venture

Rekuperatory.pl

Walka ze smogiem - rola rekuperacji

data aktualizacji: 06-08-2018, 10:07 – artykuł promocyjny

Medialny temat dotyczący zanieczyszczeń powietrza, które znacznie przybierają na sile w okresie wzmożonego ogrzewania staje się pobudką do zastanowienia się nad jakością powietrza, którym oddychamy. Okazuje się bowiem, że smog wdziera się również do naszych domów narażając nas na oddychanie zanieczyszczeniami. Jak temu przeciwdziałać? Otóż najprostszy sposób to zadbanie o odpowiednią filtrację powietrza w domu. Idealnym urządzeniem do tego jest rekuperator.

fot.: Wienkra                                                     fot.: Pro-Vent

 

Rekuperator chroni przed smogiem

 

Szybsze suszenie prania, uniknięcie parowania szyb oraz rozwoju grzybów i pleśni, a teraz do listy zalet wynikających z posiadania rekuperatora można dopisać również oczyszczenie powietrza ze smogu. Jak alarmują lekarze należy unikać kontaktu z zatrutym powietrzem nasyconym śmiertelnym  benzo(a)pirenem. Wkładanie masek ochronnych jest rozwiązaniem doraźnym i raczej stosowanym wyłącznie na zewnątrz. Trudno sobie wyobrazić taką sytuację, w której zmuszeni będziemy chronić się również we własnym domu. Ograniczenie wychodzenia i przebywania na dworze, rezygnacja z wietrzenia mieszkań sprawiają, że zostajemy uwięzieni w czterech ścianach bez możliwości zaczerpnięcia świeżego powietrza. Do tego wciąż podnoszony jest alarm, że powietrze w domu również nie jest najlepszej jakości. Mnogość środków chemicznych, urządzeń stosowanych w domu zanieczyszczają mieszaninę, którą oddychamy. Aby z tym walczyć koniecznie musimy zastosować filtrację. 

fot.: Rekuperatory.pl - schemat działania systemu rekuperacji w domu

 

Przeczytaj więcej na temat >> Zdrowy budynek

 

Nieco teorii!

SMOG jest to mieszanina naturalnie występującej w atmosferze mgły z dymami pochodzącymi z działalności człowieka. Etymologia słowa to zbitek dwóch angielskich wyrazów: smoke (dym) i fog (mgła). Definicja smogu wskazuje na jego szkodliwy wpływ na układ oddechowy, przez co przyczynia się do wielu chorób, które mogą grozić nawet śmiercią. Stąd też szeroko zakrojone akcje mające na celu przeciwdziałanie smogowi. Problem ten dotyka coraz więcej miast.

Skąd się bierze smog?

Aby powstał smog muszą być spełnione dwa warunki - współwystępowanie zanieczyszczenia powietrza (komunikacyjne, przemysłowe oraz bytowe, głównie z ogrzewania) oraz niekorzystne zjawiska naturalne, czyli znaczne zamglenie i bezwietrzna pogoda utrudniająca odpływ mas powietrza znad danego terenu.

 

Standardowo rekuperatory wyposażone są w filtry klasy G3. Oznacza to, że wyłapują one zanieczyszczenia wielkości większych pyłków kwiatowych. Można zdecydować się również na filtr klasy F7, który blokuje przedostanie się do domu wszelkiego rodzaju pyłów i sadzy oraz mgły olejowej, czy zarodników grzybów. Dodatkowo w pewnej mierze wyłapują dym tytoniowy oraz bakterie.
 

Zobacz też inne sposoby: Poprawy jakości powietrza w domu

 

 

Rekuperator jest instalacją ekologiczną

 

Trudno przy tym nie wspomnieć o energooszczędnej stronie tej instalacji. Montaż rekuperatora w domu powoduje mniejsze straty ciepła, które aż nawet w 50% ucieka przez wentylację, gdy działa ona w sposób naturalny (grawitacyjny). Jeśli wychładzamy nasz dom to zaczynamy intensywniej grzać, a jak więcej grzejemy to i więcej szkodliwych substancji wysyłamy do atmosfery. Nie jest to ani ekonomiczne, ani tym bardziej ekologiczne. Rekuperator pozwala nam zminimalizować straty ciepła na wentylacji. Ciąg przyczynowo-skutkowy jest tu wyraźnie zachowany.

fot.: Ekoklimax-Projekt - centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła Ekozefir MMK 300 SPPE

 

Rekuperator - instalacja przyszłości

 

Dziś nadal rekuperacja kojarzy nam się z jeszcze nielicznym budownictwem pasywnym. Obecny tylko w niewielu domach ma jednak w niedalekiej przyszłości stać się obowiązkiem. Standardy energetyczne, którym będzie musiało podołać prawo budowlane w nadchodzących latach wymusi na nas stosowanie rekuperacji. Im szybciej to do nas dotrze tym lepiej zdołamy się przygotować do tej rewolucji. Już dziś na rynku dostępnych jest wiele jednostek zróżnicowanych pod kątem wielkości, ceny oraz przeznaczenia. Zapoznaj się z artykułem >> Rekuperatory - zestawienie oferty producentów

Podsumowując rekuperator pozwala nam na odzyskanie energii z powietrza zmniejszając tym samym zapotrzebowanie na energię do ogrzewania, co oznacza mniejszą emisję CO2 i innych zanieczyszczeń do atmosfery. Wpływa to korzystnie na nasze zdrowie, stan środowiska oraz budżet domowy.


Zamów bezpłatną ofertę na montaż rekuperacji


Rekuperacja w domu - przeczytaj również:

 Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Ekoklimax-Projekt, Pro-Vent, Wienkra, Rekuperatory.plPartnerzy i patroni

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       ebm Papst      VTS      ecoplastol       Uniwersal    Metalplast        Rosenberg Klima        Klima-Therm         Klimor         Global-Tech        Iglotech        Refsystem             Schiedel          Intersoft                    Provent         Daikin         Ventec         Wigmors        Winterwarm      STERR       Flop System Sp. z o.o.        Kaisai            Lindab          Materflex         Stiebel Eltron        Venture Industries Sp. z o.o.      Test-Therm   

Temat miesiaca

Centrale wentylacyjne - przegląd