venture

Rekuperatory.pl

Wszystko o rekuperacji

data aktualizacji: 01-08-2017, 06:21 – artykuł promocyjny

Rekuperacją nazywamy proces odzyskiwania energii cieplnej w celu jej ponownego wykorzystania. Energia cieplna jest odzyskiwana z wszelkiego rodzaju gazów odpadkowych oraz spalin. Zjawisko rekuperacji wykorzystywane jest w układach wentylacyjnych. Proces rekuperacji w wentylacji, polega na odzyskiwaniu ciepła z wywiewanego, zużytego powietrza oraz oddaniu tego ciepła do powietrza nawiewanego. Jednakże świeże powietrze nie miesza się z powietrzem zużytym. Napływające do budynku świeże powietrze ma temperaturę zbliżoną do temperatury, jaka panuje wewnątrz pomieszczenia. Dzięki temu wystarczy je tylko dogrzać, co wymaga mniejszego zużycia energii.
 

rekuperacja - Iglotech

fot.: Iglotech

Rekuperacja odbywa się dzięki urządzeniu, które nazywa się rekuperatorem. Rekuperator jest często nazywany centralą wentylacyjną, która jest najważniejszym elementem systemu wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła. W rzeczywistości jednak rekuperator jest jedynie jednym z jej elementów.

 

Rekuperacja - przeczytaj również:

Eksploatacja rekuperatorów - na co zwrócić uwagę Czy w każdym domu można wykonać rekuperację Rekuperator - kiedy i gdzie zamontować
Eksploatacja rekuperatorów - na co zwrócić uwagę Czy w każdym domu można wykonać rekuperację Rekuperator - kiedy i gdzie zamontować


 


Zasada działania rekuperatora

 

 • Proces wprowadzania świeżego powietrza

Świeże powietrze jest pobierane za pomocą czerpni, która znajduje się na zewnątrz budynku. Następnie przy użyciu kanałów wentylacyjnych jest transportowane do centrali wentylacyjnej. Skąd trafia do wymiennika ciepła, ale najpierw powietrze to przechodzi przez filtr. Dzięki wymiennikowi ciepła w zimie powietrze jest podgrzewane  a w lecie chłodzone. Centrala wentylacyjna posiada wbudowany wentylator, dzięki któremu odbywa się przepływ powietrza do zaizolowanych termicznie kanałów. Kanały te rozprowadzają powietrze po całym budynku. 
 

 • Proces odprowadzania zużytego, zanieczyszczonego powietrza z wnętrza

Zużyte, zanieczyszczone powietrze jest wyciagane z pomieszczenia za pośrednictwem kratek wywiewnych, a następnie kanałami wywiewnymi kierowane jest do centrali. W centrali przy użyciu wentylatora wyciągowego odbywa się transport powietrza przez filtr do rekuperatora. W wymienniku następuje proces "odebrania" z zużytego powietrza ciepła lub zimna. Po przepłynięciu przez kanały powietrze kierowane jest do wyrzutni powietrza, przez którą jest wyrzucane na zewnątrz budynku.
 

Ventia - rekuperator KOMFOVENT REGO 600 HE-EC-C4Ventia - rekuperator KOMFOVENT REGO 600 HE-EC-C4

fot.: Ventia

 

Zobacz więcej informacji:

 


Budowa rekuperatora


Rekuperator składa się z następujących elementów:

 • obudowy, która jest istotnym elementem rekuperatora, bowiem ma ona wpływ na komfort jego użytkowania. Powinna ona być izolowana termicznie i akustycznie, aby ograniczyć straty energii i obniżyć poziom hałasu emitowanego przez wentylatory.
 • wymiennika ciepła, nazywany często sercem rekuperatora, gdyż to właśnie wymiennik ciepła odpowiedzialny jest za spełnienie podstawowej funkcji rekuperatora - odzysk energii cieplnej.Wymienniki dzielą się na krzyżowe, przeciwprądowe spiralne, przeciwprądowe proste, obrotowe.
 • filtrów, których zadaniem jest oczyszczanie powietrza z zanieczyszczeń i pyłków, aby nie dostawały się one do pomieszczeń. Znajdują się one przy otworze nawiewnym i wywiewnym. Można ponadto zamontować sobie dodatkowe filtry wyższej jakości, zabezpieczające powietrze przed drobnoustrojami i bakteriami.


