Rekuperatory.pl

Komfort cieplny a syndrom chorego budynku

artykuł promocyjny

Komfort cieplny to indywidualne odczucia określające optymalne warunki temperaturowe oraz wilgotnościowe. Jego parametry zmieniają się w ciągu roku oraz zależą od naszej kondycji. Co to jest komfort cieplny, jak się go mierzy oraz co zrobić, aby zachować stan równowagi i co wspólnego ma z tym syndrom chorego budynku?

Komfort cieplny jest to taki stan, w którym człowiek czuje się dobrze (komfortowo). W praktyce oznacza to, że organizm znajduje się w stanie zrównoważonego bilansu cieplnego, czyli nie odczuwa ani uczucia ciepła, ani zimna. Osiąga wówczas optymalne samopoczucie.

Wykres Köeniga - komfort cieplny i czynniki go kształtujące - komfort cieplny określa stan zadowolenia z warunków termicznych otoczenia człowieka. Aby go osiągnąć musi być spełniony warunek, gdzie ilość ciepła wytwarzanego w wyniku metabolizmu przez organizm jest równa ilości ciepła oddawanego do otoczenia. Przejście między przyjemnie a komfortowe jest dość płynne.

 

Właściwe samopoczucie zyskuje się dzięki optymalizacji warunków:

  • temperaturowych
  • wilgotnościowych


Aby człowiek miał zapewniony komfort cieplny, temperatura wnętrza w miesiącach letnich powinna kształtować się na poziomie między 23 i 25°C. W zimie wartości te są odpowiednio niższe i wynoszą od 20 do 21°C. Przy czym granica tolerancji wynosi tu do 1,5°C różnicy w stosunku do wartości wyjściowych.

Parametry komfortu cieplnego w poszczególnych typach ogrzewania

fot.: Parametry komfortu cieplnego w poszczególnych typach ogrzewania według Elektra

Kolejnym warunkiem zapewnienia komfortu cieplnego jest osiągnięcie określonego poziomu wilgotności powietrza. W miesiącach letnich powinna ona wynosić w granicach 50%, a zimą być nieco niższa (ok. 45%). Przy czym tolerowane wahanie wynosi tu ok. 10% wartości wyjściowej. Warto pamiętać, że w przypadku dużego upału panującego na zewnątrz, różnica temperatur miedzy wnętrzem pomieszczenia a środowiskiem znajdującym się poza tą strefą nie powinna być większa niż 8°C. Najważniejsze są optymalne warunki aklimatyzacyjne, które wymagają dostosowania ludzkiego organizmu.

WILGOĆ W DOMU - przeczytaj również:

MC70L firmy daikin do oczyszczania powietrza w pomieszczeniach

fot.: Daikin - oczyszczacz powietrza

Zachwianie powyższych warunków może prowadzić do tzw. syndromu chorego budynku (sick building syndrome). Objawami są dolegliwości zdrowotne odczuwane w trakcie przebywania w budynku (im dłużej, tym silniejsze objawy). Po opuszczeniu domu dolegliwości mijają.

Komfort cieplny a syndrom chorego budynku

fot.: Zakres temperatury i wilgotności zapewniający odczucie komfortu w domu

Zjawisko syndromu chorych budynków wynika ze złej jakości powietrza wewnątrz domu. Brak sprawnego odprowadzenia zanieczyszczeń (typu spaliny, dym, cząstki chemiczne pochodzące ze środków czystości, czy emitowane przez różne urządzenia, np. drukarki) oraz ograniczenie strumienia świeżego powietrza z zewnątrz powoduje spory dyskomfort.

Problem „Syndromu Chorego Budynku” (SBS) został po raz pierwszy zauważony i poruszony przez Światowa Organizację Zdrowia (WHO) W latach osiemdziesiątych. Od tego czasu jakość powietrza raczej wciąż się pogarsza, dlatego konieczność zwalczania tego zjawiska jest tym ważniejsza.

Przeczytaj koniecznie >> Jak poprawić nawiew powietrza w domu

Rozwiązaniem tego problemu jest usprawnienie systemu wentylacyjnego, regularne wietrzenie domu (intensywne ale krótkotrwale) oraz eliminacja źródeł silnych zanieczyszczeń.


Zobacz także:


 Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Daikin, Elektra
Partnerzy i patroni

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji    Rosenberg Klima    ebm Papst    Systherm        Mitsubishi Electric                     

 logo bartosz          Klimor        Klima-Therm      Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent