venture

Rekuperatory.pl

Sterowanie centralami wentylacyjnymi i rekuperacyjnymi z czujnikiem jakości powietrza

data aktualizacji: 01-10-2018, 09:35 – artykuł promocyjny

Panel dotykowy do sterowania centralami wentylacyjnymi i rekuperacyjnymi z czujnikiem jakości powietrza to prosty i intucyjny sposób zarządzania urządzeniami dedykowanymi do ogrzewania wentylacji i klimatyzacji. Rozwiązanie takie coraz częściej wypiera klasyczne urządzenia wyposażone w pokrętła uważane za mniej wygodne i dokładne. Nowoczesny system sterowania bazuje na graficznym prezentowaniu wybieranych dotykiem funkcji oraz obrazuje przebieg całego procesu na ekranie LCD. W tym kierunku zmierzają wszystkie technologie, a coraz bardziej wyszukane interfejsy HMI powodują rozwój w każdej dziedzinie, w tym również instalacji.

W zależności od potrzeb interfejsem może być nastawnik z pokrętłem, panel z prostym wyświetlaczem znakowym i przełącznikami lub panel dotykowy ze specjalizowaną grafiką.

Panel DEN17-SMART w jasnej obudowie

Rys.1. Panel DEN17-SMART w jasnej obudowie

 

Trend na coraz bardziej wyszukany przekaz informacyjny dla użytkowników obserwuje się niemal na każdym kroku. Kierunek zmian dyktowany jest w pierwszej kolejności przez nowe modele smartfonów w telefonii komórkowej, jak również szybki rozwój branży samochodowej, gdzie zamienia się tradycyjne pokrętła, przełączniki i suwaki na graficzne kontrolki wizualnie obrazujące realizowaną funkcje. Najważniejsze by przekaz był jak najbradziej czytelny i intuicyjny. W przypadku central wentylacyjnych oczekujemy właściwej obróbki powietrza związanej z komfortem pod kątem temperatury, wilgotności, ale i również jakości powietrza.

 

Z potrzeby dbania o otoczenie, w którym przebywamy

 

Mamy coraz większą świadomość, która przekształce się w potrzebę dbania o najbliższe otoczenie. W tym kontekście wybór centrali wentylacyjnej jest oczywisty, ale tylko w połączeniu ze skutecznym sterowaniem daje najwyższy komfort. Spodziewamy się już nie tylko czystego powietrza wymienianego przez urządzenia wentylacyjne, ale coraz szerszego przekazu o parametrach klimatycznych naszego otoczenia.

 • Takie funkcje posiada nowy panel wprowadzony przez DASKO ELECTRONIC – DEN 17-SMART
 • Firma DASKO ELECTRONIC od lat rozwija rozwiązania do sterowania małej i średniej wentylacji na bazie sterowników z serii UNIBOX. Idąc od najprostszych zastosowań są to: UNIBOXLite, UNIBOX3v41 i wreszcie bardzo rozbudowany UNIBOX3v5.
 • W 2017 roku firma wprowadziła do produkcji swój pierwszy panel dotykowy DEN17-C ze specjalizowaną grafiką zorientowaną na sterowanie wentylacją z odzyskiem ciepła.
 • Kolejną generacją jest panel dotykowy DEN17-SMART, który został wyposażony w szereg nowych funkcji, ale i także czujników pomiarowych. Znaczącą zmianą jest mniejsza obudowa kryjąca w sobie wysokiej jakości wyświetlacz TFT z matrycą dotykową. Dodatkowo panel wyposażony jest w czujnik temperatury i wilgotności.
 • Nowością jest czujnik jakości powietrza eCO2/TVOC pokazujący na bieżąco stan powietrza, w którym przebywamy przez estymowanie stężenia CO2 oraz związków organicznych (substancje aromatyczne, alkohol, aldehydy, kwasy organiczne, dym tytoniowy).


Stan jakości powietrza jest sygnalizowany za pomocą intuicyjnych graficznych symboli oraz wartości stężenia wyrażonych w ppm i ppb.

