Rekuperatory.pl

Wentylacja mechaniczna

data aktualizacji: 24-06-2020, 10:11 – artykuł promocyjny

Wentylacja mechaniczna nazywana jest również wymuszoną, gdyż wymiana powietrza jest skutkiem działania urządzenia wentylacyjnego napędzanego silnikiem elektrycznym. Użycie mechanizmu daje nam możliwość kontroli i sterowania systemem. wentylacja mechaniczna jest znacznie skuteczniejsza od tej naturalnej, ale nadal inwestorzy wybierają ją rzadziej.
 

Sprawdź koniecznie >> Wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna - porównanie

Wentylator dachowy WDc             Wentylator ścienny HJEPA

fot.: Metalplast - wentylator dachowy              fot.: Iglotech - wentylator ścienny


Intensywność wymiany powietrza
 

Intensywność wymiany powietrza, którą można kontrolować i w razie potrzeby zmniejszyć lub zwiększyć, jest największą zaletą wentylacji mechanicznej. Wymiana powietrza sterowana jest za pomocą wentylatorów, czyli takich urządzeń, które transportują powietrze - w wersji wyciągowej (powietrze wysysane jest na zewnątrz) lub nawiewnej (zasysanie do wnętrza). Prawidłowo zaprojektowana i wykonana wentytlacja mechaniczna jest w stanie bez problemu zapewnić odpowiednią intensywność wymiany powietrza w każdych warunkach.


Skuteczność
 

Wentylacja mechaniczna ma znacznie lepszą skuteczność niż ta naturalna, gdyż jest niezależna od warunków zewnętrznych. Wentylatory zwalniają nas z konieczności otwierania okien, które czasem mogło być kłopotliwe (owady, przeciągi, hałas, zapachy z zewnątrz). Tego typu instalacja umożliwia zamontowania w domu kominka bez dodatkowych ulepszeń.

Wentylacja mechaniczna

fot.: Jawar ATMO - to energooszczędny system wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej zapewniający świeże powietrze w domu przez cały dzień, bez hałasu i strat ciepła


Koszt budowy i eksploatacji
 

Wentylacja mechaniczna składa się z elementów elektrycznych, za które, w zależności od typu, trzeba zapłacić. Dodatkowo osprzęt może czasami ulec awarii, co wiąże się z kolejnymi kosztami. Kanały do wentylacji nawiewno-wywiewnej zajmują nieco mniej miejsca niż te tradycyjne i najlepiej jest je zaplanować na etapie budowy domu. W przypadku wentylacji mechanicznej wywiewnej konieczne jest zamontowanie wywiewników okiennych, które pozwolą na zbilansowanie cyklu wentylacyjnego. Wentylacja nawiewno - wywiewna jest samowystarczalana.


Awaryjność systemu


Wentylacja mechaniczna nie działa podczas przerw w dostawie prądu, a elementy elektryczne mogą czasami się zepsuć. Kanały, szczególnie te nawiewne, należy czyścić dla zachowania pełnej sprawności układu. Zimą może dojść do zaszronienia układu, dlatego zaleca się stosowanie elmentów sterujących. Po wykonaniu instalacji, a także w trakcie użytkowania zalecane jest wykonywanie pomiarów wydajności punktów nawiewnych i wywiewnych, które posłużą także wyregulowaniu systemu.


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Metalplast, Iglotech, Jawar

Partnerzy i patroni

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       ebm Papst      VTS      Uniwersal     Metalplast        Rosenberg Klima        Klima-Therm         Klimor         Global-Tech        Iglotech        Refsystem       Neovent     Armacell         Schiedel          Intersoft        Provent         Daikin         Ventec         Wigmors            Kaisai         Lindab          Materflex         Stiebel Eltron        Venture Industries Sp. z o.o.      Test-Therm           Systema     Wienkra