Wienkra

Klimatyzacja - luksus czy konieczność

data aktualizacji: 05-05-2015, 11:03 – artykuł promocyjny

Jeszcze do niedawna urządzenia klimatyzacyjne kojarzyły nam się z luksusowymi wnętrzami o wysokim standardzie. Dziś stają się powszechnym wyposażeniem pomieszczeń codziennego użytku: centrów handlowych, restauracji, biur, a także prywatnych mieszkań.

 

 

Co wpływa na wzrost popularności klimatyzacji w Polsce

 

Wpływ na rozwój klimatyzacji w Polsce ma wiele czynników. Przede wszystkim polska gospodarka wciąż pozostaje w fazie wzrostu i pojawiają się coraz to nowe inwestycje. Równocześnie rosną wymogi dotyczące standardu wykończenia pomieszczeń. Wszystkie nowe budynki usługowo-produkcyjne wyposażane są w wentylację i klimatyzację oraz muszą posiadać certyfikaty energetyczne uwzględniające zyski i straty ciepła.

Dodatkowo nie bez znaczenia pozostaje fakt, że Polska została gospodarzem Euro 2012. Dzięki temu w Polsce powstaje dużo budynków komercyjnych, takich jak: hotele, restauracje i obiekty sportowe. Podobnie jest też z aptekami – na przykład w tym roku weszło w życie prawo, które nakazuje, aby wszystkie apteki zostały sklimatyzowane. W następnych latach należy się liczyć z tym, że normy prawne będą rozszerzane o kolejne branże.

Dużą rolę odgrywają również czynniki sezonowe - tegoroczne lato było wyjątkowo długie i upalne. Klimatyzatory zostały wprost wysprzedane z magazynów i na nowe urządzenia często trzeba było czekać nawet 6 tygodni. Dlatego też już dziś warto pomyśleć o zakupie urządzeń klimatyzacyjnych, gdyż w czasie gorącego lata często staje się to dużo trudniejsze do zrealizowania.

Na koniec warto dodać, że dzięki coraz większej konkurencyjności na rynku firm produkujących klimatyzatory, urządzenia te stają się coraz tańsze, a co za tym idzie coraz bardziej dostępne dla każdego z nas.

 

 

Dlaczego w ogóle zakładać klimatyzację. Po co ona jest potrzebna

 

Coraz większą uwagę przykładamy do komfortu w domu, jak i w pracy, a temperatura na odpowiednim poziomie jest kluczowa dla normalnego funkcjonowania człowieka. Za pomocą klimatyzacji staramy się wyeliminować niekomfortowe wahania temperatur w ciągu roku.

Niewątpliwym plusem klimatyzatorów jest również fakt, że urządzenia te posiadają szerszy zakres - nie tylko służą do chłodzenia w lato, ale bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku dogrzewania pomieszczeń w okresie jesień-zima.

Można również zaobserwować, że rośnie rola jakości powietrza w pomieszczeniach, a filtry stosowane w klimatyzatorach pomagają oczyszczać powietrze, naturalnie pod warunkiem regularnego serwisowania urządzeń.

 

 

Jak zmieniają się wymagania użytkowników końcowych i jakie trendy można zaobserwować na rynku klimatyzacji

 

Klienci coraz mniejszą uwagę przykładają do ceny, a coraz istotniejszymi aspektami stają się jakość wykonania, klasa energooszczędności oraz parametry pracy urządzenia.

Jednocześnie rośnie świadomość ochrony środowiska, dlatego też producenci i dystrybutorzy podążając za tym trendem proponują jak najbardziej przyjazne środowisku rozwiązania – obecnie na rynku przeważają urządzenia charakteryzujące się najwyższa A klasa energooszczędności. Wymieniono również czynnik R407c na czynnik dużo bardziej ekologiczny - R410a. Dzięki tej zmianie udało się o około 20% zmniejszyć wydatki na energię elektryczną. Dodatkowo klimatyzatory stają się coraz cichsze i podlegają minimalizacji. Niestety coraz mniejsze rozmiary urządzenia nie ułatwiają jego serwisowania, gdyż trudniej dotrzeć do wszystkich niezbędnych miejsc.

