jesteś tu: strona główna / ogrzewanie

Optymalne grzejniki wodne c.o. dla budownictwa szkieletowego i drewnianego

artykuł promocyjny

Trendem, który można obecnie zaobserwować we współczesnym budownictwie, jest rosnąca liczba domów budowanych w technologii szkieletowej oraz domów drewnianych z bali. Popularność takich domów wynika głównie z prostoty i szybkości ich stawiania, ale także z łatwości ich ogrzania.

Domy budowane w technologii szkieletowej oraz domy z bali są obiektami z natury ciepłymi a przy tym słabo akumulującymi ciepło. Użyte do budowy „szkieletowców” materiały (drewno, płyty g-k, materiały ocieplające) są doskonałymi izolatorami ciepła, o niskim współczynniku przenikalności cieplnej a przy tym o niskiej pojemności cieplnej, zatem charakteryzuje je niska energochłonność. Obiekty te pod względem całorocznych potrzeb grzewczych zbliżone są do budownictwa pasywnego, co staje się obowiązującym standardem i jest warunkiem koniecznym, by dany budynek można było zakwalifikować do konstrukcji energooszczędnych. Zapotrzebowanie na energię cieplną używaną do ogrzewania wnętrz, wyliczone na m² powierzchni użytkowej to wartość, która według nowej dyrektywy unijnej dotyczącej budownictwa, powinna być bliska zeru.

Regulus-system - grzejnik ścienny

 

Elementy wpływające na zużycie energii dla celów grzewczych to:

  • technologia budowy,
  • wentylacja,
  • sposób ogrzewania obiektu oraz sposób jego użytkowania.


Technologie szkieletowe charakteryzuje duża łatwość w budowie i modernizacji, również kwestia rozprowadzenia instalacji nie sprawia żadnych kłopotów, trudności występują jedynie w domach z bali, w których przyjęte rozwiązania muszą być dyskretne, estetyczne, minimalnie ingerujące w konstrukcję ścian zewnętrznych i przegród.

 

 

Cechy systemu grzewczego, optymalnego dla budownictwa ciepłego, lecz o niskiej akumulacyjności to:

  • szybki dostęp do ciepła - odpowiednie źródła ciepła;
  • minimalna bezwładność cieplna - łatwo sterowalne grzejniki;
  • możliwość wykorzystywania uzysków ciepła w bilansie cieplnym - sterowanie.


Ideałem jest stworzenie systemu grzewczego gwarantującego możliwy najwyższy komfort cieplny przy możliwie najniższym zużyciu energii.                                                    

Idealnym rozwiązaniem jest system, który szybko zareaguje na potrzeby grzewcze i niewielkim nakładem energii, szybko i precyzyjnie pozwoli uzyskać zadaną temperaturę. System, który szybko ogrzeje, a który nie przegrzeje powietrza, o co łatwo w obiektach o niskiej akumulacyjności ciepła. Taki system grzewczy może być centralny - wodny, elektryczny, nadmuchowy lub niecentralny - elektryczny.

Założonego powyżej celu szybkiego i precyzyjnego grzania nie spełni ogrzewanie podłogowe, bardzo wolno reagujące na zmienne potrzeby grzewcze, nadto nie pozwalające odpowiednio wykorzystać w bilansie cieplnym obiektu pojawiających się licznych uzysków ciepła. Tylko dynamiczny system grzejnikowy sprosta tak zdefiniowanym zadaniom. Cechować go musi mała masa całkowita (masa samego grzejnik + masa zawartej w nim wody). Takimi właśnie grzejnikami są wszystkie systemy grzejnikowe firmy REGULUS-system. Wykonane z materiałów gwarantujących szybkie nagrzewanie się i stygnięcie - z miedzi i aluminium. Instalacja rozprowadzająca czynnik grzewczy może być wykonana również z miedzi lub z rur wielowarstwowych pex/al/pex. Także sposób działania regulusów (oddają ciepło poprzez konwekcję i szerokokątne promieniowanie) gwarantuje, że ciepło będzie emitowane na pomieszczenie efektywnie i równomiernie.

