Filtr plazmowy - wszystko, co trzeba o nim wiedzieć

Każdy z nas stanął w życiu przed dylematem okap kuchenny czy pochłaniacz oraz jak je użytkować by było jak najbardziej wydajnie. Dbając o jakość powietrza w swoim otoczeniu dbamy o jakość życia. Innowacyjnym rozwiązaniem w tej dziedzinie są filtry plazmowe. Warto poznać ten produkt i jego wszechstronne działanie.

Główną zasadą, którą powinien kierować się każdy inwestor podczas wyboru okapu kuchennego, jest motto: postaraj się (za pomocą rury do okapu) podłączyć urządzenie do wentylacji. Okap będzie wtedy bardziej cichy, wydajny i mocny.

Tylko w ten sposób w 100% spełni swoją funkcję oczyszczania powietrza, eliminowania nieprzyjemnych zapachów i zasysania wszelkich oparów, kurzu oraz nieczystości wyprowadzając je z kuchni na zewnątrz.

Bywają jednak sytuacje, gdy montaż okapu w trybie wyciągu nie jest możliwy i nasze urządzenie pracuje jako pochłaniacz kuchenny. Niezbędne jest wtedy użycie filtrów węglowych. Gdy zdecydujemy się na okap o dużej mocy silnika, to również mamy szansę cieszyć się czystym i zdrowym powietrzem. Osiągniemy to jednak pewnym kosztem. Będzie to konieczność regularnej wymiany filtrów węglowych (co ok. 3-4 miesiące) oraz spadek wydajności okapu nawet o 80%. W przypadku zastosowania filtrów węglowych w okapie działającym w trybie pochłaniacza możemy mieć pewność, że będzie on głośniej chodził. Jest to zdecydowany minus i czynnik, który warto wyeliminować.

 

Gdy okapu nie możemy podłączyć do wentylacji

 

Jeśli np. z przyczyn technicznych nie jesteśmy w stanie podłączyć naszego urządzenia do wentylacji, powinniśmy rozważyć zakup filtrów plazmowych. Jest to nowość na polskim rynku sprzętu AGD, której warto się przyjrzeć bliżej. W Europie oraz na świecie znalazł on już wielu swoich zwolenników i jest często wykorzystywany w modelach zagranicznych producentów. Innowacyjność tego rozwiązania w prosty sposób może wyeliminować cały szereg problemów, jakie wynikają z utrzymywania się wilgoci oraz zanieczyszczeń w naszych domach. Pochłaniacz kuchenny z zamontowanym filtrem plazmowym to pomysł holenderskiej firmy PlasmaMade, która postanowiła pójść o krok dalej w oczyszczaniu powietrza w domach mieszkalnych swoich klientów. Pozostawia je sterylnie czystym.

Jedyny producent w Polsce, który zaczął z powodzeniem stosować te filtry w swoich urządzeniach jest marka GLOBALO. Okapy przez nią projektowane i produkowane cechują się nowoczesnym designem oraz cichą pracą połączoną z wydajnymi silnikami. Dużym plusem jest także zwracanie uwagi na ekologiczne rozwiązania w dostarczanych modelach. Aż 95% okapów tego producenta znajduje się w klasie energetycznej A.

 

Filtr plazmowy - czym właściwie jest?

 

Filtr plazmowy ma formę tuby o średnicy ok. 20 cm i wysokości ok. 40 cm. Stawiamy go na górze silnika w miejscu, gdzie zwyczajnie podłączamy rurę wentylacyjną. Gdy filtr plazmowy wyczuje obieg powietrza - włącza się automatycznie - nie trzeba go uruchamiać żadnym dodatkowym przyciskiem. Nie musimy pamiętać o tym, żeby go uaktywnić za każdym razem, gdy jest taka konieczność. Mało tego - w wielu przypadkach możemy nawet sami nie zauważyć takiej konieczności - filtr plazmowy zrobi to za nas. A stanie się tak dzięki czujnikowi przepływu powietrza, który sprawi, że wszystkie opary będą przez niego wyłapane.

Filtr plazmowy zamontowany w pochłaniaczu kuchennym zapewni nam czyste i zdrowe powietrze (Linia Exclusive firmy GLOBALO)

fot.: Filtr plazmowy zamontowany w pochłaniaczu kuchennym zapewni nam czyste i zdrowe powietrze (Linia Exclusive firmy GLOBALO)

 

Jak działa filtr plazmowy?

 

Funkcjonuje on na zasadzie bardzo dużej ilości mikrowyładowań elektrostatycznych. Porównać je można do pewnego rodzaju mikro piorunów. Rozbijają one atomy brudnego powietrza i doprowadzają do jego oczyszczania powodując sterylność rzędu 99,9%. Technologia ta już od jakiegoś czasu stosowana jest w szpitalach podczas operacji. Powietrze jest tam dezynfekowane za pomocą filtrów plazmowych do użytku przemysłowego. Eliminują one właściwie wszystkie bakterie, cząsteczki brudu, wirusy, wilgoć oraz kurz.

Filtry plazmowe na zewnątrz otoczone są specjalną tkaniną nasączoną węglem aktywnym. Powoduje ona dodatkowe eliminowanie i neutralizowanie ewentualnych zapachów, które mogłyby powstać podczas wyładowań elektrostatycznych. Jest to jedynie dodatkowe zabezpieczenie, gdyż wyładowania te i tak są praktycznie niewyczuwalne dla naszego węchu. Powietrze po opuszczeniu filtra plazmowego jest zjonizowane i przypomina powietrze po burzy.

Pochłaniacz kuchenny z zamontowanym filtrem plazmowym jest znacznie bardziej skuteczny. Jest to rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się w dużym pomieszczeniu, w domu, w którym mieszkańcy mają problemy z alergią czy uczuleniami oraz w każdym innym miejscu, gdzie ceni się zdrowie i dobrą jakość życia.

 

Czy mając zamontowany filtr plazmowy musimy podłączyć okap do wentylacji?

 

Nie. Filtr plazmowy nie musi być podłączony do wentylacji. Jest to wręcz niewskazane. Dlaczego? Gdyż byłoby zupełnie bezzasadnym, gdybyśmy chcieli usuwać z pomieszczenia powietrze, które i tak jest bardzo czyste i ogrzane. Wentylacja polega na tym, że pozbywamy się poza naszą kuchnię i dom powietrza wilgotnego i nieoczyszczonego.
W przypadku stosowania filtra plazmowego takie powietrze w naszym domu po prostu nie występuje.

Ważne: filtry plazmowe działają tak długo, jak pracuje okap tzn. ok. 10 lat. Oznacza to, że (w przeciwieństwie do filtrów węglowych) nie musimy go wymieniać.

Jeśli nie mamy możliwości podłączenia okapu do wentylacji i używamy go w trybie pochłaniacza, koniecznością jest stosowanie wymiennych filtrów węglowych. Mają one jednak pewne ograniczenia. Obniżają znacznie wydajność naszego urządzenia oraz pracują o wiele głośniej. Gdy zamontujemy filtr plazmowy na silniku okapu, nadal mamy komfort jego użytkowania, ponieważ pozwala on na stabilną pracę turbiny. Powietrze przez niego swobodnie przepływa, co jest problemem w przypadku filtrów węglowych, gdyż blokują one jego przemieszczanie się.  Powoduje to tym samym głośniejszą pracę naszego pochłaniacza.

Na poniższym filmiku instruktażowym dokładnie widać, w jaki sposób w pochłaniaczu montowany jest i jak działa filtr plazmowy:

 

 

4 główne powody, dla których warto zainwestować w filtr plazmowy

 

1. Jest to rozwiązanie o wiele lepsze niż pochłaniacz kuchenny z założonymi filtrami węglowymi, ponieważ:

  • filtr plazmowy działa tak długo, jak użytkujemy okap czyli nawet 10 lat
  • nie trzeba go wymieniać
  • nie trzeba wydawać rocznie ok. 240 zł na wymianę filtrów węglowych (co, przy 10 latach użytkowania okapu, daje kwotę 2400 zł za samą wymianę filtrów!)
  • silnik okapu z zamontowanym filtrem węglowym nie traci na swojej mocy pracując jednocześnie cicho


2. Gdy nie możemy podłączyć okapu do wentylacji - tylko w taki sposób zapewnimy sobie 100% skuteczności działania naszego urządzenia

3. Filtr plazmowy sprawia, że powietrze w naszym domu robi się sterylnie czyste i porównać je można z warunkami, jakie panują na odkażonej sali operacyjnej.

4. Jest to idealne rozwiązanie dla alergików - usuwa z powietrza wszystkie bakterie, wirusy, drobnoustroje, pleśń, grzyby, dym papierosowy, kurz oraz alergeny, których źródłem są zwierzęta domowe


Filtry plazmowe, jako nowość na rynku polskim, zaczynają być powoli doceniane przez bardziej świadomych i wymagających użytkowników. Jest wyłącznie kwestią czasu, by zainteresowanie nimi znalazło oddźwięk w szerszej grupie konsumentów. Obecnie jest to najlepszy znany sposób na oczyszczenie powietrza z wszelkiego rodzaju szkodliwych cząstek. Stosowanie filtrów plazmowych sprawia, że otoczenie, w którym żyjemy, jest zdrowe i bezpieczne. Wpływa na poprawę naszego samopoczucia oraz zdolność do koncentracji. Przeznaczony jest do okapów działających w trybie pochłaniacza oparów kuchennych. Co ważne, można go zainstalować zarówno w nowym, jak i w funkcjonującym już urządzeniu, działa w pozycji pionowej i poziomej.


 



Kontakt w sprawie produktów:

Okapykuchenne.pl
ul. Hanasiewicza 15
35-103 Rzeszów
tel. 13 49 27 557 wew. 1
www: www.okapykuchenne.pl
mail: wyślij wiadomość



Typy okapów: okapy przyścienne » okapy kominowe » okapy wyspowe » okapy blatowe » okapy sufitowe » wkłady do zabudowy » okapy podszafkowe » okapy teleskopowe » okapy blatowe » akcesoria do okapów » pielęgnacja do okapów » rury do okapów » filtry do okapów

Marki okapów: okapy Amica, okapy Aeg, okapy Akpo, okapy Ariston, okapy Beko, okapy Berg, okapy Best, okapy Bora, okapy Bosch, okapy Cappini, okapy Electrolux, okapy Elica, okapy Faber, okapy Falmec, okapy  Franke, okapy Galvamet, okapy Globalo, okapy Gorenje, okapy Gutmann, okapy Kage, okapy Kernau, okapy Miele, okapy Nodor, okapy Pando, okapy Toflesz, okapy Teka, okapy Siemens, okapy Samsung, okapy Smeg, okapy Vdb


Rodzaje okapów: okap czarny, cichy okap, okap biały, okap skośny, okap okrągły, okap wkład, okap tuba, okap retro

Facebook Okapykuchenne.pl     Youtube Okapykuchenne.pl     Instagram Okapykuchenne.pl     Pinterest Okapykuchenne.pl





Partnerzy i patroni

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji    Rosenberg Klima    ebm Papst    Systherm        Mitsubishi Electric                     

 logo bartosz          Klimor        Klima-Therm      Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent