venture
jesteś tu: strona główna / ogrzewanie

Ogrzewanie na podczerwień - promienniki

data aktualizacji: 03-09-2018, 06:20 – artykuł promocyjny

Promieniowanie podczerwone to najbardziej naturalny sposób dystrybucji ciepła w pomieszczeniu. Na tej samej zasadzie działa Słońce, dlatego ciepło podczerwone, choć niewidoczne, to w naszym odczuciu jest bardzo przyjemne i ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

 

 

Ogrzewanie promiennikowe - zalety, jak działa, gdzie stosować

 

Taki sposób ogrzewania jest też tani i prosty w obsłudze. Działa z wykorzystaniem energii elektrycznej, która jest zamieniana na promieniowanie cieplne (doskonały nośnik energii) i to niemal w całości (bez strat). Promienniki to także ekologiczne ogrzewanie, gdyż nie emitują szkodliwych gazów. Ten sposób wytwarzania ciepła sprawdzi się zarówno w domu, biurze czy przestrzeni handlowej jako panele grzewcze montowane na ścianie. Zyskujemy wówczas tani, ekologiczny, bezpieczny i przyjazny dla zdrowia system grzewczy. Co więcej taką metodę ogrzewania wybiera się do obiektów o znaczeniu zdrowotnym - sanatoria, ośrodki SPA, a nawet w inkubatorach, ponieważ nie emituje szkodliwego promieniowania UV.  Ogrzewanie promiennikowe najlepiej sprawdza się w obiektach wielkokubaturowych i wysokich, gdzie klasyczne grzejniki są niewydajne i nieopłacalne (hale, obiekty przemysłowe i sportowe, kościoły itp). Warto zwrócić uwagę, że tylko ten sposób ogrzewania jest racjonalny w przypadku obiektów półotwartych - namioty wystawiennicze, perony, trybuny stadionów, rampy, ogródki kawiarniane itp.

fot.: Marax - tarasowy promiennik gazowy XARAM Energy typu parasol grzewczy


 


Promienniki nie ogrzewają bezpośrednio powietrza, promienie podczerwone przenikają przez powietrze praktycznie bez strat energii.

 

 

Promienniki podczerwieni - tanie ogrzewanie bez strat energii

 

Ogrzewanie bezpośrednio wybranych powierzchni lub osób w polu promieniowania (bez ogrzewania całej kubatury pomieszczenia) pozwala pozbyć się zjawiska uwarstwienia temperatur prowadzących do strat statycznych i większych kosztów za ogrzewanie. W promiennikowym ogrzewaniu powietrze podgrzewane jest w sposób pośredni od elementów, na które pada promieniowanie podczerwone, co jest bardziej opłacalne. W takim układzie temperatura w najwyższych warstwach jest znacznie niższa (nawet kilkanaście stopni) niż przy podłodze - nie marnuje się cennej energii a komfort cieplny jest zachowany. W porównaniu z ogrzewaniem konwekcyjnym mamy nawet wyższą temperaturę tam, gdzie tego potrzebujemy a rozkład jest naturalny i daje możlowość ogrzewania strefowego.

 


Ogrzewanie poprzez promieniowanie jest znacznie bardziej opłacalne niż tradycyjne systemy konwekcyjne, w których najcieplej jest przy suficie a najchłodniej przy podłodze - promienniki odwracają ten układ.

 

  • Promieniowanie a konwekcja - porównanie

Brak ruchów konwekcyjnych przekłada się na lepsze parametry powietrza - bez podnoszenia się kurzu i zanieczyszczeń w pomieszczeniu. Wyeliminowanie wznoszącego się rozwarstwiania powietrza typowego dla systemów konwekcyjnych pozwoliło zredukować olbrzymie straty eksploatacyjne. Promienniki to skuteczne i natychmiastowe ciepło, tam gdzie jest najbardziej potrzebne, ograniczające koszty (ogrzewanie tylko wymaganych stref lub stanowisk) oraz zapewniające przyjemne ciepło bez konieczności wcześniejszego nagrzewania. Duża różnica temperatur w pionie w ogrzewaniu konwekcyjnym jest niekorzystna dla odczuwania komfortu cieplnego.

Ogrzewanie konwekcyjne (grzejnikowe) - grzejniki ogrzewają powietrze, od powietrza ogrzewają się mury domu. Ogrzewanie podczerwone (promienniki) - bezpośrednio ogrzewane są ściany, meble i ludzie

 

Promienniki podczerwieni - przegląd oferty producentów

 

  • rozwiązania na podczerwień do ogrzewania mieszkań

Elektryczny promiennik podczerwieni IR (infrared) do ogrzewania domów mają najczęściej postać ceramicznych paneli grzewczych o różnych rozmiarach i mocach. Takie grzejniki składają się z grzałki elektrycznej, której zadaniem jest zamienić jak najwięcej pobranego prądu na promieniowanie podczerwone, a jak najmniej wprost w ciepło. Dostępne w sprzedaży promienniki pozwalają również na dowolność estetyczną - najprostsze modele mają postać szkalnego panelu, ale producenci oferują również dodatkowe zdobienie, np. w postaci pejzażu, zdjęcia. Przy wyborze należy jednak kierować się sprawnością urządzenia, która warunkuje późniejsze koszty użytkowania. Jeśli chodzi o koszty, to za panel o mocy 500 W zapłacimy nie mniej  niż 600 PLN, a modele najdroższe mogą być wycenione nawet na 1500 PLN. Urządzenie tej mocy dedykowane jest do powierzchni ok. 6 m2.

Promienniki do ogrzewania domu

fot.: Luxbud - Szklane niskotemperaturowe grzejniki promiennikowe do ogrzewania pomieszczeń i ogrzewania punktowego

Kospel - promienniki podczerwieni

fot.: Kospel - promienniki podczerwieni IH GoldSun - idealnie nadają się do montażu na tarasach, otwartych przestrzeniach, halach, warsztatach itp.

 

  • rozwiązania do ogrzewania pomieszczeń o dużej kubaturze

W tym wariancie ogrzewanie promiennikowe daje największe zyski, czyli jest najbardziej opłacalne.

 

Promienniki gazowe Winterwarm

 

Marka Winterwarm oferuje 4 typy promienników dedykowanych do dużych przestrzni. Są to modele

  • WRU-promiennik gazowy
  • SRP-promiennik gazowy ceramiczny
  • WRL-promiennik gazowy
  • WRLL-promiennik gazowy

Promienniki gazowe Winterwarm

Promienniki gazowe Winterwarm


Przeczytaj także:

 


 Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Winterwarm, Luxbud, Marax, KospelPartnerzy i patroni

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       ebm Papst      VTS      ecoplastol       Uniwersal    Metalplast        Rosenberg Klima        Klima-Therm         Klimor         Global-Tech        Iglotech        Refsystem             Schiedel          Intersoft                    Provent         Daikin         Ventec         Wigmors        Winterwarm      STERR       Flop System Sp. z o.o.        Kaisai            Lindab          Materflex         Stiebel Eltron        Venture Industries Sp. z o.o.      Test-Therm   

Temat miesiaca

Clever Control - Rosenberg