 

Mała masa całkowita - jakie korzyści?


Lekkie grzejniki REGULUS-system można instalować bezpośrednio na ścianach gipsowo-kartonowych, w dowolnym miejscu, bez konieczności montażu specjalnych wzmocnień.

Ich mała pojemność wodna oraz mała masa grzejników wypełnionych wodą to przede wszystkim mała bezwładność cieplna. Duża powierzchnia wymiany ciepła umożliwia efektywną pracę w szerokim zakresie temperatur czynnika grzewczego.                                                                             

Grzejniki REGULUS-system można także montować na nóżkach do posadzki (np. grzejniki niskie, wąskie, długie). W ofercie także grzejniki dwuramienne - narożne.

 

Grzejnik wewnątrz ściany - INSIDE-system


Unikalną w skali europejskiej propozycję firmy stanowią grzejniki umieszczone wewnątrz ściany, w płytkiej wnęce, ukryte za estetyczną żaluzją. Tworzą one grupę produktów pod wspólną nazwą REGULUS-system INSIDE. Jest to rozwiązanie dyskretne, estetyczne i funkcjonalne. Grzejniki te można wbudować w niemal każdą ścianę. Preferowane są ściany kolankowe, można je umieszczać wewnątrz wąskich ścianek działowych z opcją jednoczesnego grzania dwu sąsiadujące ze sobą pomieszczeń np. sypialni i garderoby. Żaluzje maskujące grzejnik będą wówczas zamontowane po obu stronach ściany. Rozwiązanie takie jest możliwie do zastosowania także w łazienkach, gdzie można zamontować grzejnik pod krawędzią wanny w jej obudowie, sprawdzi się również w kuchni połączonej z salonem - grzejnik umieszcza się w obudowie wyspy kuchennej lub w ścianach barku. Aby żaluzje lepiej komponowały się z wnętrzem mogą zostać pomalowane na dowolny kolor z palety RAL, np. kolor ściany, kafelek, mebli.

 


Grzejnik w podłodze - CANAL-system


System grzejników zabudowanych w kanale grzewczym w podłodze stanowi doskonałą alternatywę nie tylko dla grzejników ściennych lecz przede wszystkim dla ogrzewania podłogowego płaszczyznowego. Jest to również świetne rozwiązanie do zastosowania w domach szkieletowych i drewnianych. Szczególnie chętnie wykorzystywane jest ono w domach wznoszonych z bali. Przy tego typu ogrzewaniu można z powodzeniem posiadać drewniane podłogi, z desek, parkietu lub paneli. Grzejniki kanałowe grzeją szybko i efektywnie, dystansując w tym względzie tradycyjne ogrzewanie podłogowe. Ogrzewanie kanałowe gwarantuje wysoki komfort cieplny, będąc przy tym niewidocznym, nie dekomponującym wystroju wnętrza.

Podłogowe ogrzewanie kanałowe REGULUS-systemPodłogowe ogrzewanie kanałowe

Jeśli w pomieszczeniu znajdują się duże przeszklenia, kanały grzewcze stanowić w nim będą trudny do zastąpienia element dogrzewający lub ogrzewający. System kanałów grzewczych rozmieszczonych wzdłuż dużych przeszkleń ogrzewa wnikające w głąb pomieszczenia chłodne powietrze, a także działa jak kurtyna z ciepłego powietrza, osuszając szyby. Grzejniki kanałowe nie ograniczają przestrzeni, miejsce na ścianach, przypisane dotychczas niezbędnym w naszym klimacie grzejnikom ściennym można inaczej zagospodarować. Bogata oferta ażurowych podestów pokrywających kanał grzewczy, jedyny ich widoczny element, wpisze się znakomicie nie tylko w klimat domów z bali (podesty drewniane) ale też dopełni nowoczesną aranżację przestrzeni domów szkieletowych (podesty metalowe).

