Bricscad V9™, określany jest jako alternatywny system DWG CAD - odczytuje i zapisuje we własnym formacie DWG, kompatybilnym z AutoCAD®2009, zawiera nowe cechy i udogodnienia, poprawiające jakość pracy w środowisku tego programu. Dla osób, które dopiero zaczynają pracę w Bricscad, istotne będzie podanie kilku ważnych informacji. Zarówno poprzednie wersje programu, jak i najnowsza aktualizacja, dają użytkownikom możliwość pracy w środowisku 2D (wersja classic) i 3D (wersja Pro). Wszystkie obsługują formaty plików w standardzie *.dwg – i można przyjąć, że jest to ich format natywny. Już na pierwszy rzut oka można dostrzec podobieństwa interfejsu użytkownika do tego znanego z oprogramowania AutoCAD. Jest to znakomite ułatwienie dla wszystkich osób, które zdecydowały się rozpocząć pracę w Bricscad.
Co nowego w Bricscad V9
Znacząco poprawiono szybkość operacji wykonywanych w środowisku Bricscad. Przykładem może być odświeżanie rysunku, które w najnowszej wersji jest 3-krotnie szybsze. Kompatybilność zawsze była atutem Bricscada, system obsługuje także LISP, ADS, COM i ARX. Te ostatnie, dzięki BRX API, możemy rekompilować i uruchamiać bez konieczności wcześniejszej adaptacji.
Nowe narzędzie Edycji odnośników zezwala na wprowadzanie zmian do dołączonych zewnętrznych odnośników (Xrefy) i bloków aktualnego rysunku, a edycja odbywa się bezpośrednio na rzutni rysunku. Polecenie może działać na części edytowanego odnośnika, na całym rysunku oraz na wszystkich obiektach w bloku. Zagnieżdżone (wewnętrzne) bloki są wykrywane automatycznie i przedstawiane w formie drzewa, a zmiany zapisywane są do źródłowego rysunku Xrefa lub definicji bloku w danym rysunku.
Począwszy od tej wersji, wartości wymiarów są aktualizowane automatycznie po zmianie geometrii obiektu z nim zespolonego. Użytkownik może również zwymiarować obiekty modelu w obszarze papieru i sprawdzić, jak będą się zmieniać wymiary po modyfikacji obiektów. Wymiary mogą być przypisywane do takich punktów charakterystycznych, jak: koniec, symetria, i prostopadłość. Funkcja Zespolonych wymiarów – bo o niej oczywiście tutaj mowa – działa zarówno dla wymiarów liniowych, jak i kątowych.
Za pomocą całkowicie nowego Edytora tekstu (wielowierszowego) można tworzyć i edytować tekst w rysunku, w osobnym oknie, bezpośrednio na rzutni. Po zakończeniu edycji użytkownik ma możliwość dostosowania okna tekstowego (lub wysokość czcionki), a efekty będą widoczne od razu na rzutni.
Rys. 1: Edycja tekstu wielowierszowego (kliknij aby powiększyć)
Rozbudowane narzędzia Szybkiego wyboru pozwalają obecnie określać filtry, takie jak: typ obiektu, kolor, typ linii (lub inne właściwości obiektu), w celu utworzenia grupy obiektów. Po określeniu kryteriów filtra, użytkownik systemu może stworzyć nową grupę wybranych obiektów, dodać je do już istniejącej grupy (lub odjąć od istniejącej). Narzędzie Szybki wybór może odnosić się do całego rysunku lub wybranego obszaru.
Nowe polecenie Przykryj pozwala utworzyć rzutnie o kolorze aktualnego tła, które... służą do przykrywania istniejących obiektów. Większość z nich służy do zamaskowania rysunku w celu jego wyczyszczenia, np. w celu poprawienia widoczności tekstu.
