Rekuperatory.pl

Jak poprawić wentylację w już istniejącym budynku

artykuł promocyjny

Wentylacja w domu wpływa na jakość i komfort życia w nim. Oprócz właściwej regulacji zawartości pary wodnej w powietrzu zapewnia również odprowadzenie na zewnątrz budynku szkodliwych gazów i cząstek z powietrza (dymu tytoniowego, oparów środków chemicznych itp.). Dlatego tak ważna jest jej skuteczność.

Najmniej skuteczna, ale zarazem najpopularniejsza wentylacja w domu to ta oparta na mechanizmach grawitacyjnych. Jej wydajność zależna jest od warunków atmosferycznych, w związku z czym wykazuje sezonową wydajność - największą w okresie zimowym, a znacznie słabsze działanie latem (mniejsze różnice temperatur na zewnątrz i wewnątrz budynku odpowiedzialne za cyrkulację powietrza). Na jakość systemu naturalnej wymiany powietrza kolosalny wpływ miała również powszechna termomodernizacja istniejących budynków. Wymiana okien na szczelne modele plastikowe zredukowała siłę napędową wiatru w procesie wymiany powietrza. Stąd też powstała konieczność zastosowania elementów wspomagających.
 

 Nawiewnik automatyczny VentecJak poprawić wentylację

  fot.: Ventec - nawiewnik automatyczny                     fot.: Vents Group                 
                                     


Zobacz także: Nawiewniki powietrza - przepisy prawne


Aby poprawić taką wentylację zaleca się zastosowanie nawiewników, za pomocą których możliwa będzie regulacja strumienia dostarczanego powietrza lub rozbudować system o nawiewniki mechaniczne, które samoistnie dostosują proces nawiewwno - wywiewny w domu. Jest to rozwiązanie dedykowane szczególnie do takich pomieszczeń jak kuchnie i łazienki. Pozwala on jednak na regulację intensywności wentylacji w całym domu.

Dobrym środkiem do osiągnięcia podwyższonego podciśnienia w kanałach wentylacyjnych są nasady kominowe. Wykorzystują one energię wiatru oraz skutecznie poprawiają ciąg kominowy. Trzeba jednak pamiętać, że działają tylko wówczas, gdy wieje wiatr.
 

Nasada ZeFir-150 Uniwersal

fot.: Uniwersal - nasada Zefir

Zobacz także: Nasady kominowe na komin wentylacyjny - przegląd

W kuchni najlepiej jeśli znajdą się dwa kanały wentylacyjne - jeden do usuwania powietrza, drugi do podłączenia okapu nadkuchennego. Takie rozwiązanie nie jest wymagane prawem, jednak znacznie poprawia jakość wentylacji naturalnej.

 

Przeczytaj koniecznie:

 

Wspomaganie wentylacji grawitacyjnej - wentylatory wyciągowe

 

Wadliwą pracę wentylacji grawitacyjnej można w prosty i skuteczny sposób zniwelować za pomocą zasilanych elektrycznie wentylatorów wyciągowych. Montuje się je we wlocie do kanału wentylacyjnego (zamiast kratki wentylacyjnej) lub w samym kanale. Jeśli chcemy wspomagać wentylację naturalną powinniśmy wybrać wentylatory osiowe, które zwiększają siłę ciągu kominowego. W przypadku zupełnego braku ciągu lepszym rozwiązaniem są wentylatory promieniowe.

Vents - cichy i energooszczędny wentylator wywiewny Dekoracyjny wentylator osiowy Ventika

fot.: Vents - cichy i energooszczędny wentylator wywiewny oraz dekoracyjny wentylator osiowy Ventika

Te pierwsze mają niedużą wielkość i wystarczające z reguły parametry. Wentylatory promieniowe są większe i pracują głośniej. Modele osiowe przetłaczają powietrze na odległość około 10 m, zaś promieniowe nawet do 100 m. Na wydajność wentylatora duży wpływ ma długość i gładkość kanału, od którego zależą opory przepływu powietrza. Rozwiązanie ma to jednak i wadę - zatkany wlot do kanału wentylacyjnego przez urządzenie będzie utrudniał swobodny przepływ powietrza w tym kanale w czasie postoju wentylatora. Wówczas dojdzie do zaburzeń w działaniu wentylacji grawitacyjnej i bilans strat przewyższy zyski. Dlatego przed decyzją o zamontowaniu wentylatora wyciągowego należy dokładnie przeanalizować naszą indywidualną sytuację.
 

Zobacz również: Wentylacja w łazience - wentylatory łazienkowe


W pomieszczeniach, w których nie ma kanałów wentylacyjnych stosuje się wentylatory montowane w ścianie lub w oknie. Konstrukcja urządzenia zapobiega przedostawaniu się do pomieszczeń owadów, insektów oraz nawiewaniem wiatru. Wentylatorów wyciągowych zabrania się używać w pomieszczeniach z urządzeniem z otwartą komorą spalania zasilanym gazem lub innym paliwem (podgrzewacze wody, kotły pobierające powietrze do spalania z pomieszczenia) oraz z otwartym paleniskiem na paliwa stałe, płynne lub gazowe. Podobne obostrzenia tyczą się pomieszczeń podłączonych do zbiorczych kanałów wentylacyjnych oraz w budynkach o nieszczelnych kanałach wentylacyjnych. Do prawidłowego działania wentylatorów wyciągowych niezbędny jest dopływ świeżego powietrza z zewnątrz oraz cyrkulacja w obrębie budynku.

Przeczytaj więcej>> Wentylacja grawitacyjna ze wspomaganiem - system hybrydowy

 

Poprawa wentylacji w jednym pomieszczeniu

 

Czasem dzieje się tak, że wentylacja zaczyna szfankować jedynie w wybranym pomeszczeniu, np. po jego dociepleniu lub wymianie okna. W takej sytuacji usprawnienie wymiany powietrza wymaga nie wielkiej ingerencji, można bowiem zdecydować się na system wentylacji decentralnej, czyli dedykowanej do pojedynczych pomieszczeń...czytaj dalej....

 


Zobacz koniecznie:

 Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Uniwersal, Ventec, Vents Group
Partnerzy i patroni

  Wienkra   AUX   Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji  Uniwersal    ebm Papst   Systherm    Mitsubishi Electric        Rosenberg Klima          Klima-Therm          logo bartosz         Klimor         Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec         Wigmors            Kaisai              VBW         Stiebel Eltron     Test-Therm      Global-Tech          logo armacell     Matervent

Temat miesiaca

EBM logo