Regulus-system - grzejnik w podłodze CANAL-systemRegulus-system - grzejnik w podłodze CANAL-system

 

Grzejniki z wentylatorem - ścienne, wewnątrzścienne, kanałowe


By zwiększyć wydajność czyli moc grzejników, a przy tym, by zmniejszyć ich gabaryty, i jeszcze bardziej zwiększyć dynamikę ich działania, zastosować można grzejniki zaopatrzone dodatkowo w cicho pracujący wentylator. Wszystkie grupy grzejników REGULUS-system posiadają taką opcję, zarówno grzejniki ścienne REGULLUS oraz SOLLARIUS jak i grzejniki wewnątrzścienne INSIDE-system, a także grzejniki kanałowe CANAL-system. Wentylator zwiększa moc każdego grzejnika o około 30%. Powietrze szybciej się nagrzewa, a cichy trójbiegowy wentylator gwarantuje wysoki komfort użytkowania. Szczególnie duże znaczenie ma zastosowanie wentylatorów w przypadku ogrzewania kanałami grzewczymi. Ich zastosowanie stwarza możliwość istotnego ograniczenia ich wielkość i głębokości.

Regulus-system - grzejnik ściennyRegulus-system - grzejnik ścienny

 

Długowieczne grzejniki na czasie


Grzejniki REGULUS-system dobrze współpracują z niskotemperaturowymi źródłami ciepła jak kotły kondensacyjne i pompy ciepła, które są powszechnie stosowane w budownictwie energooszczędnym. Mogą także współpracować z kotłami stałopaliwowymi, gazowymi i elektrycznymi. Posiadając układ wodny zbudowany z miedzi, nadają się do każdego typu instalacji c.o. Są odporne na korozję i na zmiany ciśnienia w instalacji, co znacząco wydłuża ich czas eksploatacji. Objęte są 25-letnim okresem gwarancji na szczelność, nie wyłączając układów otwartych np. z kominkiem z płaszczem wodnym, które często wybierane są do ogrzewania domów szkieletowych. To dobra inwestycja na lata, zapewniająca to co dzisiaj dla każdego inwestora jest najważniejsze: niskie koszty ogrzewania i unikalny komfort cieplny. Technologie energooszczędne w budownictwie stwarzają  możliwość dostosowania się do obowiązujących w UE przepisów i skorzystania z przewidzianych dla budownictwa energooszczędnego dopłat inwestycyjnych.Kontakt w sprawie produktów:

REGULUS-system s.j
ul. Grażyńskiego 51
43-300 Bielsko-Biała
tel. 033 812 36 69
www: www.regulus.com.pl
mail: wyślij wiadomośćGrzejniki miedziano-aluminiowych centralnego ogrzewania:
» GRZEJNIKI ŚCIENNE: » REGULUS-system REGULLUS - z obudową górną owalną » REGULUS-system SOLLARIUS - z obudową górną płaską » OGRZEWANIE PODŁOGOWE KANAŁOWE: » REGULUS-system CANAL - z konwekcją swobodną » REGULUS-system CANAL VENT - z cyrkulacją wymuszoną wentylatorem » GRZEJNIKI WEWNĄTRZŚCIENNE: » REGULUS-system INSIDE » REGULUS-system INSIDE VENT

Zobacz szczegółową ofertę firmy

Facebook REGULUS-system s.j     Youtube REGULUS-system s.j     Instagram REGULUS-system s.j     Pinterest REGULUS-system s.j

Partnerzy i patroni

 Wienkra    AUX    Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   Uniwersal     ebm Papst   Systherm         Mitsubishi Electric          Rosenberg Klima           Klima-Therm

 logo bartosz          Klimor         Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors          Kaisai         VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent