jesteś tu: strona główna / ogrzewanie

Ogrzewanie powietrzne LEGALETT

data aktualizacji: 06-12-2012, 09:15 – artykuł promocyjny

System grzewczy Legalett jest najmniej awaryjnym i najbardziej bezpiecznym systemem ogrzewania podłogowego. Stanowi on połączenie konstrukcji płyty fundamentowej z podłogowym systemem grzewczym. System ogrzewania powietrznego Legalett zabezpiecza budynek przed wilgocią i jej skutkami, a także zapewnia stabilną temperaturę, komfort cieplny i niższe koszty eksploatacji.

 

 

Projektowanie - współpraca z inwestorem

 

Każdy fundament Legalett projektowany jest indywidualnie w zależności od wymagań gruntowych i konstrukcyjnych budynku. Podstawą projektu jest dokumentacja budowlana wraz z badaniami gruntowymi oraz plan rozmieszczenia pomieszczeń. W oparciu o dokumentację projektową powstaje doskonale dopasowana do budynku i potrzeb klienta płyta fundamentowa wraz z podłogowym systemem grzewczym.


Zaletą płyty fundamentowej jako konstrukcji nośnej jest przenoszenie obciążenia z budynku na grunt poprzez zwiększoną powierzchnię, co umożliwia budowę w przypadku gruntów o małej nośności lub podatnych na osiadanie. Jako, że płyta fundamentowa posadowiona jest płytko, bez wykonywania wykopów można ją stosować na terenach o wysokim poziomie wody gruntowej.

System grzewczy, podobnie jak konstrukcja płyty, jest liczony i projektowany dla każdego budynku indywidualnie. Projektując ogrzewanie bierze się pod uwagę rodzaj domu, ściany, podłogę, strop. Oblicza się zapotrzebowanie ciepła dla poszczególnych pomieszczeń i tak dobiera rozkład systemu grzewczego, aby zaspokoić potrzeby energetyczne każdego z osobna. Firma Legalett dokłada wszelkiej staranności, aby projektowany system był jak najbardziej efektywny i dopasowany do potrzeb odbiorcy. Cały projekt jest dostarczany Inwestorowi przed przystąpieniem do budowy, żeby wykonawca miał czas na zapoznanie się z dokumentacją i naniesienie ewentualnych uwag.

 

Legalett - projektowanie systemu grzewczego

 

Przy projektowaniu konstrukcji fundamentu firma Legalett kieruje się normami i zasadami przyjętymi w budownictwie. Natomiast przy projektowaniu systemu grzewczego cenny jest bezpośredni kontakt z inwestorem. Plan rozmieszczenia pomieszczeń, umieszczenie centrali grzewczych, rozplanowanie termostatów, gdzie ma być zimna spiżarka, jaką temperaturę lubimy w sypialni? Czy planujmy w salonie duże powierzchnie okienne, a może wyburzymy jakieś ściany? Od zastanowienia się nad tymi czy podobnymi kwestiami zależy komfort mieszkania na wiele lat. Dlatego warto podzielić się uwagami z projektantem systemu grzewczego, a po przygotowaniu projektu systemu grzewczego przyjrzeć się mu pod kątem naszych planów, wymagań i wygody.

 

 

System grzewczy Legalett - korzyści

 

System grzewczy Legalett to nietypowe rozwiązanie jak na podłogówkę, otwierające całkiem nowe możliwości dla użytkownika. Jest najmniej awaryjnym i najbardziej bezpiecznym systemem ogrzewania podłogowego. Polega na rozprowadzeniu ciepłego powietrza w kanałach zatopionych w płycie fundamentowej. Kanały te tworzą obiegi zamknięte pod całą powierzchnią budynku. Nagrzana płyta działa na zasadzie „akumulatora” ciepła, który oddaje tyle energii cieplnej, ile wynika z zapotrzebowania w danej chwili. Nie istnieje niebezpieczeństwo awaryjnych przecieków wody czy zamarznięcia instalacji wodnej. System grzewczy działa jako podstawowe ogrzewanie dla całego budynku. Temperaturą można sterować w każdym pomieszczeniu. Rozkład temperatury  jest zbliżony do idealnego ze względu na fizjologię człowieka: nasze stopy są ciepłe, natomiast na wysokości głowy temperatura spada.

Ogrzewanie płytowe pozwala zaoszczędzić przestrzeń podokienną wolną od kaloryferów, zapewniając jednocześnie komfortową temperaturę wnętrza. Obsługa eksploatacyjna systemu jest bardzo prosta  - ogranicza się jedynie do obsługi termostatu naściennego umieszczonego w ogrzewanym pomieszczeniu. W odróżnieniu od innych systemów ogrzewania podłogowego, Legalett może być stosowany z każdym rodzajem podłogi, co w żadnym stopniu nie zakłóca procesu ogrzewania. Przy zwykłych warunkach eksploatacyjnych płyta nigdy nie osiąga wysokich temperatur. Temperatura podłogi 22°C do 24°C zapewnia brak prądów konwekcyjnych powietrza. Dzięki temu kurz nie podnosi się i pozostaje na poziomie podłogi, co jest dużą zaletą w przypadku chorób na tle alergicznym. Ciepłe powietrze płynące w fundamencie Legalett krąży w obiegu zamkniętym, w ten sposób wykluczone jest zanieczyszczenie powietrza czynnikami wywołującymi alergie. Ogrzewanie podłogowe nie unosi kurzu z bakteriami i drobnoustrojami, nie wysusza powietrza i nie jonizuje go niekorzystnie.

 

Legalett - projektowanie

 

 

Przed zabetonowaniem fundamentu

 

Po przekazaniu inwestorowi projektu konstrukcyjnego i projektu systemu grzewczego, firma Legalett przygotowuje kompletny pakiet materiałów. Po skompletowaniu, system jest wysyłany transportem firmy bezpośrednio na plac budowy. Konstrukcja fundamentu i systemu grzewczego Legalett jest bardzo prosta i szybka w montażu. Wszystkie jej składniki są wcześniej przygotowane, odpowiednio przycięte i częściowo zmontowane. Składanie ich polega na rozłożeniu według projektu gotowych już elementów. Przed wysyłką materiałów ekipa firmy Legalett przygotowuje grunt pod płytę.

Płytowy Fundament Grzewczy Legalett ma rekordowo krótki cykl budowy - fundament o wielkości do 130 m2 budowany jest w ciągu 5 do 7 dni  - przyspiesza to znacznie budowę domu i w ten sposób również obniża jej koszty. Tak krótki czas budowy oraz to że inwestor otrzymuje niejako dwa w jednym (fundament + ogrzewanie) to duży plus, w ciągu zaledwie jednego tygodnia naprawdę dużo się dzieje: prace ziemne, rozłożenie przyłączy kanalizacyjnych, elementów brzegowych i styropianu, zbrojenie, system grzewczy … . To wszystko w zaledwie jeden tydzień.

 

 

Termoizolacja

 

Fundament Grzewczy Legalett to dobrze zaprojektowana i wykonana inwestycja. Jego unikalna budowa oraz własność akumulowania ciepła uniemożliwia przenikanie wilgoci do betonu, a co za tym idzie stabilizuje temperaturę budynku. W pomieszczeniach zapewnia prawidłowy rozkład temperatury, gwarantując komfort cieplny użytkownikom oraz niższe koszty eksploatacji.

Ilość izolacji wykorzystana przy budowie naszego fundamentu minimalizuje (lub wręcz wyklucza) straty ciepła przez podłogę i pozwala otrzymać budynek energooszczędny (przy odpowiedniej izolacji termicznej pozostałych przegród).

Żeby system grzewczy Legalett działał poprawnie, był energooszczędny i ekonomiczny, również budowany przez nas budynek powinien spełniać takie normy jakie spełnia fundament firmy. Właściwie dobrane ocieplenie budynku zmniejsza koszty ogrzewania i sprawia, że w domu panuje przyjemna atmosfera i nie wieje nam po plecach.

 

 

Szybkie wprowadzenie się do budynku

 

Gdy budynek znajduje się w stanie surowym zamkniętym, system Legalett umożliwia nam osuszenie budynku poprzez zastosowanie specjalnych agregatów budowlanych. Dzięki temu wcześniej wykończymy wnętrza i szybko wprowadzimy się do suchego, gotowego do zamieszkania budynku .

 

 

Uniwersalność - możliwość stosowania różnych źródeł energii

 

Powietrze w podłogowym systemie grzewczym Legalett można podgrzewać przy pomocy różnych źródeł ciepła np.: przez piece gazowe, olejowe, pompy ciepła, kominek, elektrociepłownię czy też elektrykę. Dopasowanie do każdego niemal źródła ciepła uzyskuje się poprzez zastosowanie odpowiedniej jednostki grzewczej (grzałka elektryczna lub wodne wymienniki ciepła). Ta uniwersalność pozwala na przejście w każdej chwili na najbardziej ekonomiczny rodzaj ogrzewania. Zmiana ta nie pociąga za sobą żadnych poważnych remontów.

 

Legalett - projektowanie

 

 

Dane techniczne:

 

 • Konstrukcja: płyta żelbetowa gr. 20 cm posadowiona na żwirowej podsypce gr. min. 30 cm i połączona z drenażem opaskowym
 • Beton: klasy C-16/20
 • Zbrojenie: siatki zgrzewane z prętów stalowych
 • Izolacja termiczna: twarde płyty styropianowe (EPS, XPS, Hydro) ułożone bezpośrednio na podłożu (gr. izolacji wg projektu, standardowo od 20 cm).
 • System grzewczy: rury PP50 lub rury Spiro 100

 

 

Zastosowanie:

 

Płytowy fundament grzewczy stosuje się we wszystkich typach budynków, począwszy od obiektów jednorodzinnych, jedno- i wielokondygnacyjnych (wille, bliźniaki, domy szeregowe) poprzez obiekty użyteczności publicznej (przedszkola, szkoły, kościoły, pawilony handlowe, obiekty sportowe, hale przemysłowe i inne).

Każdy fundament Legalett projektowany jest indywidualnie w zależności od wymagań gruntowych i konstrukcyjnych budynku. W oparciu o dokumentację projektową powstaje doskonale dopasowana do budynku płyta fundamentowa wraz z podłogowym systemem grzewczym, idealnie zabezpieczona przed wilgocią i radem pochodzenia gruntowego.

 

 

Zalety:

 

 • Jedna inwestycja zapewnia inwestorowi wykonane w tym samym czasie : fundament oraz system grzewczy dla całego domu,
 • Krótki czas budowy od 4 do 7 dni oraz możliwość posadowienia budynku w trudnych warunkach gruntowych, na gruntach słabonośnych,
 • Zastosowanie ogrzewania podczas budowy zapewnia szybkie wysychanie betonów i tynków oraz zapobiega powstawaniu wilgoci i pleśni,
 • Zdolność akumulowania ciepła w płycie betonowej co przy zastosowaniu taryfy nocnej zapewnia oszczędność na zużyciu energii elektrycznej nawet do 20% w stosunku do tradycyjnych systemów grzewczych,
 • Źródło ciepła znajdujące się w płycie eliminuje straty ciepła wynikające z przesyłania,
 • Zastosowanie powietrza jako nośnika energii cieplnej wyklucza awaryjne przecieki wody i zamarznięcie instalacji wodnej, a przyjazna temperatura podłogi (od 21 do 24°C) i brak prądów konwekcyjnych powietrza wyklucza zanieczyszczenie powietrza czynnikami wywołującymi alergię,
 • System grzewczy LEGALETT może funkcjonować jako samodzielny system grzewczy przy tradycyjnych fundamentachOpracowanie: Redakcja
Żródło: Legalett Polska Sp. z o.o.


Partnerzy i patroni

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       ebm Papst      VTS      Uniwersal     Metalplast        Rosenberg Klima        Klima-Therm         Klimor         Global-Tech        Iglotech        Refsystem       Neovent     Armacell         Schiedel          Intersoft        Provent         Daikin         Ventec         Wigmors         Flop System Sp. z o.o.        Kaisai         Lindab          Materflex         Stiebel Eltron        Venture Industries Sp. z o.o.      Test-Therm          

Systema
       Wienkra