Flop System - Budowa rekuperatora RekuEKO

fot.: Flop System

  

 • wentylatorów: wywiewnych i nawiewnych, których zadaniem jest wprawienie powietrza w ruch, gdy ciąg grawitacyjny jest za słaby. Praca tych wentylatorów powinna być sterowana automatycznie. Ponadto rekuperator powinnien być wyposażony w wentylatory wyższej klasy, bo od tego zależy poziom hałasu i żywotność urządzenia.
 • sterownika, który reguluje pracę wentylatorów i temperaturę powietrza oraz jego ilość. Zainastalowane czujniki włączają lub wyłączają działanie wentylatorów w odpowiednim momencie.
 • wyposażenia dodatkowego - w skład wyposażenia dodatkowego mogą wchodzić urządzenia, które mają na celu poprawę pracy rekuperatora. Takimi urządzeniami są np. dodatkowe, dokładne filtry, które montowane są za wymiennikiem ciepła. Służą one do dokładnego oczyszczenia powietrza z zanieczyszczeń. W skład doadtkowego wyposażenia mogą wchodzić ponadto urządzenia, które zabezpieczają przed oszronieniem, takie jak:


1. nagrzewnica elektryczna lub automatyczne zmniejszanie przepływu powietrza nawiewanego
2. nagrzewnica wtórna, ktra służy do ogrzania powietrza nawiewanego przy bardzo niskich temperaturach na zewnątrz, wtedy, gdy wymiana ciepła jest niewystarczająca.

Dodatkowo rekuperator może być także wyposażony w czujniki zabrudzenia filtrów zapobiegające napływowi zanieczyszczonego powietrza. Wyposażenie dodatkowe stanowi również obejście letnie, czyli drugi obieg powietrza wyłączający z użytku wymiennik ciepła, w czasie kiedy temperatury wewnętrzna i zewnętrzna są do siebie zbliżone lub gdy na zewnątrz panuje upał. Urządzeniem dodatkowo montowanym do rekuperatora jest nawilżacz parowy, który jest stosowany w okresie zimowym do nawilżenia suchego powietrza nawiewanego.

 

Zobacz więcej informacji:

 


Jaki rekuperator wybrać


Rekuparatory to urządzenia, które cieszą się obecnie sporą popularnością. Rynek dysponuje szeroką gamą tych urządzeń. Głównym elementem, który ma wpływ na sprawność rekuperatora jest wymiennik ciepła i to w zależności od rodzaju wymiennika dokonywany jest podział rekuparatorów:

CENTRALA MISTRAL PRODaikin - rekuperator VAM-FA

fot.: Pro-Vent Systemy Wentylacyjne                                fot.: Daikin

 

Rekuperator z wymiennikiem krzyżowym - jest to najtańszy, a zarazem najprostszy rodzaj rekuperatora wymiennika, który jest najczęściej wybierany. Działanie tego wymiennika polega na tym, że powietrze pobierane z zewnątrz i powietrze usuwane z budynku przepływa pomiędzy równolegle ułożonymi płytami (tworzącymi kanały).Sprawność tego typu wymienników wynosi ok. 50 - 75 %. Zaletą stosowania rekuperatorów z wymiennikami krzyżowymi jest ich prosta konstrukcja. Ponadto nie wymaga doprowadzenia dodatkowej energii spoza układu.  Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest rozdzielenie strumieni powietrza nawiewanego i usuwanego. Wadą rekuperatorów z wymiennikiem krzyżowym jest podatność na szronienie już przy temperaturze -5°C, co może doprowadzić do zupełnego braku przepływu przez wymiennik powietrza usuwanego z budynku. Istotnym minuesem tych rekuperatoró jest także jest on szczelny na początku eksploatacji, a po upływie pewnego czasu może jednak dochodzić do pewnych przedmuchów powietrza, co jest związane ze zużywaniem się uszczelek. 

Przepływ powietrza przez rekuperator MISTRAL z wymiennikiem KRZYŻOWYM

Pro-Vent - Przepływ powietrza przez rekuperator MISTRAL z wymiennikiem KRZYŻOWYM

Rekuperator z wymiennikiem przeciwprądowym - wymiennik przeciwprądowy jest udoskonaloną wersją wymiennika krzyżowego. Różnica pomiędzy tymi wymiennikami polega na tym, że powietrze zimne i ciepłe przepływa obok siebie w przeciwnych kierunkach. Dzięki temu powietrze zimne na ostatnich odcinkach wymiennika ogrzewa sie od najcieplejszego powietrza wywiewanego. Rekuperatory z wymiennikiem przeciwprądowym charakteryzują się wyższą sprawnością niż te z wymiennikiem krzyżowym. Ich sprawność sięga nawet 90%. Zaletą tych rekuperatorów jest także wyeliminowanie zjawiska szronienia, które ma miejsce w przypadku rekuperatorów z wymiennikiem krzyżowym. Wymiennik przeciwprądowy to gwarancja niezawodności i szczelności.

Przepływ powietrza przez rekuperator MISTRAL PRO z wymiennikiem PRZECIWPRĄDOWYM

Pro-Vent - Przepływ powietrza przez rekuperator MISTRAL PRO z wymiennikiem PRZECIWPRĄDOWYM


Rekuperator z wymiennikiem obrotowym (bębnowym)
- to rekuperator, który ma ruchomy wymiennik. Jest on droższym rozwiązaniem, lecz raczej nie dla domów jednorodzinnych. Ma on budowę bębna wykonanego z ażurowej masy akumulującej ciepło. W rekuperatorze z wymiennikiem obrotowym ciepłe, zużyte powietrze częściowo miesza się z powietrzem świeżym, przez co wielkość urządzenia jest zwykle większa. Zaletą tego wymiennika ciepła jest jego zdolność do odzyskiwania wilgoci z powietrza wyrzucanego, dzięki czemu działania rekuperatora nie będzie powodowało przesuszania powietrza w okresie zimowym. Wymiennik obrotowy wymaga zastosowania stałego napędu. Jest on odporny na działanie niskich temperatur, a w jego wnętrzu nie osadza się szron. Sprawność rekuperatora z wymiennikiem obrotowym jest mniejsza niż 90%.
 

Rosneberg - centrala wentylacyjna SupraBoxCentrum Klima - rekuperator Kinetic Plus Vent-Axia

fot.: Rosenberg                       fot.: Centrum Klima

 

Zobacz więcej informacji:

 


Kiedy stosować rekuparatory


Rekuperatory powinno się stosować w dobrze izolowanych budynkach z nowymi oknami, które wyposażone są w tardycyjną wentylacje naturalną (grawitacyjną). A powodem tego jest brak w nich doberj wymiany powietrza, co może prowadzić do zawilgocenia ścian i rozwoju pleśni.
 

Metalplast - Rekuperator ciepła Euros 500

      fot.: Metalplast      

Zobacz więcej informacji:

 


Zalety rekuperacji:

 

 • oszczędność w kosztach ogrzewania;
 • stały dopływ świeżego powietrza
 • do 95% odzyskanego ciepła;
 • przefiltrowane powietrze
 • usuwanie przykrych zapachów;
 • eliminacja przeciągów,  powietrze dostarczane do pomieszczeń odznacza się bardzo niską szybkością nawiewu,
 • likwidacja hałasu ulicznego;
 • eliminuje nadmierną ilość pary wodnej z pomieszczeń
 • na lato zapewnia wentylację bez odzysku ciepła.

 

Zobacz więcej informacji:Opracowanie: Redakcja
Żródło: Redakcja
Zdjęcia: Aspol, Flop System, Pro-Vent, Iglotech, Ventia, Metalplast, Daikin, Centrum Klima, RosenbergPartnerzy i patroni

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       ebm Papst      VTS      ecoplastol       Uniwersal    Metalplast        Rosenberg Klima        Klima-Therm         Klimor         Global-Tech        Iglotech        Refsystem             Schiedel          Intersoft                    Provent         Daikin         Ventec         Wigmors        Winterwarm      STERR       Flop System Sp. z o.o.        Kaisai            Lindab          Materflex         Stiebel Eltron        Venture Industries Sp. z o.o.      Test-Therm   

Temat miesiaca

Clever Control - Rosenberg