regulus

jesteś tu: strona główna / ogrzewanie

Ogrzewanie nadmuchowe - poradnik

data aktualizacji: 15-07-2015, 11:51 – artykuł promocyjny

Aparat grzewczo-wentylacyjny jest urządzeniem, które w systemie ogrzewania nadmuchowego, ma za zadanie dostarczyć ciepło. Jego zasada działania polega na odebraniu energii cielnej z czynnika grzewczego i przekazaniu jej do otoczenia. Wentylator zasysa powietrze, które kieruje na wymiennik ciepła. Urządzeniem, które może również posłużyć do dostarczanie ciepła, jest nagrzewnica wodna. Powietrze omywając lamele wymiennika ogrzewa się i następnie wdmuchiwane jest do pomieszczenia.

Taki sposób kontrolowania temperatury w pomieszczeniu posiada szereg zalet. Wymuszony ruch powietrza zwiększa współczynnik przejmowania ciepła między powietrzem a wymiennikiem. Powoduje to wzrost sprawności urządzenia, a także jego mocy grzewczej. Dzięki konwekcji wymuszonej system ogrzewania nadmuchowego posiada małą bezwładność. Zatem za jego pomocą można w krótkim czasie zwiększyć temperaturę w pomieszczeniu. Wprawione w ruch powietrze równomiernie rozchodzi się po całym obiekcie, ogrzewając go w całej jego objętości.
 

Zehnder Bora

 

Wymagania rosną


Chcąc sprostać rosnącym wymaganiom architektów i inwestorów w zakresie estetyki wyposażenia wnętrz, firma Zehnder Polska zaprojektowała nowoczesne i niezwykle atrakcyjne pod względem wzorniczym aparaty grzewczo-wentylacyjne Zehnder Bora. Przeznaczone są one do ogrzewania i wentylacji pomieszczeń o średniej i dużej kubaturze, takich jak hale magazynowe i produkcyjne, obiekty handlowe, sale sportowe, hangary, a także salony samochodowe i ekspozycyjne. Podczas projektowania poświęcono szczególnie dużo uwagi wyglądowi aparatu, nie zapominając przy tym o tak ważnych jego cechach jak ekonomiczna eksploatacja i funkcjonalność. Udało się to osiągnąć proponując w standardowym wyposażeniu urządzenia żaluzje indukcyjne, których główną zaletą jest zwiększona efektywność ogrzewania z jednoczesnym bardzo niskim kosztem eksploatacji. Oprócz tego urządzenie cechuje niezwykle mała masa całkowita oraz wyjątkowo niski poziom szumów. Te efekty są wynikiem zastosowania w konstrukcji aparatów Zehnder Bora bardzo lekkich i trwałych materiałów, takich jak wysokiej jakości tworzywa sztuczne i aluminium, odpornych nawet na ciężkie warunki pracy panujące w przemyśle. Wykonany z aluminium front obudowy jest pokryty trwałym lakierem proszkowym, nadającym urządzeniu niezwykle atrakcyjny wygląd.

 


Zastosowanie


Aparaty grzewczo - wentylacyjne Zehnder Bora tworzą zdecentralizowany system ogrzewania. Są one zasilane wodą grzewczą, która oddając ciepło, za pośrednictwem wymiennika ciepła, podgrzewa powietrze w pomieszczeniu. Służą do ogrzewania obiektów o dużych kubaturach budownictwa ogólnego i przemysłowego, budynków użyteczności publicznej itp. Aparaty grzewczo - wentylacyjne przeznaczone są do pracy wewnątrz pomieszczeń o maksymalnym zapyleniu powietrza 0,3g/m3 oraz temperaturze od 5°C do 60°C. Z powodzeniem stosowa je można do zasilania wodą grzewczą o maksymalnej temperaturze 95°C, która przepływając przez wydajny, miedziano-aluminiowy wymiennik ciepła podgrzewa strumień powietrza przetłaczanego przez wysokiej jakości wentylator firmy ebm-papst, charakteryzujący się najwyższą niezawodnością i niewielkim poborem prądu. Zastosowane podzespoły gwarantują użytkownikom aparatów Zehnder Bora pełen komfort, wynikający zarówno z ich ekonomicznej eksploatacji jak i wieloletniej, bezawaryjnej pracy systemu grzewczego.

 


Typy urządzenia


W ofercie znajduje się 6 jednostek aparatów grzewczo – wentylacyjnych Zehnder Bora

  • Aparaty grzewczo-wentylacyjne z żaluzją indukcyjną,
  • Aparaty grzewczo-wentylacyjne ze standardową kierownicą powietrza,


Aparaty grzewczo-wentylacyjne są standardowo wyposażone w żaluzję indukcyjną (rys.1). Jednak na życzenie klienta mogą ona posiadać tradycyjną kierownicę powietrza (rys.2).  Ponadto możliwe jest wyposażenie aparatów grzewczo - wentylacyjnych w komorę mieszania.


 

Zehnder - żaluzja indukcyjna

Rys. 1

  • Żaluzja indukcyjna - odpowiedni kształt łopatek, wykonanych z anodowanego aluminium, zapewnia bardziej uregulowany przepływ strumienia powietrza oraz jego większą prędkość wylotową, dzięki czemu znacząco zwiększa się zasięg strumienia nawiewanego powietrza. Żaluzja indukcyjna powoduje intensywne wymieszanie na wylocie aparatu ciepłego, nawiewanego strumienia powietrza z chłodniejszym powietrzem z pomieszczenia. Dzięki temu obniża się temperatura strumienia nawiewanego powietrza, a tym samym zwiększa się jego zasięg, szczególnie przy wysokich temperaturach czynnika grzewczego.

Zastosowanie żaluzji indukcyjnej zapobiega gromadzeniu się pod stropem warstw ciepłego powietrza, a tym samym przyczynia się do obniżenia kosztów ogrzewania. Żaluzja indukcyjna posiada mechanizm sprzęgający, który umożliwia jednoczesną nastawę kąta nachylenia wszystkich łopatek.
 

Zehnder - standardowa kierwonica powietrza

Rys. 2


  • Standardowa kierownica powietrza - każda łopatka regulowana jest niezależnie, płynna regulacja kąta pochylenia, pozwala na dowolne ukierunkowanie strumienia powietrza.

Zehnder - tabela

 

Możliwe sposoby montażu


Aparaty grzewczo - wentylacyjne Zehnder Bora mogą być montowane do przegród pionowych i poziomych w dowolnej pozycji. Konsola montażowa (wyposażenie opcjonalne) umożliwia montaż urządzenia równolegle, pod kątem 30° lub 45° do przegród poziomych, pionowych oraz do wąskich filarów. Konsola umożliwia obrót urządzenia wokół jej miejsc łączenia z urządzeniem.
 

Zehnder - sposoby montażu

 

 

Nagrzewnica indukcyjna ma o 30% większy zasięg strumienia nawiewanego powietrza!

 

Zehnder - nagrzewnica

 
Opracowanie: Redakcja
Żródło: Zehnder Polska sp. z o.o.


Partnerzy i patroni

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       ebm Papst      VTS      Uniwersal     Metalplast        Rosenberg Klima        Klima-Therm         Klimor         Global-Tech        Iglotech        Refsystem       Neovent     Armacell         Schiedel          Intersoft        Provent         Daikin         Ventec         Wigmors         Flop System Sp. z o.o.        Kaisai         Lindab          Materflex         Stiebel Eltron        Venture Industries Sp. z o.o.      Test-Therm          

Systema
       Wienkra