Rekuperatory.pl

Co wpływa na wydajność wentylacji w kuchni

data aktualizacji: 19-11-2020, 10:18 – artykuł promocyjny

Wydajność okapu kuchennego wynika z przepisów prawa budowlanego i zależy w głównej mierze od wielkości pomieszczenia, czy w kuchni jest okno oraz jaki rodzaj urządzeń będzie w niej pracować. Skuteczna wymiana powietrza oraz sprawne usuwanie zapachów i wilgoci z kuchni w dużym stopniu wynika z prawidłowo dobranej wydajności okapu kuchennego.

Zgodnie z polską normą PN 78/B-03421 zaleca się, aby możliwa była sześciokrotna wymiana całego powietrza w pomieszczeniu w ciągu godziny. W celu obliczenia wymaganej wydajności okapu dla danego pomieszczenia, należy:

 • jego kubaturę (czyli powierzchnię podłogi pomnożoną przez wysokość) pomnożyć przez sześć.

Prince - okap kuchennyCo wpływa na wydajność wentylacji w kuchni

          fot.: Prince                                               fot.: Okapykuchenne.pl

Najprostszym sposobem wyboru optymalnej wydajności okapu jest bardzo proste wyliczenie:

 • wydajność okapu (mierzona w m3/h ) na MINIMALNYM trybie pracy powinna wynikać z poniższego wzoru:
  * kubatura pomieszczenia kuchennego (m3) pomnożona przez 6 (wskaźnik),
 • wydajność okapu (mierzona w m3/h ) na ŚREDNIM trybie pracy powinna wynikać z poniższego wzoru:
  * kubatura pomieszczenia kuchennego (m3) pomnożona przez 9 (wskaźnik),
 • wydajność okapu (mierzona w m3/h ) na MAKSYMALNYM trybie pracy powinna wynikać z poniższego wzoru:
  * kubatura pomieszczenia kuchennego (m3) pomnożona przez 12 (wskaźnik).

 


Co wpływa na wydajność okapu


Jednym z ważniejszych parametrów podawanych przez producentów okapów jest wydajność. Należy jednak pamiętać, że w większości przypadków wartość ta dotyczy wydajności danego okapu w określonych warunkach (najczęściej do okapu podłączane są 2 metry rury z zagięciem 90 stopni w jej połowie), a czasami tylko silnika, jaki został w danym okapie zamontowany.

fot.: Uniwersal - wentylatory Vero-150 montowane na dachu do wspomagania pracy okapu kuchennego. Dzięki takiemu rozwiązaniu wentylacja kuchni jest prawidłowa.

Okap oraz system wentylacyjny, do którego jest podłączony stawiają opór przepływającemu przez niego powietrzu. Im dłuższą drogę ma ono do pokonania i im więcej przeszkód w postaci załamań tym mniejsza będzie wydajność faktyczna okapu. Należy zatem starać się, aby ta "droga" była możliwie najkrótsza i w miarę możliwości prosta. 

Rekuperator połączony z dedykowanymi okapami kuchennymi

fot.: ENSY - rekuperator AHU 200 Slim połączony z dedykowanymi okapami kuchennymi lub z funkcją okapu, co pozwala na jeszcze skuteczniejsze i wydajniejsze wentylowanie kuchni

 


Średnica kanału wentylacyjnego


Duże pomieszczenia kuchenne/kuchnie otwarte wymagają kanału wentylacyjnego o średnicy minimalnej 150mm (większość okapów ma wylot o takiej właśnie średnicy), a w przypadku, gdy chce się zainstalować silnik zewnętrzny 180mm i więcej. Kanały poniżej 150mm średnicy obniżają wydajność okapu i podnoszą poziom hałasu przepływającego powietrza.

Zobacz więcej >> Prawidłowa wentylacja pomieszczeń połączonych

Prince - średnica kanału wentylacyjnego

 

Poprawne podłączenie okapu do kanału wentylacyjnego


Podczas montażu okapu należy przewidzieć spadek wydajności, który może być spowodowany błędnym podłączeniem przewodu bądź zredukowaniem pola przekroju przewodu.

 • każde załamanie rury o 90 stopni, każdy dodatkowy metr rury, każda redukcja powoduje spadek wydajności.
 • zamontowanie filtra węglowego w okapie obniża jego wydajność o około 25-30 procent.

Prince - Poprawne podłączenie okapu do kanału wentylacyjnego

 

Filtry metalowe


Filtry metalowe, zwane również tłuszczowymi, to pierwszy element filtrujący opary. Od jego efektywności zależy wydajność okapu, albowiem przedostające się przez filtr metalowy cząsteczki tłuszczu osiadają na wnętrzu okapu, na silniku oraz w kanale wentylacyjnym.

W dłuższym czasie może to spowodować obniżenie wydajności silnika, zwiększenie poziomu hałasu i w efekcie końcowym awarię silnika.

Efektywność standardowych filtrów metalowych to od 40 do 80%.

Prince - Poprawne podłączenie okapu do kanału wentylacyjnego

 

Poprawna wentylacja w budynku


Podłączając okap do kanału wentylacyjnego należy upewnić się, że zapewniony będzie dopływ odpowiedniej ilości powietrza do pomieszczenia. Ważny jest również kierunek w jakim dostarczane jest powietrze. Należy unikać sytuacji tworzenia się przeciągów po przekątnej pomieszczenia.

Prince - Poprawna wentylacja w budynkuPrince - Poprawna wentylacja w budynkuOpracowanie: Redakcja
Żródło: Prince sp. z o.o.
Zdjęcia: Okapykuchenne.pl, Uniwersal


rekuperatory.pl

Partnerzy i patroni

  Wienkra     Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   ebm Papst   Systherm    Metalplast        Rosenberg Klima          Klima-Therm          Klimor          Global-Tech        Iglotech        Refsystem       Neovent     Armacell         Schiedel          Intersoft        Provent         Daikin         Ventec         Wigmors            Kaisai         Lindab          Materflex         Stiebel Eltron        Venture Industries Sp. z o.o.      Test-Therm           Systema