 

W przypadku spadku jakości powietrza poniżej ustawionej wartości średniej panel DEN17-SMART wymusza przesterowanie wentylacji na większą wydajność skokowo lub w modulowany sposób:

 

dobra jakość powietrza

Dobra jakość powietrza

TVOC < 250ppb

eCO2 < 1500ppm

średnia jakość powietrza

Średnia jakość powietrza wymagająca zwiększonej wentylacji

250ppb

eCO2 > 1500 ppm

zła jakość powietrza

Zła jakość powietrza wymagającą maksymalnej wentylacji

TVOC > 450ppb

eCO2 > 2500 ppm

 

Panel dotykowy DEN17-SMART współpracuje ze wszystkimi sterownikami z serii UNIBOX

 

Panel dotykowy ma to do siebie, że pozwala na szybką nawigacje pomiędzy poszczególnymi parametrami i funkcjami układu/ Intuicyjne oprogramowanie wyświetla okna panelu, dzie możlwa jest zmiana ustawień oraz wygodne przechodzenie między ekranami. Duży i bardzo responsywny wyświetlacz odpowiada za komfortowe ustawienie niezbędnych parametrów sterowanej centrali wentylacyjnej. Ekrany parametrów podstawowych dostępne są z poziomu ekranu głównego, natomiast ustawienia zaawansowane z poziomu ekranu narzędzi. W DEN17-SMART wszystkie niezbędne funkcje reprezentowane są w formie graficznej przy minimalnej liczbie opisów tekstowych, co pozwala zminimalizować potrzebę sięgania do dokumentacji produktu.

 

DEN17-Smart - Ergonomiczne rozwiązanie interfejsu

Rys.2. Ergonomiczne rozwiązanie interfejsu

 

 

Zalety panelu DEN17-SMART:

 

 • duży, dotykowy wyświetlacz
 • nowoczesny wygląd
 • intuicyjna obsługa
 • graficzna prezentacja funkcji
 • kompleksowa informacja w jednym panelu
 • wizualna prezentacja pracy urządzenia
 • praca w strefach czasowych - programator tygodniowy
 • wygodne, komfortowe tryby pracy
 • współpraca z automatyką budynkową (BMS)
 • pomiar temperatury i wilgotności oraz kontrola jakości powietrza

 

 

Dane techniczne:

Parametr

Wartość

Napięcie zasilania

12-24VDC

Wyświetlacz

dotykowa matryca pojemnościowa 4.3” FullColor

Komunikacja

z centralkami z serii UNIBOX za pomocą interfejsu RS485

Czujnik temperatury i wilgotności

Wbudowany

Czujnik pomiaru jakości powietrza eCO2/TVOC

Wbudowany

Zakres temperatury pracy

–10 do 50 °C

Montaż

Natynkowy (obudowa w 2 kolorach)

Programator tygodniowy

Wbudowany

Wymiary

85x125x22

 

 

Podsumowanie

 

DEN17-SMART powstał z myślą o sterowaniu małymi i średnimi centralami wentylacyjnymi oraz rekuperacyjnymi w odpowiedzi na zmiany zachodzące w nowoczesnych urządzeniach. Pozwala na prezentację pracy układów sterowania wentylacji. Wszystko jest tak zaprojektowane i wykonane by obsługa nie sprawiała problemów. Komfort pracy zapewniają duży wyświetlacz oraz szybka reakcja matrycy. Konstrukcja panelu nie ogranicza jego szerszego zastosowania - nie tylko do wentylacji, ale również do innych procesów kontrolno-pomiarowych.


 Opracowanie: Redakcja
Autor: mgr inż. Piotr Darski

Kontakt w sprawie produktów:

Dasko Electronic
ul. Do Studzienki 34 B
80-227 Wrzeszcz, Gdańsk
tel. 58 345 91 07
58 345 91 06
www: dasko.pl
mail: wyślij wiadomośćnowoczesne urządzenia regulacji i systemy sterowania dla branży wentylacji i klimatyzacji: regulatory » sterowniki » automatyka budynków » projekty układów automatyki (elektryczne i elektroniczne układy sterujące) dla branży wentylacji i klimatyzacji » rekuperacja i wentylacja » regulacja ciśnienia
Partnerzy i patroni

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       ebm Papst      VTS      ecoplastol       Uniwersal    Metalplast        Rosenberg Klima        Klima-Therm         Klimor         Global-Tech        Iglotech        Refsystem             Schiedel          Intersoft                    Provent         Daikin         Ventec         Wigmors        Winterwarm      STERR       Flop System Sp. z o.o.        Kaisai            Lindab          Materflex         Stiebel Eltron        Venture Industries Sp. z o.o.      Test-Therm   

Temat miesiaca

Centrale wentylacyjne - przegląd