Inną ciekawą tendencją, jaką można zaobserwować na rynku klimatyzacji jest fakt, że klienci, coraz częściej decydują się na rozwiązania multi, które pozwalają chłodzić jedną jednostką zewnętrzną kilka pomieszczeń. Dzięki takiemu rozwiązaniu układ jest dużo bardziej energooszczędny.

Zauważa się też coraz większe zainteresowanie jednostkami inwerterowymi, które są średnio o 40% bardziej energooszczędne niż zwykłe jednostki on off. Wyższa cena tych urządzeń często zwraca się już po pierwszym roku eksploatacji.

 

 

Czym się różnią takie urządzenia inwerterowe od on off i dlaczego warto zainwestować w wyższej klasy urządzenia

 

Urządzenia ON/OFF działają cyklicznie na zasadzie włącz-wyłącz, zatem w przypadku uruchomienia klimatyzatora sprężarka pracuje na pełnych obrotach, aż do uzyskania zadanej temperatury, po tym czasie sprężarka jest wyłączana. Po wzroście temperatury w pomieszczeniu o 2°C urządzenie jest załączane i cały proces jest powtarzany.

Urządzenia inwerterowe z kolei po włączeniu wchodzą średnio na dwa razy większe obroty i szybciej uzyskują zadaną temperaturę. Po jej osiągnięciu płynnie zmniejszają obroty, dzięki temu w rezultacie uzyskujemy cichszą pracę i dużo mniejsze zużycie energii. Poza tym urządzenia inwerterowe są dużo bardziej precyzyjne, dlatego otrzymujemy mniejsze wahania temperatur w pomieszczeniu (tylko 1°C). Warto też nadmienić, że ciągła i płynna praca urządzenia zwiększa żywotność klimatyzatora.

 

 

A kiedy tańsze urządzenia są dobrą alternatywą? Jakie są plusy stosowania tańszych rozwiązań takich jak np. Galanz

 

Powszechnie przyjmuje się, że tańsze urządzenia są bardziej awaryjne niż urządzenia uznanych marek. Z doświadczenia firmy centrum Klima wynika, że z roku na rok pojawiają się nowe firmy, które próbują szybko i tanio sprzedać urządzenia nie martwiąc się potem o ich pracę i satysfakcję klienta. Takie firmy są powodem niepochlebnej opinii o tańszych klimatyzatorach.
 

Centrum Klima - klimatyzator Galanz


Misją firmy Centrum Klima od początku istnienia było udostępnianie jak najszerszemu gronu odbiorców jak najlepszych rozwiązań. Dlatego Centrum Klima S.A. od ponad 10 lat z powodzeniem sprzedaje urządzenia marki Galanz, jednego z największych producentów klimatyzatorów. Według badań firmy awaryjność tych urządzeń szacowana jest na poziomie 1-3%. Taki wynik gwarantuje satysfakcję klienta za rozsądną cenę. Dodatkowo firma zapewnia swoim klientom wszystkie części serwisowe do tych urządzeń, nie tylko w trakcie 3-letniej gwarancji, ale również po jej wygaśnięciu. Centrum Klima ciągle wprowadza do swojej oferty nowe, coraz bardziej konkurencyjne modele, które często nie ustępują klimatyzatorom wyższej klasy. Dzięki temu co roku przybywa firmie klika tysięcy zadowolonych klientów.Opracowanie: Redakcja
Autor: Sławomir Kubiczek, Kierownik Produktu ds. urządzeń klimatyzacyjnych


Partnerzy i patroni

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       ebm Papst      VTS      Uniwersal     Metalplast        Rosenberg Klima        Klima-Therm         Klimor         Global-Tech        Iglotech        Refsystem       Neovent     Armacell         Schiedel          Intersoft        Provent         Daikin         Ventec         Wigmors         Flop System Sp. z o.o.        Kaisai         Lindab          Materflex         Stiebel Eltron        Venture Industries Sp. z o.o.      Test-Therm          

Systema
       Wienkra