Jak poprawić wentylację w już istniejącym budynku
artykuł promocyjny
Wentylacja w domu wpływa na jakość i komfort życia w nim. Oprócz właściwej regulacji zawartości pary wodnej w powietrzu zapewnia również odprowadzenie na zewnątrz budynku szkodliwych gazów i cząstek z powietrza (dymu tytoniowego, oparów środków chemicznych itp.). Dlatego tak ważna jest jej skuteczność.
Najmniej skuteczna, ale zarazem najpopularniejsza wentylacja w domu to ta oparta na mechanizmach grawitacyjnych. Jej wydajność zależna jest od warunków atmosferycznych, w związku z czym wykazuje sezonową wydajność - największą w okresie zimowym, a znacznie słabsze działanie latem (mniejsze różnice temperatur na zewnątrz i wewnątrz budynku odpowiedzialne za cyrkulację powietrza). Na jakość systemu naturalnej wymiany powietrza kolosalny wpływ miała również powszechna termomodernizacja istniejących budynków. Wymiana okien na szczelne modele plastikowe zredukowała siłę napędową wiatru w procesie wymiany powietrza. Stąd też powstała konieczność zastosowania elementów wspomagających.
fot.: Ventec - nawiewnik automatyczny fot.: Vents Group
Zobacz także: Nawiewniki powietrza - przepisy prawne
Aby poprawić taką wentylację zaleca się zastosowanie nawiewników, za pomocą których możliwa będzie regulacja strumienia dostarczanego powietrza lub rozbudować system o nawiewniki mechaniczne, które samoistnie dostosują proces nawiewwno - wywiewny w domu. Jest to rozwiązanie dedykowane szczególnie do takich pomieszczeń jak kuchnie i łazienki. Pozwala on jednak na regulację intensywności wentylacji w całym domu.
Dobrym środkiem do osiągnięcia podwyższonego podciśnienia w kanałach wentylacyjnych są nasady kominowe. Wykorzystują one energię wiatru oraz skutecznie poprawiają ciąg kominowy. Trzeba jednak pamiętać, że działają tylko wówczas, gdy wieje wiatr.
fot.: Uniwersal - nasada Zefir
Zobacz także: Nasady kominowe na komin wentylacyjny - przegląd
W kuchni najlepiej jeśli znajdą się dwa kanały wentylacyjne - jeden do usuwania powietrza, drugi do podłączenia okapu nadkuchennego. Takie rozwiązanie nie jest wymagane prawem, jednak znacznie poprawia jakość wentylacji naturalnej.
Przeczytaj koniecznie:
Wspomaganie wentylacji grawitacyjnej - wentylatory wyciągowe
Wadliwą pracę wentylacji grawitacyjnej można w prosty i skuteczny sposób zniwelować za pomocą zasilanych elektrycznie wentylatorów wyciągowych. Montuje się je we wlocie do kanału wentylacyjnego (zamiast kratki wentylacyjnej) lub w samym kanale. Jeśli chcemy wspomagać wentylację naturalną powinniśmy wybrać wentylatory osiowe, które zwiększają siłę ciągu kominowego. W przypadku zupełnego braku ciągu lepszym rozwiązaniem są wentylatory promieniowe.
fot.: Vents - cichy i energooszczędny wentylator wywiewny oraz dekoracyjny wentylator osiowy Ventika
Te pierwsze mają niedużą wielkość i wystarczające z reguły parametry. Wentylatory promieniowe są większe i pracują głośniej. Modele osiowe przetłaczają powietrze na odległość około 10 m, zaś promieniowe nawet do 100 m. Na wydajność wentylatora duży wpływ ma długość i gładkość kanału, od którego zależą opory przepływu powietrza. Rozwiązanie ma to jednak i wadę - zatkany wlot do kanału wentylacyjnego przez urządzenie będzie utrudniał swobodny przepływ powietrza w tym kanale w czasie postoju wentylatora. Wówczas dojdzie do zaburzeń w działaniu wentylacji grawitacyjnej i bilans strat przewyższy zyski. Dlatego przed decyzją o zamontowaniu wentylatora wyciągowego należy dokładnie przeanalizować naszą indywidualną sytuację.
Zobacz również: Wentylacja w łazience - wentylatory łazienkowe
W pomieszczeniach, w których nie ma kanałów wentylacyjnych stosuje się wentylatory montowane w ścianie lub w oknie. Konstrukcja urządzenia zapobiega przedostawaniu się do pomieszczeń owadów, insektów oraz nawiewaniem wiatru. Wentylatorów wyciągowych zabrania się używać w pomieszczeniach z urządzeniem z otwartą komorą spalania zasilanym gazem lub innym paliwem (podgrzewacze wody, kotły pobierające powietrze do spalania z pomieszczenia) oraz z otwartym paleniskiem na paliwa stałe, płynne lub gazowe. Podobne obostrzenia tyczą się pomieszczeń podłączonych do zbiorczych kanałów wentylacyjnych oraz w budynkach o nieszczelnych kanałach wentylacyjnych. Do prawidłowego działania wentylatorów wyciągowych niezbędny jest dopływ świeżego powietrza z zewnątrz oraz cyrkulacja w obrębie budynku.
Przeczytaj więcej>> Wentylacja grawitacyjna ze wspomaganiem - system hybrydowy
Poprawa wentylacji w jednym pomieszczeniu
Czasem dzieje się tak, że wentylacja zaczyna szfankować jedynie w wybranym pomeszczeniu, np. po jego dociepleniu lub wymianie okna. W takej sytuacji usprawnienie wymiany powietrza wymaga nie wielkiej ingerencji, można bowiem zdecydować się na system wentylacji decentralnej, czyli dedykowanej do pojedynczych pomieszczeń...czytaj dalej....
Zobacz koniecznie:
Zdjęcia: Uniwersal, Ventec, Vents Group






- Ogrzewanie domu pompą ciepła - czy warto?
- Jak usunąć pył z powietrza na stanowisku pracy?
-
Elektryczne promienniki podczerwieni - strefowe ogrzewanie hal, magazynów i warsztatów
- Czym jest system SmartAIR?
-
Podłogowe ogrzewanie kanałowe
-
Obalamy mity dotyczące kotłów na paliwo stałe
-
Grzejniki typu REGULUS a komfort cieplny w domu
- Wszystko o wietrzeniu mieszkania



-
Schiessl Polska - Zostań instalatorem Hisense
- Uprawnienia konieczne do montażu klimatyzacji
- Pompy ciepła i urządzenia klimatyzacyjne SEVRA wygrywają jakością
-
Daikin Europe inwestuje ponad 300 milionów euro w fabrykę pomp ciepła w Polsce
-
Rekuperator BLAST - nowość w ofercie KLIMOR
-
Nowa centrala wentylacyjna HEATPEX ARIA VITALE na targach ISH we Frankfurcie
-
Pompy ciepła powietrze-powietrze - energooszczędne rozwiązania w ofercie KAISAI
-
Katalog pomp ciepła Neoheat
- Jakie zmiany w projektowaniu systemów różnicowania ciśnienia wprowadza nowelizacja europejskiej normy?

- Producent rekuperatorów PRO-VENT MISTRAL
-
Aux J SMART ART - subtelny powiew elegancji
- Środki do czyszczenia parowników i skraplaczy Rectorseal
- Serwis rekuperatora - dlaczego warto robić przegląd rekuperacji
-
Technologia Streamer Daikin - skuteczność potwierdzona w walce z wirusami
- ARV - innowacyjne rozwiązania klimatyzacyjne
- Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła HRU-SlimAIR
-
Zdrowa klimatyzacja - klimatyzatory Haier
- MINIBEL - niewielkie urządzenie, duży komfort
- Nagrzewnice powietrza od Marax
- Wentylatory promieniowe RadiCal w klimatyzacji precyzyjnej
- Wymagania EKOPROJEKTU dla urządzeń grzewczych
- Elektryczne promienniki podczerwieni - strefowe ogrzewanie
- Wentylatory QUIET - cichsze niż szept