W Eksploratorze rysunku nowe polecenie/menu – Status warstw – zezwala na zapisanie i przywrócenie konfiguracji właściwości i stanów warstw (np. wtedy, gdy użytkownikowi zależy na tym, by warstwa wyświetlała się czasami na niebiesko, innym razem na zielono, lub gdy chce zamrażać niektóre warstwy podczas edycji fragmentu rysunku). Można oczywiście zapisać wiele statusów warstw w każdym rysunku.
Rys. 2: Status Warstw (kliknij aby powiększyć)
W oknie Menedżera ustawień można sprawdzać i modyfikować aktualne wartości wszystkich ustawień programu. Ustawienia mogą być wyświetlane w porządku alfabetycznym lub z uwzględnieniem kategorii (widok drzewa). Podobnie jak w wersji V8, wbudowana wyszukiwarka pozwala na szybkie odnalezienie wymaganego ustawienia. Każde posiada krótki opis, status (czy ustawienie jest przypisywane globalnie, czy tylko do aktualnego rysunku), a także – jeśli jest to możliwe – graficzny podgląd.
Rys. 3: Funkcja Refedit (kliknij aby powiększyć)
Podsumowując, warto zaznaczyć, iż V9 to kolejna wersja programu, który w Polsce ma już ok. 11 tys. użytkowników. Bricscad jest narzędziem w którym powstają nawet najbardziej zaawansowane i skomplikowane projekty. Z oprogramowania korzystają najbardziej wymagający klienci. Wśród wielu projektów wykonywanych przy użyciu oprogramowania Bricscad warto wspomnieć o projekcie Pracowni Architektonicznej Qula Studio Projektowe prestiżowego osiedla Lawendowe Ogrody, które powstaje w Wilanowie. Instalacje elektryczne osiedla zostały zaprojektowane przy pomocy aplikacji ELsoftCAD, instalacje sanitarne zostały zrobione w programie CAD Profi System, zaś wizualizacje wnętrz w programach CAD Decor, CAD Kuchnie i CAD Wnętrza.
Wszystkie wymienione aplikacje pracują w środowisku Bricscad, pozwalają w bardzo znaczny sposób przyspieszyć powstawanie projektów, a także tak jak w przypadku programów do projektowania wnętrz dzięki zaawansowanemu renderingowi znacznie je uatrakcyjnić.
Rys. 4: Projekt Osiedla Lawendowe Ogrody
Rys. 5: Projekt łazienki we wnętrzu domu na osiedlu Lawendowe Ogrody, wykonany w programie CAD Decor
Wszystkie wymienione aplikacje pracują w środowisku Bricscad, pozwalają w bardzo znaczny sposób przyspieszyć powstawanie projektów, a także tak jak w przypadku programów do projektowania wnętrz dzięki zaawansowanemu renderingowi znacznie je uatrakcyjnić.
Nowe funkcjonalności Bricscad V9:
» wymiary zintegrowane z obiektami, » edycja odnośników, » edycja tekstu wielowierszowego, » szybki wybór, » Wipe Out, » poprawiona szybkość działania, » BRX API – rekompilacja i uruchomienie istniejącego kodu ARX bez potrzeby adaptowania, » DIMREGEN – polecenie do aktualizacji zespolonych wymiarów, » LAYON, LAYOFF, LAYFRZ, LAYTHW, LAYLCK, LAYULK, LAYISO, LAYUNISO – komendy w nowym pasku narzędzi warstwy, » polecenie TRANSPARENCY, » TXTEXP – polecenie do rozbijania tekstu, » polecenia COPYBASE i PASTEBLOCK, » polecenie AUDIT, » XATTACH – polecenie służące do dołączania Xrefów » zmieniony Pasek stanu (obecnie posiada on możliwość dostosowania). » możliwość pełnego modelowania 3D.
Wymiana plików, kompatybilność:
» wysoka kompatybilność z formatem DWG 2007, » obsługa wersji DWG od 2.5 do 2009, » pasek narzędzi i menu CUI, » obsługa obrazów rastrowych ECW, » szybki silnik LISP z funkcją wsparcia 450 VLAX, » pełne wparcie ADS/SDS, » nowa wyższa kompatybilność COM API, » wsparcie BRX/ARX.
|