie
 • Sterowanie recyrkulacją : CO2, harmonogram tygodniowy, temp. zew.
 • Standardowo funkcja CAV oraz VAV
 • Kompensacja temperatury zewnętrznej
 • Kontrola temperatury minimalnej
 • Wyliczenie sprawności odzysku na wymienniku
 • Panel z dużym wyświetlaczem, proste intuicyjne menu w j. polskim,
 • Wskazania sprawności wentylatora SFP
 • Dynamiczne wskazania zabrudzenia filtrów (%)
 • Zintegrowany moduł zarzadzania zdalnego - pakiet webserwer w standardzie


oraz wiele innych funkcji ułatwiających obsługę i zarządzenie centralą wentylacyjną, które były dostępne dotychczas w automatyce C3 (więcej o automatyce C3 na stronie www.ventia.pl)
 

Centrala wentylacyjna Komfovent Verso - Ventia


W standardzie nowej zintegrowanej automatyki C5 centrale zostały wyposażone w dwa rodzaje protokołów komunikacyjnych. Dotychczasowo podstawowym protokołem BMS używanym do komunikacji w centrach Komfovent Verso był Modbus RTU/ TCP. Aktualnie w zintegrowanej automatyce C5 mamy także do dyspozycji protokół BACnet (Building Automation and Control Networks). BACnet jest otwartym protokołem komunikacji przeznaczonym dla systemów automatyki budynków i kontroli sieci. BACnet uważany jest za wiodący protokół międzynarodowy, który zdobył uznanie nie tylko w Europie, ale i na Świecie.

Dodatkowo zintegrowana automatyka C5 posiada wbudowany moduł komunikacyjny - web server. Aby śledzić pracę centrali Komfovent Verso klient nie musi instalować dodatkowego oprogramowania na swoim komputerze - wystarczy wpisać w przeglądarce internetowej odpowiedni adres i można zalogować się do co centrali wentylacyjnej. Strona producenta pozwala na trzy poziomy dostępu do centrali (użytkownik, serwis, fabryka).

Dobór techniczny urządzeń możliwy jest poprzez program doboru w polskiej wersji językowej. Program jest certyfikowany certyfikatem Eurovent. Umożliwia dobór central na wybrane parametry. Możliwy dobór trzech rodzajów odzysku ciepła: wymienniki obrotowe, krzyżowe i podwójne krzyżowe. Program generuje plik PDF z dobraną centralą i obliczeniami technicznymi urządzenia: wymiary, parametry powietrza, wydajność, sprawność odzysku, zużycie energii, wymiary paletowe do transportu, akustykę, szczegółowe parametry podzespołów w tym nagrzewnice, chłodnice itp. a także określa klasę energetyczną urządzenia. Charakteryzuje się on łatwą i intuicyjną obsługą. Program jest bezpłatny i jest do pobrania ze strony www.ventia.plKontakt w sprawie produktów:

Ventia Sp. z o.o.
ul. Słowikowskiego 81
05-090 Raszyn
tel. (+48 22) 841 11 65
www: www.ventia.pl
mail: wyślij wiadomośćcentrale wentylacyjne i rekuperacyjne KOMFOVENT » kurtyny powietrzne, aparaty grzewczo-wentylacyjne, produkty akustyczne STAVOKLIMA » wentylatory, nagrzewnice, kurtyny powietrzne HAVACO » dystrybucja powietrza HAVACO » centrale basenowe, osuszacze powietrza DANTHERM » wentylatory bytowe i oddymiające CASALS » systemy wentylacji, kanały, kształtki, klapy ppoż. » systemy klimatyzacji » elementy automatykirekuperatory.pl

Partnerzy i patroni

  Wienkra     Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   ebm Papst   Systherm    Metalplast        Rosenberg Klima          Klima-Therm          Klimor          Global-Tech        Iglotech        Refsystem       Neovent     Armacell         Schiedel          Intersoft        Provent         Daikin         Ventec         Wigmors            Kaisai         Lindab          Materflex         Stiebel Eltron        Venture Industries Sp. z o.o.      Test-Therm           Systema