venture venture

Wienkra

Higiena urządzeń klimatyzacyjnych

data aktualizacji: 18-05-2018, 09:47 – artykuł promocyjny

Właściwe dbanie o klimatyzację gwarantuje zdrowy klimat w domu oraz dobre samopoczucie osób przebywających w klimatyzowanym pomieszczeniu. Higiena jednostek klimatyzacyjnych stoi u podstawy prawidłowego działania całego systemu. Zaniedbania mogą mieć poważne konsekwencje, dlatego odpowiednie serwisowanie urządzeń, regularne i skuteczne przeprowadzanie czynności myjąco-dezynfekujących jest kwestią bardzo istotną.

W polskim prawodawstwie brak jest odnośników dotyczących kwestii czyszczenia klimatyzacji. Ani częstotliwość, ani sposób przeprowadzenia tej czynności nie jest określony, dlatego pamiętanie o tym pozostaje w gestii użytkowników. Bagatelizowanie tematu higieny klimatyzacji może wyrządzić szkody w zdrowiu czy to domowników czy pracowników. Warto przyjąć za zasadę, że czyszczenie wymaga regularności. Do tego trzeba zwrócić uwagę, że zanieczyszczenia instalacji klimatyzacyjnych wpływają na zwiększenie oporów przepływu powietrza w instalacjach skutkując znacznym zmniejszeniem efektywności tych urządzeń.


Przeczytaj koniecznie >>
Płyny do czyszczenia klimatyzacji - przegląd oferty producentów

 

Aby mycie urządzeń wykorzystywanych do chłodzenia, grzania i poprawy jakości powietrza była przeprowadzona prawidłowo należy uwzględnić specyfikację i użytkowanie danego budynku. Za dobrą praktykę uznaje się czyszczenie klimatyzatora przed każdym sezonem. Dwa przeglądy w ciągu roku często są wymogiem formalnym producentów, dzięki czemu utrzymamy gwarancję na daną jednostkę. Samo czyszczenie wymaga użycia profesjonalnych środków czystości, które skutecznie usuną wszelkie osady i drobnoustroje zarówno z wnętrza, jak i  z obudowy urządzeń.
 

Do głównych zanieczyszczeń układów klimatyzacyjnych zalicza się:
 

  • pyły - przedostają się one do układów klimatyzacyjnych wraz z powietrzem zewnętrznym oraz powietrzem recyrkulacyjnym,
  • mikroorganizmy - pochodzą z wielu źródeł
  • przyczyną zanieczyszczeń mogą być również same instalacje klimatyzacyjne - uszczelki, kleje, smary, produkty degradacji metali itp.

 

W zależności od typu zabrudzeń warto sięgać po zróżnicowane technologie i środki czystości np. chemia profesjonalna CLEANAIRIX.

W skład systemu mycia oraz dezynfekcji urządzeń klimatyzacyjnych marki CLEANAIRIX wchodzi siedem produktów, które zostały poddane testom technologicznym. Ich jakość została potwierdzona przez opinie "testujących", a ostateczna formuła preparatów odznacza się wysoką skuteczność usuwania zabrudzeń oraz walory estetyczne: świeży, intensywny zapach. Na markę CLEANAIRIX składają si:

  • produkty do czyszczenia jednostek zewnętrznych i wewnętrznych
  • do dezynfekcji skraplaczy oraz parowników
  • neutralizator odorów

Dodatkową zaletą jest fakt, że dostępne są w wersji gotowe do użycia (ready to go) oraz jako koncentraty do sporządzenia właściwego roztworu roboczego. Wszystkie oferowane przez CLEANAIRIX koncentraty są skuteczne w stężeniu od 0,5%, co znaczy, że 1l koncentratu wystarczy na przygotowanie ok. 200 l roztworu roboczego.

Pozwolenie Ministra Zdrowia na obrót produktem biobójczym to istotny dokument w przypadku preparatów do dezynfekcji urządzeń klimatyzacyjnych. Dzięki temu zezwoleniu mamy pewność, że produkt ma zgodność receptury z polskim prawem, co przekłada się na deklarowaną skuteczność.

Zarówno środek dezynfekcyjny BARREN oraz NANO PROTECT SILVER TABLE z oferty CLEANAIRIX posiadają powyższe dopuszczenia. Taki certyfikat jest równoznaczny z wysoką efektywnością w usuwaniu bakterii oraz grzybów (pleśni). Bardzo ważne jest także przestrzeganie czasu potrzebnego do dezynfekcji. Aby środek zadziała prawidłowo usuwając mikroorganizmy potrzeba od 5 do 15 minut. W tym celu dezynfekowaną powierzchnie należy spryskać pozostawiając płyn na określony czas, a następnie zaleca się spłukanie powierzchni czystą wodą, co jest jednoznaczne z zakończeniem procesu dekontaminacji.


Redakcje poleca również:


 Opracowanie: Redakcja
Żródło: THERMOSILESIAPartnerzy i patroni

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       ebm Papst      VTS      ecoplastol       Uniwersal    Metalplast        Rosenberg Klima        Klima-Therm         Klimor         Global-Tech        Iglotech        Refsystem             Schiedel          Intersoft                    Provent         Daikin         Ventec         Wigmors        Winterwarm      STERR       Flop System Sp. z o.o.        Kaisai            Lindab          Materflex         Stiebel Eltron        Venture Industries Sp. z o.o.      Test-Therm   

Temat miesiaca

Centrale wentylacyjne - przegląd