venture

Rekuperatory.pl

Wentylacja hybrydowa - teoria i praktyka

data aktualizacji: 03-09-2012, 08:25 – artykuł promocyjny

Ujmując rzecz w jednym zdaniu, wentylacja hybrydowa stanowi połączenie prostoty wentylacji grawitacyjnej ze stabilności wentylacji mechanicznej, co ma na celu przede wszystkim znaczące ograniczenie kosztów eksploatacji (wydatków na energię elektryczną). Jednakże nie jest to jedyny powód ogromnego zainteresowania tego typu rozwiązaniami, można śmiało powiedzieć, że jeśli chodzi o budownictwo jednorodzinne i mieszkaniowe, wentylacja hybrydowa to przyszłość. Przyszłość, która między innymi dzięki firmie Darco, staje się teraźniejszością.

 


Wentylacja - nieco teorii


Wentylacja grawitacyjna to naturalny ruch powietrza spowodowany tzw. wyporem termicznym powietrza, a ten z kolei spowodowany jest różnicami temperatur tegoż powietrza, ciepłe powietrze wewnątrz budynku ma mniejszą gęstość niż zimne powietrze na zewnątrz. Gaz lżejszy unosi się ponad gaz cięższy, co powoduje „uciekanie” ciepłego powietrza przez wentylacyjny przewód kominowy na zewnątrz budynku. W przypadku, gdy na zewnątrz jest zimniej, niż w środku budynku, nie powinno być więc problemu. Najtrudniejsza sytuacja dla skutecznej wentylacji grawitacyjnej ma miejsce w okresach przejściowych (wiosna, jesień), gdy różnica ciśnień spowodowana wyporem termicznym może okazać się niewystarczająca. Dodatkowo, częstą przyczyną problemów z właściwym ciągiem kominowym jest zbyt krótki przewód kominowy (lub o zbyt małej powierzchni przekroju poprzecznego) oraz wymiana stolarki zewnętrznej na szczelną.

Wtedy pomocny może okazać się wiatr. Może on, w bardzo skuteczny sposób wspomóc wentylację grawitacyjną, zastosowanie odpowiedniej nasady kominowej na zakończenie przewodu kominowego w miejscu o znacznej ekspozycji na wiatr powoduje powstanie podciśnienia po zawietrznej stronie nasady, a to z kolei wywołuje ruch powietrza w przewodzie kominowym i wspomaga naturalny ciąg kominowy. Największą wydajność uzyskamy poprzez zastosowanie nasad obrotowych (Turbowent), współczynnik podciśnienia (określający wykorzystanie siły wiatru dla wytworzenia ciągu kominowego) w kanale wentylacyjnym jest dla niej najwyższy, a dodatkowo jej działanie jest całkowicie niezależne od kierunku natarcia wiatru, co jest bardzo ważne, gdyż silny wiatr opadający (fenowy) może, zamiast pomóc, skutecznie zablokować wentylację naturalną. Działanie nasad kominowych może być bardzo skuteczną drogą wspomagania wentylacji naturalnej, nie zawsze  jednak zapewni stabilność i niezawodność wentylacji.

Z pewnością gwarancje takie daje zastosowanie wentylacji mechanicznej, zapewniającej stałą i pożądaną wydajność. Jednakże zastosowanie tej metody, zwłaszcza bez porozumienia z projektantem, może przynieść skutki odwrotne od zamierzonych. Niedozwolone jest łączenie wentylacji mechanicznej z grawitacyjną, w przypadku, gdy wentylację wspomożemy wentylatorem mechanicznym, istnieje niebezpieczeństwo „przedobrzenia”, gdy wydajność wentylatora będzie za wysoka, to zacznie on zasysać spaliny z urządzeń grzewczych (zwłaszcza starego typu grzejników łazienkowych), które powinny być wydalane odrębnymi kanałami. Może w ten sposób dochodzić do bardzo niebezpiecznych sytuacji. Rozwiązaniem byłoby zastosowanie wyłącznie systemu wentylacji mechanicznej i kotłów z zamkniętą komorą spalania. Jednakże rozwiązanie takie jest kosztowne, droga jest zarówno wymiana kotłów, instalacja wentylatorów, jak i ich eksploatacja (często zużywają one znaczne ilości prądu), a do tego niekiedy emitują nieprzyjemny, monotonny hałas, a także wibracje.

Być może rozwiązaniem przyszłościowym będzie wentylacja hybrydowa, gdy są ku temu warunki, pozwala działać naturalnym prawom fizyki, a gdy nie ma sprzyjających warunków dla zaistnienia prawidłowej wentylacji grawitacyjnej, wspomaga ją za pomocą energii elektrycznej.

 


Wentylacja hybrydowa według Darco - praktyka


Rozwiązanie przedstawione przez firmę Darco dokładnie wpisuje się w opisany wyżej schemat, a nawet idzie nieco dalej. Turbowent Hybrydowy to nowa jakość na rynku wentylacji hybrydowej, a można śmiało powiedzieć na rynku wentylacyjnym w ogóle. Z pozoru to doskonale znana na rynku obrotowa nasada Turbowent, jednakże pozory mylą, nasada ta dodatkowo wyposażona jest w cichobieżny, sterowany mikroprocesorowo silnik małej mocy (5W).

Nasada ta działa dwubiegunowo, podczas wiejącego wiatru, gdy warunki naturalne umożliwiają uzyskanie żądanej wydajności nasady, silnik nie pracuje, a nasada działa dokładnie tak jak zwykły Turbowent. Gdy jednak prędkość wiejącego wiatru dla zaistnienia poprawnej wentylacji grawitacyjnej jest niewystarczająca - włącza się silnik i to on napędza turbinę do zadanej prędkości, zapewniając tym samym pożądaną wydajność. W przypadku, gdy wiatr wieje ze zbyt dużą prędkością, co powodowałoby nadmierne zwiększenie podciśnienia w przewodzie kominowym i zbyt duży strumień usuwanego powietrza, silnik nasady hamuje turbinę do zadanej prędkości obrotowej. Można powiedzieć, iż niezależnie od warunków zewnętrznych, Turbowent Hybrydowy obraca się zawsze z prawie jednakową prędkością (histereza wynosi 60 obr/min), tak, więc wydajność nasady zawiera się w z góry określonym przedziale wartości (patrz wykres).

 


Wykres wydajności Turbowenta Hybrydowego dla trzech wybranych prędkości obrotowych
Objaśnienia do wykresu: Wykres obrazuje zależność wydajności nasady od prędkości wiatru, czarna linia oznacza wydajność zwykłej nasady Turbowent 150, czerwoną linią przerywaną oznaczono nastawianą przez użytkownika (na sterowniku) prędkość obrotową nasady. Gdy wiatr wieje zbyt słabo (przedział zaznaczony seledynową linią przerywaną po lewej stronie od wykresu) nasadę „dopędza” silnik, ciągła linia seledynowa wzdłuż wykresu oznacza, że nasada pracuje bez użycia silnika (jak zwykły Turbowent), gdyż warunki zewnętrzne na to pozwalają. Dla zbyt dużych prędkości wiatru (seledynowa linia przerywana po prawej stronie wykresu) nasada jest hamowana przez silnik. Histereza (różnica między wartościami skrajnymi) wynosi 60 obrotów na minutę, dlatego jeśli np. prędkość nastawiona na sterowniku wynosi 180 obr/min – już od 150 obr/min silnik nie pracuje, a hamowanie rozpoczyna się od prędkości 210 obr/min, ma to na celu zminimalizowanie zużycia prądu.

 

Sterowanie mikroprocesorowe pozwala na płynną regulację żądanej prędkości obrotowej turbiny, a tym samym na regulację wydajności procesu wentylacji.
 

Darco


Nie do przeoczenia jest też fakt, iż nasada ta jest urządzeniem cichym i praktycznie bezobsługowym oraz w 100% bezpiecznym, bo zasilanym niskim napięciem - 10V.
Najważniejszym, z punktu widzenia użytkownika indywidualnego jest niewątpliwie rachunek kosztów, nowa nasada firmy Darco wypada w tym porównaniu bardzo korzystnie, nie tylko ze względu na rozsądną cenę samego urządzenia, ale przede wszystkim ze względu na koszty eksploatacji.

Dzięki temu, że Turbowent Hybrydowy napędzany jest silnikiem elektrycznym małej mocy pobierającym tylko 5W i to tylko w sytuacji braku odpowiedniego wiatru, co (w zależności od wysokości, na której zamontowana jest nasada) zdarza się rzadko, koszty energii elektrycznej są minimalne i wynoszą około 5 gr za dobę użytkowania (zużycie 0,12kWh / dobę) w najbardziej niekorzystnej sytuacji, gdyby przez całą dobę panowała bezwietrzna pogoda.
 

Darco - wentylacja hybrydowa


Oczywiście jak wszystkie nasady kominowe Darco, Turbowent Hybrydowy otwiera się umożliwiając swobodny dostęp do przewodu kominowego, w celu jego oczyszczenia.
Propozycją firmy Darco, łączy więc prostotę wentylacji grawitacyjnej i niezawodność wentylacji mechanicznej. Należy podkreślić, że takie podejście do problemu wentylacji hybrydowej jest unikalne w skali europejskiej i zostało zgłoszone jako patent do Urzędu Patentowego RP.

 


Zalety nowej nasady:


  • połączenie prostoty wentylacji grawitacyjnej z niezawodnością mechanicznej
  • możliwość płynnej regulacji prędkości obrotowej nasady, a tym samym jej wydajności
  • łatwy dostęp do przewodu kominowego w celu jego czyszczenia poprzez odchylenie nasady
  • cicha praca, duża niezawodność i bezpieczeństwo
  • dzięki wykorzystaniu energii wiatru bardzo niskie koszty eksploatacji (zużycie prądu)
  • estetyczny wygląd
  • łatwość instalacji (wszystkie niezbędne komponenty w zestawie)Kontakt w sprawie produktów:

Darco Sp. z o.o.
Pustków Osiedle 48
39-206 Dębica
tel. (14) 680 90 00
www.darco.com.pl
darco@darco.com.pl.technika wentylacyjna technika kominowa stałe i obrotowe nasady kominowe anemostaty nawietrzaki system kominkowy kanały kształtki wyrzutnie dachowe czerpnie dachowe kratki wentylacyjne
Partnerzy i patroni

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       ebm Papst      VTS      ecoplastol       Uniwersal    Metalplast        Rosenberg Klima        Klima-Therm         Klimor         Global-Tech        Iglotech        Refsystem             Schiedel          Intersoft                    Provent         Daikin         Ventec         Wigmors        Winterwarm      STERR       Flop System Sp. z o.o.        Kaisai            Lindab          Materflex         Stiebel Eltron        Venture Industries Sp. z o.o.      Test-Therm   

Temat miesiaca

Clever Control - Rosenberg