Wentylatory promieniowe EC

artykuł promocyjny

Wentylatory promieniowe z łopatkami wygiętymi do tyłu z silnikami EC firmy ebm-papst znajdują zastosowanie przede wszystkim w systemach wentylacyjnych (w centralach wentylacyjnych i rekuperatorach). Wentylatory dostępne są w ośmiu wielkościach średnicy wirnika, od 250 do 560 mm, o mocach silników od 400 W do 6,0 kW. Urządzenia pracują w zakresie 300-12 000 m3/h, przy oporze nawet do 1500 Pa. Dzięki temu można je zastosować w większości systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.
 

Wentylator promieniowy z łopatkami do tyłu z wirnikiem typu Radical


Zintegrowany system elektroniki w silnikach EC umożliwia płynną regulację obrotów przy zachowaniu wysokiej sprawności, a tym samym przy mniejszym zużyciu energii elektrycznej w porównaniu z wentylatorami z silnikami AC. Wentylatory EC zapewniają oszczędność energii elektrycznej w pełnym zakresie charakterystyki pracy co daje przewagę nad wersją AC. W systemach wentylacji i klimatyzacji bardzo istotne jest również ograniczenie hałasu. Wentylatory z silnikami EC podczas regulacji obrotów lub pracy na niskich obrotach nie emitują żadnych dźwięków dodatkowych, w przeciwieństwie do wentylatorów sterowanych w inny sposób. Inną zaletą wentylatorów EC serii Plug Fans jest ich kompaktowa budowa. Elektronicznie komutowany silnik z zewnętrznym wirnikiem jest mniejszy niż zespół silnik-wirnik z paskiem napędowym, co pozwala zmniejszyć wymiary obudowy. Urządzenie z wentylatorem Plug Fan jest także lżejsze, dzięki czemu łatwiej je zamontować. Wentylatory EC wymagają mniejszej ilości dodatkowego osprzętu niż wentylatory z silnikami AC, co sprawia, że w dłuższym okresie to rozwiązanie przyniesie również oszczędności z tytułu serwisu. Nie jest również wymagane połączenie paskiem jednostki napędowej z wirnikiem. Warto zauważyć, że w pomieszczeniach o podwyższonym rygorze czystego powietrza, tzw. clean rooms, nie powinno się stosować wentylatorów napędzanych silnikiem poprzez pasek, gdyż jego zużywanie się (wycieranie) może pogorszyć jakość dostarczanego powietrza.

Oczywiście wentylatory nie składają się wyłącznie z silników - bardzo ważnymi elementami są wirniki, które również ulepszono. Zmieniono geometrię i krawędzie łopatek, a także geometrię pierścieni wlotowych (zwanych potocznie lejami). Wentylatory charakteryzują się zwiększoną żywotnością dzięki mniejszemu naciskowi na łożyska nawet podczas długiego czasu pracy z maksymalną prędkością obrotową. Wirniki mają po siedem łopatek i w całości wykonane są z aluminium. Ich żywotność wynosi ponad 40 tys. godzin pracy, czyli ponad 4,5 roku ciągłej pracy z maksymalną prędkością w maksymalnej dopuszczalnej temperaturze. Oczywiście dla niższych parametrów pracy żywotność tych wentylatorów jest odpowiednio większa.

Wentylatory EC mają wbudowane funkcje płynnej regulacji obrotów. Zintegrowana elektronika w silniku pozwala na sterowanie obrotów sygnałem 0–10 VDC lub PWM, a nawet sygnałem cyfrowym poprzez RS 485 modBUS. Wentylatory mogą być także łączone w sieć i pracować na zasadzie master - slaves. Producent wprowadził również dodatkowy zewnętrzny moduł Bluetooth, który można wykorzystywać do bezprzewodowej komunikacji między komputerem (palmtopem) a wentylatorem.

Możliwość zastosowania tych wysoko sprawnych urządzeń, z łatwą regulacją obrotów i gotowym systemem montażu, z pewnością jest tym czego oczekują producenci systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.Kontakt w sprawie produktów:

ebm-papst Polska Sp. z o.o.
ul. Annopol 4A
03-236 Warszawa
tel. +48 22 6757819
www: www.ebmpapst.pl
mail: wyślij wiadomośćwentylatory kompaktowe » wentylatory osiowe » wentylatory promieniowe » dmuchawy poprzeczne » dmuchawy gazowe » dmuchawy na gorące powietrze » pompy » silniki

Facebook ebm-papst Polska Sp. z o.o.     Youtube ebm-papst Polska Sp. z o.o.     Linkedin ebm-papst Polska Sp. z o.o.     Instagram ebm-papst Polska Sp. z o.o.     Twitter ebm-papst Polska Sp. z o.o.

Partnerzy i patroni

 Wienkra    AUX    Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   Uniwersal     ebm Papst   Systherm         Mitsubishi Electric          Rosenberg Klima           Klima-Therm

 logo bartosz          Klimor         Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors          Kaisai         VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent