venture

Rekuperatory.pl

Jak pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z kuchni? Podajemy 5 sprawdzonych porad!

data aktualizacji: 11-05-2018, 12:29

Kuchnia jest miejscem pełnym zapachów. Część z nich jest przyjemna. Do takich zaliczamy aromat świeżo zaparzonej kawy, pieczonego domowego ciasta, dodanych do sosu ziół. Z przyrządzaniem posiłków związane są też jednak niemiłe wonie. Smażona ryba, gotowana kapusta – nie przywodzą pozytywnych skojarzeń. Nieprzyjemny aromat nieraz dobywa się też ze zlewozmywaka, lodówki i kosza na śmieci. W takim przypadku często uchylamy okno. Podajemy inne sposoby, które wykazują się sporą skutecznością w niwelowaniu niepożądanych woni.

okap do zabudowy GLOBALO AMADIO

Czysta kuchnia i dyskretny okap do zabudowy GLOBALO AMADIO

 

1. Bieżące sprzątanie blatów i podłogi

Produkty spożywcze szybko się psują. Resztki jedzenia na talerzach w zlewozmywaku, czy też rozlane na podłodze lub blacie płyny, rozkładają się, wydając nieprzyjemny zapach. A podczas przygotowywania posiłków o to nietrudno. Starajmy się na bieżąco wycierać podłogi i blaty oraz opróżniać kosz na śmieci. Sprawdzajmy też, czy nie zepsuły się trzymane poza lodówką owoce i warzywa i czy nie spleśniał chleb. Wydają one wówczas odstręczający fetor, a pleśń dodatkowo szybko przenosi się na produkty leżące obok.

okap przyścienny skośny GLOBALO BOLIRO

Nowoczesna kuchnia i okap przyścienny skośny GLOBALO BOLIRO

 

2. Patenty perfekcyjnej pani domu

Sprawdzone, przekazywane pokoleniowo domowe sposoby na prace kuchenne, to skarbnica wiedzy warta kultywowania. Poniżej dzielimy się kilkoma patentami.

 • Przygotuj miksturę z wody, skórki z cytryny, goździków, cynamonu i rozmarynu – gotuj ją następnie na małym ogniu do kilku godzin. To doskonały sposób na neutralizację nieprzyjemnych zapachów.
 • Zmieszaj ocet i wodę w proporcji 1:1 i dorzuć kilka plastrów cytryny. Gotuj przez kilka godzin na wolnym ogniu. I w tym przypadku uporczywe zapachy znikną z naszej kuchni.
 • Nieprzyjemną woń natychmiast wyeliminuje zapach zmielonej kawy. Dlatego też trzyma się ją również w lodówce.
 • Podczas gotowania dań kapustnych dodaj do nich skórkę ciemnego chleba.
 • Sposobem na usunięcie przykrej woni nagromadzonej w tapicerce i frontach mebli jest wtarcie w nie kropli z ekstraktu wanilii z dodatkiem wody.
 • Ręce, które nieprzyjemnie pachną po gotowaniu, można posmarować pastą do zębów i zmyć wodą z mydłem. Podobnie działa wtarcie w nie soku z cytryny
 • Silny zapach spalenizny usuwa gotowana przez godzinę mikstura z wody ze skórką pomarańczy lub cytryny i sokiem z tych owoców. Dłuższy efekt daje pozostawienie garnka na płycie grzewczej lub kuchence na kilka godzin, żeby aromat cytrusów rozchodził się po kuchni.
 • Sprawdzonym sposobem jest też trzymanie w lodówce lub przy koszu na śmieci otwartej sody oczyszczonej.
   

okap wyspowy GLOBALO SERINA

Elegancka aranżacja kuchni i okap wyspowy GLOBALO SERINA

 

3. Moc aromatycznych przypraw

Przyprawy odpowiadają za smak potraw, ale stanowią też źródło mocnych, przyjemnych aromatów. Wykorzystajmy ich naturalne własności.

 • Gorczyca - usuwa zapach ryby, cebuli i czosnku.
 • Melisa – skuteczny sposób na zapach powstały z przygotowywania ryb.
 • Cynamon i goździki - zagotowane razem, wypełnią pomieszczenie kuchenne miłym, słodko-korzennym zapachem.


4. Efekt profesjonalnych środków

W walce z zapachami możemy sięgnąć po specjalistyczne środki o właściwościach neutralizujących. Na rynku dostępne są 2 kategorie tych produktów.

 • Neutralizatory - profesjonalne neutralizatory brzydkich zapachów kuchennych. Większość cechuje się dużą wydajnością i sporą gamą dostępnych zapachów. Mają też różną konsystencję.
 • Ozonowanie - ozon usuwa bakterie, wirusy, pleśń, dezynfekuje przybory kuchenne i eliminuje nieprzyjemne zapachy. W momencie ozonowania w pomieszczeniu nie powinni przebywać ludzie ani zwierzęta.

okap standardowy GLOBALO VERTA

Kuchnia z klasą i okap standardowy GLOBALO VERTA

 

5. Okap kuchenny - kompleksowe rozwiązanie problemu

Okap kuchenny spełnia kilka zadań. To najpewniejszy, najskuteczniejszy i najbardziej kompleksowy sposób na pozbycie się wszystkich niepożądanych woni. Nowoczesny okap niweluje zapachy, ale służy nam również na inne sposoby.

 • Eliminując opary z gotowania w formie pary wodnej i tłuszczu, pomaga w utrzymaniu kuchni w czystości.
 • Wchłania drobiny kurzu, drobnoustroje, grzyby, wirusy i alergeny. Powietrze jest czystsze i zdrowsze. Przekłada się to na lepsze samopoczucie i kondycję fizyczną.
 • W sposób długofalowy chroni meble oraz ściany - zabezpiecza je przed wypaczeniem przez wilgoć i brudzącym tłustym osadem.
 • Usuwa także zapachy niezwiązane z gotowaniem jak np. dym tytoniowy.
 • Oświetla płytę grzewczą i kuchenkę usprawniając gotowanie i tworząc nastrojowe oświetlenie.
 • Dzięki dopracowanemu wzornictwu stanowi element ozdobny. Oferta modeli jest bardzo szeroka, występują w wielu stylach, rodzajach i kształtach.
   

Filtr węglowy do okapu (pochłaniacza)

Filtr węglowy do okapu (pochłaniacza)

Najlepszym rozwiązaniem jest podłączenie okapu do kanału wentylacyjnego. Opary zostaną wówczas odprowadzone na zewnątrz pomieszczenia. Okap działa wtedy skuteczniej i pracuje jako wyciąg. Gdy opcja połączenia z wentylacją jest niemożliwa – neutralizowanie zapachów odbywa się przez wymienialny filtr węglowy zawierający aktywny węgiel. Okap do kuchni pracuje wówczas jako pochłaniacz, a przefiltrowane powietrze wraca do pomieszczenia. Filtr ma ograniczone możliwości absorpcji i należy go regularnie wymieniać.

Filtr plazmowy do okapu

Filtr plazmowy do okapu

Rozwiązaniem jest nowość rynkowa - filtry plazmowe, które montuje się tylko raz i nie trzeba ich wymieniać. Mają one również lepsze parametry absorpcji - powietrze jest dzięki nim praktycznie sterylnie czyste. W Polsce wprowadził je jako pierwszy producent nowoczesnych okapów – marka GLOBALO.

okap przyścienny skośny GLOBALO VINTIO

Szyk i nowoczesność – okap przyścienny skośny GLOBALO VINTIO

Nieprzyjemne zapachy powstają w każdej kuchni. Potrafią być bardzo uporczywe. Mogą wniknąć na trwałe w meble, co jest szczególnie prawdopodobne w przypadku kuchni połączonej z salonem. Z zapachami i innymi oparami kompleksowo poradzą sobie okapy kuchenne. Dziś możemy nabyć okapy wykonane ze szlachetnych materiałów, o dobrych parametrach pracy, działające cicho i wyglądające jak ozdoba. Ich silniki są mocne, a dźwięk, który generują, to subtelny szum.

okap wyspowy GLOBALO Argentelo

Kuchnia urządzona z dbałością o detal i okap wyspowy GLOBALO ArgenteloKontakt w sprawie produktów:

Okapykuchenne.pl
ul. Hanasiewicza 15
35-103 Rzeszów
tel. 13 49 27 557 wew. 1
www: www.okapykuchenne.pl
mail: wyślij wiadomośćTypy okapów: okapy przyścienne » okapy kominowe » okapy wyspowe » okapy blatowe » okapy sufitowe » wkłady do zabudowy » okapy podszafkowe » okapy teleskopowe » okapy blatowe » akcesoria do okapów » pielęgnacja do okapów » rury do okapów » filtry do okapów

Marki okapów: okapy Amica, okapy Aeg, okapy Akpo, okapy Ariston, okapy Beko, okapy Berg, okapy Best, okapy Bora, okapy Bosch, okapy Cappini, okapy Electrolux, okapy Elica, okapy Faber, okapy Falmec, okapy  Franke, okapy Galvamet, okapy Globalo, okapy Gorenje, okapy Gutmann, okapy Kage, okapy Kernau, okapy Miele, okapy Nodor, okapy Pando, okapy Toflesz, okapy Teka, okapy Siemens, okapy Samsung, okapy Smeg, okapy Vdb


Rodzaje okapów: okap czarny, cichy okap, okap biały, okap skośny, okap okrągły, okap wkład, okap tuba, okap retro
Partnerzy i patroni

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       ebm Papst      VTS      ecoplastol       Uniwersal    Metalplast        Rosenberg Klima        Klima-Therm         Klimor         Global-Tech        Iglotech        Refsystem             Schiedel          Intersoft                    Provent         Daikin         Ventec         Wigmors        Winterwarm      STERR       Flop System Sp. z o.o.        Kaisai            Lindab          Materflex         Stiebel Eltron        Venture Industries Sp. z o.o.      Test-Therm   

Temat miesiaca

Centrale wentylacyjne - przegląd