venture

Rekuperatory.pl

Najlepszy rekuperator - jak wybrać

data aktualizacji: 16-11-2017, 08:11 – artykuł promocyjny

Rekuperacja to inwestycja w świadome zarządzanie energią we własnym gospodarstwie domowym, ekologiczne podejście do kwestii kurczących się zasobów oraz najskuteczniejszy sposób na czyste i zdrowe powietrze w domu. Coraz częściej decydujemy się na tego typu wentylację w domu ze względu na jej skuteczność w nowoczesnym budownictwie, gdzie standardy energetyczne wciąż podlegają podwyższeniu. Jak zatem wybrać system rekuperacji by czerpać w pełni z jego zalet oraz na co zwrócić uwagę na etapie planowania wentylacji w domu? Poniżej charakterystyka wraz z praktycznymi przykładami.

 

Co to jest rekuperator i jak działa rekuperacja

Rekuperacja jest to jeden ze sposobów wymiany powietrza, czyli wentylacji budynku. Należy do grupy wentylacji mechanicznej, czyli zasilanej energią elektryczną. To co czyni ją wyjątkową na tle pozostałych typów wentylacji to możliwość odzysku ciepła z wywiewanego powietrza z domu bez mieszania się go ze świeżymi masami napływającymi z zewnątrz. Sercem takiej wentylacji jest rekuperator, czyli urządzenie odpowiedzialne za odzysk ciepła. Poza tym konieczne są kanały wentylacyjne  do rozprowadzenia powietrza po budynku oraz punkty nawiewne i wywiewne. Całość musi posiadać także podłączenie elektryczne, które wymaga oddzielnej instalacji.

fot.: AERISnext 350 - rekuperator to centrala wentylacyjną z odzyskiem ciepłaRekuperator to urządzenie wyposażone w filtry przez co powietrze w domu z rekuperacją pozbawione jest bakterii, wirusów, grzybów, zapachów, kurzu, wilgoci oraz substancji szkodliwych, które towarzyszą nam w pomieszczeniach zamkniętych.

fot.: rekuperator odpowiada również za wstępną filtrację powietrza z zanieczyszczeń zewnętrznych, m.in. insektów, ale także smogu

  • Praca rekuperatora

Rolą rekuperacji jest wymiana powietrza w domu przy zachowaniu jak najwyższego komfortu termicznego wewnątrz budynku. W tym celu rekuperator odzyskuje energię z wywiewanego powietrza wywiewanego w okresie zimowym, gdy w domu jest ciepło, a na dworze znacznie zimniej. Napływające powietrze ogrzewa się od wychodzącego - nawiew bez uczucia chłodu i przeciągu.  

Przykład: temperatura powietrza zewnętrznego 7,5 stopni C, a nawiewanego 21,3 stopnie. Oznacza to, że rekuperator odzyskał ciepło równe 13,8 stopni Celsjusza.


Latem proces ten zostaje odwrócony - chłodniejsze powietrze z domu schładza to cieplejsze napływające z dworu. Wymiennik rekuperatora zawsze wymienia ciepło pomiędzy powietrzem wchodzącym a wychodzącym. Rekuperację można dodatkowo rozbudować o system GWC (gruntowy wymiennik ciepła) lub klimatyzator.

fot.: Wentylacja grawitacyjna a rekuperacja - porównanie

  • Rekuperacja - konieczność, czy fanaberia

System rekuperacji jest metodą względnie młodą. Po raz pierwszy rekuperator w domu jednorodzinnym został zastosowany około dwudziestu lat temu w Skandynawii, gdzie obecnie jest użytkowany przez około 95% nowych domów. W niektórych krajach, jak na przykład Niemcy tego typu instalacja jest dotowana przez rząd kusząc swoich obywatelii tańszym montażem. W naszym kraju dalej rekuperację uważa się za wymysł inwestora, choć coraz częściej doceniamy zalety wymiany powietrz z odzyskiem ciepła.

fot.: Jak się zmieniało podejście do kwestii wentylacji w polskich domach

 

 

Wymiennik rekuperatora jako źródło odzysku ciepła

Najważniejszą częścią rekuperatora jest wymiennik ciepła znajdujący się w jego centralnej części. To od niego zależą parametry odzysku ciepła. Wymiennik może być przeciwprądowy, obrotowy lub krzyżowy. Za najskuteczniejsze w swym działaniu uważane są wymienniki przeciwprądowe, które odzyskują największy procent energii z powietrza wywiewanego. W wymienniku powietrze wyciągane z pomieszczeń mija się - nie mieszając się - z powietrzem nawiewanym do pomieszczeń. Wymiennik rekuperatora może mieć również postać entalpiczną, wówczas ciepło będzie odzyskiwane z wilgoci.

fot.: Zasada działa wymiennik w rekuperatorze

Rekuperator zapewnia warunki w domu porównywalne z permamentnym wietrzeniem, jednak w porównaniu do tradycyjnych metod z otwartym oknem  nie dochodzi do znacznego wychłodzenia budynku oraz weliminowane zostaje zjawisko przeciągów, które są dla naszego organizmu sytuacją wyjątkowo niekorzystną.

 

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze rekuperatora

Wybór rekuperatora powinien obejmować rodzaj wymiennika (opisane wyżej) oraz szereg dodatkowych elementów, na które warto zwrócić uwagę. Są to:

 

  • obejście By-pass

By-pass jest to specjalnie zaprojektowanym obejściem dla powietrza wywiewanego z pomieszczeń. By-pass używany jest głównie latem, gdy chłodniejsze powietrze wprowadzane jest bezpośrednio do budynku. W rekuperatorach AERIS jest w pełni automatyczny, jedynym parametrem, jaki należy określić jest tzw. temperatura komfortu, jaką chce się uzyskać w budynku.

 

  • System sterowania rekuperatorem

Za pomocą sterowników ustawić można stopnie regulacji wydajności pracy rekuperatora. W przypadku rekuperatorów AERISnext stosuje się sterowniki ComfoSense lub ComfoSwitch.
- Sterownik ComfoSwitch do zarządzania pracą rekuperatorów AERISnext w wersji pełnej i wersji standard.
- Intuicyjny sterownik do zarządzania pracą rekuperatorów AERISnext w pełnej wersji.Kontakt w sprawie montażu rekuperacji:

Roha Group Sp. z o.o.
ul. Rudzka 9-11
54-427 Wrocław
Infolinia 603 446 366
www: www.rekuperatory.pl
mail: wyślij wiadomośćKompleksowy montaż i serwis systemów rekuperacji w domach jednorodzinnych. Firma realizuje również montaże oraz sprzedaż do inwestycji usługowych oraz wielomieszkaniowych.

Posiada Doradców w całym kraju. Do tej pory wykonała ponad 5250 montaży.

Rekuperatory.pl posiadają własną markę rekuperatorów AERISnext, które produkowane są w Holandii.
 

Zamów bezpłatną ofertę na montaż rekuperacji


Firma wykonuje również montaże gruntowych wymienników ciepła oraz jednostek chłodzących ARTIC. W swojej ofercie posiada także zaawansowane urządzenia do oczyszczania oraz jonizacji powietrza nawiewanego, co pozwala chronić pomieszczenia przed zanieczyszczeniami smogowymi.
Partnerzy i patroni

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       ebm Papst      VTS      ecoplastol       Uniwersal    Metalplast        Rosenberg Klima        Klima-Therm         Klimor         Global-Tech        Iglotech        Refsystem             Schiedel          Intersoft                    Provent         Daikin         Ventec         Wigmors        Winterwarm      STERR       Flop System Sp. z o.o.        Kaisai            Lindab          Materflex         Stiebel Eltron        Venture Industries Sp. z o.o.      Test-Therm   


NEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj