venture

Rekuperatory.pl

Zdrowy budynek

data aktualizacji: 06-08-2018, 10:02 – artykuł promocyjny

Zdrowe budownictwo musi być zrównoważone. Oprócz materiałów, które wykorzystane będą do budowy konieczne jest zadbanie również o jakość powietrza. Orientacja budynku względem stron świata wpływa na optymalne nasłonecznienie, w którym najważniejsze jest maksymalne wykorzystanie światła dziennego, dzięki czemu możliwe jest zredukowanie kosztów za energię.

W budynkach przebywamy nawet około 90% naszego czasu, dlatego przebywanie w nim może nam szkodzić lub być dobroczynne. Dbając o jakość wykorzystanych materiałów budowalnych oraz inwestując w nowoczesne rozwiązania inwestujemy w swoje zdrowie.

fot.: Rekuperatory.pl - filtracja powietrza wewnętrznego to coraz częściej konieczność

 

Zdrowy budynek, czyli jaki

 

WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia na problem jakości powietrza w pomieszczeniach zwróciła uwagę juz w latach osiemdzięsiątych. Przebywając w budynku, w którym powietrze ma złe parametry prowadzi do chorób a całe zjawisko zostało nazwane syndromem chorego budynku (z ang. SBS). Od tego czasu wiele się zmieniło, ale problem nadal pozostał aktualny, a może nawet się nasilił.

 

Przeczytaj więcej >> Komfort cieplny a syndrom chorego budynku


Przede wszystkim jakość używanych materiałów budowlanych zawierających wiele związków chemicznych, w tym rozsławiony w złym świetle formaldehyd o szerokim spektrum zastosowania. Brak dobrych i skutecznych regulacji prawnych sprawia, że mimo świadomości wpływu na nasze zdrowie tych substancji nadal są one używane w dużych ilościach, a nawet często dochodzi do przekroczenia emisji. Nie obce są także praktyki zastępowania jednej substancji inną o podobnym działaniu ale w mniejszym stopniu nacechowaną negatywną opinią. Cała grupa zanieczyszczeń o charakterze chemicznym to poważny problem, ale nie jedyny. Do tego dochodzą jeszcze związki pochodzenia naturalnego. Drobnousroje, pleśnie i grzyby to filtr bilogoiczny o równie silnym i szkodliwym działaniu. Pojawiają się w budynku o niesprawnej wentylacji lub źle działającej klimatyzacji, czyli wtedy gdy mamy nadmiar wilgoci. Są one nieco łatwiejsze do zlokalizowania - wykwity i plamy pleśni widoczne gołym okiem, zapach stęchlizny itp, ale działania należy podjąć szybko i radykalnie. W przypadku zanieczyszczeń chemicznych często nie mamy pojęcia o ich obecności a walka z nimi przypomina syzyfową pracę.


Zobacz także >> Przyczyny nadmiernej wilgoci w domu

 

Zdrowy budynek - dla kogo

 

Określenie nowoczesne rozwiązania, naturalne materiały itd od razu kojarzą nam się z inwestycjami będącymi poza zasięgiem wielu z nas. Konieczne jednak jest uświadomienie sobie, że zgodnie z maksymą lepiej zapobiegac niż leczyć, tego typu inwestycje są bardzo dobrą lokatą, która będzie procentować w postaci lepszego samopoczucia, dobrego zdrowia oraz lepszej wydajności. Do tego zachętą w planowaniu powinny być wytyczne unijnych Warunków Technicznych, którym będzie musiał sprostać każdy budynek po 2021 roku.

fot.: D+H - Napęd elektryczny do ram okiennych BDT powoduje rozszczelnienie okna, dzięki czemu w pomieszczeniu następuje powolna wymiana powietrza

 

Zdrowe powietrze w domu

 

Jakość powietrza to temat bardzo dużej rangi. Dotyczy on zarówno tego zewnętrznego jak i krążącego w budynku. Pamietajmy przy tym, że w większości przypadków powietrze z zewnątrz trafia do budynku. Można jednak temu zapobiec. Rozwiązaniem jest rekuperacja. Tego typu system wentylacji zawsze zapewnia świeże powietrze nawet bez konieczności wietrzenia. Do tego system wyposażony jest filtry pozwalające oczyścić mieszaninę gazów, którą oddychamy z zanieczyszczeń oraz CO2.

Flop System - Budowa rekuperatora RekuEKO

fot.: Flop System - rekuperator wyposażony w filtry powietrza

 

 


Zamów bezpłatną ofertę na montaż rekuperacji

 

 

Jakość powietrza - przeczytaj również:

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Flop System, Rekuperatory.pl, D+HPartnerzy i patroni

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       ebm Papst      VTS      ecoplastol       Uniwersal    Metalplast        Rosenberg Klima        Klima-Therm         Klimor         Global-Tech        Iglotech        Refsystem             Schiedel          Intersoft                    Provent         Daikin         Ventec         Wigmors        Winterwarm      STERR       Flop System Sp. z o.o.        Kaisai            Lindab          Materflex         Stiebel Eltron        Venture Industries Sp. z o.o.      Test-Therm   

Temat miesiaca

Centrale wentylacyjne - przegląd