Rekuperatory.pl

Wentylacja naturalna

data aktualizacji: 16-06-2017, 09:16 – artykuł promocyjny

Wentylacja naturalna jest najprostszym systemem wymiany powietrza w domu. W związku z czym stała się również najbardziej dominującym typem wentylacji w polskich mieszkaniach. Idea tego systemu oparta jest, jak sama nazwa wskazuje, na naturalnych procesach zachodzących w środowisku. Mowa tu o wykorzystaniu fizycznego prawa grawitacji.
 

ZOBACZ WIĘCEJ >> Prawidłowo zaprojektowana wentylacja grawitacyjna w domu jednorodzinnym

fot.: Zasady umieszczania komina wentylacyjnego na dachu - schemat

 

Intensywność wymiany powietrza

 

Intensywność wymiany powietrza w domu zależna jest od pogody i pory roku, w związku z czym system jest podatny na zmiany (brak stabilności układu). W przypadku wystąpienia zbyt małej różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku powstaje zaduch. Również w czasie zimy (kiedy różnice temperatur są duże) może dojść do spadku intensywności wymiany powietrza spowodowanego zbyt szczelnym ociepleniem domu, a co za tym idzie brakiem dróg wymiany powietrza. W wentylacji naturalnej kanały wywiewne muszą znajdować się w kuchni, łazience oraz pomieszczeniach bez okien i tych umieszczonych na górnej kondygnacji domu. Wentylacja naturalna nie gwarantuje zbilansowanego cyklu obiegu powietrza w budynku (ilość powietrza wywianego z domu musi być równa ilość powietrza dostarczonego do środka) oraz odznacza się brakiem możliwości regulacji.
 

Skuteczność
 

Skuteczność oparta jest na czynnikach od nas nie zależnych - pogoda i pora roku. Dodatkowo istnieje ryzyko ciągu odwróconego (wstecznego), powstającego w wyniku m.in. silnego wiatru. W konsekwencji zostaje zaburzony prawidłowy przepływ powietrza w domu i może dojść, na przykład do napływania zimnych mas z zewnątrz bezpośrednio do łazienki (prawidłowo powinny one zostać wstępnie ogrzane w innym pomieszczeniu typu pokój) zmniejszając komfort domowników.  Dodatkowo generuje spore straty ciepła w miesiącach zimowych.

 

Koszt budowy i eksploatacji
 

Wentylacja naturalna składa się z kanałów wywiewnych i kratek wentylacyjnych. System podpinany jest do kominów. Koszty ponoszone są jednorazowo - w trakcie budowy i zakupu osprzętu instalacyjnego. Użytkowanie takiego systemu jest całkowicie bezpłatne. Kanały wentylacyjne nie wymagają czyszczenia czy jakichkolwiek innych ingerencji.

 

Awaryjność systemu


Prawidłowo wykonany system wentylacji naturalnej winien opierać się na właściwym dobraniu trzech parametrów - wysokości kanałów wentylacyjnych, ich przekrojów oraz możliwości dostawy powietrza do domu (otoczenie budynku oraz ustawienie względem przeważających wiatrów). Aby wyeliminować awaryjność układu należy zadbać o okresowe kontrole. Prawidłowo zaprojektowana i wykonana wentylacja naturalna odznacza się niską awaryjnością.  

 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:Opracowanie: Redakcja
Partnerzy i patroni

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       ebm Papst      VTS      Uniwersal     Metalplast        Rosenberg Klima        Klima-Therm         Klimor         Global-Tech        Iglotech        Refsystem       Neovent             Schiedel          Intersoft        Provent         Daikin         Ventec         Wigmors              STERR       Flop System Sp. z o.o.        Kaisai            Lindab          Materflex         Stiebel Eltron        Venture Industries Sp. z o.o.      Test-Therm          

Systema
       Wienkra