Rekuperatory.pl

Prawidłowa wilgotność powietrza w domu i mieszkaniu

artykuł promocyjny

Mianem wilgotności powietrza określa się zawartość pary wodnej w powietrzu. Na wilgotność wpływa wiele czynników. Odczucie stężenia pary wodnej oddziaływuje na funkcjonowanie ludzkiego organizmu oraz budynku (meble, podłogi, sprzęt), dlatego warto zadbać o jej właściwe proporcje. Jaka zatem jest prawidłowa wilgotność powietrza w domu i mieszkaniu?

Minimalne wartości określa polska norma PN 78/B-03421, i tak są to:

  • w pomieszczeniach zamkniętych prawidłowa wilgotność powietrza powinna kształtować się na poziomie 30-65%
  • człowieka najlepiej się czuje przy wilgotności rzędu 40-60%
  • w domu wilgotność powietrza nie powinna spaść poniżej 30%

 

Venture Industries - czujnik wilgotności powietrza HIG-2

fot.: Venture Industries czujnik wilgotności HIG-2

 

Wilgotność powietrza w domu zmienia się wraz z porami roku i stanem pogody za oknem. Szczególnie niekorzystny jest zimowy okres grzewczy, gdy na dworze panują mrozy. Wtedy każdy chętnie odkręca grzejniki na najwyższą moc przyczyniając się tym samym to wysuszenia powietrza w mieszkaniu. Dodatkowo brak odpowiedniego wietrzenia pomieszczeń wpływają na spadek wilgotności do poziomu nawet poniżej 20%. Jest to niekorzystne zjawisko objawiające się suchością ust i przegród nosowych. W czasie dłuższego przebywania w takim pomieszczeniu narażamy sie na drapanie w gardle czy trudności w oddychaniu. Sprzyja to również rozdrażnieniu i ogólnemu złemu samopoczuciu. Człowiek staje się ociężały i ospały. Podobne reakcje można zaobserwować w elementach drewnianych w naszym domu - pojawiają się szczeliny w meblach i parkiecie a drzwi ciężko się domykają. 
 

Sprawdź również:

Jak zabezpieczyć dom przed wilgocią

Komfort cieplny a syndrom chorego budynku


Największe stężenie pary wodnej w powietrzu obserweuje się w trakcie upalnego lata, kiedy dodatkowo występują obfite opady deszczu. W takim układzie wartość wilgotności powietrza może wzrosnąć nawet do 80-90%. Nadmiar wilgoci również nie służy naszemu zdrowiu i samopoczuciu. Tak duże nasycenie powietrza parą wodną powoduje odczucie chłodu oraz bóle głowy. Nadmiar wilgotności sprzyja chorobom górnych dróg oddechowych, a w domu powoduje powstawanie plam wilgoci na ścianach, które z czasem mogą przybrać postać grzyba oraz tak zwane "spocenie" szyb i luster. Dodatkowo nie odprowadzany na zewnątrz przesyt pary wodnej powoduje odklejanie się tapet i dłuższy okres schnięcia prania. 

Zakres optymalnej temperatury i wilgotności powietrza w budynku

fot.: Zakres optymalnej temperatury i wilgotności powietrza w budynku

 


WILGOTNOŚĆ POWIETRZA - przeczytaj również:


 



Opracowanie: Redakcja
Żródło: Redakcja
Zdjęcia: Venture Industries




Partnerzy i patroni

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji    Rosenberg Klima    ebm Papst    Systherm        Mitsubishi Electric                     

 logo bartosz          Klimor        Klima-Therm      Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent