Rekuperatory.pl

Serwis instalacji wentylacyjnej w domu jednorodzinnym

data aktualizacji: 05-05-2015, 11:03 – artykuł promocyjny

Jakość powietrza, którym oddychamy jest bardzo ważna dla samopoczucia i zdrowia każdego człowieka. Dlatego też warto zadbać, aby powietrze w naszych domach było czyste i świeże. Najlepiej już na etapie budowy domu zaplanować system wentylacji mechanicznej. Ponadto należy także pamiętać, że instalacja wentylacyjna musi co pewien czas być poddawana przeglądom i musi być serwisowana. Można oczywiście zlecić wykonanie tych czynności specjalistycznej firmie, ale wiąże się to z kosztami. Aby ich uniknąć można poznać podstawy serwisu.

 

Centrum Klima - flitry standardowe do central wentylacyjnych
 

 

Kontrola stanu filtrów wentylacyjnych

 

Podstawową rzeczą, jaką powinniśmy kontrolować jest stan filtrów wentylacyjnych. Zalecane jest sprawdzanie ich, co miesiąc. Warto również je czasem odkurzyć. Zwykle będą wymagały wymiany, co trzy miesiące lub co pół roku. Należy jednak pamiętać, że istnieją sytuacje, w których zużywają się one szybciej. Przykładem może być np. suche lato lub remont w domu, który generuje dużą ilość pyłu i kurzu.

Ważne jest regularne sprawdzanie stanu filtrów, aby wymienić je na czas. Można w tym celu zamontować tzw. presostaty automatycznie monitorujących spadek ciśnienia na filtrze i sygnalizujących konieczność ich wymiany, ale przy regularnym sprawdzaniu stanu filtrów nie jest to konieczny wydatek. Ich koszt wynosi około 100 zł. Dobry stan filtrów jest nie tylko gwarancją dobrego zdrowia domowników, ale także przedłuża czas bezawaryjnej pracy centrali wentylacyjnej.

 


Centrum Klima - centrala wentylacyjna Kinetic VENT-AXIA

 

 

Przegląd okresowy centrali wentylacyjnej

 

Drugim bardzo ważnym elementem instalacji wentylacyjnej, który wymaga regularnych przeglądów, jest centrala wentylacyjna. Sprawność i jej bezawaryjne działanie zależy w dużej mierze od kontroli stanu technicznego. Serwis potrzebny jest nie rzadziej niż raz na 3 lata, ale nie ma konieczności wykonywania go częściej niż raz na rok. Taki przegląd możemy oczywiście również zlecić wyspecjalizowanej firmie, ale w większości możemy wykonać go sami.
W ramach przeglądu okresowego powinniśmy sprawdzić:


  • stan wymiennika ciepła i jego ewentualne czyszczenie - najczęściej wymaga on czyszczenia po wielu latach, ale brak dbałości o filtry może ten czas znacznie skrócić,
  • czystość wnętrza centrali wentylacyjnej,
  • filtry powietrza i w razie konieczności dokonać wymiany,
  • drożność przewodów odpowiedzialnych za odprowadzanie skroplonej wody,
  • niezabudowane elementy instalacji wentylacyjnej,
  • drożność kratek wlotu i wylotu powietrza - tę czynność powinniśmy wykonywać regularnie (np. raz na miesiąc),
  • regulację systemu wentylacyjnego,
  • wszystkie systemy rekuperatora,
  • elementy, które nie są automatycznie monitorowane przez centrale wentylacyjną,
  • ustawienia central.

 

Centrum Klima - Przewód aluminiowy półelastyczny S-Flex?

 

 

Przewody wentylacyjne - jak często je czyścić


Ten element instalacji wentylacyjnej wymaga najmniej naszej uwagi. Przewody należy czyścić co 4 - 6 lat. Warto pamiętać, że w dobrze eksploatowanej instalacji zwykle zanieczyszczona jest część odpowiedzialna za wywiewanie powietrza oraz ewentualnie przewód doprowadzający powietrze z zewnątrz budynku do centrali wentylacyjnej. Skontrolować należy jednak całe wnętrze systemu wentylacyjnego.

 

 

Po co serwisować instalację

 

Dzięki serwisowi instalacji wentylacyjnej możemy zapewnić sobie bezawaryjne działanie sytemu, a tym samym nieprzerwany komfort wynikający z wysokiej jakości powietrza. Ponadto, regularny i profesjonalnie przeprowadzany serwis zmniejsza koszty eksploatacji systemu. Urządzenia pracują wydajniej i nie ulegają awariom. Planując serwis możemy nie tylko efektywnie zarządzać wydatkami, ale także zaoszczędzić sobie stresu i dodatkowych kosztów wynikających z zaniedbań.


 Opracowanie: Redakcja
Autor: Sławomir Kubiczek, Kierownik Produktu ds. Urządzeń Klimatyzacyjnych Centrum Klima


Partnerzy i patroni

  Wienkra     Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   ebm Papst   Systherm    Mitsubishi Electric        Rosenberg Klima          Klima-Therm          Klimor        Systema          Iglotech        Refsystem          Armacell         Schiedel      Venture Industries Sp. z o.o.Intersoft        Provent Vents        Daikin         Ventec         Wigmors            Kaisai         Lindab          Matervent         Stiebel Eltron     Test-Therm           Global-Tech

Temat miesiaca

Liquid Technologies